RTV forum PL | NewsGroups PL

[OT] Rozpoznawanie twarzy

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - [OT] Rozpoznawanie twarzy

Goto page 1, 2  Next

Adam GĂłrski
Guest

Thu Dec 22, 2022 3:40 pm   



Witam,

Czy kto¶ zajmował się tematem maszynowego rozpoznawania twarzy z kamer
monitoringu ?

Mam system złożony z 4 kamer HKVISION + nagrywarka HKVISION. Typowy
monitoring.

Pytania:

1. Czy kamery IP potrafi± wysyłać obraz/stream do wiecej niż jednego
odbiorcy ? Np do dwóch nagrywarek lub nagrywarki i systemu rozpoznawania
twarzy jednocze¶nie ?

2. Czy zna kto¶ software które potrafi nie tylko rozpoznać twarz ale
także rozróżniać ludzi ? Dowolny linuks , windows , cloud etc ?

Np Pojawia się w zasięgu kamery osoba o okre¶lonej twarzy i software
wysyła jaki¶ event: maila , sms , etc

Mam oczywi¶cie nagrania do nauki rozpoznawania osobnika.
Typowy złodziej, pojawiaj±cy się 1 raz do roku cyklicznie.
Mam nagrania , ale nie jestem w stanie go złapać za rękę.

Software daj±cy znać jak się pojawi byłby idealny.

pozdrawiam

Adam Górski

heby
Guest

Thu Dec 22, 2022 5:22 pm   



On 22/12/2022 15:40, Adam Górski wrote:
Quote:
1. Czy kamery IP potrafi± wysyłać obraz/stream do wiecej niż jednego
odbiorcy ? Np do dwóch nagrywarek lub nagrywarki i systemu rozpoznawania
twarzy jednocze¶nie ?

To zależy.

Ale to bez znaczenia.

Jesli kamera ma głupie ograniczenia to możesz sobie postawić serwer
ffmpeg, który jest jedynym klientem jakiej¶ kamery, ale można pod niego
podpi±c dowoln± liczbe klientów. Bez rekompresji, więc bez straty.

Quote:
2. Czy zna kto¶ software które potrafi nie tylko rozpoznać twarz ale
także rozróżniać ludzi ? Dowolny linuks , windows , cloud etc ?

Ale pytasz jako programista czy klient?

Jako programista, to jest dużo tutoriali z OpenCV które pozwalaja
napisac nie tylko wykrywanie, ale i klasyfikację twarzy.

Tu jest to ogólnie omówione:

https://pyimagesearch.com/2018/09/24/opencv-face-recognition/

Je¶li szukasz gotowaca, to na przykład tak:

https://medium.com/zmninja/diy-doorbell-face-recognition-with-zoneminder-and-dbell-e15d4cd261c4

Zone minder potrafi dalej robić różne rzeczy, takie jak nagrać po
rozpoznaniu, czy wysłać maila (zaznaczam, nie testowałem tego).

Oba rozwi±zania wymagaj± dużej ilo¶ci pracy, bez gwarancji sukcesu,
potrzebuj± mocy obliczeniowej, konsumuj± pr±d.

Quote:
Mam oczywi¶cie nagrania do nauki rozpoznawania osobnika.
Typowy złodziej, pojawiaj±cy się 1 raz do roku cyklicznie.
Mam nagrania , ale nie jestem w stanie go złapać za rękę.

To raczej oznacza masę fałszywych alarmów. Dla sportu można,
praktyczno¶ć kiepska, przyjdzie w kapturze i pozamiatane.

Dawid Rutkowski
Guest

Thu Dec 22, 2022 6:02 pm   



czwartek, 22 grudnia 2022 o 15:41:55 UTC+1 Adam Górski napisał(a):

Quote:
Typowy złodziej, pojawiaj±cy się 1 raz do roku cyklicznie.
Mam nagrania , ale nie jestem w stanie go złapać za rękę.

A co kradnie?
I ciekawe, gdzie kradnie przez resztę roku...

Adam GĂłrski
Guest

Fri Dec 23, 2022 12:19 pm   



Quote:
1. Czy kamery IP potrafi± wysyłać obraz/stream do wiecej niż jednego
odbiorcy ? Np do dwóch nagrywarek lub nagrywarki i systemu
rozpoznawania twarzy jednocze¶nie ?

To zależy.

Ale to bez znaczenia.

Jesli kamera ma głupie ograniczenia to możesz sobie postawić serwer
ffmpeg, który jest jedynym klientem jakiej¶ kamery, ale można pod niego
podpi±c dowoln± liczbe klientów. Bez rekompresji, więc bez straty.

Ok

Quote:
2. Czy zna kto¶ software które potrafi nie tylko rozpoznać twarz ale
także rozróżniać ludzi ? Dowolny linuks , windows , cloud etc ?

Ale pytasz jako programista czy klient?

Jako programista, to jest dużo tutoriali z OpenCV które pozwalaja
napisac nie tylko wykrywanie, ale i klasyfikację twarzy.

Tu jest to ogólnie omówione:

https://pyimagesearch.com/2018/09/24/opencv-face-recognition/

Je¶li szukasz gotowaca, to na przykład tak:

https://medium.com/zmninja/diy-doorbell-face-recognition-with-zoneminder-and-dbell-e15d4cd261c4

Zone minder potrafi dalej robić różne rzeczy, takie jak nagrać po
rozpoznaniu, czy wysłać maila (zaznaczam, nie testowałem tego).

Oba rozwi±zania wymagaj± dużej ilo¶ci pracy, bez gwarancji sukcesu,
potrzebuj± mocy obliczeniowej, konsumuj± pr±d.

Najchętniej jako klient. Jak będę musiał to jako programista również.
Popatrzę.

Quote:
Mam oczywi¶cie nagrania do nauki rozpoznawania osobnika.
Typowy złodziej, pojawiaj±cy się 1 raz do roku cyklicznie.
Mam nagrania , ale nie jestem w stanie go złapać za rękę.

To raczej oznacza masę fałszywych alarmów. Dla sportu można,
praktyczno¶ć kiepska, przyjdzie w kapturze i pozamiatane.

Tak, to oczywiste. Go¶ć jest na tyle bezczelny że przychodzi nawet z
psem i nam cały parking podziemny przeszukuje.

Największa strata to jak drzwi zniszczy.

Pozdrawiam

Adam Górski

LordBluzg®🇵🇱
Guest

Fri Dec 23, 2022 12:25 pm   





heby
Guest

Fri Dec 23, 2022 12:58 pm   



On 23/12/2022 12:19, Adam Górski wrote:
Quote:
Największa strata to jak drzwi zniszczy.

Trywialna czujka ruchu, obok drzwi, nie załatwiłaby sprawy? Kupujesz
tak± "chumurow±" i masz jak±s automatyzację (np. ze względu na porę albo
obecno¶ć wła¶ciciela) z telefonu i powiadomienia.

LordBluzg®🇵🇱
Guest

Fri Dec 23, 2022 7:30 pm   





ptoki (ptoki)
Guest

Fri Dec 23, 2022 7:47 pm   



czwartek, 22 grudnia 2022 o 08:41:55 UTC-6 Adam Górski napisał(a):
Quote:
Witam,

Czy kto¶ zajmował się tematem maszynowego rozpoznawania twarzy z kamer
monitoringu ?

Mam system złożony z 4 kamer HKVISION + nagrywarka HKVISION. Typowy
monitoring.

Pytania:

1. Czy kamery IP potrafi± wysyłać obraz/stream do wiecej niż jednego
odbiorcy ? Np do dwóch nagrywarek lub nagrywarki i systemu rozpoznawania
twarzy jednocze¶nie ?

2. Czy zna kto¶ software które potrafi nie tylko rozpoznać twarz ale
także rozróżniać ludzi ? Dowolny linuks , windows , cloud etc ?

Np Pojawia się w zasięgu kamery osoba o okre¶lonej twarzy i software
wysyła jaki¶ event: maila , sms , etc

Mam oczywi¶cie nagrania do nauki rozpoznawania osobnika.
Typowy złodziej, pojawiaj±cy się 1 raz do roku cyklicznie.
Mam nagrania , ale nie jestem w stanie go złapać za rękę.

Software daj±cy znać jak się pojawi byłby idealny.


Nie ma szans.
To ze masz pare klatek zlodzieja nie pomoze jakiejs AI/ML w jego rozpoznaniu.
To nie dziala tak jak myslisz.

Najblizsze temu co chcesz jest maszynowe znajdowanie jakichkolwiek twarzy , wycinaniu ich i dodawaniu tagow z czasem, kamera, lokacja itp i wysylaniu gdzies zeby ktos sobie to przebral.

Nie znam systemu ktory po 30-300 podobnych do siebie klatkach znajdzie te twarz i nie zareaguje na zadna inna.

Mysle ze uzyskasz sporo lepszy efekt drukujac te facjate i wieszajac ja gdzies gdzie pracownicy moga sie z nia zaznajomic.
Tu sie skonsultuj jak daleko mozesz to publikowac bo interpretacje rodo sa z dupy i do dupy i przecza sobie nawzajem.

Adam GĂłrski
Guest

Fri Dec 23, 2022 9:34 pm   





ptoki (ptoki)
Guest

Sun Dec 25, 2022 10:06 am   





ToMasz
Guest

Sun Dec 25, 2022 10:25 am   



Quote:
Tak, to oczywiste. Go¶ć jest na tyle bezczelny że przychodzi nawet z
psem i nam cały parking podziemny przeszukuje.

ale psa znajdziesz. wychodzi codziennie conajmniej 2 razy. chyba ze
facet mieszka 3km dalej... ale nie s±dzę. Pytanie czy jak go ustalisz,
czy to cokolwiek da.

ToMasz

J.F
Guest

Sun Dec 25, 2022 11:22 am   



On Fri, 23 Dec 2022 21:34:07 +0100, Adam GĂłrski wrote:
Quote:
W dniu 23.12.2022 o 12:25, LordBluzg®🇵🇱 pisze:
W dniu 23.12.2022 o 12:19, Adam Górski pisze:
To raczej oznacza masę fałszywych alarmów. Dla sportu można,
praktyczność kiepska, przyjdzie w kapturze i pozamiatane.

Tak, to oczywiste. Gość jest na tyle bezczelny że przychodzi nawet z
psem i nam cały parking podziemny przeszukuje.

Największa strata to jak drzwi zniszczy.

Drzwi od garazu, czy od samochodow?

Quote:
To ustaw ten kanał na nagrywanie ciągłe. Po zdarzeniu będziesz miał cały
film.

BTW, prościej kupić rejestrator z funkcją twarzy. Nie są drogie obecnie
a na pewno lepsze niĹĽ 5 lat temu.

Mam nagrywanie ciągłe z 4 kamer.
Nic mi nie daje analiza nagrań.
Policji teĹĽ nie.
Złodziej był. Szukaj wiatru w polu.
JakiĹ› 20 letni typ z okolicy.

Ale macie jakies konkretne przestepstwo nagrane?
To naciskac na policje/prokuratora o list gonczy.

Albo samemu rozwiesic po okolicy lub na facebooku, tylko ... nie dac
sie zlapac :-)

Quote:
Gdybym wiedział , że właśnie wszedł to by była inna rozmowa.
Obywatelskie zatrzymanie.

PoniewaĹĽ to jest wspĂłlnota mieszkaniowa ( budynek na 40 mieszkan ) , nie
jest tak prosto "coś" zainstalować.

Ale placic za drzwi sie chyba nie chce - moze wystarczy jaki
elektroniczny zamek i czujnik otwarcia - bedzie wiadomo, ze ktos
nieuprawniony wszedl.

Quote:
Mam dostęp przez net do kamer ( sieć lokalna ) i mogę prawdopodobnie
dostarczyć ten obraz do dedykowanego PC , ale musi to działać równolegle
z juĹĽ zainstalowanym monitoringiem.

MajÄ…c obraz z kamer na PC potrzebujÄ™ tylko informacji - "JEST".

To OpenCV Face Recognition wygląda całkiem nieźle.

Zobacz. Ciekaw jestem opinii, bo jak na moj gust ... to jest ciezki
kawalek chleba.

J.

J.F
Guest

Sun Dec 25, 2022 11:42 am   



On Sun, 25 Dec 2022 10:25:31 +0100, ToMasz wrote:
Quote:
Tak, to oczywiste. Go¶ć jest na tyle bezczelny że przychodzi nawet z
psem i nam cały parking podziemny przeszukuje.

ale psa znajdziesz. wychodzi codziennie conajmniej 2 razy. chyba ze
facet mieszka 3km dalej... ale nie s±dzę.

Psy lubia dlugie spacery.
Poza tym psy czesto podobne.

Quote:
Pytanie czy jak go ustalisz, czy to cokolwiek da.

Teoretycznie policja majac film z przestepstwa i bardziej konkretne
namiary (mieszka na ulicy XXX nr NN), powinna sie zajac spraw±
energiczniej.

J.

LordBluzg®🇵🇱
Guest

Sun Dec 25, 2022 4:17 pm   





LordBluzg®🇵🇱
Guest