RTV forum PL | NewsGroups PL

Zakończenie światłowodu.

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Zakończenie światłowodu.

Goto page 1, 2  Next

Bytomir Kwasigroch
Guest

Wed Dec 20, 2017 3:25 pm   



Czy taka końcówka ma jakąś nazwę? To to jest plastikowe, czy szklane?
Słyszałem że na jakimś etapie jest jakieś polerowanie samego
światłowodu.


Jakoś światło trzeba skupić wewnątrz pręcika światłowodu, on mały
jest 0,125mm. Tak zaświecić LED bezpośrednio na światłowód? Kiepska
sprawność będzie. A jeśli zamiast LED wsadzają laser, musi być soczewka.
Wiem że są grube światłowody do podświetlenia LCD 0,5-1mm,
ale mi chodzi o światłowody 125um.

Roman Rogóş
Guest

Wed Dec 20, 2017 3:25 pm   



W dniu 2017-12-20 o 14:25, Bytomir Kwasigroch pisze:
Quote:
Czy taka końcówka ma jakąś nazwę?
Styk (ST LC FC SC i inne)
To to jest plastikowe, czy szklane?
Włókno szklane aż do samego końca, oprawione w ceramiczną tulejkę a

całość w plastikowej obudowie


Quote:
Słyszałem że na jakimś etapie jest jakieś polerowanie samego
światłowodu.
Czoło tulejki z wklejonym światłowodem


Quote:


Jakoś światło trzeba skupić wewnątrz pręcika światłowodu, on mały
jest 0,125mm. Tak zaświecić LED bezpośrednio na światłowód? Kiepska
sprawność będzie. A jeśli zamiast LED wsadzają laser, musi być soczewka.
Wiem że są grube światłowody do podświetlenia LCD 0,5-1mm,
ale mi chodzi o światłowody 125um.

Ano jakaś "optyka" skupiająca tam pewnie jest


http://www.fiber-optic-transceiver-module.com/brief-introduction-to-tosa-rosa-and-bosa.html

ale tego nikt nie rozbiera

Pytasz teoretycznie czy chcesz zrobić "oświetlenie na choinkę" z żyłki
wędkarskiej ? Smile

Bytomir Kwasigroch
Guest

Wed Dec 20, 2017 4:20 pm   



użytkownik Roman Rogóż napisał:

Quote:
Pytasz teoretycznie czy chcesz zrobić "oświetlenie na choinkę" z żyłki
wędkarskiej ? Smile

3 wersję naświetlarki do pcb:)
Pierwsza jest wolna i dokładna 2400dpi, druga jest szybsza i mniej dokładna.

Teraz w łepetynie uległ się koncept przeniesienia światła światłowodem.
Znaczy rozwiązanie ma być szybsze. Cel A4 w max.15min, przy jakości 600-800dpi.
Teraz szukam najsłabszego punktu w całości.

Przykład prof.
https://youtu.be/KYsQikvpFlM?t=2m31s

Irokez
Guest

Wed Dec 20, 2017 5:27 pm   



W dniu 2017-12-20 o 14:25, Bytomir Kwasigroch pisze:
Quote:
Czy taka końcówka ma jakąś nazwę? To to jest plastikowe, czy szklane?

Albo metalowe, różnie, zależy co chcesz, spawać czy zaświecić.

Quote:
Jakoś światło trzeba skupić wewnątrz pręcika światłowodu, on mały
jest 0,125mm. Tak zaświecić LED bezpośrednio na światłowód? Kiepska
sprawność będzie. A jeśli zamiast LED wsadzają laser, musi być soczewka.

jak jest LED to też soczewka.
U mnie LED'y świecą na lustra, skupia się zestaw w jedną wiązkę i
lusterka/soczewki kierują wiązkę prosto w czoło światłowodu.
Przy 6kW musi być dobrze.

Quote:
Wiem że są grube światłowody do podświetlenia LCD 0,5-1mm,
ale mi chodzi o światłowody 125um.

U mnie minimum 200um, mam chyba 0,4 ni pamiętam.


--
Irokez

Mirek
Guest

Wed Dec 20, 2017 6:42 pm   



On 20.12.2017 14:32, Roman Rogóż wrote:

Quote:
ale mi chodzi o światłowody 125um.

Ale np. 9/125 czy 50/125?

Do 50/125 spokojnie możesz zaświecić diodą i widać z drugiej strony
wyraźnie.

Jeśli chodzi o jednomodowe 9/25 to tylko laser. Diodą jak masz
cierpliwość i szczęście to gdzieś tam w ciemności promyczek zobaczysz.

Jeśli chodzi o końcówki to tak jak koledzy mówią są cięte (łamane)
wklejane w ferrulę i polerowane. Jak równo złamiesz to bez polerowania
jest nieźle.

--
Mirek.

Mirek
Guest

Wed Dec 20, 2017 7:37 pm   



On 20.12.2017 19:19, Bytomir Kwasigroch wrote:

Quote:
Na moje lamerskie oko jak zaświecimy tam LED to na wyjściu dostaniemy
ledwie kilka % energii. Przy zastosowaniu soczewki na wejściu może 10%
mocy da się wcisnąć w światłowód. Na razie to są moje przypuszczenia.


Pytanie jeszcze jaka długość fali cię interesuje i czy światłowód ją
przenosi.
Jak kiedyś zaświeciłem białym światłem w >500m światłowód (wielomod) to
na końcu było już żółtawo-czerwone światło. Nie pamiętam czy to była
żarówka czy biała dioda.

--
Mirek.

Bytomir Kwasigroch
Guest

Wed Dec 20, 2017 8:19 pm   



W dniu środa, 20 grudnia 2017 18:42:29 UTC+1 użytkownik Mirek napisał:
Quote:
On 20.12.2017 14:32, Roman Rogóż wrote:

ale mi chodzi o światłowody 125um.

Ale np. 9/125 czy 50/125?

Do 50/125 spokojnie możesz zaświecić diodą i widać z drugiej strony
wyraźnie.

Jednomodowy niby lepszy, ale będzie trudniej wpakować tam tyle energii.
Optyka musi być lepsza, tak mi się wydaje. Z 50um powinno być łatwiej.
Nie wiem jaka będzie rozbieżność na wyjściu dla 9 i 50um w odległości
powiedzmy 1-2mm od końca światłowodu, na ile te wiązki się rozpraszają.

Może nie będzie tak źle. na grupie kilkanaście dni temu ktoś wrzucił
linka gdzie Laser kilku watowy wpuszczony do światłowodu topił blachę 0,1mm. Wiązka na wyjściu jakoś tragicznie nie była rozproszona.

Quote:
Jeśli chodzi o końcówki to tak jak koledzy mówią są cięte (łamane)
wklejane w ferrulę i polerowane. Jak równo złamiesz to bez polerowania
jest nieźle.

Na moje lamerskie oko jak zaświecimy tam LED to na wyjściu dostaniemy
ledwie kilka % energii. Przy zastosowaniu soczewki na wejściu może 10%
mocy da się wcisnąć w światłowód. Na razie to są moje przypuszczenia.

Michal Jankowski
Guest

Wed Dec 20, 2017 8:53 pm   



W dniu 2017-12-20 o 20:44, Bytomir Kwasigroch pisze:
Quote:
użytkownik Mirek napisał:

Pytanie jeszcze jaka długość fali cię interesuje i czy światłowód ją
przenosi.

Tak żeby coś widzieć przy ustawianiu soczewki, IR odpada. Nie mam kamery
na podczerwień żeby coś podejrzeć.

Do sprawdzania światłowodów (tych 'do internetu' Smile ) doskonale się
nadaje telefon komórkowy. Są wystarczająco czułe na podczerwień (a obraz
na ekranie już jest w świetle widzialnym).

MJ

Bytomir Kwasigroch
Guest

Wed Dec 20, 2017 9:44 pm   



użytkownik Mirek napisał:

Quote:
Pytanie jeszcze jaka długość fali cię interesuje i czy światłowód ją
przenosi.

Tak żeby coś widzieć przy ustawianiu soczewki, IR odpada. Nie mam kamery
na podczerwień żeby coś podejrzeć.

Zajrzałem do wiki, podobno absorbuje część UV i część IR.
Planuję raczej krótki odcinek, do 1m.

J.F.
Guest

Thu Dec 21, 2017 10:25 am   



Użytkownik "Michal Jankowski" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5a3abfb5$0$643$65785112_at_news.neostrada.pl...
W dniu 2017-12-20 o 20:44, Bytomir Kwasigroch pisze:
Quote:
Tak żeby coś widzieć przy ustawianiu soczewki, IR odpada. Nie mam
kamery
na podczerwień żeby coś podejrzeć.

Do sprawdzania światłowodów (tych 'do internetu' Smile ) doskonale się
nadaje telefon komórkowy. Są wystarczająco czułe na podczerwień (a
obraz na ekranie już jest w świetle widzialnym).

na pewno warto sprawdzic ...
ale o ile pamietam jakis bardziej zaawansowany sprzet, to uciekaja juz
ponad 1100nm, krzem traci czulosc przy 1200, filtr podczerwieni moze
sie dodatkowo juz doklada.

J.

J.F.
Guest

Thu Dec 21, 2017 10:56 am   



Użytkownik "Bytomir Kwasigroch" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:50b35d62-ba01-4176-b76b-cfcc611ca16b_at_googlegroups.com...
Quote:
Czy taka końcówka ma jakąś nazwę?

FC, ST, SC itp
https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82%C4%85cze_%C5%9Bwiat%C5%82owodowe

https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber_connector

Quote:
To to jest plastikowe, czy szklane?

A to zalezy ktora czesc :-)

Quote:
Słyszałem że na jakimś etapie jest jakieś polerowanie samego
światłowodu.

Takie ST "do samodzielnego montazu to w zasadzie ceramiczna rurka, w
ktora wkleja sie koniec wlokna.
wystajacy koniec nalezy naciac, zlamac (szklo ladnie pęka) i
wypolerowac do rownej powierzchni i obejrzec pod mikroskopem czy sie
dobrze zrobilo.


Profesjonalisci uzywaja takich zlacz kawalkiem swiatlowodu gotowych, i
przyspawuja ten kawalek do dlugiego swiatlowodu.

Quote:
Jakoś światło trzeba skupić wewnątrz pręcika światłowodu, on mały
jest 0,125mm. Tak zaświecić LED bezpośrednio na światłowód? Kiepska
sprawność będzie.

Ogolnie dziala. Mozna zaswiecic latarka na taki koniec i z drugiego
widac swiatlo.

wystarczy zblizyc wtyczke do gniazdka nadajnika i odbiornik tez
dziala.
Hm, a moze pomylilo mi sie z odbiornikiem, a w nadajnik byl wtyk
wsadzony.
W kazdym badz razie przy krotkich kablach jednej wtyczki nie trzeba
wtykac :-)

Oczywiscie w gniezdzie masz LED ze stosowna soczewka, a moze i laser -
to juz zadanie producenta.

Quote:
Wiem że są grube światłowody do podświetlenia LCD 0,5-1mm,
ale mi chodzi o światłowody 125um.

A teraz wez pod uwage, ze w takim swiatlowodzie 125um rdzen
przewodzacy swiatlo ma 62um w wielomodowym i ok 1um w jednomodowym ...
precyzja tych wtyczek wielka jest :-)

J.

Michal Jankowski
Guest

Thu Dec 21, 2017 11:13 am   



W dniu 2017-12-21 o 10:25, J.F. pisze:
Quote:
Użytkownik "Michal Jankowski"  napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5a3abfb5$0$643$65785112_at_news.neostrada.pl...
W dniu 2017-12-20 o 20:44, Bytomir Kwasigroch pisze:
Tak żeby coś widzieć przy ustawianiu soczewki, IR odpada. Nie mam kamery
na podczerwień żeby coś podejrzeć.

Do sprawdzania światłowodów (tych 'do internetu' Smile ) doskonale się
nadaje telefon komórkowy. Są wystarczająco czułe na podczerwień (a
obraz na ekranie już jest w świetle widzialnym).

na pewno warto sprawdzic ...
ale o ile pamietam jakis bardziej zaawansowany sprzet, to uciekaja juz
ponad 1100nm, krzem traci czulosc przy 1200, filtr podczerwieni moze sie
dodatkowo juz doklada.

W typowych jednomodowych używa się 1310 nm i w telefoniku światło widać.

Ba, w multimodach używa się 850 nm i to widać gołym okiem jako czerwone,
chociaż właściwie nie powinno.

MJ

J.F.
Guest

Thu Dec 21, 2017 3:47 pm   



Użytkownik "Michal Jankowski" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5a3b894c$0$5148$65785112_at_news.neostrada.pl...
W dniu 2017-12-21 o 10:25, J.F. pisze:
Quote:
Użytkownik "Michal Jankowski" napisał w wiadomości grup
Do sprawdzania światłowodów (tych 'do internetu' Smile ) doskonale się
nadaje telefon komórkowy. Są wystarczająco czułe na podczerwień (a
obraz na ekranie już jest w świetle widzialnym).

na pewno warto sprawdzic ...
ale o ile pamietam jakis bardziej zaawansowany sprzet, to uciekaja
juz ponad 1100nm, krzem traci czulosc przy 1200, filtr podczerwieni
moze sie dodatkowo juz doklada.

W typowych jednomodowych używa się 1310 nm i w telefoniku światło
widać.

Hm, a nie powinno, np
www.hamamatsu.com/resources/pdf/ssd/e02_handbook_si_photodiode.pdf
przy 1200nm sie czulosc krzemu konczy.

Moze efekt lasera, moze krzem bardziej domieszkowany, moze ta resztka
czulosci wystarcza aby cos zobaczyc.
No chyba, ze kamerka z innego materialu - ale to juz mocno watpie.

Hm, a swoja droga - widzial ktos odbiornik na te 1310 nm - napisali z
czego zrobiony ?

Quote:
Ba, w multimodach używa się 850 nm i to widać gołym okiem jako
czerwone, chociaż właściwie nie powinno.

lasera nie probowalem, diody w pilocie widac, ale to ledwo. Musi byc
naprawde ciemno.

J.

BQB
Guest

Thu Dec 21, 2017 5:52 pm   



W dniu 21.12.2017 o 15:47, J.F. pisze:
Quote:
Użytkownik "Michal Jankowski" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5a3b894c$0$5148$65785112_at_news.neostrada.pl...
W dniu 2017-12-21 o 10:25, J.F. pisze:
Użytkownik "Michal Jankowski" napisał w wiadomości grup
Do sprawdzania światłowodów (tych 'do internetu' Smile ) doskonale się
nadaje telefon komórkowy. Są wystarczająco czułe na podczerwień (a
obraz na ekranie już jest w świetle widzialnym).

lasera nie probowalem, diody w pilocie widac, ale to ledwo. Musi byc
naprawde ciemno.
U mnie w telefonie bez problemu, w słoneczny dzień widać, ale z większej

odległości niż te 30cm nie próbowałem, pewnie z kilku metrów widać by
nie było Razz

J.F.
Guest

Thu Dec 21, 2017 8:39 pm   



Dnia Thu, 21 Dec 2017 17:52:32 +0100, BQB napisał(a):
Quote:
W dniu 21.12.2017 o 15:47, J.F. pisze:
Użytkownik "Michal Jankowski" napisał w wiadomości grup
Do sprawdzania światłowodów (tych 'do internetu' Smile ) doskonale się
nadaje telefon komórkowy. Są wystarczająco czułe na podczerwień (a
obraz na ekranie już jest w świetle widzialnym).

lasera nie probowalem, diody w pilocie widac, ale to ledwo. Musi byc
naprawde ciemno.

U mnie w telefonie bez problemu, w słoneczny dzień widać, ale z większej
odległości niż te 30cm nie próbowałem,

Ale ja mam na mysli naocznie.

A jak telefonem, to te 1300nm.

J.

Goto page 1, 2  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Zakończenie światłowodu.

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map