RTV forum PL | NewsGroups PL

Przedłużanie anteny RFID 125kHz długim kablem?

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Przedłużanie anteny RFID 125kHz długim kablem?

Guest

Wed Oct 30, 2019 1:50 pm   



Czy popularne moduły np. RDM6300 będą działać poprawnie, jeśli cewka-antena będzie oddalona od modułu, podłączona przez ~30m skręconej pary w kablu telefonicznym? Moduł wewnątrz budynku, cewka w słupku przy furtce.

Z tego co widzę w aplikacjach EM4095 driver cewki nie jest symetryczny, więc może warto przy module wstawić transformatorek 1:1 dla symetryzacji i separacji galwanicznej? Dziś dałbym skrętkę kat. 5e i może nawet jakiś domofon IP zasilany przez PoE - ale kable zakopane dawno temu (dwa telefoniczne 3-parowe) i zmiana kłopotliwa. Kabel telefoniczny bez problemu przenosi 125kHz (ADSL działa do ~1MHz na znacznie dłuższych liniach), tylko ta cewka jest w obwodzie rezonansowym - czy dodatkowa pojemność go zbytnio nie przestroi?

Obecnie mam zabudowany w słupku furtki kilkuletni już gotowy moduł zamka RFID, ale zaczyna on niedomagać w dziwny sposób - przestał czytać większość transponderów (początkowo jeszcze działały przykładane bardzo blisko), jednak są nieliczne które nadal czyta normalnie. Inny czytnik (nowy, udający klawiaturę USB) czyta wszystkie (również te które tamten w furtce przestał, nie widać różnicy zasięgu). Cewka w furtce raczej dobrze zabezpieczona (zalana żywicą) więc podejrzewam że z modułem coś się stało po kilku latach pracy na zewnątrz - ale co? Mogła się przestroić częstotliwość rezonansowa aż o tyle, że niektóre transpondery jeszcze działają a dla innych jest już poza tolerancją?

Piotr Gałka
Guest

Wed Oct 30, 2019 8:59 pm   



W dniu 2019-10-30 o 12:50, marekm72@gmail.com pisze:
Quote:
Czy popularne moduły np. RDM6300 będą działać poprawnie, jeśli cewka-antena będzie oddalona od modułu, podłączona przez ~30m skręconej pary w kablu telefonicznym? Moduł wewnątrz budynku, cewka w słupku przy furtce.

Z tego co widzę w aplikacjach EM4095 driver cewki nie jest symetryczny, więc może warto przy module wstawić transformatorek 1:1 dla symetryzacji i separacji galwanicznej? Dziś dałbym skrętkę kat. 5e i może nawet jakiś domofon IP zasilany przez PoE - ale kable zakopane dawno temu (dwa telefoniczne 3-parowe) i zmiana kłopotliwa. Kabel telefoniczny bez problemu przenosi 125kHz (ADSL działa do ~1MHz na znacznie dłuższych liniach), tylko ta cewka jest w obwodzie rezonansowym - czy dodatkowa pojemność go zbytnio nie przestroi?

Zawsze można odpowiednio zmniejszyć kondensator.

Quote:

Obecnie mam zabudowany w słupku furtki kilkuletni już gotowy moduł zamka RFID, ale zaczyna on niedomagać w dziwny sposób - przestał czytać większość transponderów (początkowo jeszcze działały przykładane bardzo blisko), jednak są nieliczne które nadal czyta normalnie. Inny czytnik (nowy, udający klawiaturę USB) czyta wszystkie (również te które tamten w furtce przestał, nie widać różnicy zasięgu). Cewka w furtce raczej dobrze zabezpieczona (zalana żywicą) więc podejrzewam że z modułem coś się stało po kilku latach pracy na zewnątrz - ale co?

Piszesz, że cewka zalana. A moduł?

Quote:
Mogła się przestroić częstotliwość rezonansowa aż o tyle, że niektóre transpondery jeszcze działają a dla innych jest już poza tolerancją?

Myślę, że to nie chodzi o tolerancję częstotliwości tylko przestrojenie
obwodu zmienia amplitudę pola. Może zrobiło się trochę słabsze i dla
tych transponderów, które wymagały silniejszego zasilania jest za słabe.

Tak ogólnie z dostrojeniem to jest trochę skomplikowana sprawa. Mamy dwa
obwody teoretycznie każdy zestrojony na 125k aby na jak największą
odległość dotarło zasilanie karty. Jak zbliżamy cewki i sprzężenie
między nimi rośnie to się obwód rozstraja bo cewki zaczynają robić za
transformator więc pojemności z obu obwodów się sumują i jest 2x większa
pojemność niż powinna być.

Normalną sytuacją jest, że karta się czyta z odległości 5cm, a
przyłożona na styk już nie.

Nigdy nie próbowałem przedłużać podłączenia cewki RFID.
Uważam, że lepiej sprawdzi się cały czytnik na miejscu a te 30m pokonane
jakąś transmisją cyfrową.
P.G.

heby
Guest

Wed Oct 30, 2019 9:07 pm   



On 30/10/2019 12:50, marekm72@gmail.com wrote:
Quote:
Czy popularne moduły np. RDM6300 będą działać poprawnie, jeśli cewka-antena będzie oddalona od modułu, podłączona przez ~30m skręconej pary w kablu telefonicznym?

Pomyśl nad innym rozwiązaniem: podepnij wyjście z tego czytnika RFID
(UART?) do nadajnika 433Mhz. I odbieraj 30m dalej. Jesli w poblizu nie
ma radzieckich szpiegów to myślę że bezpieczeństwo można sobie darować.

Jesli masz siec wifi to może nawet w tą stronę jakimś esp8266, choć to
już armata.

Guest

Thu Oct 31, 2019 12:08 pm   



Celem przedłużenia cewki byłoby zapewnienie modułowi stabilniejszych warunków pracy - na zewnątrz jest narażony na szeroki zakres temperatur, co na to kondensatory itp. Ale może faktycznie lepiej wysłać dane z UART-a. Wifi też mam, ale tu chyba najprostszy będzie stary dobry RS485 po parze drutów (transmisja jednokierunkowa, nadajnik stale aktywny).

Zenek Kapelinder
Guest

Thu Oct 31, 2019 12:43 pm   



Włóż w pastylke magnesik a w czytniku zamontuj kontaktron. Dokad tylko Ty wiesz jak działa będzie tak samo bezpieczne jak sejf Franza Jägera kiedy w pobliżu nie ma Egona Olsena.

Guest

Thu Oct 31, 2019 3:10 pm   



Mam tu też firmę w której kiedyś miałem pracowników. Teraz nie mam, ale może jeszcze kiedyś będę miał. Jak będą mieli identyfikatory to przy okazji będzie rejestracja czasu pracy, magnesik tego nie załatwi. Bezpieczny to ten system nigdy nie był (transpondery da się łatwo klonować), ale to tylko furtka.

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Przedłużanie anteny RFID 125kHz długim kablem?

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map