RTV forum PL | NewsGroups PL

Ile mocy mogę podłaczyć na fazę?

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Ile mocy mogę podłaczyć na fazę?

Goto page Previous  1, 2, 3, 4

bhk
Guest

Sun Jun 17, 2012 10:45 pm   



Quote:
Ciekawy jestem po co tutaj pisałeś skoro nie masz zielonego pojęcia o tym
temacie. I w Polsce i Francji i innych krajach UE nie może do licznika
dochodzić ileś tam x 1,5mm2. Kumasz. NIE MOŻE. Podłączenie licznika od
strony
zasilania zbyt cienkim przewodem to natychmiastowe cofnięcie uprawnień dla
tego co podłączał. Amen.

A można wiedzieć tak czysto informacyjnie gdzie to jest zapisane.
U siostry niedawno (mieszkanie w bloku) jeden matoł chciał podłączyć licznik
3 x 2,5mm2
Wcześniej było 2 x 4mm2, ale aluminium i idiota chciał dać 2,5 CU.
Kazałem jej się kłócić i ostatecznie podłączyli 3 x 4mm2 CU, tylko zaczęli
marudzić, że mogą jej za to dodatkowo policzyć.
Dlatego też chętnie dowiedziałbym się jakie teraz są normy i przepisy w tym
zakresie.

BK

RoMan Mandziejewicz
Guest

Sun Jun 17, 2012 10:58 pm   



Hello bhk,

Monday, June 18, 2012, 12:45:19 AM, you wrote:

Quote:
Ciekawy jestem po co tutaj pisałeś skoro nie masz zielonego pojęcia o tym
temacie. I w Polsce i Francji i innych krajach UE nie może do licznika
dochodzić ileś tam x 1,5mm2. Kumasz. NIE MOŻE. Podłączenie licznika od
strony
zasilania zbyt cienkim przewodem to natychmiastowe cofnięcie uprawnień dla
tego co podłączał. Amen.
A można wiedzieć tak czysto informacyjnie gdzie to jest zapisane.
U siostry niedawno (mieszkanie w bloku) jeden matoł chciał podłączyć licznik
3 x 2,5mm2
Wcześniej było 2 x 4mm2, ale aluminium i idiota chciał dać 2,5 CU.
Kazałem jej się kłócić i ostatecznie podłączyli 3 x 4mm2 CU, tylko zaczęli
marudzić, że mogą jej za to dodatkowo policzyć.
Dlatego też chętnie dowiedziałbym się jakie teraz są normy i przepisy w tym
zakresie.

Normy i przepisy są dla znawców. Dla szarego obywatela liczy się
widzimisię wydającego warunki.

Ciekawostka a propos 1.5mm^2 - mam wymienioną w mieszkaniu całą
instalację. Wszysto dociągnięte do nowej podstawy pod licznik a
stamtąd do starego licznika. Nie mogę się doprosić o to, zeby przy
okazji wymiany licznika czy przeglądu wymienić kilkadziesiąt cm
starego poniemieckiego przewodu od licznika do wyjścia.
Przewód miedziany, cynowany 1.5mm^2 w bawełnie.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

Bogdan Kot
Guest

Mon Jun 18, 2012 12:31 pm   



Quote:

Normy i przepisy są dla znawców. Dla szarego obywatela liczy się
widzimisię wydającego warunki.

Ciekawostka a propos 1.5mm^2 - mam wymienioną w mieszkaniu całą
instalację. Wszysto dociągnięte do nowej podstawy pod licznik a
stamtąd do starego licznika. Nie mogę się doprosić o to, zeby przy
okazji wymiany licznika czy przeglądu wymienić kilkadziesiąt cm
starego poniemieckiego przewodu od licznika do wyjścia.
Przewód miedziany, cynowany 1.5mm^2 w bawełnie.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)


Problem w tym, że w Polsce, żeby nie dać się okraść człowiek musi być
wszechstronny
i lepiej wykształcony od tzw. znawców dla których te przepisy powinny być
święte.
Pytałem o przepisy, żeby siostra w razie czego miała się na co powołać jakby
ktoś
postanowił ją próbować obciążyć za to, że uparła się na te 4mm2.

BK

Andrzej Lawa
Guest

Sat Jun 23, 2012 3:30 pm   



W dniu 17.06.2012 19:56, Anerys pisze:

Quote:
Jaki kraj? Normalny biznes!

Biznes od (prawie) monopolisty...

Jakiego monopolisty? Energię możesz sobie kupować u kogo chcesz!

Kupować - a i owszem. Tylko, że to pośrednik, bo kable te same.

Cóż, zawsze możesz zainwestować i zbudować własną infrastrukturę.

Quote:
Porównując do telefonów... gdyby był jeden GSM i jeden stacjonarny, to z
pewnoścą minuta bya by po 2-3 PLN minimum bez ulg...

Ale dostawców energii jest mnóstwo.

Znaczy, własne kable, własne linie przesyłowe i dowolnie się między nimi
przełączać? Np. sa od Enei, a sąsiad od RWE, a drugi od jeszcze innego,
z ich wlasnych kabli...? Chyba nie...

Tak jak i na całym świecie.

Quote:
Nie mówię, że płacić za prąd nie należy... tylko rozbijanie tego na
pierdylion składników stwarza pole do nadużyć...

A uważasz, że wrzucanie wszystkich składników do jednej sumy i
nieujawnianie składników nie stwarza pola do nadużyć?

kto chce psa uderzyć... Tylko wiesz, intrygują mnie pozycje typu
"składnik stały opłaty zmiennej" i "składnik zmienny opłaty stałej". Ja
chcę konkretnie, OD DOSTAWCY wiedzieć, co się na tę opłatę składa i
dlaczego jej kalkulacja, jesli dana część kosztów jest zmienna, wpływa
na końcową opłatę tak, a nie inaczej?

Chwyć za telefon, zadzwoń do biura obsługi klienta i się dowiedz.


Quote:
Tak to przynajmniej wiesz, ile płacisz "przewoźnikowi" za dostarczenie
prądu tudzież gotowość jego dostarczenia w określonej ilości, ile

To niech nie będzie taki enigmatyczny, tylko rozpisze "obywatelu! Jesli
placisz sto złotych za >>popierdne<<, czy jak to się nazywa, to wiedz,
że w tym zawiera sie 16.70 na odmalowanie budynku elektrowni, 21.20 na

[ciach]

Druga pochodna ci się zeruje...

[ciach]

Quote:
płacisz producentowi za wyprodukowanie, a ile płacisz za jakieś inne
dodatki.

Skoro za wyprodukowanie płacę w składnikach, to znów - co opłacam,
uiszczając za zużytą energię?

Telefon -> BOK -> zadane pytania. Próbowałeś?

[ciach reszta marudzenia]

Guest

Sat Jun 15, 2019 4:44 pm   



W dniu czwartek, 14 czerwca 2012 23:52:31 UTC+2 użytkownik marianek napisał:
Quote:
Przepraszam, że tutaj ale nie ma pl.misc.elektryka więc pozwoliłem sobie
tutaj.
Dostałem przydział mocy od zakłady energetycznego 5kW prądu trójfazowego.
W umowie nie znalazłem odpowiedzi, więc spytam czy owe 5kW dotyczy
zsumowanej mocy z 3 faz czy mogę wykorzystać 5kW na jednej fazie nie
obciażając
w tym samym czasie 2 pozostałych? Zabezpieczenie przedlicznikowe to 10A.
Inaczej mówiąc
mogę podłaczyć do gniazdka 230V urządzeie o mocy 4,5kW czy 5kW/3?

Nalezy zastosować zabezpieczenie 16A i wyłącznik różnicowo -pradowy 25A

Irokez
Guest

Sat Jun 15, 2019 6:01 pm   



W dniu 2019-06-15 o 16:44, nowicki1952_at_gmail.com pisze:
Quote:
W dniu czwartek, 14 czerwca 2012 23:52:31 UTC+2 użytkownik marianek napisał:
Przepraszam, że tutaj ale nie ma pl.misc.elektryka więc pozwoliłem sobie
tutaj.
Dostałem przydział mocy od zakłady energetycznego 5kW prądu trójfazowego.
W umowie nie znalazłem odpowiedzi, więc spytam czy owe 5kW dotyczy
zsumowanej mocy z 3 faz czy mogę wykorzystać 5kW na jednej fazie nie
obciażając
w tym samym czasie 2 pozostałych? Zabezpieczenie przedlicznikowe to 10A.
Inaczej mówiąc
mogę podłaczyć do gniazdka 230V urządzeie o mocy 4,5kW czy 5kW/3?

Nalezy zastosować zabezpieczenie 16A i wyłącznik różnicowo -pradowy 25A


Myślę że po 7 latach i prawie 1 dniu od napisania posta dał sobie rady


--
Irokez

Ilona
Guest

Sat Jun 15, 2019 8:19 pm   



On 2019-06-15 20:01, Irokez wrote:
Quote:
W dniu 2019-06-15 o 16:44, nowicki1952_at_gmail.com pisze:
W dniu czwartek, 14 czerwca 2012 23:52:31 UTC+2 użytkownik marianek
napisał:
Przepraszam, że tutaj ale nie ma pl.misc.elektryka więc pozwoliłem sobie
tutaj.
Dostałem przydział mocy od zakłady energetycznego 5kW prądu
trójfazowego.
W umowie nie znalazłem odpowiedzi, więc spytam czy owe 5kW dotyczy
zsumowanej mocy z 3 faz czy mogę wykorzystać 5kW na jednej fazie nie
obciażając
w tym samym czasie 2 pozostałych? Zabezpieczenie przedlicznikowe to 10A.
Inaczej mówiąc
mogę podłaczyć do gniazdka 230V urządzeie o mocy 4,5kW czy 5kW/3?

Nalezy zastosować zabezpieczenie 16A i wyłącznik różnicowo -pradowy 25A


Myślę że po 7 latach i prawie 1 dniu od napisania posta dał sobie rady

chociaz, nie wiadomo, czy nadal nie zastanawia sie nad tym wylacznikiem 25A?


--

Marek
Guest

Sun Jun 16, 2019 8:31 pm   





Piotr Wyderski
Guest

Wed Jun 19, 2019 7:24 am   



Marek wrote:

Quote:
To nie jest odpowiedź na pytanie jakie zadał....

A zadał bardzo dziwne. 5kW limitu na trzech fazach? Że co?

Pozdrawiam, Piotr

Marek
Guest

Wed Jun 19, 2019 7:55 am   



On Wed, 19 Jun 2019 09:24:59 +0200, Piotr Wyderski
<peter.pan_at_neverland.mil> wrote:
Quote:
A zadał bardzo dziwne. 5kW limitu na trzech fazach? Że co?

W internetach jest to najczęściej zadawane pytanie dotyczące
trójfazówki. W przypadku określenia mocy trójfazowej wzbudza w
internautykach największą wątpliwość to co owa moc oznacza, tj. czy
w tym przypadku można obciążyć 5 kW tylko jedną fazę w jednym
czasie, czy sumaryczna moc na wszystkich fazach nie może przekroczyć
5, czy na jedną fazę może być max 5 ale sumarycznie może być 15.

--
Marek

Piotr Wyderski
Guest

Wed Jun 19, 2019 8:03 am   



Marek wrote:

Quote:
W internetach jest to najczęściej zadawane pytanie dotyczące
trójfazówki.

Jasne, tylko 5kW to był standardowy limit na mieszkanie w bloku w PRL.
Ludzie płyt indukcyjnych itp. sprzętów nie mieli. Przy 5kW na trzy fazy
to sobie nawet nie podłączy czajnika. Jeśli ktoś potrafi sprzedać
klientowi umowę z zapisem 5kW_at_3F, to Bernie Madoff może mu czyścić buty.

Pozdrawiam, Piotr

Marek
Guest

Wed Jun 19, 2019 10:49 am   



On Wed, 19 Jun 2019 10:03:53 +0200, Piotr Wyderski
<peter.pan_at_neverland.mil> wrote:
Quote:
Jasne, tylko 5kW to był standardowy limit na mieszkanie w bloku w
PRL.
Ludzie płyt indukcyjnych itp. sprzętów nie mieli. Przy 5kW na trzy
fazy
to sobie nawet nie podłączy czajnika. Jeśli ktoś potrafi sprzedać
klientowi umowę z zapisem 5kW_at_3F, to Bernie Madoff może mu czyścić
buty.

Zdajesz sobie sprawę, że laik nadal po Twojej odpowiedzi nie wie jak
z tą mocą jest?
5kW na każdej fazie czyli 15kW łącznie czy 5kW łącznie? :)

--
Marek

J.F.
Guest

Sun Jun 23, 2019 1:04 pm   



Dnia Wed, 19 Jun 2019 10:03:53 +0200, Piotr Wyderski napisał(a):
Quote:
Marek wrote:
W internetach jest to najczęściej zadawane pytanie dotyczące
trójfazówki.
Jasne, tylko 5kW to był standardowy limit na mieszkanie w bloku w PRL.

A nawet mniej, bo bezpiecznik 16A

Quote:
Ludzie płyt indukcyjnych itp. sprzętów nie mieli. Przy 5kW na trzy fazy
to sobie nawet nie podłączy czajnika.

Ale to bylo na 1 fazie.
No i bezpiecznik tak od razu nie wylatuje, 2.2kW czajnik na
bezpieczniku 10A wode zagotuje ...

J.

Michal
Guest

Sun Jun 30, 2019 7:13 am