RTV forum PL | NewsGroups PL

Lutownica transformatorowa

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Lutownica transformatorowa

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Izaura
Guest

Mon Aug 26, 2019 8:40 pm   



On 2019-08-26 10:27, Paweł Pawłowicz wrote:
Quote:
W dniu 2019-08-26 o 10:03, Izaura pisze:
On 2019-08-23 10:51, Paweł Pawłowicz wrote:
W dniu 2019-08-23 o 02:00, Izaura pisze:
[...]
Podczas włączania tyrystora/triaka prąd narasta z dużo większą
stromością, niż przy (sin wt). Zwykle uszkodzeniu ulega uzwojenie
wirnika i jest to zwykle, zwarcie międzyzwojowe.

Wyjaśnij przyczynę występowania owego zwarcia.
Szybkość narastanie prądu rzeczywiście jest większa w układzie z
triakiem niż przy podłączeniu na żywca. Nie widzę jednak powodu
przebijania izolacji drutu. Co więcej, nie obserwowałem takiego
zjawiska.


Inne warunki pracy ma izolacja, gdy dostaje jeden 'strzał', podczas
włączania a zupełnie inne, gdy katowana jest 100 razy na sekunde.

Czym katowana? Co ma prąd w drucie do izolacji?

Napięciem samoindukcji.

Inną wartość ma to napięcie przy sinusie 50 [Hz] a inną przy
stromościach, które wytwarza włączany triak.

--

Izaura
Guest

Mon Aug 26, 2019 8:40 pm   



On 2019-08-22 09:09, J.F. wrote:
Quote:
Użytkownik "Izaura"  napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5d5db22f$0$503$65785112_at_news.neostrada.pl...
On 2019-08-21 22:32, Paweł Pawłowicz wrote:
Słusznie, to  pochodna, jednak różniczka owej pochodnej, bardziej
sugeruje to co dzieje się z indukowanym napieciem w cewkach.
W końcu proses otwieramia tyrystora w triaku nie jest całkem liniowy.

Nic z tego nie zrozumiałem. Co to jest różniczka pochodnej? W jaki
sposób ona "sugeruje to co dzieje się z indukowanym napieciem w
cewkach"? Jakiego tyrystora w triaku?


Chodzi o jakiś tam bardzo krótki okres, z całego procesu otwierania
tyrystora.
Ta 'szpila' napięcie, która pojawia się po stromym impulsie pradu w
cewce.

Ale w tym przypadku stromosc pradu z napiecia wynika, a nie odwrotnie.

Triak/tyrystor wlacza napiecie gwaltownie, ale indukcyjnosc silnika
ogranicza narost pradu adekwatnie do napiecia wlasnie.

Proces otwierania akurat ogranicza szybkosc narostu pradu, ale przy
indukcyjnosci to niemal bez znaczenia - cewka ogranicza bardziej, i w
sumie to chroni triaka.


Właśnie chodzi tą samoindukcje.
Inną wartość ma to napięcie przy sinusie 50 [Hz] a inną przy
stromościach, które wytwarza włączany triak.

--

Paweł Pawłowicz
Guest

Mon Aug 26, 2019 8:48 pm   



W dniu 26.08.2019 o 22:40, Izaura pisze:
Quote:
On 2019-08-26 10:27, Paweł Pawłowicz wrote:
W dniu 2019-08-26 o 10:03, Izaura pisze:
On 2019-08-23 10:51, Paweł Pawłowicz wrote:
W dniu 2019-08-23 o 02:00, Izaura pisze:
[...]
Podczas włączania tyrystora/triaka prąd narasta z dużo większą
stromością, niż przy (sin wt). Zwykle uszkodzeniu ulega uzwojenie
wirnika i jest to zwykle, zwarcie międzyzwojowe.

Wyjaśnij przyczynę występowania owego zwarcia.
Szybkość narastanie prądu rzeczywiście jest większa w układzie z
triakiem niż przy podłączeniu na żywca. Nie widzę jednak powodu
przebijania izolacji drutu. Co więcej, nie obserwowałem takiego
zjawiska.


Inne warunki pracy ma izolacja, gdy dostaje jeden 'strzał', podczas
włączania a zupełnie inne, gdy katowana jest 100 razy na sekunde.

Czym katowana? Co ma prąd w drucie do izolacji?

Napięciem samoindukcji.
Inną wartość ma to napięcie przy sinusie 50 [Hz] a inną przy
stromościach, które wytwarza włączany triak.

W trakcie włączania nie ma żadnych przepięć. Napięcie samoindukcji równa
się napięciu przyłożonemu z zewnątrz.

P.P.

Izaura
Guest

Mon Aug 26, 2019 11:10 pm   



On 2019-08-26 22:48, Paweł Pawłowicz wrote:
Quote:
W dniu 26.08.2019 o 22:40, Izaura pisze:
On 2019-08-26 10:27, Paweł Pawłowicz wrote:
W dniu 2019-08-26 o 10:03, Izaura pisze:
On 2019-08-23 10:51, Paweł Pawłowicz wrote:
W dniu 2019-08-23 o 02:00, Izaura pisze:
[...]
Podczas włączania tyrystora/triaka prąd narasta z dużo większą
stromością, niż przy (sin wt). Zwykle uszkodzeniu ulega uzwojenie
wirnika i jest to zwykle, zwarcie międzyzwojowe.

Wyjaśnij przyczynę występowania owego zwarcia.
Szybkość narastanie prądu rzeczywiście jest większa w układzie z
triakiem niż przy podłączeniu na żywca. Nie widzę jednak powodu
przebijania izolacji drutu. Co więcej, nie obserwowałem takiego
zjawiska.


Inne warunki pracy ma izolacja, gdy dostaje jeden 'strzał', podczas
włączania a zupełnie inne, gdy katowana jest 100 razy na sekunde.

Czym katowana? Co ma prąd w drucie do izolacji?

Napięciem samoindukcji.
Inną wartość ma to napięcie przy sinusie 50 [Hz] a inną przy
stromościach, które wytwarza włączany triak.

W trakcie włączania nie ma żadnych przepięć. Napięcie samoindukcji równa
się napięciu przyłożonemu z zewnątrz.


Własnie w trakcie włączania są.
Napięcie samoindukcji równa się napięciu przyłożonemu z zewnątrz gdy
mamy do czynienia z przebiegiem okresowym, np: sinusoidalnym.
W stanie nieustalonym napiecie samoindukcji zależne jest od pochodnej
narastania prądu.

E= -L di/dt

W stanie nieustalonym, (przy braku energii w cewce/rdzeniu), zjawisko
wygląda tak jak by do obwodu włączyc kilka metrów prostego drutu.

--

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Lutownica transformatorowa

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map