RTV forum PL | NewsGroups PL

PI Expert: grubość drutu

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - PI Expert: grubość drutu

Piotr Wyderski
Guest

Fri Jan 04, 2019 3:22 pm   



Przetwornica flyback, 100kHz, V_IN 85..484VAC, V_OUT=12V, I_OUT=2A.
Prąd szczytowy pierwotnego wychodzi 0,94A wg spreadsheetu, 0,8A
wg moich obliczeń ręcznych. Prąd RMS w najgorszych warunkach 0,53A
wg spreadsheetu. Teraz, spreadsheet zaleca nawinięcie pierwotnego
dwoma drutami AWG26, czyli ~DNE0,4. Każdy ma powierzchnię 0,14mm^2,
więc dwa mają 0,28mm^2. To w szczycie daje gęstość prądu 3,36A/mm^2,
ale RMS już tylko 1,9A/mm^2.

Gdyby pierwotne nawinąć licą 7x0,15mm, to powierzchnia wyniesie
0,124mm^2 i gęstość RMS 4,28A/mm^2, czyli dalej sensowną, przy
co najmniej tak samo dobrym R_AC. Po co więc PI Expert zaleca
tak nieprzyzwoicie gruby drut dla przetwornicy tak małej mocy?
Tym bardziej, że sam zauważa, że straty transformatora to 0,58W...

Pozdrawiam, Piotr

J.F.
Guest

Fri Jan 04, 2019 5:10 pm   



Użytkownik "Piotr Wyderski" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:q0nq7c$v5g$1_at_node1.news.atman.pl...
Quote:
Przetwornica flyback, 100kHz, V_IN 85..484VAC, V_OUT=12V, I_OUT=2A.
Prąd szczytowy pierwotnego wychodzi 0,94A wg spreadsheetu, 0,8A
wg moich obliczeń ręcznych. Prąd RMS w najgorszych warunkach 0,53A
wg spreadsheetu. Teraz, spreadsheet zaleca nawinięcie pierwotnego
dwoma drutami AWG26, czyli ~DNE0,4. Każdy ma powierzchnię 0,14mm^2,

To z uwzglednieniem naskorkowosci, czy bez ?

Quote:
więc dwa mają 0,28mm^2. To w szczycie daje gęstość prądu 3,36A/mm^2,
ale RMS już tylko 1,9A/mm^2.

Gdyby pierwotne nawinąć licą 7x0,15mm, to powierzchnia wyniesie
0,124mm^2 i gęstość RMS 4,28A/mm^2, czyli dalej sensowną, przy
co najmniej tak samo dobrym R_AC. Po co więc PI Expert zaleca
tak nieprzyzwoicie gruby drut dla przetwornicy tak małej mocy?

Moze nie lubi licy, a moze 2A/mm^2 mu pasuja bardziej niz 4 ?
Duzo zwojow na pierwotnym ?

Quote:
Tym bardziej, że sam zauważa, że straty transformatora to 0,58W...

Za duzo, za malo ?

P.S. jesli dobrze widze, to 0.4mm na 100kHz w sam raz.
A ta naskorkowosc ciekawa - prad wsteczny ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nask%C3%B3rkowo%C5%9B%C4%87

J.

RoMan Mandziejewicz
Guest

Fri Jan 04, 2019 11:33 pm   





Piotr Wyderski
Guest

Sat Jan 05, 2019 12:39 am   



RoMan Mandziejewicz wrote:

Quote:
Kolejna sprawa to zakres napięć zasilających - dla szerokiego zakresu
zmian bardzo trudno dobrać właściwy rdzeń.

A co Ty polecasz dla takich parametrów? Ja założyłem EF25,
ale będzie niesamowicie ciasno: chcę dać oba uzwojenia TIW
z 3-warstwową przekładką z poliimidu oraz karkas ze zwiększonym
odstępem izolacyjnym. Tego trafa nie ma prawa przebić, a zasilanie
będzie 3-fazowe.

Na ETD29 uzwojenia wejdą bez problemu, ale taki rdzeń już wygląda
dziwnie przy 24W.

Quote:
Do tego dochodzi jeszcze kwestia kontrolerów - prąd szczytowy jest
liczony dla jakiś warunków ustalonych a nie wszystkie kontrolery PI
pracują w trybie prądowym.

INN2904.

Quote:
Straty w transformatorze flyback 0.58W to bardzo niedużo jak na moc
24W - to nawet nie 2.5%

Uważam podobnie, to jest niewiarygodnie mało.

Pozdrawiam, Piotr

Piotr Wyderski
Guest

Sat Jan 05, 2019 1:07 am   



RoMan Mandziejewicz wrote:

Quote:
Oprócz gęstości prądu bardzo ważne jest wypełnianie warstw i okna
karkasu. Jeśli przyjmiesz duży rdzeń, to PIExpert spróbuje powypełniać
jak się da.

Rzeczywiście, tak to właśnie działa: dla ETD29 chce już nawijać
pierwotne 3xAWG25, choć inne parametry się nie zmieniły. Nawet
bias winding nagle chce nawijać bifilarnie, choć będzie z niego
brał jakieś nędzne miliwaty..

Quote:
Straty w transformatorze flyback 0.58W to bardzo niedużo jak na moc
24W - to nawet nie 2.5%

Dla szczeliny 0,32mm i 3F3 (nie umiem tego zmienić, mam 3C94,
a 3C95/N95 też jest do zdobycia) wychodzi mu 0,366W przy 284mT.
Chyba trochę odleciał, nawet w CCM to sci-fi.

Pozdrawiam, Piotr

RoMan Mandziejewicz
Guest

Sat Jan 05, 2019 1:34 am   





RoMan Mandziejewicz
Guest

Sat Jan 05, 2019 1:37 am   



Hello Piotr,

Saturday, January 5, 2019, 1:07:29 AM, you wrote:

Quote:
Oprócz gęstości prądu bardzo ważne jest wypełnianie warstw i okna
karkasu. Jeśli przyjmiesz duży rdzeń, to PIExpert spróbuje powypełniać
jak się da.
Rzeczywiście, tak to właśnie działa: dla ETD29 chce już nawijać
pierwotne 3xAWG25, choć inne parametry się nie zmieniły. Nawet
bias winding nagle chce nawijać bifilarnie, choć będzie z niego
brał jakieś nędzne miliwaty..

Ratuje sprzężenie między uzwojeniami.

Quote:
Straty w transformatorze flyback 0.58W to bardzo niedużo jak na moc
24W - to nawet nie 2.5%
Dla szczeliny 0,32mm i 3F3 (nie umiem tego zmienić, mam 3C94,
a 3C95/N95 też jest do zdobycia) wychodzi mu 0,366W przy 284mT.
Chyba trochę odleciał, nawet w CCM to sci-fi.

Niekoniecznie. Ale musiałbym to po swojemu policzyć.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

Piotr Wyderski
Guest

Sat Jan 05, 2019 10:28 am   





Piotr Wyderski
Guest

Sat Jan 05, 2019 10:54 am   



J.F. wrote:

Quote:
To z uwzglednieniem naskorkowosci, czy bez ?

Czysta powierzchnia, bez modyfikatorów. Przy tej częstotliwości
to i tak niemal na jedno wychodzi.

Quote:
Moze nie lubi licy, a moze 2A/mm^2 mu pasuja bardziej niz 4 ?
Duzo zwojow na pierwotnym ?

79, rdzeń EF25/13/7 ze szczeliną 0,5mm.

Quote:
Tym bardziej, że sam zauważa, że straty transformatora to 0,58W...

Za duzo, za malo ?

Właśnie przyzwoicie. Co ciekawe, wtórne w którym płynie
3,3A RMS proponuje nawijać skrętką 3xDNE0,4mm. Nagle polubił
7,85A/mm^2?

Teoria Romana wydaje się mieć potwierdzenie empiryczne,
automat stara się wypełnić dostępne okno po sam korek.
Co swoją drogą we flybacku ma sens, mniej energii skończy
w snubberze.

Quote:
P.S. jesli dobrze widze, to 0.4mm na 100kHz w sam raz.
A ta naskorkowosc ciekawa - prad wsteczny ?

Naskórkowość jest nieco przereklamowana. Przy grubych drutach
powierzchnia zewnętrznego pierścienia okazuje się być
zaskakująco wysoka, a w chłodzeniu uczestniczy cała powierzchnia,
a nie tylko pierścień. Jak ktoś nie musi oszczędzać na miedzi,
to pojedynczy gruby drut może zapewnić dobre właściwości elektryczne
i świetne termiczne. M.in. człowiek, który wymyślił transformatory
macierzowe bardzo się nad tym kultem naskórkowości znęca. Podobny
mit dot srebrzenia chyba już umarł: wszyscy przez niemal cały wiek
robili te swoje srebrzanki, aż w końcu ktoś pomierzył, jaką rezystywność
ma srebro nakładane w ten sposób i doszedł do wniosku, że bez laserowego
przetopienia tej warstwy mikrokryształków zabawa nic nie wnosi, więc
niemal z dnia na dzień przestali.

Z kolei przy nawijaniu blachą świat staje się czarodziejski,
optymalna grubość blachy jest inna dla każdego zwoju i dokładanie
miedzi powyżej pewnej grubości *podnosi* R_AC. Może Ci się spodobać:

https://minds.wisconsin.edu/bitstream/handle/1793/9976/file_1.pdf

Pozdrawiam, Piotr

RoMan Mandziejewicz
Guest

Sat Jan 05, 2019 8:36 pm   





Piotr Wyderski
Guest