RTV forum PL | NewsGroups PL

MERA-400 i "z這郵iwe" zabezpieczenie a'la DRM

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - MERA-400 i "z這郵iwe" zabezpieczenie a'la DRM

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

RoMan Mandziejewicz
Guest

Sun Feb 12, 2023 12:36 pm   



Hello nadir,

Friday, February 10, 2023, 5:51:07 PM, you wrote:

Quote:
Dlaczego mia豚y tak robi? Zak豉d pracy by zobowi您any przelewa i to
w takim terminie, 瞠by w dniu wyp豉ty pieni康ze by造 na koncie.
Rozporz康zenie RM z 1972 roku to regulowa這.
Rozporz康zenie mog這 sobie regulowa, ale jak dosta貫 pieni康ze na
konto w banku, to i tak wiele nie mog貫 zdzia豉, bo w sklepach
funkcjonowa豉 w zasadzie tylko got闚ka.

Bzdury opowiadasz. Ka盥y sklep by zobowi您any przyj望 czek. I w
wi瘯szo軼i nie by這 z tym problemu.

Quote:
Podobno czeki w Polsce by造 ju przed IIW,

Prawo czekowe sprzed II wojny obowi您uje bez zmian do dzisiaj.

Quote:
ale nie pami皻am 瞠by powszechnie ich u篡wano w latach 80'.

Czyli jak czego nie pami皻asz, to tego nie by這?

Quote:
Mo瞠 w du篡ch miastach to jako funkcjonowa這, ale ma造ch pipid闚kach
jak moja, musia這 to jako s豉bo wygl康a bo nie przypominam sobie, 瞠by
kto czekiem w sklepie p豉ci. Nawet za jakie wi瘯sze "gad瞠ty" typu;
meble, pralka, telewizor p豉cono got闚k.

I zn闚 to samo - nie widzia貫m - nie istnia這. Jak dziecko.

Quote:
Ludzie woleli kas w robocie odebra ni jeszcze dodatkowo, do banku, po
ni lata.

Ale po co do banku? Czeki mo積a by這 realizowa na poczcie.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

nadir
Guest

Sun Feb 12, 2023 2:08 pm   



W dniu 12.02.2023 o 11:36, RoMan Mandziejewicz pisze:

Quote:
Bzdury opowiadasz. Ka盥y sklep by zobowi您any przyj望 czek. I w
wi瘯szo軼i nie by這 z tym problemu.

A gdzie ja napisa貫m, 瞠 nie mia obowi您ku przyj望 i by z tym jaki
problem?
To czeki u nas si nie przyj窸y w powszechnym u篡ciu, cho sam ich
u篡wa貫m, ale to dopiero w latach 90' i pami皻am ile z tym by這 ceregieli.
W USA do dzi ludziom wyp豉ta czekiem przychodzi, a u nas jako nikt si
nie chce w to bawi.

Quote:
Czyli jak czego nie pami皻asz, to tego nie by這?

No i po co konfabulujesz? Nie napisa貫m, 瞠 nie by這, tylko; "nie
pami皻am 瞠by powszechnie ich u篡wano"

Quote:
I zn闚 to samo - nie widzia貫m - nie istnia這. Jak dziecko.

I vice versa, Ty u篡wa貫, to u篡wa造 miliony.
No to pochwal si ile zakup闚 Ty, rodzina, znajomi zrobili軼ie przy
pomocy czek闚, a ile got闚k, w latach 70'-80'?

Quote:
Ale po co do banku? Czeki mo積a by這 realizowa na poczcie.

No i co z tego? Po co lata na Poczt czy do Banku, jak do pracy
chodzi這 si codziennie i na miejscu dostawa貫 got闚k do 豉py.

Poza tym przy miernej ilo軼i sklep闚 i jeszcze mniejszym asortymencie
zaliczanie kolejnego punktu(bank lub poczta), cz瘰to nie po drodze, to
by豉 po prostu strata czasu.
No ale nikt nie broni nikomu u篡wa czek闚 nawet dzi. Masz, u篡wasz?

alojzy nieborak
Guest

Sun Feb 12, 2023 3:17 pm   



nadir napisa(a):

Quote:
No i co z tego? Po co lata na Poczt czy do Banku, jak do pracy
chodzi這 si codziennie i na miejscu dostawa貫 got闚k do 豉py.



Gdzie jest got闚ka tam jest z這dziej.
Du篡 zasadza si na ca造 transport wieziony do konkretnego miejsca o konkretnej godzinie.
Ma造 "zaradny" zasadza si na tych kt鏎zy wzi瘭i wyp豉t i przypadkiem nachlali si.

Adam
Guest

Sun Feb 12, 2023 3:41 pm   



Dnia Sun, 12 Feb 2023 11:32:05 +0100, RoMan Mandziejewicz napisa(a):

Quote:
Hello J.F,

Friday, February 10, 2023, 2:48:54 PM, you wrote:

No wlasnie troche osob mialo.
I moglo np za telefon placic automatycznie - przez PZ.
Z naciskiem na troch. Wi瘯szo嗆 ludzi dostawa豉 wyp豉ty pensji got闚k
w kasach zak豉dowych. Nawet jak kto mia konto w banku, to na og馧
zanosi tam got闚k i potem m鏬 sobie robi polecenia zap豉ty.
Dlaczego mia豚y tak robi? Zak豉d pracy by zobowi您any przelewa i to
w takim terminie, 瞠by w dniu wyp豉ty pieni康ze by造 na koncie.
Rozporz康zenie RM z 1972 roku to regulowa這.
Dla wiekszosci ludzi to klopot byl, bo trzeba bylo jechac do banku po
pieniadze.

Albo na poczt. Albo p豉ci w sklepach czekami. Da這 si, szczeg鏊nie
w du篡ch.


By jeden ma造 problem: ksi捫eczka czekowa mia豉 stosunkowo niewiele
kartek. Drugi problem: r璚znie nale瘸這 wype軟i kwot oraz dane
beneficjenta, a to chwil trwa這. Wi璚 bu貫k w ten spos鏏 si raczej nie
kupowa這.

Ja swoj u篡貫m chyba tylko ze dwa, mo瞠 trzy razy: przy zakupie Lanosa
dop豉ta do alarmu, 鈍iate przeciwmgielnych i czego jeszcze (nowe auto, w
salonie) i p騧niej monta instalacji gazowej.


--
Pozdrawiam.

Adam

RoMan Mandziejewicz
Guest

Sun Feb 12, 2023 5:35 pm   



Hello nadir,

Sunday, February 12, 2023, 1:08:46 PM, you wrote:

[...]

Quote:
Ale po co do banku? Czeki mo積a by這 realizowa na poczcie.
No i co z tego? Po co lata na Poczt czy do Banku, jak do pracy
chodzi這 si codziennie i na miejscu dostawa貫 got闚k do 豉py.

Najpierw stoj帷 w kolejce. I po co mi ta g鏎a 鄉ieci w kieszeni? 疾bym
zgubi albo rozpieprzy w 2 dni?

Quote:
Poza tym przy miernej ilo軼i sklep闚 i jeszcze mniejszym asortymencie
zaliczanie kolejnego punktu(bank lub poczta), cz瘰to nie po drodze, to
by豉 po prostu strata czasu.

Pracowa貫m w PPTiT, jakby zapomnia.

Quote:
No ale nikt nie broni nikomu u篡wa czek闚 nawet dzi. Masz, u篡wasz?

Nie. Mam lepsze metody rozlicze bezgot闚kowych. Od kiedy PKO BP
zacz窸o wystawia pierwsze karty obci捫eniowe, nie mam potrzeby u篡wa
czek闚.


--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

RoMan Mandziejewicz
Guest

Sun Feb 12, 2023 5:43 pm   



Hello Adam,

Sunday, February 12, 2023, 2:41:46 PM, you wrote:

[...]

Quote:
Albo na poczt. Albo p豉ci w sklepach czekami. Da這 si, szczeg鏊nie
w du篡ch.
By jeden ma造 problem: ksi捫eczka czekowa mia豉 stosunkowo niewiele
kartek.

Dawniej 50, potem 25 a potem zacz瘭i wydawa czeki na sztuki. Ale
wtedy ja ju u篡wa貫m karty, gdzie tylko si da這.

Quote:
Drugi problem: r璚znie nale瘸這 wype軟i kwot oraz dane
beneficjenta,

Zazwyczaj przy zakupach wpisywa這 si w豉sne dane. Taki paradoks
czek闚 PKO BP i BS. Dane beneficjenta wpisywa這 si na czekach
firmowych.
O w豉郾ie - czeki firmowe, to by造 ostatnie, jakich u篡wa貫m. I to w
XXI wieku...

Quote:
a to chwil trwa這. Wi璚 bu貫k w ten spos鏏 si raczej nie
kupowa這.

Bez przesady - za bu趾i jeszcze niedawno kart te nie mog貫m
zap豉ci. To by這 ostatnie miejsce, gdzie do niedawna u篡wa貫m got闚ki...

Quote:
Ja swoj u篡貫m chyba tylko ze dwa, mo瞠 trzy razy: przy zakupie Lanosa
dop豉ta do alarmu, 鈍iate przeciwmgielnych i czego jeszcze (nowe auto, w
salonie) i p騧niej monta instalacji gazowej.

To p騧ne lata '90. Wtedy ju karty by造 mocne.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

Jarosaw Sokoowski
Guest

Sun Feb 12, 2023 10:03 pm   



Pan RoMan Mandziejewicz napisa:

Quote:
By jeden ma造 problem: ksi捫eczka czekowa mia豉 stosunkowo
niewiele kartek.

Dawniej 50, potem 25 a potem zacz瘭i wydawa czeki na sztuki.
Ale wtedy ja ju u篡wa貫m karty, gdzie tylko si da這.

Zgodnie z obowi您uj帷ym w Polsce prawem czekowym, czek mo積a
wystawi cho熲y na kartce wyrwanej z zeszytu w kratk. Cechy,
jakie ma spe軟ia taki kwitek, wymienione s ju w pierwszym
artykule. Nie jest to zbyt skomplikowane. W czasach, gdy czeki
by造 rzeczywi軼ie powszechne (przed wojn), druk w豉snych
blankiet闚 nie by osobliwo軼i.

Quote:
Drugi problem: r璚znie nale瘸這 wype軟i kwot oraz dane
beneficjenta,

Zazwyczaj przy zakupach wpisywa這 si w豉sne dane. Taki paradoks
czek闚 PKO BP i BS.

Raczej paradoks ustroju i jego podej軼ia do prawa. Taki czek by
bowiem nieprzydatny dla sprzedawcy -- bank m鏬 i powinien odm闚i
jego realizacji. Co innego, gdyby przy w豉snych danych umie軼i
dopisek "lub okazicielowi". Ale to z kolei czyni go r闚noznacznym
z czekiem wystawionym po prostu "na okaziciela", z czym jest
zdecydowanie mniej pisaniny.

A ja wype軟ia貫m czeki na drukarce atramentowej -- i te poczta
mi je realizowa豉.

--
Jarek

nadir
Guest

Sun Feb 12, 2023 11:16 pm   



W dniu 12.02.2023 o16:35, RoMan Mandziejewicz pisze:

Quote:
Najpierw stoj帷 w kolejce.

A to ju kwestia organizacji wyp豉t w firmie, r騜nie z tym bywa這, tylko
瞠 w banku/na poczcie te bywa造 kolejki.

Quote:
I po co mi ta g鏎a 鄉ieci w kieszeni? 疾bym
zgubi albo rozpieprzy w 2 dni?

No to ju indywidualna kwestia samoorganizacji i samodyscypliny.

Quote:
Pracowa貫m w PPTiT, jakby zapomnia.

Jako specjalnie nie przywi您uj do tego wagi, tym bardziej, 瞠 kilka
milion闚 ludzi pracowa這 w r騜nych, innych miejscach.

Dawid Rutkowski
Guest

Mon Feb 13, 2023 3:02 pm   



niedziela, 12 lutego 2023 o16:44:05 UTC+1 RoMan Mandziejewicz napisa(a):

Quote:
Ja swoj u篡貫m chyba tylko ze dwa, mo瞠 trzy razy: przy zakupie Lanosa
dop豉ta do alarmu, 鈍iate przeciwmgielnych i czego jeszcze (nowe auto, w
salonie) i p騧niej monta instalacji gazowej.

To p騧ne lata '90. Wtedy ju karty by造 mocne.

Akurat salony samochodowe przyj窸y karty jeszcze p騧niej ni biedronek (jedna ko這 domu i jedna ko這 roboty to by造 dwie z trzech bioracych udzia w pilocie - ludzie robili wielkie oczy).
Za du瘸 prowizja, dopiero ustawowe obni瞠nie IF pomog這 - a w sumie to nawet nie wiem, mo瞠 i nadal kart nie p鎩dzie, w sumie teraz nie jest tak 豉two o tak du篡 limit - mi dawno temu mb彗 proponowa "na klik" platyn z 200k.
A og鏊nie najwi璚ej mia貫m 60k na jednej karcie - i chyba te 陰cznie 60k na trzech.
Wi璚 nie tak 豉two za samoch鏚 zap豉ci.
Chyba 瞠 po kawa趾u i sp豉ca.
Albo debet闚k - w mb彗u limity dzienne mam max. 1M ;>

J.F
Guest

Mon Feb 13, 2023 3:22 pm   



On Mon, 13 Feb 2023 05:02:35 -0800 (PST), Dawid Rutkowski wrote:
Quote:
niedziela, 12 lutego 2023 o16:44:05 UTC+1 RoMan Mandziejewicz napisa(a):
Ja swoj u篡貫m chyba tylko ze dwa, mo瞠 trzy razy: przy zakupie Lanosa
dop豉ta do alarmu, 鈍iate przeciwmgielnych i czego jeszcze (nowe auto, w
salonie) i p騧niej monta instalacji gazowej.

To p騧ne lata '90. Wtedy ju karty by造 mocne.

Akurat salony samochodowe przyj窸y karty jeszcze p騧niej ni biedronek (jedna ko這 domu i jedna ko這 roboty to by造 dwie z trzech bioracych udzia w pilocie - ludzie robili wielkie oczy).
Za du瘸 prowizja, dopiero ustawowe obni瞠nie IF pomog這 - a w sumie to nawet nie wiem, mo瞠 i nadal kart nie p鎩dzie, w sumie teraz nie jest tak 豉two o tak du篡 limit - mi dawno temu mb彗 proponowa "na klik" platyn z 200k.
A og鏊nie najwi璚ej mia貫m 60k na jednej karcie - i chyba te 陰cznie 60k na trzech.
Wi璚 nie tak 豉two za samoch鏚 zap豉ci.
Chyba 瞠 po kawa趾u i sp豉ca.
Albo debet闚k - w mb彗u limity dzienne mam max. 1M ;

A po co ci taki duzy? Chyba, ze mowisz o potencjalnych limitach?

W KK istnieje mo磧iwo嗆 "nadp豉cenia", ale czy to automatycznie
zwiekszy limit p豉tnosci?

J.

Dawid Rutkowski
Guest

Mon Feb 13, 2023 5:17 pm   



poniedzia貫k, 13 lutego 2023 o14:22:18 UTC+1 J.F napisa(a):
Quote:
On Mon, 13 Feb 2023 05:02:35 -0800 (PST), Dawid Rutkowski wrote:
niedziela, 12 lutego 2023 o 16:44:05 UTC+1 RoMan Mandziejewicz napisa(a):
Ja swoj u篡貫m chyba tylko ze dwa, mo瞠 trzy razy: przy zakupie Lanosa
dop豉ta do alarmu, 鈍iate przeciwmgielnych i czego jeszcze (nowe auto, w
salonie) i p騧niej monta instalacji gazowej.

To p騧ne lata '90. Wtedy ju karty by造 mocne.

Akurat salony samochodowe przyj窸y karty jeszcze p騧niej ni biedronek (jedna ko這 domu i jedna ko這 roboty to by造 dwie z trzech bioracych udzia w pilocie - ludzie robili wielkie oczy).
Za du瘸 prowizja, dopiero ustawowe obni瞠nie IF pomog這 - a w sumie to nawet nie wiem, mo瞠 i nadal kart nie p鎩dzie, w sumie teraz nie jest tak 豉two o tak du篡 limit - mi dawno temu mb彗 proponowa "na klik" platyn z 200k.
A og鏊nie najwi璚ej mia貫m 60k na jednej karcie - i chyba te 陰cznie 60k na trzech.
Wi璚 nie tak 豉two za samoch鏚 zap豉ci.
Chyba 瞠 po kawa趾u i sp豉ca.
Albo debet闚k - w mb彗u limity dzienne mam max. 1M ;
A po co ci taki duzy? Chyba, ze mowisz o potencjalnych limitach?

Na jednej mog chyba ustawi max. 1M, na dw鏂h 500k.
I tyle mam.
Ale to debet闚ki, i dobrze, 瞠 tyle mo積a, s banki, 瞠 nie mo積a.

Quote:
W KK istnieje mo磧iwo嗆 "nadp豉cenia", ale czy to automatycznie
zwiekszy limit p豉tnosci?

Jedne tak, inne nie.
Niekoniecznie trzeba nadp豉ca, mo積a sp豉ca raz po raz.
Ale np. w citku to niestety nie p鎩dzie - max. limit dzienny dla karty (hmm, chyba nie tylko max., a po prostu sztywny limit dzienny, nie mo積a zmienia - cho co si chyba ostatnio zmienili) to przyznany limit kredytowy - i na raty mo積a p豉ci najwy瞠j dzie po dniu (a za nadp豉t naliczaj kary).
W santim mo積a chyba 100k dzienny, jednorazowego nie ma, jest jeszcze jaki miesi璚zny.

J.F
Guest

Mon Feb 13, 2023 5:29 pm   



On Mon, 13 Feb 2023 07:17:10 -0800 (PST), Dawid Rutkowski wrote:
Quote:
poniedzia貫k, 13 lutego 2023 o14:22:18 UTC+1 J.F napisa(a):
On Mon, 13 Feb 2023 05:02:35 -0800 (PST), Dawid Rutkowski wrote:
niedziela, 12 lutego 2023 o 16:44:05 UTC+1 RoMan Mandziejewicz napisa(a):
Ja swoj u篡貫m chyba tylko ze dwa, mo瞠 trzy razy: przy zakupie Lanosa
dop豉ta do alarmu, 鈍iate przeciwmgielnych i czego jeszcze (nowe auto, w
salonie) i p騧niej monta instalacji gazowej.

To p騧ne lata '90. Wtedy ju karty by造 mocne.

Akurat salony samochodowe przyj窸y karty jeszcze p騧niej ni biedronek (jedna ko這 domu i jedna ko這 roboty to by造 dwie z trzech bioracych udzia w pilocie - ludzie robili wielkie oczy).
Za du瘸 prowizja, dopiero ustawowe obni瞠nie IF pomog這 - a w sumie to nawet nie wiem, mo瞠 i nadal kart nie p鎩dzie, w sumie teraz nie jest tak 豉two o tak du篡 limit - mi dawno temu mb彗 proponowa "na klik" platyn z 200k.
A og鏊nie najwi璚ej mia貫m 60k na jednej karcie - i chyba te 陰cznie 60k na trzech.
Wi璚 nie tak 豉two za samoch鏚 zap豉ci.
Chyba 瞠 po kawa趾u i sp豉ca.
Albo debet闚k - w mb彗u limity dzienne mam max. 1M ;
A po co ci taki duzy? Chyba, ze mowisz o potencjalnych limitach?

Na jednej mog chyba ustawi max. 1M, na dw鏂h 500k.
I tyle mam.
Ale to debet闚ki, i dobrze, 瞠 tyle mo積a, s banki, 瞠 nie mo積a.

Moze i dobrze ale wiesz ... konto ci mog opr騜nic blyskawicznie :-)

Quote:
W KK istnieje mo磧iwo嗆 "nadp豉cenia", ale czy to automatycznie
zwiekszy limit p豉tnosci?

Jedne tak, inne nie.
Niekoniecznie trzeba nadp豉ca, mo積a sp豉ca raz po raz.
Ale np. w citku to niestety nie p鎩dzie - max. limit dzienny dla karty (hmm, chyba nie tylko max., a po prostu sztywny limit dzienny, nie mo積a zmienia - cho co si chyba ostatnio zmienili) to przyznany limit kredytowy - i na raty mo積a p豉ci najwy瞠j dzie po dniu (a za nadp豉t naliczaj kary).

Chyba sie z kar wycofali, poza tym sugeruj naplat wykorzystac w tym
samym dniu.

Ale jak juz mam placic ratami, to moze prosciej przelewem:

Quote:
W santim mo積a chyba 100k dzienny, jednorazowego nie ma, jest jeszcze jaki miesi璚zny.


J.

J.F
Guest

Mon Feb 13, 2023 6:04 pm   



On Sun, 12 Feb 2023 13:08:46 +0100, nadir wrote:
Quote:
W dniu 12.02.2023 o 11:36, RoMan Mandziejewicz pisze:
Bzdury opowiadasz. Ka盥y sklep by zobowi您any przyj望 czek. I w
wi瘯szo軼i nie by這 z tym problemu.

A gdzie ja napisa貫m, 瞠 nie mia obowi您ku przyj望 i by z tym jaki
problem?
To czeki u nas si nie przyj窸y w powszechnym u篡ciu, cho sam ich
u篡wa貫m, ale to dopiero w latach 90' i pami皻am ile z tym by這 ceregieli.

W latach 90-tych pojawi這 sie troche czynnikow dodatkowych:
a) mnogosc bankow i um闚 r騜nych - w efekcie czego nie wszystkie byly
powszechie akceptowane.

b) niewyplacalni obywatele/oszusci i czeki bez pokrycia.
wiec wymagano potwierdzonego, a to istotnie ceregiele.

c) i to samo od strony banku - w zabezpieczeniu przed nieuczciwymi
klientami, to banki ograniczaly ilosc czekow - i chcialy mi np po 5
wydawac.

d) no i ca豉 ko這myja po stronie bank闚 z takim obrotem czekami ...

Quote:
W USA do dzi ludziom wyp豉ta czekiem przychodzi, a u nas jako nikt si
nie chce w to bawi.

W USA takie prawo Smile
Po prostu u nich czeki dobrze dzia豉j, mimo, ze ko這myja jest taka
sama, albo i wi瘯sza :-)

Quote:
Czyli jak czego nie pami皻asz, to tego nie by這?
No i po co konfabulujesz? Nie napisa貫m, 瞠 nie by這, tylko; "nie
pami皻am 瞠by powszechnie ich u篡wano"

Do wiekszych zakupow sie zdarzalo.
Tak na codzien ... za szybko by ksi捫eczka si zu篡豉.

Jako ciekawostka - w UK sie rozpowszechnily karty typu Switch.
Dzia豉這 to jakos tak, ze na podstawie danych z karty sklep drukowa
czek. Klient podpisywa i zap豉cono.

Przy czym karty by造 kombinowane - np jedna karta, a robi豉 za Switch
w sklepie, oraz za kredytow, i bankomatow, i jeszcze jako karta do
potwierdzania czek闚.

Quote:
I zn闚 to samo - nie widzia貫m - nie istnia這. Jak dziecko.
I vice versa, Ty u篡wa貫, to u篡wa造 miliony.
No to pochwal si ile zakup闚 Ty, rodzina, znajomi zrobili軼ie przy
pomocy czek闚, a ile got闚k, w latach 70'-80'?

Kilka na pewno (przez 10 lat), wiec mozna m闚i, ze by造 w powszechnym
u篡ciu :-)

Quote:
Ale po co do banku? Czeki mo積a by這 realizowa na poczcie.
No i co z tego? Po co lata na Poczt czy do Banku, jak do pracy
chodzi這 si codziennie i na miejscu dostawa貫 got闚k do 豉py.

Tak jest. Ale jak pieniedzy by nadmiar, to trzeba by這 leciec do
banku i wplacic na konto :-)

Quote:
Poza tym przy miernej ilo軼i sklep闚 i jeszcze mniejszym asortymencie
zaliczanie kolejnego punktu(bank lub poczta), cz瘰to nie po drodze, to
by豉 po prostu strata czasu.

Na poczte i tak musiales pojsc, "rachunki zaplacic".
To mozna bylo przy okazji got闚k wyplacic.

Quote:
No ale nikt nie broni nikomu u篡wa czek闚 nawet dzi. Masz, u篡wasz?

No wlasnie, ze jakby zabronili, w paru miejscach.
Niby zakazu nie ma, przedwojenna ustawa obowi您uje
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19360370283

a banki przesta造 wydawac ludnosci, sklepy nie akceptuj, bo ryzyko
spore, realizacja utrudniona.

Przy czym zgodnie z ustaw ... to nie musi byc blankiet bankowy.
Na kartce papieru mozesz napisac "czek".



J.

J.F
Guest

Mon Feb 13, 2023 6:05 pm   



On Sun, 12 Feb 2023 16:35:52 +0100, RoMan Mandziejewicz wrote:
Quote:
Hello nadir,
Sunday, February 12, 2023, 1:08:46 PM, you wrote:
[...]

Ale po co do banku? Czeki mo積a by這 realizowa na poczcie.
No i co z tego? Po co lata na Poczt czy do Banku, jak do pracy
chodzi這 si codziennie i na miejscu dostawa貫 got闚k do 豉py.

Najpierw stoj帷 w kolejce. I po co mi ta g鏎a 鄉ieci w kieszeni? 疾bym
zgubi albo rozpieprzy w 2 dni?

Poza tym przy miernej ilo軼i sklep闚 i jeszcze mniejszym asortymencie
zaliczanie kolejnego punktu(bank lub poczta), cz瘰to nie po drodze, to
by豉 po prostu strata czasu.

Pracowa貫m w PPTiT, jakby zapomnia.

Ale w takim, co mial okienka do obslugi klienta i realizacji czek闚 ?


J.

籀驕髒
Guest

Mon Feb 13, 2023 10:41 pm   



Za Gierka by豉 taka akcja: teleks w ka盥ej gminie.
Pami皻am, 瞠 鈍i皻owano t ostatnio uszcz窷liwion teleksem.
Wiele z nich telefonu nie mia這.
Ale teleks to by這 pismo mocy jak dzi z podpisem kwalifikowanym Wink.

Z telefonami by這 r騜nie: albo BMT (brak mo磧iwo軼i technicznych, bo kabla nie poci庵n瘭i) albo brak numer闚 na centrali.
Kiedy ojcu na g逝pa z這篡貫m wniosek (na g逝pa bo nikt w osiedlu nie mia, brak kabla Wink)
Ojciec w og鏊e telefonu nie chcia (mia w pracy i to wystarcza這), ale skoro i tak nikomu nie zak豉dali to da si nam闚i do
podpisania wniosku, bo i tak szansy 瘸dnej nie by這.
I chyba po siedmiu czy dziewi璚iu latach (co jak z tr ksi捫eczk mieszkaniow) zasta w dziurce od kluczy zwini皻y cynk od
montera, 瞠 pojutrze w godz. ... b璠zie mia za這穎ny telefon.
Wystraszy si, bo nie chcia, ale przekona貫m, ze skoro daj to bra Wink.
Lini monter poci庵n掖 napowietrzn z budynku obok, nawet jak捷 ga陰 drzewa obcina.
Po jakim czasie do tej linii podpi掖 si paj璚zarz, podejrzewam 瞠 z tamtego budynku obok.
Ojciec podnosi s逝chawk, a tam rozmowa w toku, do pods逝chania. I rachunki przychodzi造, mimo i ojciec nie dzwoni (bo mia w
pracy i wystarcza這).
Zn闚 po jakim czasie przenie郵i drut do budynku ojca, ale za to za這篡li na tej "ojcowskiej" linii PCM i s御iadka dosta豉 jeden z
czterech.
I zn闚 po jakim czasie potrzebowa貫m internet (w闚czas wdzwaniany modemem na 0202122), okaza這 sie 瞠 na PCM to bardzo kiepsko lata
(chyba 14400 max), wi璚 czarem i urokiem osobistym wyprosi貫m u jakich technik闚 zamian pary na bezpo鈔edni (pewnie kt鏎捷
s御iadk przepi瘭i na PCM). Wtedy na modemie USRobotics polecia這 V90 chyba 55kbps. 圭i庵ni璚ie r闚nowarto軼i 10 dyskietek (1,44MB)
Excela trwa這 zaledwie jedn noc Smile))
I do這篡li mi drug lini telefoniczn, na kt鏎 te na g逝pa z這篡貫m wniosek przed laty (na swoje imi, nie ojca, dla PPTT liczy這
si wniosek=sztuka obywatela).
Co ciekawe, ta starsza linia pracowa豉 impulsowo, nowa ju tonowo, ale modem szybciej lata na starszej, na nowej ledwo wyci庵a貫m
33kbps.
Kolejno przysz造 czasy internetu z kabl闚ki (UPC), to by sza (1995 r.?), tylko trzeba by這 pod gruby w por闚naniu z par
telefoniczn koncentryk dziury w 軼ianach przewierca (a z drugiej strony lubi odpada tynk jak placek).
Abonament telefoniczny zrobi si drogi (36 z od numeru przy oko這 1kz 闚czesnej emki rodzica) i trzeba by這 niestety z jednego z
numer闚 zrezygnowa.

Co do Mery to mieli鄉y w liceum pok鎩 z dumnym napisem Komputer, kt鏎y przez ca貫 moje 4 klasy nie zadzia豉 bo by zepsuty. Dopiero
na I roku PW trafi貫m wi璚 przed Mer. Siedzi cz這wiek przy klawce i duma "co by tu napisa" w basicu: