RTV forum PL | NewsGroups PL

Bia造 LED

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Bia造 LED

Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Adam G籀rski
Guest

Mon May 15, 2023 12:37 pm   





Adam G籀rski
Guest

Mon May 15, 2023 12:40 pm   



W dniu 15.05.2023 o12:32, Dawid Rutkowski pisze:
Quote:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o12:08:12 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 11:26, Cezar pisze:
On 15/05/2023 10:16, Adam G鏎ski wrote:
W dniu 15.05.2023 o 09:45, Robert Wa鎥owski pisze:
S bia貫 diody LED, ale bez luminoforu?

Robert

Nie.

Bia貫 ledy , to luminofor pobudzany niebieskim ledem.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski



jakie risercze s ale chyba produktu jeszcze brak:

https://www.researchgate.net/publication/229217749_ZnSe-based_white_LEDs


Abstract:
Our device utilizes a phenomenon unique to ZnSe homoepitaxy, where a
portion of the main greenish-blue emission from the active layer of a pn
junction diode is absorbed by the conductive substrate which in turn
gives off an intense broad-band yellow emission centered around 585 nm
by photoluminescence.

Ciekawe. Ale czy takie bardzo inne ?

Zielonkawo-niebieska bazowa emisja jest absorbowana przez pod這瞠 i w
efekcie emituje ono szerokopasmow emisj w okolicy 585 poprzez zjawisko
fotoluminescencji.

Widz tutaj ca趾iem podobn zasad dzia豉nia. Inne s co prawda zwi您ki
chemiczne.
No chyba, 瞠 czego tu nie rozumiem.

"PORTION of the main greenish-blue emission".
Czyli cz窷 zielono-niebieskiego orygina逝 wylata z diody,
dodatkowo domieszane szerokopasmowe wt鏎ne 鄴速e - no i mamy co w rodzaju bia貫go,
mo瞠 nawet nie a tak dosy zimnego, wiadomo 瞠 w pr捫ki i pe軟ej t璚zy z tego
nie budziet, ale to przecie nie s這neczko.

W zimnych bia造ch ledach te cz窷 niebieskiego "wylata". St康 鈍iat這
jest zimne.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski

Dawid Rutkowski
Guest

Mon May 15, 2023 12:54 pm   



poniedzia貫k, 15 maja 2023 o12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
Quote:
W dniu 15.05.2023 o 12:32, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:08:12 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 11:26, Cezar pisze:
On 15/05/2023 10:16, Adam G鏎ski wrote:
W dniu 15.05.2023 o 09:45, Robert Wa鎥owski pisze:
S bia貫 diody LED, ale bez luminoforu?

Robert

Nie.

Bia貫 ledy , to luminofor pobudzany niebieskim ledem.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski



jakie risercze s ale chyba produktu jeszcze brak:

https://www.researchgate.net/publication/229217749_ZnSe-based_white_LEDs


Abstract:
Our device utilizes a phenomenon unique to ZnSe homoepitaxy, where a
portion of the main greenish-blue emission from the active layer of a pn
junction diode is absorbed by the conductive substrate which in turn
gives off an intense broad-band yellow emission centered around 585 nm
by photoluminescence.

Ciekawe. Ale czy takie bardzo inne ?

Zielonkawo-niebieska bazowa emisja jest absorbowana przez pod這瞠 i w
efekcie emituje ono szerokopasmow emisj w okolicy 585 poprzez zjawisko
fotoluminescencji.

Widz tutaj ca趾iem podobn zasad dzia豉nia. Inne s co prawda zwi您ki
chemiczne.
No chyba, 瞠 czego tu nie rozumiem.

"PORTION of the main greenish-blue emission".
Czyli cz窷 zielono-niebieskiego orygina逝 wylata z diody,
dodatkowo domieszane szerokopasmowe wt鏎ne 鄴速e - no i mamy co w rodzaju bia貫go,
mo瞠 nawet nie a tak dosy zimnego, wiadomo 瞠 w pr捫ki i pe軟ej t璚zy z tego
nie budziet, ale to przecie nie s這neczko.
W zimnych bia造ch ledach te cz窷 niebieskiego "wylata". St康 鈍iat這
jest zimne.

Hmm, a w "ciep造ch" bia造ch niebieski nie wylata?
Ja mam zakonotowane, 瞠 "bia造" LED nie promieniuje na luminofor na niebiesko
tylko (albo w wi瘯szo軼i) na UVsko - analogicznie jak w 鈍ietl闚ce. Myl si?
I tak si zastanawiam, czy te ba鎥i mleczne to tylko do rozpraszania oraz do izolacji
(bo na go造ch punktach lutowniczych potrafi by i 250V - po tym, jak zmierzy貫m na wkr璚onej
w lamp LED闚ce bez ba鎥i to ju z du穎 wi瘯szym respektem wykr璚a貫m),
czy te mo瞠 jednak to UV filtruj?
Ale w wi瘯szo軼i filament闚 (cho ja mam akurat z mleczn ba鎥 G95) ba鎥i
s ju przezroczystego plastiku - mo瞠 to nowsza generacja, co ju rzeczywi軼ie 鈍ieci
tylko niebieskim na luminofor i nie ma tam gro幡ego, a niewidzialnego UV na wyj軼iu?
Inna sprawa, 瞠 rozpraszanie by im si przyda這, ale to te pewnie sporo (30%?) os豉bia strumie.

Dawid Rutkowski
Guest

Mon May 15, 2023 12:57 pm   



poniedzia貫k, 15 maja 2023 o12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
Quote:
W dniu 15.05.2023 o 12:32, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:08:12 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 11:26, Cezar pisze:
On 15/05/2023 10:16, Adam G鏎ski wrote:
W dniu 15.05.2023 o 09:45, Robert Wa鎥owski pisze:
S bia貫 diody LED, ale bez luminoforu?

Robert

Nie.

Bia貫 ledy , to luminofor pobudzany niebieskim ledem.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski



jakie risercze s ale chyba produktu jeszcze brak:

https://www.researchgate.net/publication/229217749_ZnSe-based_white_LEDs


Abstract:
Our device utilizes a phenomenon unique to ZnSe homoepitaxy, where a
portion of the main greenish-blue emission from the active layer of a pn
junction diode is absorbed by the conductive substrate which in turn
gives off an intense broad-band yellow emission centered around 585 nm
by photoluminescence.

Ciekawe. Ale czy takie bardzo inne ?

Zielonkawo-niebieska bazowa emisja jest absorbowana przez pod這瞠 i w
efekcie emituje ono szerokopasmow emisj w okolicy 585 poprzez zjawisko
fotoluminescencji.

Widz tutaj ca趾iem podobn zasad dzia豉nia. Inne s co prawda zwi您ki
chemiczne.
No chyba, 瞠 czego tu nie rozumiem.

"PORTION of the main greenish-blue emission".
Czyli cz窷 zielono-niebieskiego orygina逝 wylata z diody,
dodatkowo domieszane szerokopasmowe wt鏎ne 鄴速e - no i mamy co w rodzaju bia貫go,
mo瞠 nawet nie a tak dosy zimnego, wiadomo 瞠 w pr捫ki i pe軟ej t璚zy z tego
nie budziet, ale to przecie nie s這neczko.
W zimnych bia造ch ledach te cz窷 niebieskiego "wylata". St康 鈍iat這
jest zimne.

A no i jeszcze ta r騜nica, 瞠 w "tradycyjnych" bia造ch wi瘯szo嗆 (95%)
鈍iat豉 widzialnego idzie z luminoforu - i w豉軼iwo軼i tego bia貫go zale膨
chyba od luminoforu.
A w tych nowych wygl康a na to 瞠 po這wa idzie z promieniowania podstawowego,
a druga po這wa "dobiela" z wt鏎nego.
Hmmm, tu wida te potrzeb ujednolicenia - czy w "tradycyjnych" LED 鈍ieci na niebiesko
(bez UV) czy jednak na UVsko (dodatkowo "leduj帷" - czyli dajmy na to 5% mocy - na niebiesko).

Jarosaw Sokoowski
Guest

Mon May 15, 2023 1:03 pm   



Pan Dawid Rutkowski napisa:

Quote:
Inna sprawa, 瞠 rozpraszanie by im si przyda這, ale to te pewnie
sporo (30%?) os豉bia strumie.

Bi瞠j 0,3%. Pami皻am, 瞠 to sprawdza貫m w danych katalogowych 瘸r闚ek
halogenowych Philipsa, tych pakowanych w ba鎥 ze standardowym gwintem.
Gdy jeszcze dost瘼ne by造 wersjie przezroczysta i matowa. Potem zabroniono
sprzeda篡 matowych, co by這 jawnym szachrajstwem, bez naukowo-technicznego
uzasadnienia.

--
Jarek

J.F
Guest

Mon May 15, 2023 1:52 pm   



On Mon, 15 May 2023 03:54:17 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski wrote:
Quote:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 12:32, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:08:12 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 11:26, Cezar pisze:
On 15/05/2023 10:16, Adam G鏎ski wrote:

W zimnych bia造ch ledach te cz窷 niebieskiego "wylata". St康 鈍iat這
jest zimne.

Hmm, a w "ciep造ch" bia造ch niebieski nie wylata?

wylata. Tylko mniej, a 鄴速ego produkuj wi璚ej.

Quote:
Ja mam zakonotowane, 瞠 "bia造" LED nie promieniuje na luminofor na niebiesko
tylko (albo w wi瘯szo軼i) na UVsko - analogicznie jak w 鈍ietl闚ce. Myl si?

Chyba tak.
Dawniej sporo to by niebieski LED+z馧ty luminofor.
Teraz luminofor ma wiecej kolorow ... to moze i LED jest UV.

Quote:
I tak si zastanawiam, czy te ba鎥i mleczne to tylko do rozpraszania oraz do izolacji
(bo na go造ch punktach lutowniczych potrafi by i 250V - po tym, jak zmierzy貫m na wkr璚onej
w lamp LED闚ce bez ba鎥i to ju z du穎 wi瘯szym respektem wykr璚a貫m),
czy te mo瞠 jednak to UV filtruj?

UV jest raczej bliski, to go chyba s豉bo odfiltruje cienkie szklo.
O ile to w og鏊e szk這, a nie plastik.

Quote:
Ale w wi瘯szo軼i filament闚 (cho ja mam akurat z mleczn ba鎥 G95) ba鎥i
s ju przezroczystego plastiku - mo瞠 to nowsza generacja, co ju rzeczywi軼ie 鈍ieci
tylko niebieskim na luminofor i nie ma tam gro幡ego, a niewidzialnego UV na wyj軼iu?

Ten bliski UV jest w zasadzie niegro幡y.

Quote:
Inna sprawa, 瞠 rozpraszanie by im si przyda這, ale to te pewnie sporo (30%?) os豉bia strumie.

Rozpraszanie zalezy od lampy - niektore same rozpraszaj, i lepiej
wygl康aj z "filamentem".

J.

Dawid Rutkowski
Guest

Mon May 15, 2023 1:55 pm   



poniedzia貫k, 15 maja 2023 o13:05:43 UTC+2 Jaros豉w Soko這wski napisa(a):
Quote:
Pan Dawid Rutkowski napisa:
Inna sprawa, 瞠 rozpraszanie by im si przyda這, ale to te pewnie
sporo (30%?) os豉bia strumie.
Bi瞠j 0,3%. Pami皻am, 瞠 to sprawdza貫m w danych katalogowych 瘸r闚ek
halogenowych Philipsa, tych pakowanych w ba鎥 ze standardowym gwintem.
Gdy jeszcze dost瘼ne by造 wersjie przezroczysta i matowa. Potem zabroniono
sprzeda篡 matowych, co by這 jawnym szachrajstwem, bez naukowo-technicznego
uzasadnienia.

O, to mo瞠 zabroniono te sprzeda篡 matowych LED闚ek?
Ale 瞠 tylko 0,3%?
W sumie ocenia貫m "na oko", a zapewne mo積a si pomyli, patrz帷 w punktowego LEDa SMD.
Na pewno sporo s豉biej jest jak za這輳 matowe szk這 w plafonierze w salonie,
czy to jak by造 halogeny z przezroczystymi ba鎥ami czy jak teraz LED闚ki z matowymi.
Tak samo w 豉zience - po modernizacji plafoniery w rze嬌 nowoczesn, w kt鏎ej zamontowa貫m
dwie LED闚ki bez ba鎥i, za to skierowane p造tk do do逝, a nie w bok.

Adam G籀rski
Guest

Mon May 15, 2023 1:57 pm   



W dniu 15.05.2023 o12:54, Dawid Rutkowski pisze:
Quote:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 12:32, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:08:12 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 11:26, Cezar pisze:
On 15/05/2023 10:16, Adam G鏎ski wrote:
W dniu 15.05.2023 o 09:45, Robert Wa鎥owski pisze:
S bia貫 diody LED, ale bez luminoforu?

Robert

Nie.

Bia貫 ledy , to luminofor pobudzany niebieskim ledem.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski



jakie risercze s ale chyba produktu jeszcze brak:

https://www.researchgate.net/publication/229217749_ZnSe-based_white_LEDs


Abstract:
Our device utilizes a phenomenon unique to ZnSe homoepitaxy, where a
portion of the main greenish-blue emission from the active layer of a pn
junction diode is absorbed by the conductive substrate which in turn
gives off an intense broad-band yellow emission centered around 585 nm
by photoluminescence.

Ciekawe. Ale czy takie bardzo inne ?

Zielonkawo-niebieska bazowa emisja jest absorbowana przez pod這瞠 i w
efekcie emituje ono szerokopasmow emisj w okolicy 585 poprzez zjawisko
fotoluminescencji.

Widz tutaj ca趾iem podobn zasad dzia豉nia. Inne s co prawda zwi您ki
chemiczne.
No chyba, 瞠 czego tu nie rozumiem.

"PORTION of the main greenish-blue emission".
Czyli cz窷 zielono-niebieskiego orygina逝 wylata z diody,
dodatkowo domieszane szerokopasmowe wt鏎ne 鄴速e - no i mamy co w rodzaju bia貫go,
mo瞠 nawet nie a tak dosy zimnego, wiadomo 瞠 w pr捫ki i pe軟ej t璚zy z tego
nie budziet, ale to przecie nie s這neczko.
W zimnych bia造ch ledach te cz窷 niebieskiego "wylata". St康 鈍iat這
jest zimne.

Hmm, a w "ciep造ch" bia造ch niebieski nie wylata?
Ja mam zakonotowane, 瞠 "bia造" LED nie promieniuje na luminofor na niebiesko
tylko (albo w wi瘯szo軼i) na UVsko - analogicznie jak w 鈍ietl闚ce. Myl si?
I tak si zastanawiam, czy te ba鎥i mleczne to tylko do rozpraszania oraz do izolacji
(bo na go造ch punktach lutowniczych potrafi by i 250V - po tym, jak zmierzy貫m na wkr璚onej
w lamp LED闚ce bez ba鎥i to ju z du穎 wi瘯szym respektem wykr璚a貫m),
czy te mo瞠 jednak to UV filtruj?
Ale w wi瘯szo軼i filament闚 (cho ja mam akurat z mleczn ba鎥 G95) ba鎥i
s ju przezroczystego plastiku - mo瞠 to nowsza generacja, co ju rzeczywi軼ie 鈍ieci
tylko niebieskim na luminofor i nie ma tam gro幡ego, a niewidzialnego UV na wyj軼iu?
Inna sprawa, 瞠 rozpraszanie by im si przyda這, ale to te pewnie sporo (30%?) os豉bia strumie.

https://download.luminus.com/datasheets/Luminus_CXM-22_LUX_Datasheet.pdf

Tutaj widz niebieski jako pierwotny.
Gdyby by UV to by go trzeba by這 filtrowa.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski

Jarosaw Sokoowski
Guest

Mon May 15, 2023 2:16 pm   



Pan Dawid Rutkowski napisa:

Quote:
Inna sprawa, 瞠 rozpraszanie by im si przyda這, ale to te pewnie
sporo (30%?) os豉bia strumie.
Bi瞠j 0,3%. Pami皻am, 瞠 to sprawdza貫m w danych katalogowych 瘸r闚ek
halogenowych Philipsa, tych pakowanych w ba鎥 ze standardowym gwintem.
Gdy jeszcze dost瘼ne by造 wersjie przezroczysta i matowa. Potem zabroniono
sprzeda篡 matowych, co by這 jawnym szachrajstwem, bez naukowo-technicznego
uzasadnienia.

O, to mo瞠 zabroniono te sprzeda篡 matowych LED闚ek? Ale 瞠 tylko 0,3%?

Tak, nie pami皻am czy dok豉dnie 0,3%, ale to pomijalne warto軼i. Nie
chodzi這 te o LED闚ki, bo w momencie wprowadzania tej dyrektywy szczytem
techniki by造 鈍ietl闚ki z bardzo niedoskona造m luminoforem. Si陰 rzeczy
matowe -- i one mia造 wyprze matowe i mleczne halogeny.

Quote:
Na pewno sporo s豉biej jest jak za這輳 matowe szk這 w plafonierze w salonie,

W豉郾ie o to chodzi這. Bez 瘸dnych urz璠niczych nacisk闚 projektanci zacz瘭i
dba o oszcz璠no嗆 energii. Skutkiem czego by造 oprawy przystosowane do
mlecznych 瘸r闚ek (mniejszej mocy ni w oldskulowych 篡randolach). No to
trzeba by這 te przezroczyste wykosi. Ju, teraz, natychmiast, a nie za
kilka lat, jak technika rozwinie si na tyle, 瞠 wolframowa 瘸r闚ka stanie
si prze篡tkiem.

--
Jarek

Dawid Rutkowski
Guest

Mon May 15, 2023 2:27 pm   



poniedzia貫k, 15 maja 2023 o14:00:07 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
Quote:
W dniu 15.05.2023 o 12:54, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 12:32, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:08:12 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 11:26, Cezar pisze:
On 15/05/2023 10:16, Adam G鏎ski wrote:
W dniu 15.05.2023 o 09:45, Robert Wa鎥owski pisze:
S bia貫 diody LED, ale bez luminoforu?

Robert

Nie.

Bia貫 ledy , to luminofor pobudzany niebieskim ledem.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski



jakie risercze s ale chyba produktu jeszcze brak:

https://www.researchgate.net/publication/229217749_ZnSe-based_white_LEDs


Abstract:
Our device utilizes a phenomenon unique to ZnSe homoepitaxy, where a
portion of the main greenish-blue emission from the active layer of a pn
junction diode is absorbed by the conductive substrate which in turn
gives off an intense broad-band yellow emission centered around 585 nm
by photoluminescence.

Ciekawe. Ale czy takie bardzo inne ?

Zielonkawo-niebieska bazowa emisja jest absorbowana przez pod這瞠 i w
efekcie emituje ono szerokopasmow emisj w okolicy 585 poprzez zjawisko
fotoluminescencji.

Widz tutaj ca趾iem podobn zasad dzia豉nia. Inne s co prawda zwi您ki
chemiczne.
No chyba, 瞠 czego tu nie rozumiem.

"PORTION of the main greenish-blue emission".
Czyli cz窷 zielono-niebieskiego orygina逝 wylata z diody,
dodatkowo domieszane szerokopasmowe wt鏎ne 鄴速e - no i mamy co w rodzaju bia貫go,
mo瞠 nawet nie a tak dosy zimnego, wiadomo 瞠 w pr捫ki i pe軟ej t璚zy z tego
nie budziet, ale to przecie nie s這neczko.
W zimnych bia造ch ledach te cz窷 niebieskiego "wylata". St康 鈍iat這
jest zimne.

Hmm, a w "ciep造ch" bia造ch niebieski nie wylata?
Ja mam zakonotowane, 瞠 "bia造" LED nie promieniuje na luminofor na niebiesko
tylko (albo w wi瘯szo軼i) na UVsko - analogicznie jak w 鈍ietl闚ce. Myl si?
I tak si zastanawiam, czy te ba鎥i mleczne to tylko do rozpraszania oraz do izolacji
(bo na go造ch punktach lutowniczych potrafi by i 250V - po tym, jak zmierzy貫m na wkr璚onej
w lamp LED闚ce bez ba鎥i to ju z du穎 wi瘯szym respektem wykr璚a貫m),
czy te mo瞠 jednak to UV filtruj?
Ale w wi瘯szo軼i filament闚 (cho ja mam akurat z mleczn ba鎥 G95) ba鎥i
s ju przezroczystego plastiku - mo瞠 to nowsza generacja, co ju rzeczywi軼ie 鈍ieci
tylko niebieskim na luminofor i nie ma tam gro幡ego, a niewidzialnego UV na wyj軼iu?
Inna sprawa, 瞠 rozpraszanie by im si przyda這, ale to te pewnie sporo (30%?) os豉bia strumie.
https://download.luminus.com/datasheets/Luminus_CXM-22_LUX_Datasheet.pdf

Tutaj widz niebieski jako pierwotny.
Gdyby by UV to by go trzeba by這 filtrowa.

A w 鈍ietl闚kach si filtruje? Mo瞠 luminofor jest wystarczaj帷ym filtrem?
Hmm, jest nieprzepuszczalny czy nie jest... Niedokszta販onym wida.

J.F
Guest

Mon May 15, 2023 2:33 pm   



On Mon, 15 May 2023 05:27:32 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski wrote:
Quote:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o14:00:07 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 12:54, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
[...]
https://download.luminus.com/datasheets/Luminus_CXM-22_LUX_Datasheet.pdf

Tutaj widz niebieski jako pierwotny.
Gdyby by UV to by go trzeba by這 filtrowa.

A w 鈍ietl闚kach si filtruje? Mo瞠 luminofor jest wystarczaj帷ym filtrem?
Hmm, jest nieprzepuszczalny czy nie jest... Niedokszta販onym wida.

Raczej musi byc dobrana grubosc.
Jak nie przepuszcza UV to pewnie i widzialnego nie
przepusci/rozproszy. Srodek b璠zie swiecil, a zewnetrze s豉bo.

J.

Dawid Rutkowski
Guest

Mon May 15, 2023 2:52 pm   



poniedzia貫k, 15 maja 2023 o14:33:43 UTC+2 J.F napisa(a):
Quote:
On Mon, 15 May 2023 05:27:32 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski wrote:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 14:00:07 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 12:54, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
[...]
https://download.luminus.com/datasheets/Luminus_CXM-22_LUX_Datasheet.pdf

Tutaj widz niebieski jako pierwotny.
Gdyby by UV to by go trzeba by這 filtrowa.

A w 鈍ietl闚kach si filtruje? Mo瞠 luminofor jest wystarczaj帷ym filtrem?
Hmm, jest nieprzepuszczalny czy nie jest... Niedokszta販onym wida.
Raczej musi byc dobrana grubosc.
Jak nie przepuszcza UV to pewnie i widzialnego nie
przepusci/rozproszy. Srodek b璠zie swiecil, a zewnetrze s豉bo.

A to luminofor 鈍ieci sobie "do 鈔odka"?
Hmm, a mo瞠 w 鈍ietl闚ce jest odpowiednie szk這, kt鏎e filtruje UV?
Bo w filamentowych LEDach to ostatnio te "ba鎥i" s po prostu plastikowe.

Adam G籀rski
Guest

Mon May 15, 2023 3:12 pm   



W dniu 15.05.2023 o14:27, Dawid Rutkowski pisze:
Quote:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o14:00:07 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 12:54, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 12:32, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:08:12 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 11:26, Cezar pisze:
On 15/05/2023 10:16, Adam G鏎ski wrote:
W dniu 15.05.2023 o 09:45, Robert Wa鎥owski pisze:
S bia貫 diody LED, ale bez luminoforu?

Robert

Nie.

Bia貫 ledy , to luminofor pobudzany niebieskim ledem.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski



jakie risercze s ale chyba produktu jeszcze brak:

https://www.researchgate.net/publication/229217749_ZnSe-based_white_LEDs


Abstract:
Our device utilizes a phenomenon unique to ZnSe homoepitaxy, where a
portion of the main greenish-blue emission from the active layer of a pn
junction diode is absorbed by the conductive substrate which in turn
gives off an intense broad-band yellow emission centered around 585 nm
by photoluminescence.

Ciekawe. Ale czy takie bardzo inne ?

Zielonkawo-niebieska bazowa emisja jest absorbowana przez pod這瞠 i w
efekcie emituje ono szerokopasmow emisj w okolicy 585 poprzez zjawisko
fotoluminescencji.

Widz tutaj ca趾iem podobn zasad dzia豉nia. Inne s co prawda zwi您ki
chemiczne.
No chyba, 瞠 czego tu nie rozumiem.

"PORTION of the main greenish-blue emission".
Czyli cz窷 zielono-niebieskiego orygina逝 wylata z diody,
dodatkowo domieszane szerokopasmowe wt鏎ne 鄴速e - no i mamy co w rodzaju bia貫go,
mo瞠 nawet nie a tak dosy zimnego, wiadomo 瞠 w pr捫ki i pe軟ej t璚zy z tego
nie budziet, ale to przecie nie s這neczko.
W zimnych bia造ch ledach te cz窷 niebieskiego "wylata". St康 鈍iat這
jest zimne.

Hmm, a w "ciep造ch" bia造ch niebieski nie wylata?
Ja mam zakonotowane, 瞠 "bia造" LED nie promieniuje na luminofor na niebiesko
tylko (albo w wi瘯szo軼i) na UVsko - analogicznie jak w 鈍ietl闚ce. Myl si?
I tak si zastanawiam, czy te ba鎥i mleczne to tylko do rozpraszania oraz do izolacji
(bo na go造ch punktach lutowniczych potrafi by i 250V - po tym, jak zmierzy貫m na wkr璚onej
w lamp LED闚ce bez ba鎥i to ju z du穎 wi瘯szym respektem wykr璚a貫m),
czy te mo瞠 jednak to UV filtruj?
Ale w wi瘯szo軼i filament闚 (cho ja mam akurat z mleczn ba鎥 G95) ba鎥i
s ju przezroczystego plastiku - mo瞠 to nowsza generacja, co ju rzeczywi軼ie 鈍ieci
tylko niebieskim na luminofor i nie ma tam gro幡ego, a niewidzialnego UV na wyj軼iu?
Inna sprawa, 瞠 rozpraszanie by im si przyda這, ale to te pewnie sporo (30%?) os豉bia strumie.
https://download.luminus.com/datasheets/Luminus_CXM-22_LUX_Datasheet.pdf

Tutaj widz niebieski jako pierwotny.
Gdyby by UV to by go trzeba by這 filtrowa.

A w 鈍ietl闚kach si filtruje? Mo瞠 luminofor jest wystarczaj帷ym filtrem?
Hmm, jest nieprzepuszczalny czy nie jest... Niedokszta販onym wida.

ZTCW filtruje si. Kiedy w gabinetach lekarskich by造 takie 鈍ietl闚ki
rurowe ca趾owicie przezroczyste. O ile pami皻am s逝篡造 w豉郾ie do
dezynfekcji za pomoc UV.
W przypadku 鈍ietl闚ek rurowych tych "normalnych", luminofor jest
pobudzany do 鈍iecenia w豉郾ie za pomoc tego UV.

Filtruje si nawet zwyk貫 halogeny przy pomocy szybki z odpowiedniego szk豉.

Pozdrawiam

Adam G鏎ski

J.F
Guest

Mon May 15, 2023 3:15 pm   



On Mon, 15 May 2023 05:52:12 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski wrote:
Quote:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o14:33:43 UTC+2 J.F napisa(a):
On Mon, 15 May 2023 05:27:32 -0700 (PDT), Dawid Rutkowski wrote:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 14:00:07 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
W dniu 15.05.2023 o 12:54, Dawid Rutkowski pisze:
poniedzia貫k, 15 maja 2023 o 12:41:58 UTC+2 Adam G鏎ski napisa(a):
[...]
https://download.luminus.com/datasheets/Luminus_CXM-22_LUX_Datasheet.pdf

Tutaj widz niebieski jako pierwotny.
Gdyby by UV to by go trzeba by這 filtrowa.

A w 鈍ietl闚kach si filtruje? Mo瞠 luminofor jest wystarczaj帷ym filtrem?
Hmm, jest nieprzepuszczalny czy nie jest... Niedokszta販onym wida.
Raczej musi byc dobrana grubosc.
Jak nie przepuszcza UV to pewnie i widzialnego nie
przepusci/rozproszy. Srodek b璠zie swiecil, a zewnetrze s豉bo.

A to luminofor 鈍ieci sobie "do 鈔odka"?

Jak bedzie gruby, to 鈔odek b璠zie 鈍ieci, a zewn皻rze ...
niekoniecznie.
Chodzi mi po glowie, ze by造 jakies swiet闚ki, gdzie luminofor byl
na 3/4 obwodu, i swiatlo wylatywa這 przez t przerwe.
Do skanerow, a moze monitorow.

Quote:
Hmm, a mo瞠 w 鈍ietl闚ce jest odpowiednie szk這, kt鏎e filtruje UV?

Jest. "zwykle szk這". Dobrze filtruje ten rt璚iowy UVC.
Jak chcesz, aby wylecia, to trzeba "kwarcowe" .

Quote:
Bo w filamentowych LEDach to ostatnio te "ba鎥i" s po prostu plastikowe.

Ale tam i tak by豚y UV-A, taki "dyskotekowy", ma這 gro幡y.


J

J.F
Guest

Mon May 15, 2023 4:52 pm   



On Mon, 15 May 2023 08:56:39 +0100, Cezar wrote:
Quote:
On 15/05/2023 08:45, Robert Wa鎥owski wrote:
S bia貫 diody LED, ale bez luminoforu?

RGB?

A tak swoj drog - czy z faktu, ze RGB nie s stosowane, nalezy
wnioskowa, 瞠 luminofor ma wi瘯sz sprawnos?

Tzn sa stosowane, ale tam, gdzie sie od razu daje zmian kolor闚.

J.

Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Bia造 LED

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map