RTV forum PL | NewsGroups PL

Multiplekser/sniffer/arbiter modbus

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Multiplekser/sniffer/arbiter modbus

Goto page Previous  1, 2, 3

M M
Guest

Fri Apr 14, 2023 10:53 pm   Jakieś 25 lat temu coś podobnego się rzeźbiło w pierwszej pracy po studiach, kto wie może jeszcze jakiś ostatni egzemplarz gdzieś działa? (szukać głównie w branży ciepłowniczej, w okolicach Bydgoszczy)
Zwało się to konwerter protokołów, najbardziej rozbudowana wersja miała aż 6 portów szeregowych (izolowanych i konfigurowalnych RS232/485).
W tym 4 porty master (multipleksowane z 1 UART-a, bo poczwórny był za drogi) i 2 porty slave (niezależne UART-y), działało to nieco inaczej bo asynchronicznie - porty master wysyłały skonfigurowane zapytania w swoim rytmie (można było określać zakresy rejestrów i częstotliwość odpytywania) i zapisywały dane w pamięci, a z tej samej pamięci można było odczytywać przez porty slave (reagujące na te same adresy przypisane urządzeniom na portach master - chyba że odpytywane urządzenie nie odpowiadało, to my też nie odpowiadaliśmy nadrzędnemu pytani o jego adres, ale mieliśmy też swój niezależnym z dostępem do całej pamięci).
Monitorowane procesy były wolnozmienne (jak to w ciepłownictwie) więc taka asynchroniczna praca nie była problemem, Modbus RTU był domyślnym protokołem ale były też na zamówienie implementowane różne inne (jakieś dziwne własne różnych liczników ciepła, albo np. sterowniki PLC marki GE - to była moja praca dyplomowa, a zaraz potem oni i tak dorobili Modbus Smile.
Firmy w Gdańsku już dawno nie ma (została przejęta przez stocznię która potem też padła), budynki chyba nadal te same stoją i są tam jakieś inne firmy.
Procesor był 16-bitowy x86 (188) programowany pod Borland C (ale bez DOS-a, z jakimś małym RTOS robionym przez kogoś z PG, choć w sieci nie jestem w stanie znaleźć żadnych śladów po tym).
Nowością wtedy był soft w pamięci Flash 128KB zamiast EPROM-u z okienkiem. Wcześniejsza generacja była na DS80C320 (taki szybszy '51) rzeźbiona w asemblerze.
Dorabiało się po godzinach robiąc zasilacze impulsowe (6 izolowanych wyjść) do tego. Nawet przechodziło jakieś badania EMC, choć CE jeszcze u nas nie obowiązywało.
Ech, pionierskie czasy...

Goto page Previous  1, 2, 3

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Multiplekser/sniffer/arbiter modbus

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map