RTV forum PL | NewsGroups PL

wifi

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - wifi

Goto page 1, 2, 3, 4  Next

J.F.
Guest

Wed Nov 21, 2018 7:53 pm   



jak dziala wifi, jesli dwa urzadzenia sa podlaczone do jednego AP ?
Komunikacja miedzy urzadzeniami leci bezposrednio, czy przez AP ?

Bo nie moge sie dostac do drukarki z wifi.
Mam router/AP i probuje z komputera podlaczonego kablem.

Ping podaje 90% strat, wiec nie dziwne ze dostepu nie ma
.... ale mam te kilka telefonow z wifi,
i tu wszystko widac - telefony pinguja drukarke, komputer pinguje
telefony ...

Te pingi co przechodza do drukarki maja krotki czas - srednio 5 ms
Do telefonow to tak 40-400 ms ...

.... jakies wykrywanie kolizji zawodzi ?
Czy drukarka za szybko odpowiada ?


J.

Mirek
Guest

Wed Nov 21, 2018 8:38 pm   



On 21.11.2018 19:53, J.F. wrote:

Quote:
Bo nie moge sie dostac do drukarki z wifi.
Mam router/AP i probuje z komputera podlaczonego kablem.

Czyli drukarkę nie masz podłączoną kablem tylko przez wifi jako klient

do tego AP?

Podłącz ją kablem i ustaw stały IP.
Rutar/AP może nie być do końca przezroczysty na styku lan-wlan - różne
cuda już widziałem.

--
Mirek.

sirapacz
Guest

Wed Nov 21, 2018 9:52 pm   



W dniu 2018-11-21 o 19:53, J.F. pisze:
Quote:
jak dziala  wifi, jesli dwa urzadzenia sa podlaczone do jednego AP ?
Komunikacja miedzy urzadzeniami leci bezposrednio, czy przez AP ?

AP jest pośrednikiem

Quote:
Bo nie moge sie dostac do drukarki z wifi.
Mam router/AP i probuje z komputera podlaczonego kablem.

Jak żyję, nie widziałem drukarki pracującej po WIFI bez problemu. ZAWSZE
są jazdy.Nawet jak zacznie działać to się wiesza po jakimś czasie.
Nie mniej jednak podłączyć się musi. Taką oczywistość jak reset AP to z
pewnością robiłeś (restart a nie kasowanie ustawień).

Quote:
Ping podaje 90% strat, wiec nie dziwne ze dostepu nie ma
... ale mam te kilka telefonow z wifi,
i tu wszystko widac - telefony pinguja drukarke, komputer pinguje
telefony ...

Te pingi co przechodza do drukarki maja krotki czas - srednio 5 ms
i tyle powinno być - nawet mniej


Quote:
Do telefonow to tak 40-400 ms ...
a to już za dużo. Powinno być max kilka ms.



Quote:
... jakies wykrywanie kolizji zawodzi ?
Czy drukarka za szybko odpowiada ?

:>
sprawdz czy mac adres się zgadza (arp -a jeśli pamiętam). Porównaj z ip
i makiem zapisanym na drukarce. Spróbuj ustawić sztywno adres

netsh interface ipv4 add neighbors "Połączenie lokalne" 192.168.1.2
01-1a-63-c9-dc-c0

Pamiętaj, by drukarka miała ustawiony adres jak w komendzie którą sobie
przerobisz pod swoją adresację.
jak skończysz eksperymenty to wyczyść:
netsh interface ip delete arpcache

t-1
Guest

Wed Nov 21, 2018 10:17 pm   



W dniu 2018-11-21 o 19:53, J.F. pisze:
Quote:
jak dziala  wifi, jesli dwa urzadzenia sa podlaczone do jednego AP ?
Komunikacja miedzy urzadzeniami leci bezposrednio, czy przez AP ?


Odpowiedziałeś na II w I zdaniu pytania.

Dalej z chaotycznego opisu nic nie rozumiem.
Jak masz błędy to może kabel?
Albo jakieś ustawienia na switchu LAN/WiFi.

Mateusz Viste
Guest

Thu Nov 22, 2018 9:09 am   



On Wed, 21 Nov 2018 21:52:47 +0100, sirapacz wrote:
Quote:
Jak żyję, nie widziałem drukarki pracującej po WIFI bez problemu. ZAWSZE
są jazdy.Nawet jak zacznie działać to się wiesza po jakimś czasie.

Mój Samsung ML-2851ND jest połączony via wifi i działa bez zarzutu od
kilku lat. To w ogóle jedna z nielicznych drukarek z którą nie mam
żadnego problemu, poprzednia podobnie bezawaryjna którą miałem to był
Epson LX-800 (tam oczywiście o wifi nie było mowy).

Mateusz

Paweł Pawłowicz
Guest

Thu Nov 22, 2018 10:44 am   



W dniu 2018-11-21 o 21:52, sirapacz pisze:
[...]
Quote:
Jak żyję, nie widziałem drukarki pracującej po WIFI bez problemu. ZAWSZE
są jazdy.Nawet jak zacznie działać to się wiesza po jakimś czasie.

Mój Epson SC-P600 działa bez problemów :-)

P.P.

Adam
Guest

Thu Nov 22, 2018 10:56 am   



W dniu 2018-11-21 o 21:52, sirapacz pisze:
Quote:
W dniu 2018-11-21 o 19:53, J.F. pisze:
jak dziala  wifi, jesli dwa urzadzenia sa podlaczone do jednego AP ?
Komunikacja miedzy urzadzeniami leci bezposrednio, czy przez AP ?

AP jest pośrednikiem

Bo nie moge sie dostac do drukarki z wifi.
Mam router/AP i probuje z komputera podlaczonego kablem.

Jak żyję, nie widziałem drukarki pracującej po WIFI bez problemu. ZAWSZE
są jazdy.Nawet jak zacznie działać to się wiesza po jakimś czasie.
Nie mniej jednak podłączyć się musi. Taką oczywistość jak reset AP to z
pewnością robiłeś (restart a nie kasowanie ustawień).


Instaluję u klientów drukarki i kombajny przez WiFi w zasadzie od samego
początku - jak jeszcze zwykła karta WiFi PCI do komputera kosztowała
sporo ponad 1000 zł. netto.
Jakoś nie przypominam sobie kłopotów z WiFi.
Jedyne kłopoty jakie pamiętam, były z Symbol MK1100 (usypiał) - ale to
nie drukarka.

Quote:
Ping podaje 90% strat, wiec nie dziwne ze dostepu nie ma
... ale mam te kilka telefonow z wifi,
i tu wszystko widac - telefony pinguja drukarke, komputer pinguje
telefony ...

Te pingi co przechodza do drukarki maja krotki czas - srednio 5 ms
i tyle powinno być - nawet mniej


5 ms w sieci lokalnej to dużo.


Quote:
Do telefonow to tak 40-400 ms ...
a to już za dużo. Powinno być max kilka ms.


Może mu to gna przez jakiegoś VPN-a?
Czasy absurdalnie długie.

Quote:

... jakies wykrywanie kolizji zawodzi ?
Czy drukarka za szybko odpowiada ?

:
sprawdz czy mac adres się zgadza (arp -a jeśli pamiętam). Porównaj z ip
i makiem zapisanym na drukarce. Spróbuj ustawić sztywno adres

netsh interface ipv4 add neighbors "Połączenie lokalne" 192.168.1.2
01-1a-63-c9-dc-c0

Pamiętaj, by drukarka miała ustawiony adres jak w komendzie którą sobie
przerobisz pod swoją adresację.
jak skończysz eksperymenty to wyczyść:
netsh interface ip delete arpcache


Przede wszystkim ustawienia sieci - oczywiście identyczne w całej
podsieci wewnętrznej. Wyłącznie jeden serwer DHCP. Szerokość maski nie
ma większego znaczenia.
Wyłączyć IP v6.
Tylko protokół ICP/IP, ewentualnie jeszcze NetBEUI.
Na drukarce wyłączyć niepotrzebne, typu EtherTalk czy NetWare.
Trzeba sprawdzić, czy przypadkiem jakiś routing nie jest kierowany na bramę.
Sprawdzić kable LAN.

Natomiast kabel LAN czy WiFi to tylko medium - nie ma znaczenia w
połączeniu. Chyba, że ktoś ustawił routing pomiędzy siecią WiFi a
switchem LAN - bo i takie cuda widziałem.


--
Pozdrawiam.

Adam

sirapacz
Guest

Thu Nov 22, 2018 11:09 am   



W dniu 2018-11-22 o 09:09, Mateusz Viste pisze:
Quote:
On Wed, 21 Nov 2018 21:52:47 +0100, sirapacz wrote:
Jak żyję, nie widziałem drukarki pracującej po WIFI bez problemu. ZAWSZE
są jazdy.Nawet jak zacznie działać to się wiesza po jakimś czasie.

Mój Samsung ML-2851ND jest połączony via wifi i działa bez zarzutu od
jeśli dobrze kojarze model (chyba mam takich kilka u siebie) ml-2851nd

ma kabelek nie wifi, wiec podlaczyles przez AP. A ja mówię o drukarkach
mających wbudowane wifi konfigurowane przez panel (wifi bez etera,
konfigurowane z panelu drukarki).

Quote:
kilku lat. To w ogóle jedna z nielicznych drukarek z którą nie mam
żadnego problemu, poprzednia podobnie bezawaryjna którą miałem to był
Epson LX-800 (tam oczywiście o wifi nie było mowy).


Zbych
Guest

Thu Nov 22, 2018 11:09 am   



W dniu 21.11.2018 o 19:53, J.F. pisze:
Quote:
jak dziala  wifi, jesli dwa urzadzenia sa podlaczone do jednego AP ?
Komunikacja miedzy urzadzeniami leci bezposrednio, czy przez AP ?

Bo nie moge sie dostac do drukarki z wifi.
Mam router/AP i probuje z komputera podlaczonego kablem.

Ping podaje 90% strat, wiec nie dziwne ze dostepu nie ma

A co ping podaje jak z komputera pingujesz bramę?

Odpal na telefonie wi-fi analyzer i sprawdź w pobliżu drukarki poziom
sygnału i czy sąsiad nie używa czasem tego samego kanału co ty.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer

sirapacz
Guest

Thu Nov 22, 2018 11:14 am   



W dniu 2018-11-22 o 10:56, Adam pisze:

Quote:
Instaluję u klientów drukarki i kombajny przez WiFi w zasadzie od samego
początku - jak jeszcze zwykła karta WiFi PCI do komputera kosztowała
sporo ponad 1000 zł. netto.
Jakoś nie przypominam sobie kłopotów z WiFi.
szczęściarz
5 ms w sieci lokalnej to dużo.

tak, ale po wifi (zwłaszcza jak kilka-kilkanaście urządzeń gada przy
nienajlepszym poziomie sygnału) nic nadzwyczajnego


Quote:
Przede wszystkim ustawienia sieci - oczywiście identyczne w całej
podsieci wewnętrznej. Wyłącznie jeden serwer DHCP. Szerokość maski nie
ma większego znaczenia.
Wyłączyć IP v6.
Tylko protokół ICP/IP, ewentualnie jeszcze NetBEUI.
Na drukarce wyłączyć niepotrzebne, typu EtherTalk czy NetWare.
ale on ma jakieś proste bździdło z wifi tylko. Ze wszystkim włączonym

musi działać.

Quote:
Trzeba sprawdzić, czy przypadkiem jakiś routing nie jest kierowany na
bramę.
Sprawdzić kable LAN.

Natomiast kabel LAN czy WiFi to tylko medium - nie ma znaczenia w
połączeniu. Chyba, że ktoś ustawił routing pomiędzy siecią WiFi a
switchem LAN - bo i takie cuda widziałem.

wifi to medium ale niedoskonałe. Routerki mające wifi często się
wieszają (zwłaszcza w funkcji czasu)

Marek
Guest

Thu Nov 22, 2018 11:29 am   



On Wed, 21 Nov 2018 19:53:05 +0100, "J.F."
<jfox_xnospamx_at_poczta.onet.pl> wrote:
Quote:
Komunikacja miedzy urzadzeniami leci bezposrednio, czy przez AP ?

Klasycznie zawsze przez ap (poza wynalazkami typu wifidirect)


Quote:
Bo nie moge sie dostac do drukarki z wifi.

Niektóre AP mają opcję separacji klientów dla niektórych protokółow
(ping /icmp może działać). W ustawieniach AP nazywa się to "client
separation" lub podobnie. Niestety niektóre badziewne routery np.
Planet nie mają możliwości wyłączenia tej separacji.

--
Marek

Mateusz Viste
Guest

Thu Nov 22, 2018 12:20 pm   



On Thu, 22 Nov 2018 11:09:32 +0100, sirapacz wrote:
Quote:
W dniu 2018-11-22 o 09:09, Mateusz Viste pisze:
Mój Samsung ML-2851ND jest połączony via wifi i działa bez zarzutu od
jeśli dobrze kojarze model (chyba mam takich kilka u siebie) ml-2851nd
ma kabelek nie wifi, wiec podlaczyles przez AP. A ja mówię o drukarkach
mających wbudowane wifi konfigurowane przez panel (wifi bez etera,
konfigurowane z panelu drukarki).

Nie, nie mam żadnego AP, drukarka ma swoje własne wifi. Ale masz rację -
model to nie 2851ND, tylko ML-2825DW. Korzystam ze sterownika dla 2851ND,
stąd błąd (sprawdziłem sterownik zamiast sprawdzić nalepkę za drukarką).

Mateusz

Queequeg
Guest

Thu Nov 22, 2018 1:48 pm   



J.F. <jfox_xnospamx_at_poczta.onet.pl> wrote:

Quote:
jak dziala wifi, jesli dwa urzadzenia sa podlaczone do jednego AP ?
Komunikacja miedzy urzadzeniami leci bezposrednio, czy przez AP ?

Przez AP, niektóre AP mają opcję "Client isolation" lub "Intra-BSS
traffic" i można włączyć / wyłączyć tę komunikację.

Quote:
Bo nie moge sie dostac do drukarki z wifi.
Mam router/AP i probuje z komputera podlaczonego kablem.

Ping podaje 90% strat, wiec nie dziwne ze dostepu nie ma

Czyli łączność idzie, ale nie zawsze :)

Drukarka sama w sobie ma wifi, czy to jakiś serwer wydruku?

Quote:
... ale mam te kilka telefonow z wifi,
i tu wszystko widac - telefony pinguja drukarke, komputer pinguje
telefony ...

Tzn. masz dobry ping z komputera do telefonu i z telefonu do drukarki, ale
zły z komputera do drukarki? To już magia.

Quote:
Te pingi co przechodza do drukarki maja krotki czas - srednio 5 ms

To OK.

Quote:
Do telefonow to tak 40-400 ms ...

A to z kolei dziwne... a traceroute do telefonów?

Jakby nie udało ci się tego rozwiązać to zawsze zostaje opcja postawienia
jakiegoś raspberry jako serwera wydruku. Mam tak u siebie, stary Raspberry
PI 1 (model B+ dokładniej) daje radę obsługiwać dwie drukarki przez CUPS i
skaner (wbudowany w jedną z nich) przez SANE. Ma 4 porty USB, więc jest
akurat (dwa porty do dwóch drukarek + jeden na kartę wifi).

Jak dodałem drukarki w trybie RAW (ze sterownikiem po stronie klienta) to
działa to bardzo szybko (na tyle, że jak puszczam wydruk z jednego pokoju
i idę do pokoju z drukarkami, to już się drukuje). Ze sterownikiem po
stronie raspberry jest wolniej, bo raspberry robi wtedy renderowanie (mam
dodane drukarki i tak i tak, bo mam też drukowanie z telefonu z Androidem,
a to wymaga sterownika po stronie serwera).

--
https://www.youtube.com/watch?v=9lSzL1DqQn0

sirapacz
Guest

Thu Nov 22, 2018 2:13 pm   



Quote:
Nie, nie mam żadnego AP, drukarka ma swoje własne wifi. Ale masz rację -
model to nie 2851ND, tylko ML-2825DW. Korzystam ze sterownika dla 2851ND,
stąd błąd (sprawdziłem sterownik zamiast sprawdzić nalepkę za drukarką).

Smile
Żadnego? tzn. łączysz się z nią bezpośrednio? czy żadnego przy drukarce?

sirapacz
Guest

Thu Nov 22, 2018 2:16 pm   



Quote:
Przez AP, niektóre AP mają opcję "Client isolation" lub "Intra-BSS
traffic" i można włączyć / wyłączyć tę komunikację.

ale pinguje tlefonu wifi więc nie może mieć izolacji

Quote:
Jakby nie udało ci się tego rozwiązać to zawsze zostaje opcja postawienia
jakiegoś raspberry jako serwera wydruku. Mam tak u siebie, stary Raspberry
PI 1 (model B+ dokładniej) daje radę obsługiwać dwie drukarki przez CUPS i
skaner (wbudowany w jedną z nich) przez SANE. Ma 4 porty USB, więc jest
akurat (dwa porty do dwóch drukarek + jeden na kartę wifi).
O i właśnie podsunąłeś mi pomysłSmile bo cups działa bez problemu ale nie

wiedziałem jak skaner udostępnićSmile

Goto page 1, 2, 3, 4  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - wifi

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map