RTV forum PL | NewsGroups PL

Miernik napięcia

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Miernik napięcia

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

LordBluzg®🇵🇱
Guest

Tue Mar 14, 2023 4:40 pm   





Janusz
Guest

Tue Mar 14, 2023 6:57 pm   



W dniu 2023-03-14 o 14:49, Trybun pisze:

Quote:
I tak to mniej więcej  właśnie montuję, jednak bez zewnętrznego
zasilacza nic to nie daje.. na samym zasilaniu z dekodera nie idzie,.
Bo tak jak pisałem za niskie, u siebie mam około 8V.


Wszystkie tunery jakie znam mają opcję włączenia pięciowoltowego
zasilania anteny. Może ono w ogóle do czegoś się przydać?
Tylko do specjalnej anteny, już ktoś dawał link. Zwykłe są na wyższe

napiecia.

Quote:




   Wobec tego że jak widać znasz się trochę na temacie co byś
poradził na kolejną moją bolączkę. Otóż ostatnio często wieczorami
bzikuje sygnał z jednego z MUXów. Moc sygnału skacze na nim od 0 do
100% sygnał. Podejrzewam pobliską bazę wojskową, pytanie dlaczego
dzieje się to tylko w przypadku jednego MUXa,.
Jeden mux jedna częstotliwość.


Jasne, tylko użytkownik ma dylemat co tu zrobić w takiej sytuacji. Samo
wzmocnienie lub obniżenia mocy sygnału będzie rzutowało na wszystkie
MUXy. A np.  MUX nr 8 ma nikczemna wręcz moc nadawania, przykładowo -
ten z zakłóceniami ma moc 100 a nr 8 - 14KW.
Dać osobną mocniejszą antenę na ten MUX8 i zwrotnicę a reszcie

zmniejszyć wzmocnienie na wzmacniaczu.


Quote:


 >Pozostałe o takiej samej mocy na nadajniku
sprawują się dobrze, także i te o wyższej i mniejszej mocy sprawują
się dobrze.
Bo są inne częstotliwości, jednostka sieje jakimiś harmonicznymi i ta
jedna 'wchodzi' ci w odbiór.

Jakiś gadżet antyzakłóceniowy na zestawie antenowym  by pomógł?
Sa dwie szkoły, Falenicka i Otwocka Smile bo inaczej by za prosto było,
jeśli to harmoniczna to niewiele zrobisz filtrami bo też stłumisz swój
sygnał, tu pomoże dobra kierunkowa antena Yagi, im większa (dłuższa)
tym lepsza, może się nawet bez wzmacniacza obejdzie, wystarczy sam
symetryzator.
A jeśli ta jednostka sieje sygnałem ale nie w twojej częśtotliwości
tylko zbliżonej to może zatykać wzmacniacz, jest przesterowany i wtedy
też będzie podobna czkawka. Rady wtedy są dwie, inny wzmacniacz, może
słabszy ale taki co ma filtry pułapki na wejściu, ten co dawałem link
jakies tam ma i nawet podają jego charakterystykę, wtedy powinien
wytłumić sygnały z poza pasma, ale gwarancji nie ma.
Albo lepsza antena czyli jak wyżej napisałem.
Antena najlepiej na określone kanały, im węższy zakres odbioru tym
lepiej, jak trzeba inny mux dalej oddalony to lepiej dać odrębną
antenę i połączyć je sumatorem antenowym lub zwrotnicą.



No tak, jak widać pozostaje tylko protest i żądanie zamknięcia bazy,.
Smile


Quote:
Ciekawe czy polskie prawo w ogóle przewiduje jakieś "szkody wojskowe",
tak żeby można było się ubiegać o odszkodowania za szkody jakie się
ponosi na skutek ich działalności..

Można zgłosić ich do PAR-u, teraz UKE Smile


--
Janusz

Janusz
Guest

Tue Mar 14, 2023 7:01 pm   





Piotr Gałka
Guest

Tue Mar 14, 2023 7:47 pm   



W dniu 2023-03-13 o 23:14, Janusz pisze:
Quote:
Jest opcja w kicadzie żeby 'odejmował' opisówkę od maski i wtedy napisy
nie 'wchodzą' na pola lutownicze.

Ale DRC nie wie czy przy generowaniu gerberów delikwent ją włączy więc
ostrzega. No i jak ktoś czegoś nie rozumie to zapyta i oprócz odpowiedzi
można pomyśleć, czy komunikat nie mógłby być jaśniejszy.

Ostatnio też nie zrozumiałem jednego z ostrzeżeń. Nigdy w życiu nie
używałem słowa kolokacja. No i jak mi napisał, że via są co-located to
sobie pomyślałem, że są za bardzo ko-ło siebie (bo dwa były tuż obok) i
tylko pod tym kątem sprawdzałem wszystkie ustawienia.
W końcu zapytałem i ktoś mi od razu napisał, żebym sprawdził czy nie mam
kilku via na sobie.

Wzięło się stąd, że robiłem uzwojenie na 4 warstwach (symetryczne w
kształcie ósemki). Jak na jednej warstwie nawinąłem połowę to włączyłem
tryb, że tylko jedna warstwa aktywna, zaznaczyłem uzwojenie i zrobiłem
kopię z obrotem o 180 stopni. Aby dokładnie położyć w czasie kopiowania
miałem duże powiększenie i widziałem tylko ten koniec uzwojenia, który
miał się zgrać z drugą połową i nie zauważyłem, że via na drugim końcu
też się kopiują. Po skopiowaniu lądowały na innych via (o tym samym net)
więc nie było ich widać.
Taką operację robiłem na każdej warstwie więc się trochę tych via
nazbierało.
P.G.

LordBluzg®🇵🇱
Guest

Wed Mar 15, 2023 12:36 am   





LordBluzg®🇵🇱
Guest

Wed Mar 15, 2023 2:23 am   





Rutkowski, Jacek
Guest

Sun Mar 19, 2023 12:13 am   



W dniu 14.03.2023 o 17:57, Janusz pisze:
Quote:
W dniu 2023-03-14 o 14:49, Trybun pisze:

I tak to mniej więcej  właśnie montuję, jednak bez zewnętrznego
zasilacza nic to nie daje.. na samym zasilaniu z dekodera nie idzie,.
Bo tak jak pisałem za niskie, u siebie mam około 8V.


Wszystkie tunery jakie znam mają opcję włączenia pięciowoltowego
zasilania anteny. Może ono w ogóle do czegoś się przydać?
Tylko do specjalnej anteny, już ktoś dawał link. Zwykłe są na wyższe
napiecia.

Mam "zwykły" wzmacniacz, który był zasilany z 12V przez wiele lat.

Po zakupie dekodera DVBT zauważyłem że jest opcja zasilania wzmacniacza
więc odpiąłem separator z zasilaczem i podpiołem pod tuner.

Sygnał mam ok 95% i jakość ok 97%, podobie zrobiłem u rodziców
pozbywając się zasilacza 12V. Nie widzę spdku jakości sygnału
czy poziomu sygnału. Wygląda jakby wzmacniacze poprawnie działały
na 5V chociaż domyśle były 12V i mają >10lat.
Trudno mi nawet określić ile bo u rodziców pewnie ok 23-25 lat
ma antena wraz z wzmacniaczem (zwykła antena siatkowa z wzmacniaczem
na teoretycznie 2-5 odbiorniki).
--
pzdr, j.r.

Dawid Rutkowski
Guest

Sun Mar 19, 2023 11:18 pm   



sobota, 18 marca 2023 o 23:13:52 UTC+1 Rutkowski, Jacek napisał(a):
Quote:
W dniu 14.03.2023 o 17:57, Janusz pisze:
W dniu 2023-03-14 o 14:49, Trybun pisze:

I tak to mniej więcej właśnie montuję, jednak bez zewnętrznego
zasilacza nic to nie daje.. na samym zasilaniu z dekodera nie idzie,..
Bo tak jak pisałem za niskie, u siebie mam około 8V.


Wszystkie tunery jakie znam mają opcję włączenia pięciowoltowego
zasilania anteny. Może ono w ogóle do czegoś się przydać?
Tylko do specjalnej anteny, już ktoś dawał link. Zwykłe są na wyższe
napiecia.

Mam "zwykły" wzmacniacz, który był zasilany z 12V przez wiele lat.
Po zakupie dekodera DVBT zauważyłem że jest opcja zasilania wzmacniacza
więc odpiąłem separator z zasilaczem i podpiołem pod tuner.

Sygnał mam ok 95% i jakość ok 97%, podobie zrobiłem u rodziców
pozbywając się zasilacza 12V. Nie widzę spdku jakości sygnału
czy poziomu sygnału. Wygląda jakby wzmacniacze poprawnie działały
na 5V chociaż domyśle były 12V i mają >10lat.
Trudno mi nawet określić ile bo u rodziców pewnie ok 23-25 lat
ma antena wraz z wzmacniaczem (zwykła antena siatkowa z wzmacniaczem
na teoretycznie 2-5 odbiorniki).

A jak wyłączysz to zasilanie to jest różnica?

Rutkowski, Jacek
Guest

Mon Mar 20, 2023 4:50 am   



W dniu 19.03.2023 o 22:18, Dawid Rutkowski pisze:
Quote:
sobota, 18 marca 2023 o 23:13:52 UTC+1 Rutkowski, Jacek napisał(a):
W dniu 14.03.2023 o 17:57, Janusz pisze:
W dniu 2023-03-14 o 14:49, Trybun pisze:

I tak to mniej więcej właśnie montuję, jednak bez zewnętrznego
zasilacza nic to nie daje.. na samym zasilaniu z dekodera nie idzie,.
Bo tak jak pisałem za niskie, u siebie mam około 8V.


Wszystkie tunery jakie znam mają opcję włączenia pięciowoltowego
zasilania anteny. Może ono w ogóle do czegoś się przydać?
Tylko do specjalnej anteny, już ktoś dawał link. Zwykłe są na wyższe
napiecia.

Mam "zwykły" wzmacniacz, który był zasilany z 12V przez wiele lat.
Po zakupie dekodera DVBT zauważyłem że jest opcja zasilania wzmacniacza
więc odpiąłem separator z zasilaczem i podpiołem pod tuner.

Sygnał mam ok 95% i jakość ok 97%, podobie zrobiłem u rodziców
pozbywając się zasilacza 12V. Nie widzę spdku jakości sygnału
czy poziomu sygnału. Wygląda jakby wzmacniacze poprawnie działały
na 5V chociaż domyśle były 12V i mają >10lat.
Trudno mi nawet określić ile bo u rodziców pewnie ok 23-25 lat
ma antena wraz z wzmacniaczem (zwykła antena siatkowa z wzmacniaczem
na teoretycznie 2-5 odbiorniki).

A jak wyłączysz to zasilanie to jest różnica?
Brak sygnału...

--
pzdr, j.r.

io
Guest

Thu Mar 23, 2023 8:28 pm   





Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Miernik napięcia

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map