RTV forum PL | NewsGroups PL

Wyginanie światłowodu

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Wyginanie światłowodu

PeJot
Guest

Wed Dec 13, 2017 7:47 pm   



Czołem. Taki topic: TV ma być źródłem fonii, która w postaci sygnału
optycznego leci po światłowodzie do amplitunera i w zamyśle ma być
rozkodowywana do 5.1. TV jest zamontowany ruchomo, skutkiem czego
światłowód jest narażony na przeginanie i pewnie długo nie pożyje.
Zastanawiałem się nad kątowymi adapterami optycznymi, w niektórych
wykonaniach one są obrotowe. Inne wyjście to konwersja sygnału
optycznego i przesyłanie zwykłym kablem współosiowym. Jakieś pomysły ? A
może w *kablówce* nie uświadczy sygnału Dolby Digital, mimo iż niektóre
stacje tak nadają ?

--
P. Jankisz
O rowerach: http://coogee.republika.pl/pj/pj.html
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem

J.F.
Guest

Wed Dec 13, 2017 7:55 pm   



Użytkownik "PeJot" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:p0rsk6$bk$1_at_node1.news.atman.pl...
Quote:
Czołem. Taki topic: TV ma być źródłem fonii, która w postaci sygnału
optycznego leci po światłowodzie do amplitunera i w zamyśle ma być
rozkodowywana do 5.1. TV jest zamontowany ruchomo, skutkiem czego
światłowód jest narażony na przeginanie i pewnie długo nie pożyje.

Troche zapasu, jakies usztywnienia i pozyje.

J.

Irokez
Guest

Wed Dec 13, 2017 8:44 pm   



W dniu 2017-12-13 o 19:47, PeJot pisze:
Quote:
Czołem. Taki topic: TV ma być źródłem fonii, która w postaci sygnału
optycznego leci po światłowodzie do amplitunera i w zamyśle ma być
rozkodowywana do 5.1. TV jest zamontowany ruchomo, skutkiem czego
światłowód jest narażony na przeginanie i pewnie długo nie pożyje.
Zastanawiałem się nad kątowymi adapterami optycznymi, w niektórych
wykonaniach one są obrotowe. Inne wyjście to konwersja sygnału
optycznego i przesyłanie zwykłym kablem współosiowym. Jakieś pomysły ? A
może w *kablówce* nie uświadczy sygnału Dolby Digital, mimo iż niektóre
stacje tak nadają ?


Nic mu nie będzie byle nie przekroczyć minimalnego promienia gięcia..



--
Irokez

PeJot
Guest

Wed Dec 13, 2017 9:08 pm   



W dniu 2017-12-13 o 19:55, J.F. pisze:
Quote:
Użytkownik "PeJot"  napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:p0rsk6$bk$1_at_node1.news.atman.pl...
Czołem. Taki topic: TV ma być źródłem fonii, która w postaci sygnału
optycznego leci po światłowodzie do amplitunera i w zamyśle ma być
rozkodowywana do 5.1. TV jest zamontowany ruchomo, skutkiem czego
światłowód jest narażony na przeginanie i pewnie długo nie pożyje.

Troche zapasu, jakies usztywnienia i pozyje.

Zdefiniuj pojęcia trochę i jakieś :)

Poza tym mam mało miejsca na komfortowe wyginanie światłowodu. Chyba że
są jakieś takie bardziej giętkie.

--
P. Jankisz
O rowerach: http://coogee.republika.pl/pj/pj.html
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem

Mirek
Guest

Wed Dec 13, 2017 9:33 pm   



On 13.12.2017 21:08, PeJot wrote:

Quote:
Poza tym mam mało miejsca na komfortowe wyginanie światłowodu. Chyba że
są jakieś takie bardziej giętkie.


Trzeba było kupić normalny a nie audiofilski.
Oskrob go nożem, podgrzej, gnij... aż przestanie grać.
Nie ma się czym podniecać - to tylko kawałek plastiku.

--
Mirek

Adam
Guest

Thu Dec 14, 2017 12:04 am   



W dniu 2017-12-13 o 20:44, Irokez pisze:
Quote:
W dniu 2017-12-13 o 19:47, PeJot pisze:
Czołem. Taki topic: TV ma być źródłem fonii, która w postaci sygnału
optycznego leci po światłowodzie do amplitunera i w zamyśle ma być
rozkodowywana do 5.1. TV jest zamontowany ruchomo, skutkiem czego
światłowód jest narażony na przeginanie i pewnie długo nie pożyje.
Zastanawiałem się nad kątowymi adapterami optycznymi, w niektórych
wykonaniach one są obrotowe. Inne wyjście to konwersja sygnału
optycznego i przesyłanie zwykłym kablem współosiowym. Jakieś pomysły ?
A może w *kablówce* nie uświadczy sygnału Dolby Digital, mimo iż
niektóre stacje tak nadają ?


Nic mu nie będzie byle nie przekroczyć minimalnego promienia gięcia..


A jaka średnica zewnętrzna?
Bo jak w szafie układałem, to cieńsze są od poszczególnych przewodów z
kabla ethernetowego. A minimalny promień zgięcia taki, że można
spokojnie zwijać nawet na wkładzie od długopisu - tym cienkim. Samo
szkło jest bardzo cienkie.


--
Pozdrawiam.

Adam

Roman Rogóş
Guest

Thu Dec 14, 2017 10:37 am   



W dniu 2017-12-13 o 19:47, PeJot pisze:
Quote:
Czołem. Taki topic: TV ma być źródłem fonii, która w postaci sygnału
optycznego leci po światłowodzie do amplitunera i w zamyśle ma być
rozkodowywana do 5.1. TV jest zamontowany ruchomo, skutkiem czego
światłowód jest narażony na przeginanie i pewnie długo nie pożyje.
Zastanawiałem się nad kątowymi adapterami optycznymi, w niektórych
wykonaniach one są obrotowe. Inne wyjście to konwersja sygnału
optycznego i przesyłanie zwykłym kablem współosiowym. Jakieś pomysły ? A
może w *kablówce* nie uświadczy sygnału Dolby Digital, mimo iż niektóre
stacje tak nadają ?

http://fiberopticpatchcord.sell.everychina.com/p-100253009/showimage.html


Owiń po prostu światłowód jakimś sztywnym drutem w izolacji w miarę
estetycznie, wygnij to wszystko i już

PeJot
Guest

Thu Dec 14, 2017 5:04 pm   



W dniu 2017-12-14 o 10:37, Roman Rogóż pisze:

Quote:
Owiń po prostu światłowód jakimś sztywnym drutem w izolacji w miarę
estetycznie, wygnij to wszystko i już

I ten pomysł jest OK. Ostatecznie jak światłowód zostanie przerwany,
końca świata nie będzie.
Quote:



--
P. Jankisz
O rowerach: http://coogee.republika.pl/pj/pj.html
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest
tylu idiotów" Stanisław Lem

Mirek
Guest

Thu Dec 14, 2017 7:00 pm   



On 14.12.2017 00:04, Adam wrote:

Quote:
Bo jak w szafie układałem, to cieńsze są od poszczególnych przewodów z
kabla ethernetowego. A minimalny promień zgięcia taki, że można
spokojnie zwijać nawet na wkładzie od długopisu - tym cienkim.

Ale wtedy światło już "wycieka". Oczywiście mówimy o szklanym
światłowodzie jedno lub wielomodowym. Z resztą podobno takie przegięcie
powoduje trwałe zmiany w światłowodzie i nawet widać to na reflektometrze.
Zakładam, że do audio wątkotwórca ma plastikowy światłowód Toslink.
Nie wiem przy jakim promieniu nastąpi utrata danych - gdybym miał coś
takiego w ręce to już dawno bym sprawdził.

--
Mirek.

Yakhub
Guest

Fri Dec 15, 2017 10:28 pm   



Dnia Thu, 14 Dec 2017 00:04:37 +0100, Adam napisał(a):

Quote:
W dniu 2017-12-13 o 20:44, Irokez pisze:
W dniu 2017-12-13 o 19:47, PeJot pisze:
Czołem. Taki topic: TV ma być źródłem fonii, która w postaci sygnału
optycznego leci po światłowodzie do amplitunera i w zamyśle ma być
rozkodowywana do 5.1. TV jest zamontowany ruchomo, skutkiem czego
światłowód jest narażony na przeginanie i pewnie długo nie pożyje.
Zastanawiałem się nad kątowymi adapterami optycznymi, w niektórych
wykonaniach one są obrotowe. Inne wyjście to konwersja sygnału
optycznego i przesyłanie zwykłym kablem współosiowym. Jakieś pomysły ?
A może w *kablówce* nie uświadczy sygnału Dolby Digital, mimo iż
niektóre stacje tak nadają ?


Nic mu nie będzie byle nie przekroczyć minimalnego promienia gięcia..


A jaka średnica zewnętrzna?
Bo jak w szafie układałem, to cieńsze są od poszczególnych przewodów z
kabla ethernetowego. A minimalny promień zgięcia taki, że można
spokojnie zwijać nawet na wkładzie od długopisu - tym cienkim. Samo
szkło jest bardzo cienkie.

Mówimy o audio optycznym, czyli TOSLINK.
Ten światłowód działa w paśmie optycznym ("napędzany" jest zwykłym LEDem),
i jest... plastikowy :)

--
Yakhub

A S
Guest

Sat Dec 16, 2017 7:20 am   



W dniu 2017-12-15 o 22:28, Yakhub pisze:

Quote:
Ten światłowód działa w paśmie optycznym ("napędzany" jest zwykłym LEDem),
i jest... plastikowy :)


Jest to rodzaj żyłki wędkarskiej, pokrytej rodzaj emalii.
Jeśli nie chodzi o jakieś supły to problem jest akademicki.
--
A S

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Wyginanie światłowodu

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map