RTV forum PL | NewsGroups PL

elektryka - przebicie

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - elektryka - przebicie

Goto page Previous  1, 2, 3 ... 479, 480, 481 ... 489, 490, 491  Next

Michał Baszyński
Guest

Tue Oct 10, 2023 9:56 pm   



W dniu 2023-10-09 o 04:16, nadir pisze:

Quote:
Czy spotkał ktoś może wyłączniki nadprądowe innych firm, które
mają tak jak Hager dwa osobne wyjścia na przewody?
"bieguny" L i N. Ten Hager ze zdjęcia to normalny wyłącznik
jednobiegunowy, tyle tylko, że wejście od dołu ma na jeden otwór na
podłączenie przewodów, a wyjście jest już rozdzielone na dwa.
Fajnie się to sprawdza w przypadku podłączania dwóch przewodów o różnych
polach przekroju.

coś mi się kojarzy, że chyba ABB S200 jakoś tak ma..

--
Pozdr.
Michał

io
Guest

Wed Oct 11, 2023 3:00 pm   



W dniu 10.10.2023 o 21:15, titanus pisze:
Quote:
W dniu 2023-10-09 o 15:04, io pisze:
W dniu 08.10.2023 o 14:27, titanus pisze:
W dniu 2023-10-07 o 19:46, io pisze:
W dniu 07.10.2023 o 18:33, titanus pisze:
W dniu 2023-10-07 o 17:36, io pisze:
Hej,

Znowu padł mi sterownik HA sterowania domowego. Jeszcze nie wiem
co się z nim stało, ale z jego powodu cały system leży. Nie ma to
kompletnie sensu. Niczego istotnego ten sterownik nie robi.
Automatyzacje zależą od stanów wypracowywanych przez punkty
sterowania. Mam np moduły ESP na których są przekaźniki do
sterowania oświetleniem i do których przyłączone są sensory.
Centralny sterownik niczego istotnego do tego nie wnosi tylko
właśnie swoim niedziałaniem kładzie cały system. Mógłbym pozostać
przy samodzielnym programowaniu punktów. No ale coś do ich
organizowania by się przydało. Także do wydawania poleceń. Coś
otwartego. Swego czasu była tu dyskusja o budowaniu własnego
systemu, ale właśnie z tym absurdalnym centralnym sterowaniem
zamiast rozwiązania do organizowania sterowania rozproszonego.
Myślę, że ktoś na świecie coś w tym temacie zrobił tylko jakoś nie
trafiłem...


... ano było.

Co do pytania: nie znalazłem nic ciekawego - dlatego z/robię sam. W
Twoim przypadku to chyba polecane tu przez (większość) ESPHome lub
https://www.home-assistant.io/

No to właśnie punkty z wgranym ESPHome leżą bez HA. Mogę sobie ESP
programować bez ESPHome i sprząc z HA w taki czy inny sposób, ale
wtedy to HA nie ma za bardzo sensu.


U mnie stanęło na propagacji uprawnień kontroli.

Tzn?


Obecnie płytki pracują lokalnie:
- włączniki oświetlenia: łącznik kołyskowy z równoległym
przekaźnikiem i sterowaniem (próbuję zmieścić tam ściemniacz)

Nie widzę w tym sensu. Sterowanie oświetleniem wymaga umieszczania
włączników w różnych miejscach do których nie ma sensu prowadzić
okablowania. Sterowanie radiowe praktyczniejsze jest. Dyskutowaliśmy
już ostatnio, te chińskie wyłączniki 433MHz, które zasadniczo
działają dobrze, ale można się pod nie podszywać. Myślę, że da się
to zrobić bezpiecznie i może nawet gdzieś to jest dostępne. Jak
pominiesz kwestię podszywania się to masz gotowe sterowniki 230V na
ESP w których można sobie wpiąć odbiorniki 433, fotorezystory, PIRy.
No ale rób jak uważasz.

... taki własnie jest plan :D

- dwa mierniki oświetlenia, temperatury, ciśnienia i wilgotności z
mini wyświetlaczem.
- kontrola i sterowanie zespołu pompowo - wymiennikowego (Siemens
Logo!).
- Płytka główna HA jeszcze w fazie programowania i testów.

Jakiego HA? Centralnego sterownika? By mieć w systemie podatność?


Zasadniczo tak, ale samo HA będzie (póki co) całkowicie niedostępne z
zewnątrz.

Mnie chodzi o wyeliminowanie podatności polegającej na tym, że cały
system przestaje działać z powodu jednego sterownika.

Decentralizacja.
Można jeszcze dorobić funkcjonalność typu Ont-to-One. Opcji do
wykorzystania jest tyle, co można wymyślić.

W ramach takiej "sieci" można się naprawdę "pobawić" :D


Muszę jedynie sprawdzić czy podniesienie uprawnień do odczytu i
kontroli na końcówkach nie spowoduje możliwości wysłania CP do HA i
na tej podstawie propagacji uprawnień do user/root w samym HA oraz
wykorzystania komunikacji wifi do przejęcia kontroli.

Z drugiej strony planuję WIFI jako jedynie formę komunikacji dla
najprostszego sterowania opartego o rotowany przez UID kod morse'a.

Z tym WiFi problem jest podobny jak ze sterownikiem, że jak się
wszystko robi na WiFi to pad punktu dostępowego kładzie cały system.

... etam. U mnie będzie wykorzystywane tylko do komunikacji, ale nie
będzie must-have.



- hub (switch) informacyjny jako most między HA, a sterownikami
Siemensa (ich protokół EIB/KNX...echhhh)

Większość na PICach, ale roboty z tym... Czasu na razie na testy
penetracyjne nie mam.

Przekopuję się jeszcze przez konfig 32MX2064DAS - łatwo nie jest :DDD

Pozostanie to zgrać z modułami Wifi i LAN (NRF24L01P-T,
[JLCSMT]-W5500, KSZ9477STXI) i będzie git.



Ja płyteczek w domu do różnych celów mam mnóstwo: termometry,
rolety, sterowniki oświetlenia, do różnych sensorów, niektóre
działają w sieci mesh LoRa, inne robią mesh na WiFi, jakieś
wyświetlacze wielofunkcyjne, pomiar aku w samochodzie. Głównie na
ESP. Brak mi oprogramowania zarządzającego tym. Być może wcale nie
musi programować, ale np zapewniać względnie wygodną prezentację
systemu i sterowanie. Pokusa w postaci HA jest, ale jak pokazuje
doświadczenie, nie ma sensu iść w tę stronę.

To kwestia stawianych wymagań i zastosowanych rozwiązań.

U mnie HA ma jedynie dawać możliwość odczytu i ewentualnej kontroli
końcówek w sposób scentralizowany. Niemniej końcówki w momencie braku
informacji o obecności HA i tak działają w trybie local.


No ale to ... jaki jest sens tego centralnego sterownika. Do
realizacji funkcji automatyki z reguły nie potrzeba centralnego
sterowania tylko komunikacji między jakimś małym podzbiorem wszystkich
urządzeń. Weźmy prosty sterownik światła. Funkcja załączenia światła
zależy od przycisków 'operatora' i niczego więcej. Oczywiście możemy
do tego dodać inne zależności, np od czujnika jasności, ale to dalej
nie wymaga istnienia centralnego sterownika tylko właśnie jakiegoś
dedykowanego.

Tylko po co dedykowany skoro może być uniwersalny ?

Może być uniwersalny, ale zostaje dedykowany konkretnemu sterowaniu
spośród wielu realizowanych przez cały system.

Quote:
Sterownik tylko steruje - zdalnie/lokalnie, ale nie obligatoryjnie.

To jak nieobligatoryjny kiedy ma sterować w ten czy inny sposób?

O to właśnie chodzi, by zastąpić sztywne połączenia sterownikiem.
Kwestia, by rozproszyć sterowanie tak, by upadek jedynego centralnego
sterownika w systemie nie oznaczał upadku całego systemu. Bo jaki by
sterownik nie był to może przestać działać i wtedy nie działa nic. A jak
sobie to jakoś podzielisz, np. inny obwód oświetlenia a inny gniazdek,
to będziesz w stanie przez jakiś czas funkcjonować.

Do tego oczywiście trzeba więcej sterowników, ale nie tak mocnych jakich
potrzebuje HA. Można wręcz wstrzyknąć funkcję sterowania do któregoś
urządzenia końcowego, by wyeliminować sterownik dedykowany samemu
sterowaniu.

No ale jakoś trzeba tymi funkcjami i urządzeniami zarządzać. O to jest
pytanie a nie o to czy hebe umie sobie podnieść sterownik (bo rodzina po
ciemnku już drugą noc siedzi) i jak tani był ten jego sterownik (bo go
nie stać na kilka RPi4), w d4 to mam!

sirapacz
Guest

Fri Oct 13, 2023 12:08 pm   



Quote:
Futoro S900 (obecnie 27zł na allegro) + 4GB RAM (20zł). Akurat taki mam.
Dzięki za namiar


Quote:
Zrobiłem eksperyment: ciągną proxmoxa + home assistanta. Instalacja
pxomoxa to około 8 minut pracy instalatora, podniesienie z backupu (cały

Wirtualizujesz go bo łatwiej ogarnąć backup? Czemu nie instalujesz
fizycznie?

heby
Guest

Fri Oct 13, 2023 12:56 pm   



On 13/10/2023 12:08, sirapacz wrote:
Quote:
Wirtualizujesz go bo łatwiej ogarnąć backup? Czemu nie instalujesz
fizycznie?

1) backupy proxmoxa zapewniaj łatwe przenoszenie na inny hardware (mogę
dowolnie manipulować np. portami usb gdzie mam wpięty jakiś usb->zigbee).

2) pełne backupowanie trwajce kilka minut powoduje, że bez najmniejszego
probelmu mogę eksperymentować, a jak coś się posypie, odzyskać z backupu
i nikt nie zauważy. Backup jest bit-w-bit dysku, a jak ktoś chce, to i
jest backup typu snapshot (z żywym działajacym OSem).

3) Na mojeje maszynie (nie tym Futuro, tylko i7-6600), pracuje kilka
wirtualnych (HomeAssistant, NAS, VPN, ZoneMinder, Frigate, serwer svn i
maszyna desktopowa z Linuxem). Dołożenie tam HA jest najtańsz opcją, z
punktu widzenia konsumpcji energii. Osobny komputer zjadł by więcej.
Cała ta maszyna pobiera obecnie około 20W mocy ciągłej (głównie z powodu
ZoneMindera i jego enkodowania z 5 kamer).

4) Punkt 3 ma zastosowanie nawet, jeśli to miały by być tylko dwie
maszyny - VMki wyjdą taniej w eksploatacji niż dwa osobne komputery.

5) Proxmox to dość wypasiony system do zarządzania całą farmą. Ma
możliwość migrowania maszyn wirtualnych między fizycznymi. Spina się
dwa-trzy proxmoxy i masz relatywnie stabilny system. W domu to nie jest
super niezbędne, ale chodzi o to, że proxmox to nie jest zabawka, tylko
profesjonalne narzędzie, więc nie ma co się obawiać, że jest
niestabilny. Tego się używa w poważnych zastosowaniach.

6) Ma bardzo wygodne środowisko do kontroli wszystkich VM, przez
przeglądarkę.

7) Instalacja HA na proxmoxie jest kilkukrotnie łatwiejsza niż na gołym
kompie:

bash -c "$(wget -qLO -
https://github.com/tteck/Proxmox/raw/main/vm/haos-vm.sh)

8) aby pomarudzić: proxmox ma kiepski interfejs do wyciągania i
wkładania plików na serwer. POdobno dlatego, że taka operacja nie
powinna być łatwa, bo jest niebepzieczna. Zamiast tego łatwo jest
manipulować plikami pomiedzy instancjami. Innymi słowy: czasami trzeba
odpalic konsolę i coś w niej zrobić. Konsola wbudowana w weba proxmoxa.

Grzegorz Niemirowski
Guest

Fri Oct 13, 2023 1:13 pm   



heby <heby@poczta.onet.pl> napisał(a):
Quote:
3) Na mojeje maszynie (nie tym Futuro, tylko i7-6600)

Reklamujesz a ciągle przekręcasz nazwę Smile Oni to naprawdę nazwali Futro, a
nie Futuro albo Futoro :)

--
Grzegorz Niemirowski
https://www.grzegorz.net/

heby
Guest

Fri Oct 13, 2023 1:16 pm   



On 13/10/2023 13:13, Grzegorz Niemirowski wrote:
Quote:
Reklamujesz a ciągle przekręcasz nazwę Smile Oni to naprawdę nazwali Futro,
a nie Futuro albo Futoro Smile

100% racji. Nazwa to Futro. Niestety pracowałem kiedyś przy projekcie z
nazwą kodową Futuro i chyba mi to już nigdy nie wyjdzie z głowy.

AUTOMATYKA Jasiński
Guest

Sat Oct 14, 2023 8:43 pm   



https://electrus.pl/pol_pl_SCHNEIDER-B16A-1F-WYLACZNIK-NADPRADOWY-A9F03116-3404_3.jpg

takie coś?

sirapacz
Guest

Sat Oct 14, 2023 9:55 pm   



Quote:
Cool aby pomarudzić: proxmox ma kiepski interfejs do wyciągania i
wkładania plików na serwer. POdobno dlatego, że taka operacja nie
powinna być łatwa, bo jest niebepzieczna. Zamiast tego łatwo jest
manipulować plikami pomiedzy instancjami. Innymi słowy: czasami trzeba
odpalic konsolę i coś w niej zrobić. Konsola wbudowana w weba proxmoxa.


niezle... taki problem to nie problem
zalety jakie mi podrzuciłeś mocno mnie zaintrygowały
będę stawiał laba by pomacać.

A jak doświadczenia z magazynem? są jakieś problemy by pracować na
macierzach (czy wtedy smart żyje) etc?

Moje doświadczenia z wirtualizacją to w zasadzie hyper-v i jestem w
niego za cienki bo co jakiś czas mam jazdy z siecią na jednym z serwerów
(host działa jak złoto a vmki mi pojawiają sie i znikają z sieci).

Jacek Radzikowski
Guest

Sun Oct 15, 2023 7:14 am   



On 10/14/23 15:55, sirapacz wrote:
Quote:
Cool aby pomarudzić: proxmox ma kiepski interfejs do wyciągania i
wkładania plików na serwer. POdobno dlatego, że taka operacja nie
powinna być łatwa, bo jest niebepzieczna. Zamiast tego łatwo jest
manipulować plikami pomiedzy instancjami. Innymi słowy: czasami trzeba
odpalic konsolę i coś w niej zrobić. Konsola wbudowana w weba proxmoxa.
niezle... taki problem to nie problem
zalety jakie mi podrzuciłeś mocno mnie zaintrygowały
będę stawiał laba by pomacać.

A jak doświadczenia z magazynem? są jakieś problemy by pracować na
macierzach (czy wtedy smart żyje) etc?

Proxmox obsługuje ZFSa i LVM. Przez nie możesz skonfigurować dyski jako
RAIDZ, mirror, albo bez niczego.
Jeśli chcesz zrobić sobie udostępnianie plików z maszyny z proxmoxem, to
najlepszym rozwiązaniem jest postawianie VMa z TrueNASem, albo innym
NASem, przekazanie do niego HBA (albo dysków podpiętych do płyty), i
skonfigurowanie udostępniania tam.
Przestrzeń dyskowa w proxmoksie jest przeznaczona wyłącznie do obsługi
VMów (obrazy dysków i ISO). Taka filozofia, żeby robić jedno, a dobrze.

Jacek

sirapacz
Guest

Sun Oct 15, 2023 10:30 am   



Quote:
Proxmox obsługuje ZFSa i LVM. Przez nie możesz skonfigurować dyski jako
RAIDZ, mirror, albo bez niczego.
Jeśli chcesz zrobić sobie udostępnianie plików z maszyny z proxmoxem, to
najlepszym rozwiązaniem jest postawianie VMa z TrueNASem, albo innym
NASem, przekazanie do niego HBA (albo dysków podpiętych do płyty), i
skonfigurowanie udostępniania ta
zapowiada się jeszcze lepiej:)


Quote:
Przestrzeń dyskowa w proxmoksie jest przeznaczona wyłącznie do obsługi
VMów (obrazy dysków i ISO). Taka filozofia, żeby robić jedno, a dobrze.
Fakt, że mogę puścić część dysków na proxmoxa+vm+obrazy a drugą część

dysków na fizyczną obsługę to to, w czym widzę na razie największą zaletę

heby
Guest

Sun Oct 15, 2023 11:13 am   



On 15/10/2023 10:30, sirapacz wrote:
Quote:
Fakt, że mogę puścić część dysków na proxmoxa+vm+obrazy a drugą część
dysków na fizyczną obsługę

Mam dokłdnie tak. NAS, który u mnie pracuje jako VMka, ma przekierowany
fizyczny dysk wpięty w jakiśtam kanał sata. W sumie mam tak
przekierowane jeszcze 2 dyski (svn i ZoneMinder).

Wiekolkrotnie musiałem tym kombinować (np. zmieniajac dyski na większe)
i jedyny problem to brak stosowanej funkcji w menu. Trzeba taki dysk
podpinać z poziomu konsoli. Co jest problemem w sumie tylko takim, że
trzeba to za każdym razem wygoogolować...

heby
Guest

Sun Oct 15, 2023 11:18 am   



On 14/10/2023 21:55, sirapacz wrote:
Quote:
A jak doświadczenia z magazynem? są jakieś problemy by pracować na
macierzach (czy wtedy smart żyje) etc?

a) nie mam macierzy, więc trudno się wypowiadać, ale wszystko, co Linux
wykryje jako urzadzenie blokowe można przekierować do VMki.
b) jeszcze mi się nie rozpadł dysk, więc nie mogę potwierdzić, ale
hostem jest normalny debian-like OS, więc masz tam to, co w debianie.

Jacek Radzikowski
Guest

Sun Oct 15, 2023 6:36 pm   



On 10/15/23 04:30, sirapacz wrote:
Quote:
Przestrzeń dyskowa w proxmoksie jest przeznaczona wyłącznie do obsługi
VMów (obrazy dysków i ISO). Taka filozofia, żeby robić jedno, a dobrze.
Fakt, że mogę puścić część dysków na proxmoxa+vm+obrazy a drugą część
dysków na fizyczną obsługę to to, w czym widzę na razie największą zaletę

Rekurencyjnie można podpiąć zasoby wyeksportowane z NASa działającego w
VMie do proxmoxa, do przechowywania mniej istotnych zasobów, jak n.p.
obrazy ISO, czy obrazy template'ów. Trzeba tylko pamiętać ze przy
nie-działającym NASie te zasoby nie będą dostępne.
Na NASie trzymam też katalogi domowe dla VMów i części komputerów w
domu. Dla pełni wygody można dodać serwis katalogowy w postaci n.p.
Samby z kontrolerem AD, i podpięcie do nich maszyn montujących home z NASa.

Warto się zastanowić nad niezawodnością takiej domowej infrastruktury
IT. Ja wydelegowałem wszystkie krytyczne serwisy (jak HA, mqtt, zigbee,
AD, etc) na oddzielny serwer działający na małym, tanim pececie (znane
jako micro-pc, albo 1 liter PC, też z proxmoxem), którego nie dotykam.
"Cięższe" serwisy działają na mocniejszym serwerze, z większa ilością
zasobów. W ten sposób nie muszę się stresować że światła w chałupie
przestaną działać kiedy będę grzebać przy serwerze.

Nie polecam używania RPi albo innych ARMowych SBC do automatyki domowej.
Działać będzie, ale przeniesienie HA z Pi4 na małego peceta rozwiązało
wszystkie problemy z opóźnionymi reakcjami na naciśnięcie przycisków.

W planach mam przekształcenie tego mikro-serwerka w redundantny kluster,
żeby zmniejszyć szanse totalnej awarii spowodowanej usterką sprzętu.

Jacek

Jacek Radzikowski
Guest

Sun Oct 15, 2023 6:37 pm   



On 10/15/23 04:30, sirapacz wrote:
Quote:
Przestrzeń dyskowa w proxmoksie jest przeznaczona wyłącznie do obsługi
VMów (obrazy dysków i ISO). Taka filozofia, żeby robić jedno, a dobrze.
Fakt, że mogę puścić część dysków na proxmoxa+vm+obrazy a drugą część
dysków na fizyczną obsługę to to, w czym widzę na razie największą zaletę

Rekurencyjnie można podpiąć zasoby wyeksportowane z NASa działającego w
VMie do proxmoxa, do przechowywania mniej istotnych zasobów, jak n.p.
obrazy ISO, czy obrazy template'ów. Trzeba tylko pamiętać ze przy
nie-działającym NASie te zasoby nie będą dostępne.
Na NASie trzymam też katalogi domowe dla VMów i części komputerów w
domu. Dla pełni wygody można dodać serwis katalogowy w postaci n.p.
Samby z kontrolerem AD, i podpięcie do nich maszyn montujących home z NASa.

Warto się zastanowić nad niezawodnością takiej domowej infrastruktury
IT. Ja wydelegowałem wszystkie krytyczne serwisy (jak HA, mqtt, zigbee,
AD, etc) na oddzielny serwer działający na małym, tanim pececie (znane
jako micro-pc, albo 1 liter PC, też z proxmoxem), którego nie dotykam.
"Cięższe" serwisy działają na mocniejszym serwerze, z większa ilością
zasobów. W ten sposób nie muszę się stresować że światła w chałupie
przestaną działać kiedy będę grzebać przy serwerze.

Nie polecam używania RPi albo innych ARMowych SBC do automatyki domowej.
Działać będzie, ale przeniesienie HA z Pi4 na małego peceta rozwiązało
wszystkie problemy z opóźnionymi reakcjami na naciśnięcie przycisków.

W planach mam przekształcenie tego mikro-serwerka w redundantny kluster,
żeby zmniejszyć szanse totalnej awarii spowodowanej usterką sprzętu.

Jacek

sirapacz
Guest

Mon Oct 16, 2023 1:17 am   



Quote:
Nie polecam używania RPi albo innych ARMowych SBC do automatyki domowej.
Działać będzie, ale przeniesienie HA z Pi4 na małego peceta rozwiązało
wszystkie problemy z opóźnionymi reakcjami na naciśnięcie przycisków.

albo do momentu padu karty SD:)

Quote:
W planach mam przekształcenie tego mikro-serwerka w redundantny kluster,
żeby zmniejszyć szanse totalnej awarii spowodowanej usterką sprzętu.

proxmox ma taki ficzer na pokładzie czy trzeba porzeźbić?

Goto page Previous  1, 2, 3 ... 479, 480, 481 ... 489, 490, 491  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - elektryka - przebicie

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map