RTV forum PL | NewsGroups PL

Lęk przed techniką

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Lęk przed techniką

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

rry
Guest

Tue Mar 26, 2019 10:01 am   



W dniu 26.03.2019 o 09:41, rry pisze:
Quote:
W dniu 25.03.2019 o 23:51, Marcin Debowski pisze:
On 2019-03-25, rry <myks_tnij_at_go2.pl> wrote:
Uważam się za racjonalistę i człowieka technicznego...
Zrezygnowałem z badania MRI (4 miesiące oczekiwania), bo czytając o
szczegółach technicznych upewniających mnie w przekonaniu do
bezpieczeństwa tej metody, wyobraźnia podpowiadała mi coraz bardziej
dramatyczne scenariusze.

Konkretnie jakie?


Nie wchodząc w szczegóły: twarz/twarzoczaszka.

Ups, pytałeś o scenariusze. Głównie: wybuch magnesów połączony z

wyciekiem chłodziwa. Pobocznie: jakaś stała bliżej nie określona
depolaryzacja czegoś tam (wiem, że to śmieszne). Klaustrofobia.

--
rry

Guest

Tue Mar 26, 2019 10:40 am   



W dniu wtorek, 26 marca 2019 08:17:50 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:
Quote:
W dniu 2019-03-26 o 08:07, Robert Wańkowski pisze:
[...]

A jak to w praktyce wygląda? Wierzą na słowo, trzeba pokazać papier a
może mają jakiś tester?

Robert

Podpisujesz oświadczenie. Co ciekawe, jest w nim informacja, że metalowa
płytka w czaszce nie jest przeciwwskazaniem do tomografii głowy..
Pytanie: z czego są te płytki?

A rozróżniasz tomografię rentgenowską i magneto-rezystancyjną? Nie mówią o emisyjnej?

Ten wywiad to jest disclaimer dla szpitala, możesz skłamać na własne ryzyko, jak śruby zaczną grzać to poczujesz, że lepiej jednak nie kłamać.
Ale ja śruby w kolanie mam, a MRI (na 99% jest pewien, że to było MRI z kontrastem, a nie tomograf rentgenowski - bo stukało Wink głowy miałem (oczywiście już po włożeniu śrub) i problemu nie było.

Paweł Pawłowicz
Guest

Tue Mar 26, 2019 10:52 am   



W dniu 2019-03-26 o 09:40, drutkow1_at_wp.pl pisze:
Quote:
W dniu wtorek, 26 marca 2019 08:17:50 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:
W dniu 2019-03-26 o 08:07, Robert Wańkowski pisze:
[...]

A jak to w praktyce wygląda? Wierzą na słowo, trzeba pokazać papier a
może mają jakiś tester?

Robert

Podpisujesz oświadczenie. Co ciekawe, jest w nim informacja, że metalowa
płytka w czaszce nie jest przeciwwskazaniem do tomografii głowy.
Pytanie: z czego są te płytki?

A rozróżniasz tomografię rentgenowską i magneto-rezystancyjną? Nie mówią o emisyjnej?

Czy Ty w ogóle wiesz, na czym polega MRI?

Quote:
Ten wywiad to jest disclaimer dla szpitala, możesz skłamać na własne ryzyko, jak śruby zaczną grzać to poczujesz, że lepiej jednak nie kłamać.

Jakim niby sposobem miałyby się grzać?

P.P.

Queequeg
Guest

Tue Mar 26, 2019 11:17 am   



rry <myks_tnij_at_go2.pl> wrote:

Quote:
Zrezygnowałem z badania MRI (4 miesiące oczekiwania), bo czytając o
szczegółach technicznych upewniających mnie w przekonaniu do
bezpieczeństwa tej metody, wyobraźnia podpowiadała mi coraz bardziej
dramatyczne scenariusze.

A czego dokładnie się boisz?

Quote:
Dzięki temu doświadczeniu, trochę łagodniej spoglądam na "foliarzy". ;D
Miewacie podobne odczucia?

Nie, kompletnie nie. Tzn. trochę rozumiem, bo im więcej wiesz, tym więcej
jesteś sobie w stanie wyobrazić, ale warto jednak nie tracić zdrowego
rozsądku.

Z drugiej strony odkąd pracuję przy płatnościach elektronicznych, zacząłem
nosić ze sobą gotówkę, w szczególności nie tankuję paliwa nie mając przy
sobie w razie czego gotówki. Człowiek dopiero wtedy widzi, ile rzeczy może
pójść przy płatności nie tak (nawet jeśli przez 99% czasu wszystko jednak
działa).

Osobne pytanie to to, gdzie leży granica między ostrożnością a przesadą i
czy rezygnacja z badania, które (jak się domyślam) jest niezbędne, a nie
jest tylko fanaberią, nie przekracza tej granicy. IMO przekracza.

--
Eksperymentalnie: http://facebook.com/groups/pl.misc.elektronika

Queequeg
Guest

Tue Mar 26, 2019 11:28 am   



rry <myks_tnij_at_go2.pl> wrote:

Quote:
Ups, pytałeś o scenariusze. Głównie: wybuch magnesów połączony z
wyciekiem chłodziwa.

Tylko jakie jest prawdopodobieństwo? Ile osób jest badanych na takiej
maszynie od momentu jej powstania?

Pytanie też czy to faktycznie racjonalna obawa, czy lęk / fobia. To nie to
samo. Ze obawą można dyskutować, z fobią trudniej :)

Quote:
Pobocznie: jakaś stała bliżej nie określona depolaryzacja czegoś tam
(wiem, że to śmieszne).

Depolaryzacja czegoś w ciele?

Quote:
Klaustrofobia.

No, to jest właśnie fobia. Tu argumenty nie pomogą, bo to nie wynika z
rozumu a z emocji. Jeśli faktycznie masz klaustrofobię, a musisz przejść
badanie, to może jakaś desensytyzacja by pomogła, np. EMDR? Ale to już
wyjątkowo NTG :)

Na tej samej zasadzie w życiu nie stanę blisko krawędzi dachu podczas gdy
bez problemu stanę na krawężniku i z niego nie spadnę. Tyle że dopóki nie
muszę tego robić, to nie przeszkadza mi to, ot taka cecha.

--
Eksperymentalnie: http://facebook.com/groups/pl.misc.elektronika

Marcin Debowski
Guest

Tue Mar 26, 2019 12:08 pm   



On 2019-03-26, rry <myks_tnij_at_go2.pl> wrote:
Quote:
W dniu 26.03.2019 o 09:41, rry pisze:
W dniu 25.03.2019 o 23:51, Marcin Debowski pisze:
On 2019-03-25, rry <myks_tnij_at_go2.pl> wrote:
Uważam się za racjonalistę i człowieka technicznego...
Zrezygnowałem z badania MRI (4 miesiące oczekiwania), bo czytając o
szczegółach technicznych upewniających mnie w przekonaniu do
bezpieczeństwa tej metody, wyobraźnia podpowiadała mi coraz bardziej
dramatyczne scenariusze.

Konkretnie jakie?
Nie wchodząc w szczegóły: twarz/twarzoczaszka.
Ups, pytałeś o scenariusze. Głównie: wybuch magnesów połączony z
wyciekiem chłodziwa. Pobocznie: jakaś stała bliżej nie określona

A zdarzył się choć jeden taki wypadek?

Quote:
depolaryzacja czegoś tam (wiem, że to śmieszne). Klaustrofobia.

Klaustrofobia....ale to chyba dość otwarta rura? A ta depolaryzacja to
nawet nie wiem czego się uczepić...

--
Marcin

Guest

Tue Mar 26, 2019 12:23 pm   



W dniu wtorek, 26 marca 2019 10:52:34 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:
Quote:
W dniu 2019-03-26 o 09:40, drutkow1 pisze:
W dniu wtorek, 26 marca 2019 08:17:50 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:
W dniu 2019-03-26 o 08:07, Robert Wańkowski pisze:
[...]

A jak to w praktyce wygląda? Wierzą na słowo, trzeba pokazać papier a
może mają jakiś tester?

Robert

Podpisujesz oświadczenie. Co ciekawe, jest w nim informacja, że metalowa
płytka w czaszce nie jest przeciwwskazaniem do tomografii głowy.
Pytanie: z czego są te płytki?

A rozróżniasz tomografię rentgenowską i magneto-rezystancyjną? Nie mówią o emisyjnej?

Czy Ty w ogóle wiesz, na czym polega MRI?

Ja wiem.
Pisałeś o tomografii głowy i metalowych płytkach w głowie.
A nie o MRI głowy i metalowych płytkach w głowie.
Więc się zdecyduj.

Quote:
Ten wywiad to jest disclaimer dla szpitala, możesz skłamać na własne ryzyko, jak śruby zaczną grzać to poczujesz, że lepiej jednak nie kłamać.

Jakim niby sposobem miałyby się grzać?

Prądy wirowe?
Inna sprawa, czy szybciej się nagrzeją, czy magnes je z kości wyrwie (albo nogę z biodra Wink

RoMan Mandziejewicz
Guest

Tue Mar 26, 2019 1:49 pm   



Hello PiteR,

Monday, March 25, 2019, 10:29:08 PM, you wrote:

Quote:
Ty chyba jeszcze nie byłeś porządnie chory to masz takie rozterki.
Jest czek lista przed badaniem. Masz opiłki w oku, rozrusznik,
zastawki, implanty, śruby w nodze?
Śruby w nodze nie przeszkadzają. Osobiście sprawdziłem.
No widzisz jaki dzielny był RoMan a ty się boisz, że jadłeś dużo
buraczków bogatych w żelazo Wink

Nie byłem dzielny - zapytałem lekarza, który te śruby wkręcił.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

RoMan Mandziejewicz
Guest

Tue Mar 26, 2019 1:52 pm   



Hello Robert,

Tuesday, March 26, 2019, 8:07:01 AM, you wrote:

Quote:
Uważam się za racjonalistę i człowieka technicznego...
Zrezygnowałem z badania MRI (4 miesiące oczekiwania), bo czytając
o szczegółach technicznych upewniających mnie w przekonaniu do
bezpieczeństwa tej metody, wyobraźnia podpowiadała mi coraz
bardziej dramatyczne scenariusze.
Ty chyba jeszcze nie byłeś porządnie chory to masz takie rozterki.
Jest czek lista przed badaniem. Masz opiłki w oku, rozrusznik,
zastawki, implanty, śruby w nodze?
Śruby w nodze nie przeszkadzają. Osobiście sprawdziłem.
A jak to w praktyce wygląda? Wierzą na słowo, trzeba pokazać papier a
może mają jakiś tester?

Zapytałem chirurga, który je wkręcał.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

RoMan Mandziejewicz
Guest

Tue Mar 26, 2019 1:53 pm   



Hello Paweł,

Tuesday, March 26, 2019, 8:17:30 AM, you wrote:

Quote:
A jak to w praktyce wygląda? Wierzą na słowo, trzeba pokazać papier a
może mają jakiś tester?
Podpisujesz oświadczenie. Co ciekawe, jest w nim informacja, że metalowa
płytka w czaszce nie jest przeciwwskazaniem do tomografii głowy.
Pytanie: z czego są te płytki?

Kiedyś platynowe.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

Paweł Pawłowicz
Guest

Tue Mar 26, 2019 3:25 pm   



W dniu 26.03.2019 o 11:23, drutkow1_at_wp.pl pisze:
Quote:
W dniu wtorek, 26 marca 2019 10:52:34 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:
W dniu 2019-03-26 o 09:40, drutkow1 pisze:
W dniu wtorek, 26 marca 2019 08:17:50 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:
W dniu 2019-03-26 o 08:07, Robert Wańkowski pisze:
[...]

A jak to w praktyce wygląda? Wierzą na słowo, trzeba pokazać papier a
może mają jakiś tester?

Robert

Podpisujesz oświadczenie. Co ciekawe, jest w nim informacja, że metalowa
płytka w czaszce nie jest przeciwwskazaniem do tomografii głowy.
Pytanie: z czego są te płytki?

A rozróżniasz tomografię rentgenowską i magneto-rezystancyjną? Nie mówią o emisyjnej?

Czy Ty w ogóle wiesz, na czym polega MRI?

Ja wiem.
Pisałeś o tomografii głowy i metalowych płytkach w głowie.
A nie o MRI głowy i metalowych płytkach w głowie.
Więc się zdecyduj.

Cały wątek dotyczy MRI, czyli obrazowania jądrowego rezonansu
magnetycznego.
Nie wiem, z czego są płytki, ale najpewniej nie są ferromagnetyczne. Tytan?

Quote:
Ten wywiad to jest disclaimer dla szpitala, możesz skłamać na własne ryzyko, jak śruby zaczną grzać to poczujesz, że lepiej jednak nie kłamać.

Jakim niby sposobem miałyby się grzać?

Prądy wirowe?
Inna sprawa, czy szybciej się nagrzeją, czy magnes je z kości wyrwie (albo nogę z biodra Wink

Prądy wirowe nie są powodowane przez pole magnetyczne, a przez zmienność
pola magnetycznego. Pole tam spore, ale zmienność znikoma.
Jeden tesla to niemało, może poruszać pacjentem. Ale przypuszczam, że
kłopot może też być ze stabilizacją pola. Cewki regulujące gradienty
pola nie są duże, mogą nie lubić dużego prądu. A taki gwoździk, nawet z
kwasówki, może nieźle nakaszanić w owym polu.

P.P.

Waldemar
Guest

Tue Mar 26, 2019 4:13 pm   



Am 26.03.2019 um 15:25 schrieb Paweł Pawłowicz:
Quote:
W dniu 26.03.2019 o 11:23, drutkow1_at_wp.pl pisze:
W dniu wtorek, 26 marca 2019 10:52:34 UTC+1 użytkownik Paweł Pawłowicz
napisał:
W dniu 2019-03-26 o 09:40, drutkow1 pisze:
W dniu wtorek, 26 marca 2019 08:17:50 UTC+1 użytkownik Paweł
Pawłowicz napisał:
W dniu 2019-03-26 o 08:07, Robert Wańkowski pisze:
[...]

A jak to w praktyce wygląda? Wierzą na słowo, trzeba pokazać papier a
może mają jakiś tester?

Robert

Podpisujesz oświadczenie. Co ciekawe, jest w nim informacja, że
metalowa
płytka w czaszce nie jest przeciwwskazaniem do tomografii głowy.
Pytanie: z czego są te płytki?

A rozróżniasz tomografię rentgenowską i magneto-rezystancyjną? Nie
mówią o emisyjnej?

Czy Ty w ogóle wiesz, na czym polega MRI?

Ja wiem.
Pisałeś o tomografii głowy i metalowych płytkach w głowie.
A nie o MRI głowy i metalowych płytkach w głowie.
Więc się zdecyduj.

Cały wątek dotyczy MRI, czyli obrazowania jądrowego rezonansu
magnetycznego.
Nie wiem, z czego są płytki, ale najpewniej nie są ferromagnetyczne. Tytan?

Ten wywiad to jest disclaimer dla szpitala, możesz skłamać na własne
ryzyko, jak śruby zaczną grzać to poczujesz, że lepiej jednak nie
kłamać.

Jakim niby sposobem miałyby się grzać?

Prądy wirowe?
Inna sprawa, czy szybciej się nagrzeją, czy magnes je z kości wyrwie
(albo nogę z biodra ;)

Prądy wirowe nie są powodowane przez pole magnetyczne, a przez zmienność
pola magnetycznego. Pole tam spore, ale zmienność znikoma.
Jeden tesla to niemało, może poruszać pacjentem. Ale przypuszczam, że
kłopot może też być ze stabilizacją pola. Cewki regulujące gradienty
pola nie są duże, mogą nie lubić dużego prądu. A taki gwoździk, nawet z
kwasówki, może nieźle nakaszanić w owym polu.

Piszesz o normalnym MRI. Tam masz pola do 1.5T quasistatyczne. W fMRI
masz pola magnetyczne statyczne rzędu 4T a nawet więcej, do tego pole
gradientowe oraz impulsy HF o częstotliwości kilku MHz. Endoprotezy są
na ogół tytanowe i mają certyfikaty MRI. Gorzej z implantami
magnetycznymi lub elektromagnetycznymi (stymulator serca, intra-cochlear
implant (ICI), brainstem implant, a także magnesy implantowane (np
sprzęgi do ICI). Te trzeba na ogół usunąć.
Robiliśmy pomiary w fMRI, 4T. Nasza kamera dość mocno zakłócała fMRI
(S/N ratio rzędu 25-30, czyli < 6dB). Po uszczelnieniu EMC (dośź
upierdliwym), osiągnęliśmy S/N powyżej 100, co było akceptowalne. Kamera
była 3m od pola pomiarowego.

Waldek

Guest

Tue Mar 26, 2019 5:14 pm   



W dniu wtorek, 26 marca 2019 09:41:12 UTC+1 użytkownik rry napisał:
Quote:
W dniu 25.03.2019 o 23:51, Marcin Debowski pisze:
On 2019-03-25, rry <myks_tnij_at_go2.pl> wrote:
Uważam się za racjonalistę i człowieka technicznego...
Zrezygnowałem z badania MRI (4 miesiące oczekiwania), bo czytając o
szczegółach technicznych upewniających mnie w przekonaniu do
bezpieczeństwa tej metody, wyobraźnia podpowiadała mi coraz bardziej
dramatyczne scenariusze.

Konkretnie jakie?


Nie wchodząc w szczegóły: twarz/twarzoczaszka.


W trumnie będzie jeszcze ciaśniej niż w tomografie, nie masz się
czym martwić.

Co do terminów, trza se podzwonić, tu jest 4 miesiące, a tam 2 tygodnie.

Paweł Pawłowicz
Guest

Tue Mar 26, 2019 7:37 pm   



W dniu 26.03.2019 o 16:13, Waldemar pisze:
[...]
Quote:

Piszesz o normalnym MRI. Tam masz pola do 1.5T quasistatyczne. W fMRI
masz pola magnetyczne statyczne rzędu 4T a nawet więcej, do tego pole
gradientowe oraz impulsy HF o częstotliwości kilku MHz.

Jeśli 4T to częstotliwość radiowa koło 250MHz (liczę na palcach, nie
chce mi się wyciągać kalkulatora). Gradienty pola magnetycznego pewnie
na poziomie pojedynczych militesli. Dla magnetycznego rezonansu
jądrowego to dużo, dla grzania indukcyjnego niewiele.
Tak nawiasem, w chemii stosuje się kilkanaście tesli. Ale to
spektroskopia, nie obrazowanie.

Quote:
Endoprotezy są
na ogół tytanowe i mają certyfikaty MRI.

No to się wyjaśniło :-)

P.P.

waldemar
Guest

Tue Mar 26, 2019 10:26 pm   



Am 26.03.2019 um 19:37 schrieb Paweł Pawłowicz:
Quote:
W dniu 26.03.2019 o 16:13, Waldemar pisze:
[...]

Piszesz o normalnym MRI. Tam masz pola do 1.5T quasistatyczne. W fMRI
masz pola magnetyczne statyczne rzędu 4T a nawet więcej, do tego pole
gradientowe oraz impulsy HF o częstotliwości kilku MHz.

Jeśli 4T to częstotliwość radiowa koło 250MHz (liczę na palcach, nie
chce mi się wyciągać kalkulatora). Gradienty pola magnetycznego pewnie
na poziomie pojedynczych militesli. Dla magnetycznego rezonansu
jądrowego to dużo, dla grzania indukcyjnego niewiele.
Tak nawiasem, w chemii stosuje się kilkanaście tesli. Ale to
spektroskopia, nie obrazowanie.

Wiem. fMRI jest chyba do 9T max. Najbardziej fascynujące dla mnie jest
pomiar magnetyczny narządów, są magnetyzowane polem rzędu 0.1-1T które
to pole jest mierzone gradiometrem ze wzmacniaczem kwantowym, z
czułością rzędu femtoTesli.

Waldek


..

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Lęk przed techniką

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map