RTV forum PL | NewsGroups PL

Kostki SSD

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Kostki SSD

Guest

Fri Dec 21, 2018 12:20 am   



Pasowałoby mi zamontować na projektowanym badziewiu kostkę SSD, ale nie w postaci gotowego modułu takiego jak stosuje się w pecetach. Jest coś takiego gdzieś dostępne? Za cholerę nie mogę namierzyć. Jak coś wiecie, to napiszcie. Oczywiście datasheet też potrzebny.

J.F.
Guest

Fri Dec 21, 2018 12:20 am   



Dnia Thu, 20 Dec 2018 14:20:06 -0800 (PST), stchebel_at_gmail.com
napisał(a):
Quote:
Pasowałoby mi zamontować na projektowanym badziewiu kostkę SSD, ale nie w postaci gotowego modułu takiego jak stosuje się w pecetach. Jest coś takiego gdzieś dostępne? Za cholerę nie mogę namierzyć. Jak coś wiecie, to napiszcie. Oczywiście datasheet też potrzebny.

I ma robic za dysk ?

Moze zlacze na karte u/SD ?

J.

Zbych
Guest

Fri Dec 21, 2018 12:20 am   



stchebel_at_gmail.com wrote on 20.12.2018 23:20:
Quote:
Pasowałoby mi zamontować na projektowanym badziewiu kostkę SSD

Co to jest kostka ssd? Goła pamięć flash? Czy pamięć + kontroler?
Jeśli ta druga opcja to szukaj e.MMC.

https://www.micron.com/products/managed-nand/emmc/part-catalog

Marek
Guest

Fri Dec 21, 2018 8:57 am   



On Thu, 20 Dec 2018 23:47:14 +0100, Zbych <abuse_at_onet.pl> wrote:
Quote:
Co to jest kostka ssd? Goła pamięć flash? Czy pamięć + kontroler?

A w ogóle jest coś takiego dostępne jak "goła pamięć flash'" bez
kontrolera? Nawet najprostsze kości flash spi mają kontroler....bo
jakoś trzeba z taką pamięcią się komunikować.

--
Marek

Atlantis
Guest

Fri Dec 21, 2018 9:08 am   



On 20.12.2018 23:20, stchebel_at_gmail.com wrote:

Quote:
Pasowałoby mi zamontować na projektowanym badziewiu kostkę SSD, ale
nie w postaci gotowego modułu takiego jak stosuje się w pecetach.
Jest coś takiego gdzieś dostępne? Za cholerę nie mogę namierzyć. Jak
coś wiecie, to napiszcie. Oczywiście datasheet też potrzebny.

Dawno, dawno temu w przemysłowych pecetach projektowanych z myślą o
systemach wbudowanych stosowało się coś takiego jak "Disk on chip" -
układ scalony w obudowie DIP, mieszczący wewnątrz kompletny dysk twardy
na pamięci Flash, z interfejsem (bodajże) IDE. Pojemność tego (jak
nietrudno się domyślić) nie powalała, ale była wystarczająca, żeby
postawić na tym jakiegoś DOS-a wraz z towarzyszącym oprogramowaniem.

Były też płytki "Disk on module", ze złączem dysku 2,5" i pojemności
dochodzącej do kilku GB. Bez trudu można je dostać na Allegro.

Możesz też wykorzystać kartę CF z przejściówką do IDE.

To przy założeniu, że projekt o którym mówisz posiada taki interfejs,
albo pozwala na jego łatwą implementację.

Ewentualnie:
- Karta SD odpalona w trybie SPI (jeśli mówimy o mikrokontrolerze) albo
włożona w przejściówkę ATA/SATA (jeśli ma to pracować w jakimś komputerze).
- Zwyczajny pendrive. Obecnie nawet tanie mikrokontrolery posiadają host
USB, który z odpowiednią biblioteką pozwala na łatwe podpięcie
pendrive'a. Daje nam to nawet kilkadziesiąt GB taniej przestrzeni
dyskowej w projekcie.

Sam układ pamięci flash pewnie gdzieś kupisz, tylko jego podpięcie
będzie nietrywialne - interfejs równoległy z dużą ilością linii. W dysku
załatwia to kontroler.

Atlantis
Guest

Fri Dec 21, 2018 9:13 am   



On 21.12.2018 08:57, Marek wrote:

Quote:
A w ogóle jest coś takiego dostępne jak "goła pamięć flash'" bez
kontrolera? Nawet najprostsze kości flash spi  mają kontroler....bo
jakoś trzeba z taką  pamięcią się komunikować.

Chodziło chyba o to, że stosowane w dyskach (a także kartach pamięci czy
nośnikach USB) kostki pamięci flash mają interfejs równoległy, który nie
potrafi bezpośrednio gadać ze standardowym sprzętem komputerowym.
Potrzebny jest kontroler, który pośredniczyłby w wymianie danych
pomiędzy pamięcią a popularna magistralą (USB, SD, SPI, SATA). Często
jest to po prostu jakiś układ 8051.

Teoretycznie dałoby się taki układ równoległej pamięci flash podpiąć do
MCU z własnego projektu, ale poszłaby na to cała masa linii...

Zbych
Guest

Fri Dec 21, 2018 9:59 am   



W dniu 21.12.2018 o 08:57, Marek pisze:
Quote:
On Thu, 20 Dec 2018 23:47:14 +0100, Zbych <abuse_at_onet.pl> wrote:
Co to jest kostka ssd? Goła pamięć flash? Czy pamięć + kontroler?

A w ogóle jest coś takiego dostępne jak "goła pamięć flash'" bez
kontrolera? Nawet najprostsze kości flash spi  mają kontroler....bo
jakoś trzeba z taką  pamięcią się komunikować.

Zależy co uznasz za kontroler. Ja miałem na myśli coś co robię korektę
błędów, zarządza uszkodzonymi sektorami, robi wear leveling, kasuje
zwolnione sektory w tle, rozkłada strumień danych na kilka(naście)
nand-flashy żeby zwiększyć transfer itp. Goły nand-flash tego nie ma.

https://www.micron.com/-/media/client/global/documents/products/data-sheet/nand-flash/20-series/2gb_nand_m29b.pdf

Marek
Guest

Fri Dec 21, 2018 4:20 pm   



On Fri, 21 Dec 2018 09:59:51 +0100, Zbych <abuse_at_onet.pl> wrote:
Quote:
Zależy co uznasz za kontroler. Ja miałem na myśli coś co robię
korektę
błędów, zarządza uszkodzonymi sektorami, robi wear leveling, kasuje
zwolnione sektory w tle, rozkłada strumień danych na kilka(naście)
nand-flashy żeby zwiększyć transfer itp. Goły nand-flash tego nie
ma.

Dokładnie to miałem na myśli, a nie kontroler interfejsu wysokiego
poziomu typu USB czy SATA.

--
Marek

Zbych
Guest

Fri Dec 21, 2018 8:21 pm   



Marek wrote on 21.12.2018 16:20:
Quote:
On Fri, 21 Dec 2018 09:59:51 +0100, Zbych <abuse_at_onet.pl> wrote:
Zależy co uznasz za kontroler. Ja miałem na myśli coś co robię
korektę
błędów, zarządza uszkodzonymi sektorami, robi wear leveling, kasuje
zwolnione sektory w tle, rozkłada strumień danych na kilka(naście)
nand-flashy żeby zwiększyć transfer itp. Goły nand-flash tego nie
ma.

Dokładnie to miałem na myśli, a nie kontroler interfejsu wysokiego
poziomu typu USB czy SATA.

No więc w takim przypadku, odpowiedź brzmi: tak, można kupić "goły"
nand-flash bez kontrolera, który by robił te bajery które wymieniłem.

Marek
Guest

Sat Dec 22, 2018 8:27 am   



On Fri, 21 Dec 2018 20:21:53 +0100, Zbych <abuse_at_onet.pl> wrote:
Quote:
No więc w takim przypadku, odpowiedź brzmi: tak, można kupić "goły"
nand-flash bez kontrolera, który by robił te bajery które
wymieniłem.

Nie rozumiesz, jeśli robi te bajery to już jest z kontrolerem, bo
kontroler robi te bajery.
Pytam ponownie, czy jest flash bez kontrolera czyli _jedynie,_ z
wyprowadzeniem samych rzędów i kolumn macierzy?

--
Marek

Zbych
Guest

Sat Dec 22, 2018 12:12 pm   



Marek wrote on 22.12.2018 08:27:
Quote:
On Fri, 21 Dec 2018 20:21:53 +0100, Zbych <abuse_at_onet.pl> wrote:
No więc w takim przypadku, odpowiedź brzmi: tak, można kupić "goły"
nand-flash bez kontrolera, który by robił te bajery które
wymieniłem.

Pytam ponownie, czy jest flash bez kontrolera czyli _jedynie,_ z
wyprowadzeniem samych rzędów i kolumn macierzy?

Nie spotkałem się. Zawsze jest tam kawałek krzemu od adresowania,
wzmacniacze sygnału, komparatory itp.

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Kostki SSD

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map