RTV forum PL | NewsGroups PL

Nie mam czasu a tu kolejne przerwanie

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Nie mam czasu a tu kolejne przerwanie

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5

pawel
Guest

Thu Mar 28, 2019 8:34 pm   



Może Fazerem 777 polatać po ścianach może wykaże jakieś kończące się
odejście.
Paweł

RoMan Mandziejewicz
Guest

Thu Mar 28, 2019 9:39 pm   



Hello J.F.,

Thursday, March 28, 2019, 7:53:41 PM, you wrote:

Quote:
Pamiętam, ale tu nie ma takiej wieloletniej plątaniny. Budowane coś
20 lat temu. Jedyny błąd w instalacji jaki do tej pory zauważyłem,
to, że na żółto-zielonym do żyrandola mam cały czas fazę, ale nie
wiem gdzie jest puszka w której to tak jest podłączone.
To niekoniecznie blad.
Do zyrandola powinno dochodzic zero, dwa przewody fazowe od
wylacznikow, no i PE.
A tu jak na zlosc przemysl krajowy nie produkuje odpowiednich kabli,
wiec nawet rezygnujac z PE elektryk ma zagwozdke - co ktorym drutem
doprowadzic do zyrandola, skoro ma do dyspozycji kabel z niebieskim,
brazowym i zolto-zielonym.
Jarek, nie ściemniaj - są w sprzedaży normalne przewody 4x1.5 -
właśnie do żyrandoli.
Sa, ale dawniej nie bylo.

Kiedy dawniej? 30+ lat temu? Dla większości czytających to już
prehistoria.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

J.F.
Guest

Fri Mar 29, 2019 8:34 am   



Dnia Thu, 28 Mar 2019 21:39:45 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):
Quote:
Hello J.F.,
Thursday, March 28, 2019, 7:53:41 PM, you wrote:
Do zyrandola powinno dochodzic zero, dwa przewody fazowe od
wylacznikow, no i PE.
A tu jak na zlosc przemysl krajowy nie produkuje odpowiednich kabli,
wiec nawet rezygnujac z PE elektryk ma zagwozdke - co ktorym drutem
doprowadzic do zyrandola, skoro ma do dyspozycji kabel z niebieskim,
brazowym i zolto-zielonym.
Jarek, nie ściemniaj - są w sprzedaży normalne przewody 4x1.5 -
właśnie do żyrandoli.
Sa, ale dawniej nie bylo.

Kiedy dawniej? 30+ lat temu? Dla większości czytających to już
prehistoria.

A Piotr pisze, ze wybudowane 20 lat temu.

I nie tylko o zamierzchlej komunie pisze, ale troche pozniej, gdy
zaczeto uwazniej czytac i pisac normy, i zaczeto wymagac
"prawidlowych" kabli.

J.

SW3
Guest

Fri Mar 29, 2019 11:06 am   



W dniu 2019-03-28 o 21:39, RoMan Mandziejewicz pisze:
Quote:
30+ lat temu? Dla większości czytających to już
prehistoria.

Większości? Obawiam się, że raczej nie ma tu nikogo kto nie ma 30+ lat.

--
SW3
----
Państwo to wielka fikcja, dzięki której każdy usiłuje żyć kosztem
innych. /Bastiat

viktorius
Guest

Fri Mar 29, 2019 12:57 pm   



W dniu 2019-03-28 o 13:59, drutkow1_at_wp.pl pisze:

Quote:


Cała sztuka w tym, żeby tak dolać ziemnej wody, aby nie zrobić
zawirowań. Jakieś rozpraszacze na dolocie zimnej są konieczne.
Mój bojler tak ma, że nie miesza się ciepła z góry z tą dostarczoną od
dołu.
https://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/18/venus-plus

I co, dajmy na to, że masz 100l - nagrzany jest, odkręcasz kran (a jeszcze lepiej dwa) na full gorącej i mierzysz - i przez 5 minut (przyjmując krany 10l/minutę) leci na tej samej temperaturze - a potem nagle skokowo robi się zimna?


Skokowo nie da rady, nie "ułożysz" nowej wody warstwowo, bez wymieszania
z ciepłą.
Ale np mój zbiornik 80l, jak spuścisz z niego 20 litrów, to przy
kolejnym odkręceniu kranu woda jest tak samo ciepła, jak za pierwszym.
Nie czuć wpływu wymieszania się dolanej zimnej z tą, która pozostała
nagrzana. Dlatego pisałem, że muszą być jakieś blokady zawirowania wody,
że się dolewała, ale z ograniczonym mieszaniem.




--
viktorius

Guest

Wed Apr 03, 2019 4:10 pm   



W dniu środa, 27 marca 2019 20:33:30 UTC+1 użytkownik Kris napisał:
Quote:
W dniu środa, 27 marca 2019 17:21:59 UTC+1 użytkownik drut...@wp.pl napisał:

Pod warunkiem, że naprawdę solidnie trzyma ciepło.
Zaś solary to raczej zmniejszają wymaganą pojemność

Zwiększają. Im większy zbiornik do solarów tym więcej energii w nim zmagazynujesz w ciągu dnia.
- w ciągu dnia, gdy jest droższy prąd, grzeją solary, a w nocy, gdy tańszy, z sieci.

Albo starczy tego co solary nagrzały jak zbiornik odpowiednio duży

To też pisałem, żebyś się zdecydował - czy tylko solary czy również solary.
W pierwszym rozwiązaniu oczywiście należy dać większy zbiornik - który jednak kosztuje, zajmuje miejsce, sporo waży, więc trzeba mieć odpowiednie miejsce na jego umieszczenie - i żeby jeszcze blisko do łazienek było...

Quote:
Takie giganty to może i tak stać muszą, bo żadna ściana i żadne kołki nie >udźwigną - ale jeszcze raz, tym gorzej dla nich.

Oj tam, 500kg powiesić na ścianie to tez niespecjalny problem
Ale to niestandardowy pomysł. Odnośnie zasobników to te wieksze chyba wszystkie są stojące

To zapewne dlatego, że jednak nie tak łatwo powiesić 500kg ;P

Quote:
Co do wielkości: 350 litrowy zasobnik ma wymiary 80x80x145cm więc tragedi nie ma

Ale to już jest tyle miejsca, ile zajmuje kabina prysznicowa.

Quote:
Im dalej tym więcej rurek.

Kwestia odpowiedniego zaprojektowania

Jak budujesz teraz dom, to możesz zaprojektować.
Jak zastanawiasz się, co zrobić z 40-letnim - to już trudniej.

Quote:
Owoce chodzę myć do łazienki.

Gorącą woda owoce myjesz?
My jeśli już to zimną.

Mama nauczyła. Raczej ciepłą, żeby się nie poparzyć (gorąca z kranu u mnie to naprawdę 55-60 stopni) - w ciepłej się lepiej wszystko rozpuszcza (a cukru to rozpuścisz więcej niż objętość słoika).
Ale słyszałem i o takich, co jabłka ludwikiem myją.

Quote:
Może się rozejrzę za jakimś, co to nie jest montowany na baterii, w szafce >pod zlewem jest trochę miejsca oraz gniazdko - niby zajęte przez zmywarkę, >ale można zmienić na podwójne.

Czasami takie rozwiązania ludziska stosują zamiast cyrkulacji.

Jak się przyjrzałem zużyciu - na tym pionie niecałe 2m^3 ciepłej na półrocze, z czego i tak większość w kranie w WC - to mi się to nie zwróci, nawet wliczając nerwy na czekanie, aż ciepła zacznie lecieć w kranie w kuchni.

Quote:
Zmywarkę można ustawiać na noc, z pralką gorzej,

Moja 7 letnia taką funkcjoalność ma akurat. Ale niespecjalnie z tego korzystamy

Nie tyle chodzi o brak funkcjonalności, bo nawet poprzednia, kochana heavy-duty, co tak długo codziennie prała, aż jej się łeb od śruby trzymającej koło pasowe urwał (a jaki byłem dumny, że to koło i pas założyłem, nie tracąc przy tym palców - tylko z braku śruby oczywiście zaraz znowu spadło) taką funkcjonalność miała.
Problem w tym, że zmywarka jest w salonie/kuchni, w którym nikt zwykle nie śpi, więc sobie w nocy może chodzić - a i tak dźwięki wydaje raczej usypiające.
Pralka zaś mogłaby robić za dobry budzik, bo jest w łazience koło sypialni, ale wstajemy przed 7, a nie przed 6, więc w tańszą taryfę by i tak nie weszła.
Choć, jak pisałem, mam takich sąsiadów, co namiętnie po 22 piorą.
A koło starego mieszkania była taka chińska pralnia w lokalu usługowym - ale pralek tam nie uświadczyłeś. Najprawdopodobniej stały w mieszkaniu. I pewnie też prali w nocy.

Quote:
Ale guzika ZTCP nie ma, sam zmienia to, co wyświetla.

Pomacaj dokładnie to znajdziesz;)

Przyjdą w piątek programować licznik na G12W, to się spytam.
I o święta ruchome.

W stoenie nie udało mi się w końcu dowiedzieć, co będzie, jak będę miał G12W na dystrybucji ze stoenu - bez okienka 13-15 w dni powszednie - oraz G12W na sprzedaży prądu przez energę - z okienkiem.
Obstawiam, że po prostu na okienku będę tracił - ale i tak zyskam.
Energa bardzo chętna do sprzedaży, jedynie najpierw kazali załatwić zmianę taryfy, bo potem będzie łatwiej.
Ale zobaczymy, jak to w praniu wyjdzie z załatwianiem umowy na odległość - energa ma jeden "salon" w DC, na drugim końcu miasta (okolice mojego tzw. dorastania), więc jechać mi się nie chce - ale ze stoenem też próbowałem załatwić zmianę taryfy zdalnie i w końcu poszedłem do "salonu".

Quote:
W mieszkaniu teścia(45m2) rezygnujemy z grzania piecem kaflowym i rozważamy przejście na grzanie czystym prądem(grzejniki elektryczne)

Jak piec fajny (i jeszcze go nie rozwaliliście) to mogę wam sprzedać pomysł, który widziałem w DC - piec kaflowy z elektryczną spiralą w środku. Podobno świetnie się sprawdza.
Tylko pewnie trzeba dobrego majstra, żeby wyjął ze środka palenisko, nie rozwalając kafli.

Dawid Rutkowski
Guest

Fri Apr 26, 2019 4:54 pm   



Z prundem jednak nie tak łatwo.
Zmiana na G12W poszła w miarę gładko, nawet nie musiałem przy tym być - był piątek, więc fachowcowi się śpieszyło, i z tego śpieszenia nawet zapomniał mi potwierdzenie z podręcznego komputerka wydrukować i do skrzynki wrzucić - a jak już zamknął zlecenie to potwierdzenie też już z komputerka wyjść nie może.
O, dzisiaj też piątek, to może w końcu się wezmę i odczytam licznik, po 3 tygodniach powinno być już dość ładnie statystycznie widać podział zużycia na dzienne i nocne.
6% oszczędności, czyli jakaś stówka rocznie, za nic.
Mogłem jeszcze 30zł rocznie za zmianę na rozliczanie 12-miesięczne mieć.

@Kris, a zrobiłeś test z poniedziałkiem wielkanocnym?
Mój licznik chyba za stary, żeby był tak mądry, ale np. 1 i 3 maja to powinno dać się wprogramować.

Ale zmiana sprzedawcy to już kiszka - problemem jest to, że dla konsumentów spoza obszaru dystrybucji jest dostępne tylko rozliczanie co miesiąc - i opłata handlowa zjada cały zysk z tańszego prądu. Do tego wymagają umowy na czas określony.
Trzeba się jednak będzie rozejrzeć od nowego roku, może jednak się opłaci.
A najlepsza jest enea - z powodu obecnego bajzlu spowodowanego przez wyborczą kiełbasę z prądem w ogóle przestali mieć ofertę dla klientów spoza ich obzaru dystrybucji - dopiero od nowego roku będzie.

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Nie mam czasu a tu kolejne przerwanie

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map