RTV forum PL | NewsGroups PL

routing

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - routing

Goto page 1, 2  Next

J.F
Guest

Mon Dec 12, 2022 10:41 am   



Taki problem mam:
jest sobie odlegla siec lokalna BB.
Mam laptopa CC z Windows i z VPN do sieci BB.

I chcialbym pod│▒czyc urzadzenie AA z Androidem do tejze sieci.

Mysle sobie - nic trudnego. Laptopa wlaczam ethernetem do sieci DD,
uruchamiam VPN, uruchamiam hotspota na wifi, podlaczam AA i dziala.

Nie dziala. Pakiety id▒ do routera internetowego sieci DD.

Sie okazuje, ze pod windowsem mozna wybrac, ktore polaczenie
internetowe jest dzielone przez hotspot, i moge udostepnic
VPN przez hotspota ... ale wtedy Android nie ma polaczenia z
internetem. Bo caly ruch jest kierowany w VPN.


Ma ktos pomysl jak to ustawic, zeby AA mia i dostep do sieci BB, i do
internetu z Andka?

Powiedzialem glosno co mysle o MS, Windows, Gatesie, PiS ...
ale jak sie zastanowilem ... moze nie mam racji?

Musialby ten DNAT/masquarade/proxy (swoja droga - wszyscy uzywaja, a
nikt nie wie jak to sie dokladnie nazywa) zmieniac IP na pochodz▒ce z
VPN lub z sieci DD, w zaleznosci od kierunku.
A to moze wykraczac poza zwykle oprogramowanie.

J.

Guest

Mon Dec 12, 2022 11:49 am   





Dawid Rutkowski
Guest

Mon Dec 12, 2022 11:51 am   



Tu ju┐ potrzebny jest chyba source routing.
A na androidzie nie ma oprogramowania do vpnu?

Dawid Rutkowski
Guest

Mon Dec 12, 2022 11:52 am   





Guest

Mon Dec 12, 2022 12:02 pm   





J.F
Guest

Mon Dec 12, 2022 12:05 pm   



On Mon, 12 Dec 2022 01:51:21 -0800 (PST), Dawid Rutkowski wrote:
Quote:
Tu ju┐ potrzebny jest chyba source routing.
A na androidzie nie ma oprogramowania do vpnu?

Cos tam jest, ale nie do tego, bo mu tu panie mamy dobre
zabezpieczenia :-(

J.

Adam
Guest

Mon Dec 12, 2022 12:08 pm   



Dnia Mon, 12 Dec 2022 11:02:35 +0100, LordBluzg┬«Ýá╝ÝĚÁÝá╝ÝĚ▒ napisa┼é(a):

Quote:
W dniu 12.12.2022 o 10:52, Dawid Rutkowski pisze:

Ma ktos pomysl jak to ustawic, zeby AA mia i dostep do sieci BB, i do
internetu z Andka?
Problem lezy w domy┼Ťlnej bramie zar├│wno przez VPN jak i lokalnie.
Kombinuj :)

Umiesz ustawi─ç routing na androidzie bez roota?

Andek jest tutaj konc├│wk─ů i zale┼╝y co dostanie z po┼éaczenia udost─Öpnianego.

Polecenie na Windowsie: ROUTE
czyli patrzymy:
route print
co niepotrzebne usuwamy:
route delete ...
dodajemy w┼éa┼Ťciwe:
route add ...

--
Pozdrawiam.

Adam

Dawid Rutkowski
Guest

Mon Dec 12, 2022 12:14 pm   





Dawid Rutkowski
Guest

Mon Dec 12, 2022 12:16 pm   



poniedzia│ek, 12 grudnia 2022 oá11:05:13 UTC+1 J.F napisa│(a):
Quote:
On Mon, 12 Dec 2022 01:51:21 -0800 (PST), Dawid Rutkowski wrote:
Tu ju┐ potrzebny jest chyba source routing.
A na androidzie nie ma oprogramowania do vpnu?
Cos tam jest, ale nie do tego, bo mu tu panie mamy dobre
zabezpieczenia Sad

Mo┐e i lepiej, bo jeÂli ju┐ w ogˇle na androidzie robiŠ co w VPN,
to dobrze jednoczeÂnie nie mieŠ po│▒czenia z "internetem".
Inaczej wpuszczasz "internet" do VPNu.

Co nie znaczy, ┐e nie robi tego ka┐dy u┐ytkownik windy ;>

Dawid Rutkowski
Guest

Mon Dec 12, 2022 12:18 pm   





Adam
Guest

Mon Dec 12, 2022 12:28 pm   



Dnia Mon, 12 Dec 2022 02:14:52 -0800 (PST), Dawid Rutkowski napisał(a):

Quote:
poniedzia┼éek, 12 grudnia 2022 o┬á11:02:39 UTC+1 LordBluzg┬«Ýá╝ÝĚÁÝá╝ÝĚ▒ napisa┼é(a):
W dniu 12.12.2022 o 10:52, Dawid Rutkowski pisze:
Ma ktos pomysl jak to ustawic, zeby AA mia i dostep do sieci BB, i do
internetu z Andka?
Problem lezy w domy┼Ťlnej bramie zar├│wno przez VPN jak i lokalnie.
Kombinuj :)

Umiesz ustawi─ç routing na androidzie bez roota?
Andek jest tutaj konc├│wk─ů i zale┼╝y co dostanie z po┼éaczenia udost─Öpnianego.

A ju┼╝ my┼Ťla┼éem, ┼╝e umiesz ;
Ale mo┼╝e rzeczywi┼Ťcie to i tak nic nie da.

Cho─ç w sumie, po kolejnym przemy┼Ťleniu, dziwi mnie, ┼╝e to tak jest, widocznie
winda robi to jako┼Ť debilnie.
Zapewne "udost─Öpnia" tylko jedno "po┼é─ůczenie internetowe" i koniec.
Bo skoro z komputera dzia┼éa po┼é─ůczenie zar├│wno z "internetem" jak i z VPN,
to routing jest dobrze ustawiony.
Wi─Öc g┼éupia winda ustawia masquerading tylko na linii wifi<->"udost─Öpnione po┼é─ůczenie internetowe",
a nie og├│lnie dla wszystkich sieci.
Da si─Ö w windzie r─Öcznie ustawia─ç masquerading? Bo routing si─Ö daje.

W Win95 się dawało, to może teraz już się nie da ;)

Jak się nie da (nie wiem, nie miałem potrzeby sprawdzać), to trzeba by
ustawić rozgłaszanie dla hotspota w tej samej podsieci, co sieć na kompie.
A jak to b─Ödzie niemo┼╝liwe, to wymusi─ç taki adres na kliencie.
Swego czasu też takie protezy robiłem i działało.

S─ů te┼╝ dodatkowe programy do hotspotu, ale nigdy nie u┼╝ywa┼éem.

Ewentualnie, je┼Ťli router jaki┼Ť lepszy (mikrotik, draytek, unifi, fortigate
itd), to mo┼╝na ustawi─ç VPN na routerze.


--
Pozdrawiam.

Adam

J.F
Guest

Mon Dec 12, 2022 6:05 pm   





J.F
Guest

Mon Dec 12, 2022 6:16 pm   



On Mon, 12 Dec 2022 02:14:52 -0800 (PST), Dawid Rutkowski wrote:
Quote:
poniedzia┼éek, 12 grudnia 2022 o┬á11:02:39 UTC+1 LordBluzg┬«Ýá╝ÝĚÁÝá╝ÝĚ▒ napisa┼é(a):
W dniu 12.12.2022 o 10:52, Dawid Rutkowski pisze:
Ma ktos pomysl jak to ustawic, zeby AA mia i dostep do sieci BB, i do
internetu z Andka?
Problem lezy w domy┼Ťlnej bramie zar├│wno przez VPN jak i lokalnie.
Kombinuj :)

Umiesz ustawi─ç routing na androidzie bez roota?
Andek jest tutaj konc├│wk─ů i zale┼╝y co dostanie z po┼éaczenia udost─Öpnianego.

A ju┼╝ my┼Ťla┼éem, ┼╝e umiesz ;
Ale mo┼╝e rzeczywi┼Ťcie to i tak nic nie da.

Cho─ç w sumie, po kolejnym przemy┼Ťleniu, dziwi mnie, ┼╝e to tak jest, widocznie
winda robi to jako┼Ť debilnie.

To, ze robi debilnie, to mnie wcale nie dziwi.
Pytanie czy np linux potrafi zrobic to lepiej ...

Quote:
Zapewne "udost─Öpnia" tylko jedno "po┼é─ůczenie internetowe" i koniec.
Bo skoro z komputera dzia┼éa po┼é─ůczenie zar├│wno z "internetem" jak i z VPN,
to routing jest dobrze ustawiony.

Tak wlasnie jakos to dziala.

Quote:
Wi─Öc g┼éupia winda ustawia masquerading tylko na linii wifi<->"udost─Öpnione po┼é─ůczenie internetowe",
a nie og├│lnie dla wszystkich sieci.
Da si─Ö w windzie r─Öcznie ustawia─ç masquerading? Bo routing si─Ö daje.

Chyba nie.

J.

Mirek
Guest

Mon Dec 12, 2022 7:54 pm   



On 12.12.2022 10:11, J.F wrote:

Quote:
Sie okazuje, ze pod windowsem mozna wybrac, ktore polaczenie
internetowe jest dzielone przez hotspot, i moge udostepnic
VPN przez hotspota ... ale wtedy Android nie ma polaczenia z
internetem. Bo caly ruch jest kierowany w VPN.

A sieŠ BB na Androidzie wtedy masz?
No to nie rozumiem co ty chcesz uzyskaŠ.

A na Windowsie ktˇrŕdy masz internet?
Wychodzisz od siebie czy przez VPN?

Bo VPN to te┐ mo┐e byŠ rˇ┐nie ustawiony: albo ca│y ruch wychodzi przez
VPN (np. w celu ukrycia siŕ czy zmiany lokalizacji), albo do sieci
zdalnej masz przez VPN, a do internetu nadal wychodzisz "u siebie".

A w ogˇle to nie mo┐esz klientem VPN na Andka?

--
Mirek.

J.F
Guest

Mon Dec 12, 2022 8:14 pm   



On Mon, 12 Dec 2022 18:54:14 +0100, Mirek wrote:
Quote:
On 12.12.2022 10:11, J.F wrote:

Sie okazuje, ze pod windowsem mozna wybrac, ktore polaczenie
internetowe jest dzielone przez hotspot, i moge udostepnic
VPN przez hotspota ... ale wtedy Android nie ma polaczenia z
internetem. Bo caly ruch jest kierowany w VPN.

A sieŠ BB na Androidzie wtedy masz?

BB mam.

Quote:
No to nie rozumiem co ty chcesz uzyskaŠ.

Chce miec na Androidzie i dostep do sieci BB, i do internetu.

Quote:
A na Windowsie ktˇrŕdy masz internet?

Przez ethernet i siec lokaln▒ DD.

Quote:
Wychodzisz od siebie czy przez VPN?

od siebie.

Quote:
Bo VPN to te┐ mo┐e byŠ rˇ┐nie ustawiony: albo ca│y ruch wychodzi przez
VPN (np. w celu ukrycia siŕ czy zmiany lokalizacji), albo do sieci
zdalnej masz przez VPN, a do internetu nadal wychodzisz "u siebie".

no i tu tak wlasnie jest - tylo dostep do sieci BB.

Quote:
A w ogˇle to nie mo┐esz klientem VPN na Andka?

Nie, bo to jakis specjalny VPN.
Chociaz ... hm, musze sprobowac, moze nie taki specjalny ...

J.

Goto page 1, 2  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - routing

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map