RTV forum PL | NewsGroups PL

MERA-400 i "z這郵iwe" zabezpieczenie a'la DRM

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - MERA-400 i "z這郵iwe" zabezpieczenie a'la DRM

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

J.F
Guest

Wed Feb 08, 2023 6:07 pm   



On Wed, 8 Feb 2023 12:23:30 +0100, Adam wrote:
Quote:
Dnia Wed, 08 Feb 2023 00:50:17 +0100, Marek napisa(a):
On Tue, 7 Feb 2023 20:57:25 +0100, Czarek <czarekgr@wa.onet.pl> wrote:
Czasem by豉 awaria w o鈔odku i grzeczno軼iowo inny o鈔odek
przetwarzanie
robi. Sam pami皻am, 瞠 gostek z ta鄉ami z Intraco by u nas, bo
mieli
awari. Akurat to by豉 Odra 1305.

Zawsze mnie zastanawia這 co na tych, przepraszam za wyra瞠nie,
kalkulatorach mo積a by這 wtedy robi, bez myszy, sensownego guja,
setki megabajt闚 ram i szybkiego storage'u bez przewijania ta鄉y.

Przyk豉dowo Zelmot liczy p豉ce i ksi璕owo嗆.
Przy p豉cach liczy這 jednego cz這wieka szybciej, ni teraz serwery
klastrowe z super-programami GUI.
A dodatk闚 pracownicy mieli wiele: pranie, odzie, sta穎we, lata pracy i
jeszcze czasem kilkadziesi徠.
Jeden PKS niezbyt du篡 mia sumarycznie bodaj瞠 ok. 160 albo 180 dodatk闚.

Oraz to, co ju niejednokrotnie opisywa貫m:
w PKP (na terminalach znakowych) dowolny bilet z dowolnej stacji na dowoln
mo積a by這 kupi w kilkana軼ie sekund - dos這wnie.
Teraz to trwa kilka minut lub d逝瞠j, a zdarza這 si, 瞠 musia貫m poda
numer poci庵u, bo ma逍ka za szyb nie by豉 w stanie na swoim Guju znale潭
odpowiedniego poci庵u.

Przed er komputer闚 trwalo to podobnie szybko, jak kasa miala
odpowiedni drukark :-)

A to w ogole rozwi您anie przedwojenne.

J.

nadir
Guest

Wed Feb 08, 2023 6:09 pm   



W dniu 08.02.2023 o15:06, Marek pisze:

Quote:
To drugie. Przedpi軼a zauwa篡, 瞠 Mera liczy豉 szybciej te kadry i
p豉ce niz wsp馧czesne klastry.

Bior帷 pod uwag moc obliczeniow, to byle smartfon obecnie ma
niepor闚nywalnie wi瘯sz moc ni ta MERA. Wi璚 na bank te same dane
szybciej obrobi wsp馧czesny klaster ni MERA, ale tak naprawd wszystko
sprowadza si do oprogramowania i jego wykorzystania. Spierdoli mo積a
ka盥y projekt i/lub jego wykonanie.
Zapyta貫 na pocz徠ku jak mo積a by這 bez myszki i GUI? No mo積a by這,
dzi te mo積a, nadal, na przyk豉d, "powa積e" routery obchodz si bez
obu powy窺zych przy konfiguracji, i te dzia豉j. 疾 o umi這waniu do
konsoli/terminala przez niekt鏎ych administrator闚 nie wspomn.

RoMan Mandziejewicz
Guest

Wed Feb 08, 2023 6:11 pm   



Hello J.F,

Wednesday, February 8, 2023, 5:03:56 PM, you wrote:

Quote:
Czasem by豉 awaria w o鈔odku i grzeczno軼iowo inny o鈔odek
przetwarzanie robi. Sam pami皻am, 瞠 gostek z ta鄉ami z Intraco
by u nas, bo mieli awari. Akurat to by豉 Odra 1305.
Zawsze mnie zastanawia這 co na tych, przepraszam za wyra瞠nie,
kalkulatorach mo積a by這 wtedy robi, bez myszy, sensownego guja,
setki megabajt闚 ram i szybkiego storage'u bez przewijania ta鄉y.
Przyk豉dowo Zelmot liczy p豉ce i ksi璕owo嗆.
Przy p豉cach liczy這 jednego cz這wieka szybciej, ni teraz serwery
klastrowe z super-programami GUI.
A dodatk闚 pracownicy mieli wiele: pranie, odzie, sta穎we, lata pracy i
jeszcze czasem kilkadziesi徠.
Jeden PKS niezbyt du篡 mia sumarycznie bodaj瞠 ok. 160 albo 180 dodatk闚.
Sierpie 1989, p豉ce 4500 os鏏 przeliczone w 40 minut. AT/286 8 MHz, 1
MB RAM, HDD 40 MB. Wydruki wszystkich dokument闚 (nie tylko list p豉c)
trwa造 ponad 7 godzin na drukarce 480 cps.
A ile stron?
Bo Riad i Odra to mialy szybkie drukarki ... pare linii na sekunde.

Do PC te mo積a bylo pod陰czy drukark wierszow. Tylko po co?

Quote:
Nawiasem mowi帷, te "paski wyplaty" ... z czego to bylo drukowane?
Paski byly chyba dosc powszechne, a komputery jeszcze nie.

U mnie z komputera. Wcze郾iej - z maszyn ksi璕uj帷ych.

Quote:
Za to pare lat pozniej ... czytam sobie jakies forum, ktos ma problem
na Zachodzie. Ma szybk drukark laserow, cos okolo 2 sekund na
strone ... a Access nie wyrabia ...

Jak kto uzywa g闚nianych narz璠zi...

Quote:
Przypomnijcie sobie operatorow komorkowych.
Pare mln abonentow, kazdemu trzeba co miesi帷 fakture z zalacznikami.
I kopert.

Ale o czym Ty? Ja pisz o zmierzchu komuny a Ty o kapitalizmie. Ju
par miesi璚y p騧niej mia貫m 386 i drukark ponad 1000 cps do tego.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

J.F
Guest

Wed Feb 08, 2023 7:00 pm   



On Wed, 8 Feb 2023 17:11:21 +0100, RoMan Mandziejewicz wrote:
Quote:
Hello J.F,
Wednesday, February 8, 2023, 5:03:56 PM, you wrote:

Zawsze mnie zastanawia這 co na tych, przepraszam za wyra瞠nie,
kalkulatorach mo積a by這 wtedy robi, bez myszy, sensownego guja,
setki megabajt闚 ram i szybkiego storage'u bez przewijania ta鄉y.
Przyk豉dowo Zelmot liczy p豉ce i ksi璕owo嗆.
Przy p豉cach liczy這 jednego cz這wieka szybciej, ni teraz serwery
klastrowe z super-programami GUI.
A dodatk闚 pracownicy mieli wiele: pranie, odzie, sta穎we, lata pracy i
jeszcze czasem kilkadziesi徠.
Jeden PKS niezbyt du篡 mia sumarycznie bodaj瞠 ok. 160 albo 180 dodatk闚.
Sierpie 1989, p豉ce 4500 os鏏 przeliczone w 40 minut. AT/286 8 MHz, 1
MB RAM, HDD 40 MB. Wydruki wszystkich dokument闚 (nie tylko list p豉c)
trwa造 ponad 7 godzin na drukarce 480 cps.
A ile stron?
Bo Riad i Odra to mialy szybkie drukarki ... pare linii na sekunde.

Do PC te mo積a bylo pod陰czy drukark wierszow.

Z trudem raczej.

Quote:
Tylko po co?

Zeby paski wyplaty drukowa?

Bo mozliwosci peceta to porownywalne z Riadem czy Odr,
a od Mery wieksze.

Quote:
Nawiasem mowi帷, te "paski wyplaty" ... z czego to bylo drukowane?
Paski byly chyba dosc powszechne, a komputery jeszcze nie.

U mnie z komputera. Wcze郾iej - z maszyn ksi璕uj帷ych.

No wlasnie te maszyny mnie interesuj..

Quote:
Za to pare lat pozniej ... czytam sobie jakies forum, ktos ma problem
na Zachodzie. Ma szybk drukark laserow, cos okolo 2 sekund na
strone ... a Access nie wyrabia ...

Jak kto uzywa g闚nianych narz璠zi...

A jakie narz璠zie, z drukowaniem przez Windows, bedzie szybsze?
Tzn teraz moze bedzie, przybylo MHz, przybylo rdzeni ...

Quote:
Przypomnijcie sobie operatorow komorkowych.
Pare mln abonentow, kazdemu trzeba co miesi帷 fakture z zalacznikami.
I kopert.

Ale o czym Ty? Ja pisz o zmierzchu komuny a Ty o kapitalizmie. Ju
par miesi璚y p騧niej mia貫m 386 i drukark ponad 1000 cps do tego.

No i co chcesz na tych 1000 cps wydrukowac?
Milion faktur ?

Tak nawiasem pytaj帷 ... czy na tych "mainframe" ze starej epoki ...
nie zrobili kiedys systemu sprzeda篡 bilet闚 lotniczych?
To chyba tez wyzwanie, bior帷 pod uwag ilosc terminali,
ilosc operacji, prac non-stop ...

J.

J.F
Guest

Wed Feb 08, 2023 7:14 pm   



On Wed, 8 Feb 2023 17:09:50 +0100, nadir wrote:
Quote:
W dniu 08.02.2023 o15:06, Marek pisze:
To drugie. Przedpi軼a zauwa篡, 瞠 Mera liczy豉 szybciej te kadry i
p豉ce niz wsp馧czesne klastry.
Bior帷 pod uwag moc obliczeniow, to byle smartfon obecnie ma
niepor闚nywalnie wi瘯sz moc ni ta MERA. Wi璚 na bank te same dane
szybciej obrobi wsp馧czesny klaster ni MERA, ale tak naprawd wszystko
sprowadza si do oprogramowania i jego wykorzystania. Spierdoli mo積a
ka盥y projekt i/lub jego wykonanie.

No wlasnie - swiat poszedl do przodu i w oprogramowaniu.
I w technologii.

Dawniej bym mial strukture powi您an z rekordem danych w bazie,
uzyl konkretnego pola, kompilator wyliczyl adres.

Dzis wczytuje wynik z SQL do DataTable, a pola wybieram przez napis
rekord["nazwisko"]

I nikt sie nie zastanawia, ile to kosztuje.
Na szczescie procesory szybkie, to dzia豉 w miare sprawnie ...

Quote:
Zapyta貫 na pocz徠ku jak mo積a by這 bez myszki i GUI? No mo積a by這,
dzi te mo積a, nadal, na przyk豉d, "powa積e" routery obchodz si bez
obu powy窺zych przy konfiguracji, i te dzia豉j. 疾 o umi這waniu do
konsoli/terminala przez niekt鏎ych administrator闚 nie wspomn.

Nie wiem czy to taki najlepszy przyklad ..

Ale ale ...
https://youtu.be/c8eTIJ87Fg8?t=542

programisci przy pracy :-)

J.

Jarosaw Sokoowski
Guest

Wed Feb 08, 2023 8:38 pm   



Pan J.F napisa:

Quote:
Tak nawiasem pytaj帷 ... czy na tych "mainframe" ze starej epoki ...
nie zrobili kiedys systemu sprzeda篡 bilet闚 lotniczych?
To chyba tez wyzwanie, bior帷 pod uwag ilosc terminali,
ilosc operacji, prac non-stop ...

W latach 70 i 80 bilet z Warszawy do Wroc豉wia w kasie LOT kupowa這
si przez serwer w Atlancie. Czyli by to og鏊no鈍iatowy system.
Terminale by造 takie ma貫 p豉skie, z klawiatur QWERTY i wy鈍ietlaczem
VFD chyba z jedn, najwy瞠j dwiema alfanumerycznymi linijkami. Nie
by這 drukarki, kasjer wypisywa bilet r璚znie przez kalk. ㄠcze
pewnie jakie szegegowo-modemowe po drucie telefonicznym, ale bli窺zych
szczeg馧闚 nie znam.

--
Jarek

Marek
Guest

Wed Feb 08, 2023 10:23 pm   



On Wed, 8 Feb 2023 15:08:55 +0100, Janusz <janusz_kk@o2.pl> wrote:
Quote:
Wida Twoj ignorancj w tym pytaniu, liczy這 si np rachunki za
energi
i to obszarowo jedno stare wojew鏚ztwo (z 49) przypada這 na 1
maszyn.
Przez rok zbierane i wprowadzane by造 wp豉ty miesi璚zne przez ludzi
i
raz w roku na tej podstawie by豉 drukowana ksi捫eczka op豉t na rok
kolejny.

Nie zrozumia貫 sensu pytania, kt鏎e by這 o precyzyjne *co*, czyli o
struktur danych, jakie by造 relacj oraz ich rozmiar. Odpowied
"liczy這 kadry i p豉ce" to nie jest precyzyjna odpowied.

--
Marek

Adam
Guest

Thu Feb 09, 2023 2:02 am   



Dnia Wed, 8 Feb 2023 17:09:50 +0100, nadir napisa(a):

Quote:
W dniu 08.02.2023 o15:06, Marek pisze:

To drugie. Przedpi軼a zauwa篡, 瞠 Mera liczy豉 szybciej te kadry i
p豉ce niz wsp馧czesne klastry.

Bior帷 pod uwag moc obliczeniow, to byle smartfon obecnie ma
niepor闚nywalnie wi瘯sz moc ni ta MERA. Wi璚 na bank te same dane
szybciej obrobi wsp馧czesny klaster ni MERA, ale tak naprawd wszystko
sprowadza si do oprogramowania i jego wykorzystania. Spierdoli mo積a
ka盥y projekt i/lub jego wykonanie.
Zapyta貫 na pocz徠ku jak mo積a by這 bez myszki i GUI? No mo積a by這,
dzi te mo積a, nadal, na przyk豉d, "powa積e" routery obchodz si bez
obu powy窺zych przy konfiguracji, i te dzia豉j. 疾 o umi這waniu do
konsoli/terminala przez niekt鏎ych administrator闚 nie wspomn.

Swego czasu by豉 "kultura programowania". Ponadto prawie wszystko pisa這
si "z palca", nie by這 bibliotek.
Teraz programowanie cz瘰to polega na wtykaniu dziesi徠ek bibliotek, czasem
nadmiarowo. Ma這 kto bawi si w optymalizacj kodu. Zreszt optymalizacja
nie zawsze ma sens, bo kompilator i tak robi po swojemu.

W pewnej ksi捫ce czyta貫m o jakim ameryka雟kim projekcie do du瞠j bazy
danych - mo瞠 telefoniczna, mo瞠 co innego. Programista pr鏏owa
zoptymalizowa otwieranie poszczeg鏊nych kartotek osobowych. Po wielu
pr鏏ach okaza這 si, 瞠 najszybciej idzie otwieranie, je郵i poszczeg鏊ne
pliki s roz這穎ne w osobnych katalogach odpowiadaj帷ym poszczeg鏊nym
rekordom.
Oczywi軼ie powy窺ze by這 osadzone w 闚czesnych realiach sprz皻owych i
programowych - ale chodzi mi o "dopieszczanie" programu.

A aktualnie do jednej z gorszych wersji SQL - czyli MS-SQL to ludzie pisz
p皻le w p皻li, wrzucaj dane binarne - np. PDF-y czy inne jpg, deklaruj
varchar(255) dla kodu produktu, kt鏎y jest kilkuznakowy, itd itp.

Pomijam ju milczeniem baz danych serwera Exchanhe, kt鏎a (je郵i si
jedzie na ustawieniach domy郵nych) to zajmuje dziesi徠ki terabajt闚. I
wystarczy cokolwiek, by j uwali.


--
Pozdrawiam.

Adam

Adam
Guest

Thu Feb 09, 2023 2:12 am   



Dnia Wed, 8 Feb 2023 17:03:56 +0100, J.F napisa(a):

Quote:
On Wed, 8 Feb 2023 13:38:46 +0100, RoMan Mandziejewicz wrote:
Hello Adam,
Wednesday, February 8, 2023, 12:23:30 PM, you wrote:
Czasem by豉 awaria w o鈔odku i grzeczno軼iowo inny o鈔odek
przetwarzanie robi. Sam pami皻am, 瞠 gostek z ta鄉ami z Intraco
by u nas, bo mieli awari. Akurat to by豉 Odra 1305.
Zawsze mnie zastanawia這 co na tych, przepraszam za wyra瞠nie,
kalkulatorach mo積a by這 wtedy robi, bez myszy, sensownego guja,
setki megabajt闚 ram i szybkiego storage'u bez przewijania ta鄉y.
Przyk豉dowo Zelmot liczy p豉ce i ksi璕owo嗆.
Przy p豉cach liczy這 jednego cz這wieka szybciej, ni teraz serwery
klastrowe z super-programami GUI.
A dodatk闚 pracownicy mieli wiele: pranie, odzie, sta穎we, lata pracy i
jeszcze czasem kilkadziesi徠.
Jeden PKS niezbyt du篡 mia sumarycznie bodaj瞠 ok. 160 albo 180 dodatk闚.

Sierpie 1989, p豉ce 4500 os鏏 przeliczone w 40 minut. AT/286 8 MHz, 1
MB RAM, HDD 40 MB. Wydruki wszystkich dokument闚 (nie tylko list p豉c)
trwa造 ponad 7 godzin na drukarce 480 cps.

A ile stron?
Bo Riad i Odra to mialy szybkie drukarki ... pare linii na sekunde.

Nawiasem mowi帷, te "paski wyplaty" ... z czego to bylo drukowane?
Paski byly chyba dosc powszechne, a komputery jeszcze nie.

Za to pare lat pozniej ... czytam sobie jakies forum, ktos ma problem
na Zachodzie. Ma szybk drukark laserow, cos okolo 2 sekund na
strone ... a Access nie wyrabia ...

Przypomnijcie sobie operatorow komorkowych.
Pare mln abonentow, kazdemu trzeba co miesi帷 fakture z zalacznikami.
I kopert.


Si mi przypomnia這:
Kolega we Wroc豉wiu instalowa szybk drukark. Do testu zablokowa czujnik
chwytacza kartek, nie by這 kosza i 豉pacza.
Kto pu軼i test, ale zamiast wybra podajnik ma造, to posz這 z jednego z
podajnik闚 g堯wnych. A ten test to by這 (te przez pomy趾) kilka tysi璚y
wydruk闚.
A 瞠 drukarka szybka, to wydrukowa豉 to w chwil. Zanim kto nacisn掖
blokad awaryjn, to ju te kilka tysi璚y kartek fruwa這 po biurze.

Sam w swoich zbiorach mam biurow laser闚k HP P4515, kt鏎a drukuje ok. 70
stron na minut.
Oraz Epsona DFX8500, kt鏎y by jedn z najszybszych tradycyjnych
jednog這wicowych maszyn. No, mo瞠 to nie do ko鎍a prawda, bo ona ma
podw鎩ny rz康 szpilek.
Ale mam podobnie szybk mniejsz drukark Citizena (nie pami皻am modelu) z
sze軼ioma g這wicami. A 瞠 ka盥a g這wica gania tylko kilka czy kilkana軼ie
centymetr闚, to drukarka jest niewiele wolniejsza od s豉bych wierszowych.
Wad jej jest ta鄉a grafitowa, a nie zwyk豉 p堯cienna.


--
Pozdrawiam.

Adam

Adam
Guest

Thu Feb 09, 2023 2:16 am   



Dnia Wed, 8 Feb 2023 17:07:04 +0100, J.F napisa(a):

Quote:
On Wed, 8 Feb 2023 12:23:30 +0100, Adam wrote:
Dnia Wed, 08 Feb 2023 00:50:17 +0100, Marek napisa(a):
On Tue, 7 Feb 2023 20:57:25 +0100, Czarek <czarekgr@wa.onet.pl> wrote:
Czasem by豉 awaria w o鈔odku i grzeczno軼iowo inny o鈔odek
przetwarzanie
robi. Sam pami皻am, 瞠 gostek z ta鄉ami z Intraco by u nas, bo
mieli
awari. Akurat to by豉 Odra 1305.

Zawsze mnie zastanawia這 co na tych, przepraszam za wyra瞠nie,
kalkulatorach mo積a by這 wtedy robi, bez myszy, sensownego guja,
setki megabajt闚 ram i szybkiego storage'u bez przewijania ta鄉y.

Przyk豉dowo Zelmot liczy p豉ce i ksi璕owo嗆.
Przy p豉cach liczy這 jednego cz這wieka szybciej, ni teraz serwery
klastrowe z super-programami GUI.
A dodatk闚 pracownicy mieli wiele: pranie, odzie, sta穎we, lata pracy i
jeszcze czasem kilkadziesi徠.
Jeden PKS niezbyt du篡 mia sumarycznie bodaj瞠 ok. 160 albo 180 dodatk闚.

Oraz to, co ju niejednokrotnie opisywa貫m:
w PKP (na terminalach znakowych) dowolny bilet z dowolnej stacji na dowoln
mo積a by這 kupi w kilkana軼ie sekund - dos這wnie.
Teraz to trwa kilka minut lub d逝瞠j, a zdarza這 si, 瞠 musia貫m poda
numer poci庵u, bo ma逍ka za szyb nie by豉 w stanie na swoim Guju znale潭
odpowiedniego poci庵u.

Przed er komputer闚 trwalo to podobnie szybko, jak kasa miala
odpowiedni drukark :-)

A to w ogole rozwi您anie przedwojenne.


To nie by造 drukarki, tylko co w rodzaju prasy, odbijaj帷ej matryc na
pustym kartoniku.
Z wygl康u troch jak tokarka, mia這 to "ogromne mn鏀two" gotowych matryc,
kt鏎e si wskazywa這 wybierakiem.


--
Pozdrawiam.

Adam

RoMan Mandziejewicz
Guest

Thu Feb 09, 2023 10:46 am   





J.F
Guest

Thu Feb 09, 2023 1:30 pm   



On Thu, 9 Feb 2023 01:16:40 +0100, Adam wrote:
Quote:
Dnia Wed, 8 Feb 2023 17:07:04 +0100, J.F napisa(a):
On Wed, 8 Feb 2023 12:23:30 +0100, Adam wrote:
Dnia Wed, 08 Feb 2023 00:50:17 +0100, Marek napisa(a):
On Tue, 7 Feb 2023 20:57:25 +0100, Czarek <czarekgr@wa.onet.pl> wrote:
Czasem by豉 awaria w o鈔odku i grzeczno軼iowo inny o鈔odek
przetwarzanie
robi. Sam pami皻am, 瞠 gostek z ta鄉ami z Intraco by u nas, bo
mieli
awari. Akurat to by豉 Odra 1305.

Zawsze mnie zastanawia這 co na tych, przepraszam za wyra瞠nie,
kalkulatorach mo積a by這 wtedy robi, bez myszy, sensownego guja,
setki megabajt闚 ram i szybkiego storage'u bez przewijania ta鄉y.

Przyk豉dowo Zelmot liczy p豉ce i ksi璕owo嗆.
Przy p豉cach liczy這 jednego cz這wieka szybciej, ni teraz serwery
klastrowe z super-programami GUI.
A dodatk闚 pracownicy mieli wiele: pranie, odzie, sta穎we, lata pracy i
jeszcze czasem kilkadziesi徠.
Jeden PKS niezbyt du篡 mia sumarycznie bodaj瞠 ok. 160 albo 180 dodatk闚.

Oraz to, co ju niejednokrotnie opisywa貫m:
w PKP (na terminalach znakowych) dowolny bilet z dowolnej stacji na dowoln
mo積a by這 kupi w kilkana軼ie sekund - dos這wnie.
Teraz to trwa kilka minut lub d逝瞠j, a zdarza這 si, 瞠 musia貫m poda
numer poci庵u, bo ma逍ka za szyb nie by豉 w stanie na swoim Guju znale潭
odpowiedniego poci庵u.

Przed er komputer闚 trwalo to podobnie szybko, jak kasa miala
odpowiedni drukark :-)

A to w ogole rozwi您anie przedwojenne.

To nie by造 drukarki, tylko co w rodzaju prasy, odbijaj帷ej matryc na
pustym kartoniku.
Z wygl康u troch jak tokarka, mia這 to "ogromne mn鏀two" gotowych matryc,
kt鏎e si wskazywa這 wybierakiem.

Tak jest, ale "utrwalanie pisma przez prasowanie" to drukowanie,
a drukuj drukarki Smile
No chyba, ze kto woli "maszyny drukarskie" :-)

kasjerka najezdzala wskaznikiem na miejscowosc na liscie,
wybierala znizki, gdzies tam pod spodem sie odpowiednia matryca
wybierala, i za chwile bilet wydrukowany.

Miala kilkaset miejscowosci do wyboru.

Co bardziej zaawansowane urzadzenia podobno zliczaly kwote naleznosci
i drukowaly dzienny utarg kasjera.

J.

J.F
Guest

Thu Feb 09, 2023 2:04 pm   



On Thu, 9 Feb 2023 01:02:12 +0100, Adam wrote:
Quote:
Dnia Wed, 8 Feb 2023 17:09:50 +0100, nadir napisa(a):
W dniu 08.02.2023 o15:06, Marek pisze:

To drugie. Przedpi軼a zauwa篡, 瞠 Mera liczy豉 szybciej te kadry i
p豉ce niz wsp馧czesne klastry.

Bior帷 pod uwag moc obliczeniow, to byle smartfon obecnie ma
niepor闚nywalnie wi瘯sz moc ni ta MERA. Wi璚 na bank te same dane
szybciej obrobi wsp馧czesny klaster ni MERA, ale tak naprawd wszystko
sprowadza si do oprogramowania i jego wykorzystania. Spierdoli mo積a
ka盥y projekt i/lub jego wykonanie.
Zapyta貫 na pocz徠ku jak mo積a by這 bez myszki i GUI? No mo積a by這,
dzi te mo積a, nadal, na przyk豉d, "powa積e" routery obchodz si bez
obu powy窺zych przy konfiguracji, i te dzia豉j. 疾 o umi這waniu do
konsoli/terminala przez niekt鏎ych administrator闚 nie wspomn.

Swego czasu by豉 "kultura programowania". Ponadto prawie wszystko pisa這
si "z palca", nie by這 bibliotek.
Teraz programowanie cz瘰to polega na wtykaniu dziesi徠ek bibliotek, czasem
nadmiarowo. Ma這 kto bawi si w optymalizacj kodu. Zreszt optymalizacja
nie zawsze ma sens, bo kompilator i tak robi po swojemu.

W pewnej ksi捫ce czyta貫m o jakim ameryka雟kim projekcie do du瞠j bazy
danych - mo瞠 telefoniczna, mo瞠 co innego. Programista pr鏏owa
zoptymalizowa otwieranie poszczeg鏊nych kartotek osobowych. Po wielu
pr鏏ach okaza這 si, 瞠 najszybciej idzie otwieranie, je郵i poszczeg鏊ne
pliki s roz這穎ne w osobnych katalogach odpowiadaj帷ym poszczeg鏊nym
rekordom.

Swego czasu w jakim wroclawkim urzedzie wdrozono unixa.
Po co on sekretarce do pisania pism urz璠owych, to nie wiem, ale byl.
I otwieranie katalogu z plikami trwalo sporo sekund.
okazalo sie, ze ten unix sobie powolutku radzi, jak w jednym katalogu
jest tysiac plikow ...

Quote:
Oczywi軼ie powy窺ze by這 osadzone w 闚czesnych realiach sprz皻owych i
programowych - ale chodzi mi o "dopieszczanie" programu.

A aktualnie do jednej z gorszych wersji SQL - czyli MS-SQL to ludzie pisz
p皻le w p皻li, wrzucaj dane binarne - np. PDF-y czy inne jpg, deklaruj
varchar(255) dla kodu produktu, kt鏎y jest kilkuznakowy, itd itp.

Coz chcesz - klient sobie zyczy pdf i obrazkow, a kod produktu ... a
ch* wie ile bedzie potrzeba. 255 raczej nie zabraknie ..
szczegolnie jak sie okaze, ze klient sobie wymyslil sensowny sposob
kodowania i blacha stalowa grubosci 2mm w arkuszu 6x3m to jest
BL-ST235-0020-6000-3000
i jeszcze jest pare innych cech ...

Quote:
Pomijam ju milczeniem baz danych serwera Exchanhe, kt鏎a (je郵i si
jedzie na ustawieniach domy郵nych) to zajmuje dziesi徠ki terabajt闚. I
wystarczy cokolwiek, by j uwali.

J.

J.F
Guest

Thu Feb 09, 2023 2:19 pm   



On Wed, 08 Feb 2023 21:23:44 +0100, Marek wrote:

Quote:
On Wed, 8 Feb 2023 15:08:55 +0100, Janusz <janusz_kk@o2.pl> wrote:
Wida Twoj ignorancj w tym pytaniu, liczy這 si np rachunki za
energi
i to obszarowo jedno stare wojew鏚ztwo (z 49) przypada這 na 1
maszyn.
Przez rok zbierane i wprowadzane by造 wp豉ty miesi璚zne przez ludzi
i
raz w roku na tej podstawie by豉 drukowana ksi捫eczka op豉t na rok
kolejny.

Nie zrozumia貫 sensu pytania, kt鏎e by這 o precyzyjne *co*, czyli o
struktur danych, jakie by造 relacj oraz ich rozmiar. Odpowied
"liczy這 kadry i p豉ce" to nie jest precyzyjna odpowied.

Przy KP z grubsza wiadomo co.
Pensja (w miare sta豉), premia (zmienna), chorobowe, urlopy,
potr帷enia, sk豉dka na ZUS - zaklad chyba sumarycznie placil,
podatek? potr帷enia, skladka na zwiazek zawodowy itp.

Chyba jeszcze w latach 70-tych PPTT potrafila rachunek tlf pobrac
sobie automatyczne z konta klienta w banku ...

J.

J.F
Guest

Thu Feb 09, 2023 2:24 pm   



On Wed, 8 Feb 2023 19:38:02 +0100, Jaros豉w Soko這wski wrote:
Quote:
Pan J.F napisa:
Tak nawiasem pytaj帷 ... czy na tych "mainframe" ze starej epoki ...
nie zrobili kiedys systemu sprzeda篡 bilet闚 lotniczych?
To chyba tez wyzwanie, bior帷 pod uwag ilosc terminali,
ilosc operacji, prac non-stop ...

W latach 70 i 80 bilet z Warszawy do Wroc豉wia w kasie LOT kupowa這
si przez serwer w Atlancie. Czyli by to og鏊no鈍iatowy system.

Tak z natury rzeczy dosc swiatowy.
Polski lot wewnetrzny moze malo swiatowy, ale przeciez i za granice
latalismy.

Tak czy inaczej - jakis komputer to obslugiwal, dyski mu sie nie
psuly, przerwy na backup nie mial ...

Quote:
Terminale by造 takie ma貫 p豉skie, z klawiatur QWERTY i wy鈍ietlaczem
VFD chyba z jedn, najwy瞠j dwiema alfanumerycznymi linijkami. Nie
by這 drukarki, kasjer wypisywa bilet r璚znie przez kalk. ㄠcze
pewnie jakie szegegowo-modemowe po drucie telefonicznym, ale bli窺zych
szczeg馧闚 nie znam.

J.

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - MERA-400 i "z這郵iwe" zabezpieczenie a'la DRM

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map