RTV forum PL | NewsGroups PL

Straty mocy na triakach

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Straty mocy na triakach

Goto page 1, 2, 3  Next

miumiu
Guest

Thu Nov 30, 2017 8:05 am   



Chcę zrobić układ załączający (z poziomu arduino) oświetlenie 230V ok.
200-500W. I zastanawiam się jak to najlepiej zrobić. Do wyboru mam zwykły
przekaźnik (wada to klikanie), przekaźnik półprzewodnikowy i w końcu
optotriak/triak. Ale pytanie jest takie - które z tych rozwiązań da
najmniejsze straty energii. Bo na przykład nie chciałbym, aby żarówka
pobierała miała 200W a triak grzał się do czerwoności pobierając dodatkowe
50W Wink Przymierzam się do wyboru wersji z triakiem, ale nie bardzo wiem czy
wybranie np triaka 16A zamiast 4A pomoże w zmniejszeniu strat energii. I
jakie w ogóle są te straty na triakach?
Jakies sugestie?

--
Pzdr

Piotr Gałka
Guest

Thu Nov 30, 2017 10:31 am   





J.F.
Guest

Thu Nov 30, 2017 11:15 am   



Użytkownik "miumiu" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:ovoajj$b3l$1_at_node1.news.atman.pl...
Quote:
Chcę zrobić układ załączający (z poziomu arduino) oświetlenie 230V
ok. 200-500W.

wsadz LED/swietlowki, bedziesz mial 40-100W :)

Quote:
I zastanawiam się jak to najlepiej zrobić. Do wyboru mam zwykły
przekaźnik (wada to klikanie), przekaźnik półprzewodnikowy i w końcu
optotriak/triak. Ale pytanie jest takie - które z tych rozwiązań da
najmniejsze straty energii. Bo na przykład nie chciałbym, aby żarówka
pobierała miała 200W a triak grzał się do czerwoności pobierając
dodatkowe 50W Wink Przymierzam się do wyboru wersji z triakiem, ale nie
bardzo wiem czy wybranie np triaka 16A zamiast 4A pomoże w
zmniejszeniu strat energii. I jakie w ogóle są te straty na triakach?

Triaki maja dosc spore napiecie przewodzenia - rzedu 1.5-2V.
Co przy 2A daje juz ok 4W, i trzeba radiator.
Jest szansa, ze przy 2A pradu taki 16 bedzie mial nieco mniej niz 4A -
bo te 1.5V to przy pradzie minimalnym, a przy maksymalnym wiecej.

To samo dotyczy tez tyrystorow, i SSR na triakach i tyrystorach.

Jesli to zarowki, to pamietaj o pradzie udarowym - przy wlaczeniu
poplynie 20A a nie 2A.
Ale mozesz plynnie wlaczac.

W przekazniku z kolei cewka sie grzeje, ale teraz robia takie male, ze
np 50mA*12V ... 0.6W
No i styki tez sie grzeja, ale taki 10A bez problemu znajdziesz.
i cichutko klikaja - jesli to nie jakas migajaca reklama, to prawie
nie przeszkadza.

J.

Irokez
Guest

Thu Nov 30, 2017 5:52 pm   



W dniu 2017-11-30 o 11:15, J.F. pisze:
Quote:
Użytkownik "miumiu"  napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:ovoajj$b3l$1_at_node1.news.atman.pl...
Chcę zrobić układ załączający (z poziomu arduino) oświetlenie 230V ok.
200-500W.

wsadz LED/swietlowki,  bedziesz mial 40-100W Smile

Ale te 500W to LED.


--
Irokez

J.F.
Guest

Thu Nov 30, 2017 6:07 pm   



Użytkownik "Irokez" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5a203743$0$15191$65785112_at_news.neostrada.pl...
W dniu 2017-11-30 o 11:15, J.F. pisze:
Quote:
Użytkownik "miumiu" napisał w wiadomości grup
Chcę zrobić układ załączający (z poziomu arduino) oświetlenie 230V
ok. 200-500W.

wsadz LED/swietlowki, bedziesz mial 40-100W :)

Ale te 500W to LED.

Duza hala, czy male studio fotograficzne ? :-)

J.

jacek
Guest

Thu Nov 30, 2017 8:17 pm   



W dniu 2017-11-30 o 17:52, Irokez pisze:
Quote:
W dniu 2017-11-30 o 11:15, J.F. pisze:
Użytkownik "miumiu"  napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:ovoajj$b3l$1_at_node1.news.atman.pl...
Chcę zrobić układ załączający (z poziomu arduino) oświetlenie 230V
ok. 200-500W.

wsadz LED/swietlowki,  bedziesz mial 40-100W :)

Ale te 500W to LED.


To raczej przetwornice 500W, jedna czy kilka mniejszych?


--
pzdr, j.r.

denat 'POPIS/EU
Guest

Thu Nov 30, 2017 8:18 pm   



ciekawa odpowiedź, czy w dzisiejszych czasach nie da rady zrobić tego na
MOS-ach?

ToMasz
Guest

Thu Nov 30, 2017 9:31 pm   





Kaczin
Guest

Fri Dec 01, 2017 12:19 am   



W dniu 30.11.2017 o 08:05, miumiu pisze:
Quote:
Chcę zrobić układ załączający (z poziomu arduino) oświetlenie 230V ok.
200-500W. I zastanawiam się jak to najlepiej zrobić. Do wyboru mam zwykły
przekaźnik (wada to klikanie)

Co takiego? Klikanie?


--
Kaczin

Piotr Gałka
Guest

Fri Dec 01, 2017 9:52 am   





J.F.
Guest

Fri Dec 01, 2017 12:00 pm   



Użytkownik "denat 'POPIS/EU" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:ovplhl$lek$1_at_node1.news.atman.pl...
Quote:
ciekawa odpowiedź, czy w dzisiejszych czasach nie da rady zrobić tego
na MOS-ach?

Sa takie SSR - LED, zestaw fotodiod, ktory daje na tyle wysokie
napiecie, ze moze sterowac bramkami mosfetow.

Ale jakies niepopularne i drogie, to widac maja wady.

J.

jacek
Guest

Fri Dec 01, 2017 5:17 pm   



W dniu 2017-12-01 o 12:00, J.F. pisze:
Quote:
Użytkownik "denat 'POPIS/EU"  napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:ovplhl$lek$1_at_node1.news.atman.pl...
ciekawa odpowiedź, czy w dzisiejszych czasach nie da rady zrobić tego
na MOS-ach?

Sa takie SSR - LED, zestaw fotodiod, ktory daje na tyle wysokie
napiecie, ze moze sterowac bramkami mosfetow.

Ale jakies niepopularne i drogie, to widac maja wady.

TLP190/191 TLP590/591 TLP3914/TLP3924 itp. są dostępne po 7-10zł/szt.

Jednak problemem ich jest mała wydajność prądowa, przez co
nie nadają się do szybkiego włączania np PWM-em sterowania.
Zwykle przy ich stosowaniu częstotliwość kluczowania <1Hz.
Jednak układy z nimi idealnie nadają się do załączana
dużych obciążeń pojemnościowych. Dzięki powolnemu
załączaniu ograniczają impuls prądowy kosztem
zastosowania mocniejszych MOSFET-ów co obecnie
nie jest problemem zbyt dużym.

Jednak w masowej produkcji cena ma znaczenie
co powoduje stosowanie optotriaków i fototranzystorów
zamiast wyjść fotowoltanicznych...


--
pzdr, j.r.

J.F.
Guest

Fri Dec 01, 2017 7:29 pm   



Użytkownik "jacek" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:ovrvav$7r4$1$jacekrut_at_news.chmurka.net...
W dniu 2017-12-01 o 12:00, J.F. pisze:
Quote:
Sa takie SSR - LED, zestaw fotodiod, ktory daje na tyle wysokie
napiecie, ze moze sterowac bramkami mosfetow.
Ale jakies niepopularne i drogie, to widac maja wady.

TLP190/191 TLP590/591 TLP3914/TLP3924 itp. są dostępne po 7-10zł/szt.
Jednak problemem ich jest mała wydajność prądowa, przez co
nie nadają się do szybkiego włączania np PWM-em sterowania.
Zwykle przy ich stosowaniu częstotliwość kluczowania <1Hz.
Jednak układy z nimi idealnie nadają się do załączana
dużych obciążeń pojemnościowych. Dzięki powolnemu
załączaniu ograniczają impuls prądowy kosztem
zastosowania mocniejszych MOSFET-ów co obecnie
nie jest problemem zbyt dużym.

A to nie bedzie wada ?
Bo jak sie taki mosfet wolno otwiera, to niestety moc na nim wysoka
przez pewien czas.
I trzeba naprawde solidny.

Zreszta jak tu niedawno dyskutowalismy - mosfet znosi 100A przez 5us,
triak przez 5ms ...


J.

ToMasz
Guest

Fri Dec 01, 2017 7:57 pm   





Zenek Kapelinder
Guest

Fri Dec 01, 2017 9:10 pm   



Sprzedaje po 1,20 ale jak ktos nie z Ostrzeszowa to zaplaci od 17 do 22 zlote. Czyli mniej wiecej tyle co w markecie.

Goto page 1, 2, 3  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Straty mocy na triakach

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map