RTV forum PL | NewsGroups PL

elektryka - przebicie

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - elektryka - przebicie

Goto page Previous  1, 2, 3 ... 457, 458, 459, 460  Next

Paweł Pawłowicz
Guest

Thu Oct 21, 2021 12:10 pm   



W dniu 21.10.2021 o 09:12, Jacek Maciejewski pisze:
Quote:
Dnia Wed, 20 Oct 2021 21:42:31 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

W dniu 20.10.2021 o 20:52, Jacek Maciejewski pisze:
Dnia Wed, 20 Oct 2021 20:05:14 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

W dniu 20.10.2021 o 18:29, Jacek Maciejewski pisze:
Dnia Wed, 20 Oct 2021 17:16:10 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

Dokładnie tak :-(

Hmmm, zupełnie nie rozumiem jak to mogło się stać. Nie widzę
potencjalnego mechanizmu. No, chyba że coś uszkodziłeś w pierwotnym albo
nawinąłeś wtórne z zwarciem.

Nie. Problem dotyczy sposobu złożenia rdzenia.

Nie masz racji. Jakbyś rdzenia nie złożył (zakładam że był to rdzeń z
dwóch czy 4 kawałków w kształcie C, kazdy z blaszek sklejonych lakierem
czy żywicą), nie zmienisz parametrów trafa. A nawet jeśli, to nie więcej
niż ułamek procenta. Miałem do czynienia z takimi trafami, co prawda o
mocy paru czy parunastu VA i nigdy nie było problemów z powtórnym
złożeniem. Jesli chcesz mnie przekonać, podaj prawdopodobny mechanizm
wzrostu prądu jałowego o kilkaset % po rozbiórce i złożeniu rdzenia.

Szczelina.

Uważasz że przed rozbiórką była mniejsza a po rozbiórce większa? Bardzo
wątpię. Już wspomniałem że rozbierałem i składałem ponownie rdzenie
cięte i choć oczywiście pomiarów prądu jałowego nie robiłem to
wszsystkie potem pracowały normalnie. Rozbierałem nawet takie które
miały połówki sklejone, młotkiem oczywiście. Po złożeniu nawet nie na
klej, działały. Szczelina musiała by wzrosnąć z praktycznie
niemierzalnej do kilku mm aby spadek indukcyjności spowodował
kilkusetprocentowy wzrost prądu. Nie przekonałeś mnie.

Widzę, że potrzebne są szczegóły. Transformator 250VA, cztery elementy o
kształcie U, nie nazwałbym tego "blaszki sklejone lakierem". Fabrycznie
było to ściśnięte stalową taśmą o grubości 2mm spiętą solidną klamrą na
mur. Rozebranie wymagało użycia siły, ale nie było szczególnie trudne.
Natomiast ni cholery nie da się tego złożyć tak, aby ćwiartki były
dobrze dociśnięte. Elementy rdzenia ruszają się, transformator buczy, a
prąd jałowy jest kilkukrotnie większy. Na tyle, że trafo się grzeje. Po
ściśnięciu ściskami problem znika, jest więc on tylko mechaniczny i
polega na sposobie złożenia rdzenia. Piszesz, że to robiłeś. Napisz, jak
uzyskałeś stabilne ściśnięcie fragmentów rdzenia.

P.P.

Paweł Pawłowicz
Guest

Thu Oct 21, 2021 12:12 pm   



W dniu 20.10.2021 o 23:23, RoMan Mandziejewicz pisze:
Quote:
Hello Paweł,

Wednesday, October 20, 2021, 4:37:40 PM, you wrote:

Wtedy, gdy linie pola biegną w kierunku walcowania rdzenia (stal
elektrotechniczna anizotropowa). Na przykład w rdzeniach zwijanych
ciętych (RZC) i w rdzeniach toroidalnych.
W kwestii rdzeni zwijanych: czy istnieje domowy sposób złożenia takiego
rdzenia? Dość już dawno temu przewinąłem transformator z takim rdzeniem
(tylko uzwojenie wtórne) i zakończyło się to totalną klęską, prąd jałowy
był podobny do tego, o którym pisze twórca wątku.

Ściśnij cybantem na śrubkę. Oczywiście rdzeń i karkas muszą być
oczyszczone z lakieru, żeby jego resztki nie dostały się pomiędzy
połówki/ćwiartki rdzenia.

O! To jest pomysł. Dzięki!

Paweł

Jacek Maciejewski
Guest

Thu Oct 21, 2021 12:22 pm   



Dnia Thu, 21 Oct 2021 14:10:20 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

Quote:
Natomiast ni cholery nie da się tego złożyć tak, aby ćwiartki były
dobrze dociśnięte. Elementy rdzenia ruszają się, transformator buczy, a
prąd jałowy jest kilkukrotnie większy. Na tyle, że trafo się grzeje. Po
ściśnięciu ściskami problem znika, jest więc on tylko mechaniczny i
polega na sposobie złożenia rdzenia.

Widzę tu pewną niekonsekwencję. Pisałeś że po przewinięciu nie udało ci
się złożyć rdzenia tak by prąd spoczynkowy był w miarę mały. Teraz
piszesz że po ściśnięciu rdzenia problem znika. Co do mojej praktyki,
jeśli mi nie zależało, zakładałem obejmę i zaciskałem na ile się dało.
Jeśli mi zależało by nie brzęczał, smarowałem powierzchnię styku
odrobiną żywicy chemoutwardzalnej i na dobę w imadło. Oczywiście, dbałem
o czystość powierzchni styku.

Quote:
nie nazwałbym tego "blaszki sklejone lakierem"
Jak zwał, tak zwał. Blacha trafa zwijanego jest cięta na pasy wzdłuż

walcowania, pokrywana jednostronnie jakimś kleidłem, zwijana i
wygrzewana aż kleidło chwyci. Potem taki O-rdzeń jest cięty na 2
C-rdzenie a powierzchnie szlifowane.

--
Jacek
I hate haters.

RoMan Mandziejewicz
Guest

Thu Oct 21, 2021 12:35 pm   



Hello Paweł,

Thursday, October 21, 2021, 2:12:28 PM, you wrote:

Quote:
Wtedy, gdy linie pola biegną w kierunku walcowania rdzenia (stal
elektrotechniczna anizotropowa). Na przykład w rdzeniach zwijanych
ciętych (RZC) i w rdzeniach toroidalnych.
W kwestii rdzeni zwijanych: czy istnieje domowy sposób złożenia takiego
rdzenia? Dość już dawno temu przewinąłem transformator z takim rdzeniem
(tylko uzwojenie wtórne) i zakończyło się to totalną klęską, prąd jałowy
był podobny do tego, o którym pisze twórca wątku.
Ściśnij cybantem na śrubkę. Oczywiście rdzeń i karkas muszą być
oczyszczone z lakieru, żeby jego resztki nie dostały się pomiędzy
połówki/ćwiartki rdzenia.
O! To jest pomysł. Dzięki!

Nie ma za co - to i tak półśrodek w porównaniu z tym, jak to ściska
fabryka. Pamiętaj, że najważniejsza jest czystość montażu przy
używkach.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

Paweł Pawłowicz
Guest

Thu Oct 21, 2021 1:25 pm   



W dniu 21.10.2021 o 14:22, Jacek Maciejewski pisze:
Quote:
Dnia Thu, 21 Oct 2021 14:10:20 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

Natomiast ni cholery nie da się tego złożyć tak, aby ćwiartki były
dobrze dociśnięte. Elementy rdzenia ruszają się, transformator buczy, a
prąd jałowy jest kilkukrotnie większy. Na tyle, że trafo się grzeje. Po
ściśnięciu ściskami problem znika, jest więc on tylko mechaniczny i
polega na sposobie złożenia rdzenia.

Widzę tu pewną niekonsekwencję. Pisałeś że po przewinięciu nie udało ci
się złożyć rdzenia tak by prąd spoczynkowy był w miarę mały.

Bo się nie udało. Zabawę ze ściskami trudno nazwać złożeniem rdzenia.

Quote:
Co do mojej praktyki,
jeśli mi nie zależało, zakładałem obejmę i zaciskałem na ile się dało.
Jeśli mi zależało by nie brzęczał, smarowałem powierzchnię styku
odrobiną żywicy chemoutwardzalnej i na dobę w imadło. Oczywiście, dbałem
o czystość powierzchni styku.

"Nie przekonałeś mnie"

P.P.

Jacek Maciejewski
Guest

Thu Oct 21, 2021 2:50 pm   



Dnia Thu, 21 Oct 2021 15:25:42 +0200, Paweł Pawłowicz napisał(a):

Quote:
"Nie przekonałeś mnie"

Do niczego nie chciałem cię przekonać Smile Jedynie wypytywałem i
odpowiadałem na pytania.
--
Jacek
I hate haters.

Zenek Kapelinder
Guest

Thu Oct 21, 2021 6:11 pm   



czwartek, 14 października 2021 o 21:18:39 UTC+2 Marek napisał(a):
Quote:
Mam zabytkowy transformator ze starej centrali.
Trafo ma długość rdzenia 20 cm, wysokość 17,5 cm, grubość 5,5 cm. Szpula 15
x 17 cm. Jest dość ciężki gdzieś 20 kg lub więcej. Ma sporo odczepów.
Wstępnie pomierzyłem przy pracy jałowej pobiera 350 W. Uzwojenie wtórne
całość ma 70 V jałowo, na obciętych przewodach, które zasilały centrale jest
jałowo 60,5 V.
Proszę abyście pomogli mi oszacować jego moc, potrzebuję też wiedzieć jakim
maksymalnym prądem można go będzie obciążyć przy pracy ciągłej.
jeśli chciałbym przewinąć uzwojenie wtórne na 2 x 12 V ile zwoi muszę
nawinąć i jakiej średnicy / przekroju ma być drut nawojowy ?
Jeśli nie tajemnica to co chcesz z tego transformator robić?


Marek
Guest

Thu Oct 21, 2021 6:23 pm   



Quote:
Jeśli nie tajemnica to co chcesz z tego transformator robić?

Chciałbym do dwóch zastosowań, więcej jako transformator bezpieczeństwa 24 V
lub sporadycznie jako prostownik do ładowania akumulatorów 12 lub 24 V
potrzebuję nawinąć 2 x 12 V.

Dziś odwinąłem oba stare uzwojenia i wyszły takie kwiatki: drut jest nie w
emalii tylko w oplocie bawełnianym. Pierwotne ma 292 zwoje drutem fi 3 mm,
wtórne ma 70 zwoi drutem też fi 3 mm. Przedtem pisałem, że 2 mm a to są
odczepy dolutowywane do uzwojenia fi 3 mm na szpuli. Chyba ktoś sobie
poszedł na łatwiznę i nawinął tej samej grubości drutem oba uzwojenia. Teraz
skoro wtórne miało 3 mm to wygląda, że przy 3 A / mm^2 prąd mógł być 20 A i
przy 55 V to moc tego trafa wychodziła ok. 1200 VA. Po co pierwotne było
takim grubym drutem ?

Patrzę na nomogram i nie wiem jaką przyjąć indukcję czy 10000 czy 12000
Gausów ?
Rdzeń z nomogramu ma ok 500 W (5 x 5,5 cm = 27,5 cm^2). Jeśli liczyć przy
12000 G to pierwotne wychodzi prawie tyle samo co to stare 1,35 zwoi / volt
czyli 230 V * 1,35 = 310 zwoi i faktycznie po staremu było 292 zwoje, 1 zwój
dawał ok. 0,75 V (tylko był spory prąd jałowy 1,3 A).
Natomiast przy 10000 G 1,8 zwoi / volt czyli 230 V * 1,8 = 414 zwoi - 5%
czyli 394 zwoje. Średnica drutu pierwotnego przyjmując 2 A / mm^2 byłoby 500
W / 230 V = 2,17 A czyli z tablicy 1,2 mm. Drut wtórny 500 W / 24 V = 20,8 A
3,5 mm (10 mm^2). Na Allegro widzę tylko fi max 3 mm. Mógłby być ale przy
gęstości 3 A / mm^2. Czy może tak być ?

Ilość zwojów: przy 12000 G 24 V * 1,35 = 33 zwoje (było tak w przybliżeniu
po staremu), przy 10000 G 24 V * 1,8 = 43 zwoje +5% czyli 45 zwoi.

Jak proponujecie ?

Jacek Maciejewski
Guest

Thu Oct 21, 2021 6:35 pm   



Dnia Thu, 21 Oct 2021 20:23:15 +0200, Marek napisał(a):

Quote:
Natomiast przy 10000 G 1,8 zwoi / volt czyli 230 V * 1,8 = 414 zwoi - 5%
czyli 394 zwoje. Średnica drutu pierwotnego przyjmując 2 A / mm^2 byłoby 500
W / 230 V = 2,17 A czyli z tablicy 1,2 mm. Drut wtórny 500 W / 24 V = 20,8 A
3,5 mm (10 mm^2). Na Allegro widzę tylko fi max 3 mm. Mógłby być ale przy
gęstości 3 A / mm^2. Czy może tak być ?

Może. I ja bym przyjął ostrożne 10000 G.
--
Jacek
I hate haters.

LordBluzgÂŽ
Guest

Thu Oct 21, 2021 8:02 pm   





Atlantis
Guest

Fri Oct 22, 2021 6:29 am   



On 21.10.2021 12:46, Cezar wrote:

Quote:
z takich bardziej nowoczesnych jest  SI473X

Wygląda ciekawie, zwłaszcza z uwagi na wsparcie modulacji AM i pasm fal
długich/średnich/krótkich. Niestety w moim projekcie tych
funkcjonalności raczej nie będę w stanie wykorzystać z uwago na fakt, że
urządzenie jest zamontowane w metalowej obudowie (a więc antena
ferrytowa się nie sprawdzi), a poza tym w obwodzie zasilania mam
przetwornicę impulsową, która pewnie będzie zakłócała działanie obwodów
odbiornika AM, nawet po porządnym przefiltrowaniu zasilania.

No chyba, żeby wyprowadzić gniazdko i podłączyć jakąś zewnętrzna antenę
longwire/KDWZO. :)

BTW rzuciłem jeszcze raz okiem na schemat swojego urządzenia. Z tego co
widzę nie mam jednak żadnego I2S czy SPI wyprowadzonego na złącze
rozszerzeń. Jest szansa, że uda się ogarnąć obsługę tego układu za
pomocą software'owej implementacji I2S?

Marek
Guest

Fri Oct 22, 2021 2:26 pm   



Quote:
Natomiast przy 10000 G 1,8 zwoi / volt czyli 230 V * 1,8 = 414 zwoi - 5%
czyli 394 zwoje. Średnica drutu pierwotnego przyjmując 2 A / mm^2 byłoby
500
W / 230 V = 2,17 A czyli z tablicy 1,2 mm. Drut wtórny 500 W / 24 V = 20,8
A
3,5 mm (10 mm^2). Na Allegro widzę tylko fi max 3 mm. Mógłby być ale przy
gęstości 3 A / mm^2. Czy może tak być ?

Może. I ja bym przyjął ostrożne 10000 G.

OK, tak zrobię. dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Wink

sirapacz
Guest

Fri Oct 22, 2021 5:00 pm   



Quote:
Sterownik w gównosłońce nakurwia 2A, czyli wszystko bangla. Niestety,

A ja zastanawiam się czy nie walnąć LiFePo4... 2kpln za 100ah mnie
przeraża ale jakbym zrobił ze 4kwh bufora to mógłbym część domu
przenieść na offgrid. Używając prądożernych urządzeń w dzień tylko
bateria mógłby wręcz nei mieć okazji się rozładować....
Siedzę, myślę, knuję...Smile Przewymiarowanie instalacji na używanych
panelach mogłoby mi dać dość energii w zimie na taki cel.

Pytanie o ile wzrośnie prąd. Bo na razie to się ekonomicznie nie spina.
Ale jak wzrośnie jeszcze to coś czuję, że zacznie.

--
Ta wiadomość została sprawdzona na obecność wirusów przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
https://www.avast.com/antivirus

J.F
Guest

Fri Oct 22, 2021 8:08 pm   



On Thu, 21 Oct 2021 20:23:15 +0200, Marek wrote:
Quote:
Dziś odwinąłem oba stare uzwojenia i wyszły takie kwiatki: drut jest nie w
emalii tylko w oplocie bawełnianym. Pierwotne ma 292 zwoje drutem fi 3 mm,
wtórne ma 70 zwoi drutem też fi 3 mm. Przedtem pisałem, że 2 mm a to są
odczepy dolutowywane do uzwojenia fi 3 mm na szpuli. Chyba ktoś sobie
poszedł na łatwiznę i nawinął tej samej grubości drutem oba uzwojenia.

Jesli jalowy prad to 7A, to drut musi byc odpowiednio gruby.

Ale to mi wyglada na jakies trafo do celow specjalnych.

Quote:
[...] Drut wtórny 500 W / 24 V = 20,8 A
3,5 mm (10 mm^2). Na Allegro widzę tylko fi max 3 mm. Mógłby być ale przy
gęstości 3 A / mm^2. Czy może tak być ?

Ja bym dal dwa ciensze.

J.

Rutkowski, Jacek
Guest

Fri Oct 22, 2021 8:17 pm   



W dniu 22.10.2021 o 19:00, sirapacz pisze:
Quote:
Sterownik w gównosłońce nakurwia 2A, czyli wszystko bangla. Niestety,

A ja zastanawiam się czy nie walnąć LiFePo4... 2kpln za 100ah mnie
przeraża ale jakbym zrobił ze 4kwh bufora to mógłbym część domu
przenieść na offgrid. Używając prądożernych urządzeń w dzień tylko
bateria mógłby wręcz nei mieć okazji się rozładować....
Siedzę, myślę, knuję...Smile Przewymiarowanie instalacji na używanych
panelach mogłoby mi dać dość energii w zimie na taki cel.

Pytanie o ile wzrośnie prąd. Bo na razie to się ekonomicznie nie spina.
Ale jak wzrośnie jeszcze to coś czuję, że zacznie.

Jak skończą się preferencyjne zasady odbioru prądu pewnie po nowym roku

to się ceny paneli i falowników wypłaszczą i przelicznik
będzie lepszy...
Chociaż ceny akumulatorów wtedy mogą jeszcze wzrosnąć.

--
pzdr, j.r.

Goto page Previous  1, 2, 3 ... 457, 458, 459, 460  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - elektryka - przebicie

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map