RTV forum PL | NewsGroups PL

Głowica UKF sterowana przez I2C?

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Głowica UKF sterowana przez I2C?

Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

J.F.
Guest

Tue Jun 25, 2019 1:41 pm   



Użytkownik "Uzytkownik" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5d12233a$0$523$65785112_at_news.neostrada.pl...
W dniu 2019-06-21 o 23:52, Zenek Kapelinder pisze:
Quote:
Wolalbym polezec albo pojezdzic na hulajnode. A najlepiej pojechac
na hulajnodze na basen zeby najpierw poplywac a potem polezec.

To od razu daje się zauważyć.
Jak widać kolega Atlantis woli się czegoś nauczyć i rozwijać, zamiast
pieprzyć od rzeczy.

Sam lubie to hobby ... ale zeby te pomysly nazwac "rozwijaniem sie" ?
:-)

Uzylby jakiegos nowoczesnego ukladu, a nie starocia muzeum.



J.

Queequeg
Guest

Tue Jun 25, 2019 4:31 pm   



J.F. <jfox_xnospamx_at_poczta.onet.pl> wrote:

Quote:
Sam lubie to hobby ... ale zeby te pomysly nazwac "rozwijaniem sie" ?
:-)

Uzylby jakiegos nowoczesnego ukladu, a nie starocia muzeum.

Może chce nadgonić coś, co nie było mu dane Smile Nie ma w tym nic złego. Też
mam sentyment do starej elektroniki.

--
Eksperymentalnie: http://facebook.com/groups/pl.misc.elektronika

Uzytkownik
Guest

Tue Jun 25, 2019 4:55 pm   



W dniu 2019-06-25 o 15:41, J.F. pisze:
Quote:
Sam lubie to hobby ... ale zeby te pomysly nazwac "rozwijaniem sie" ? :-)

Uzylby jakiegos nowoczesnego ukladu, a nie starocia  muzeum.


Tutaj będzie się musiał nakombinować. Naskrobać przynajmniej kilka
linijek kodu, a z nową, czarną kostką to nawet nie wiadomo co się w
środku dzieje. Kostka, przyciski, wchodzi w.cz., wychodzi m.cz. Może i
nowoczesne, wygodne, ale mało ambitne.

Uzytkownik
Guest

Tue Jun 25, 2019 5:19 pm   



W dniu 2019-06-25 o 18:07, Zenek Kapelinder pisze:
Quote:
Za drobne sie bierzesz a tak ladnie ci sie wystawilem na budowaniu. Podlaczyles juz zawor w studzience?

Zapomniałeś już o swoich deklaracjach "Nie widzisz ze nie mam ochoty z
toba gadac."? Masz zbyt mocno zaawansowaną sklerozę i robisz z gęby cholewę.

Co zaś się tyczy tamtego wątku to koledzy szczygiel i miumiu udzielili
wyczerpujących odpowiedzi. W przypadku twojego głupiego pomysłu to tylko
może skorzystać z niego ktoś głupszy od ciebie, a na forum, takiego z
całą pewnością się nie znajdzie. Nie było więc potrzeby komentować
twoich głupot.

Zenek Kapelinder
Guest

Tue Jun 25, 2019 6:07 pm   



Za drobne sie bierzesz a tak ladnie ci sie wystawilem na budowaniu. Podlaczyles juz zawor w studzience?

DaNsOuNd
Guest

Wed Jun 26, 2019 6:42 am   



W dniu 2019-06-21 o 23:52, Zenek Kapelinder pisze:
Quote:
Wolalbym polezec albo pojezdzic na hulajnode. A najlepiej pojechac na hulajnodze na basen zeby najpierw poplywac a potem polezec.


a co jak kolega Atlantis ma klimatyzowany warsztat? Razz

Włodzimierz Wojtiuk
Guest

Wed Jun 26, 2019 11:11 am   



On 2019-06-21 20:06, Atlantis wrote:
Quote:
Ostatnio naszły mnie nostalgiczne wspomnienia czasów, kiedy budowałem
odbiorniki UKF na układach scalonych od CEMI,

Był taki projekt "skanera" (w latach 90-tych) w oparciu o głowicę
pełnopasmową od tv, może w tym kierunku pójść Smile

J.F.
Guest

Wed Jun 26, 2019 11:32 am   



Użytkownik "Włodzimierz Wojtiuk" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5d1352e4$0$17356$65785112_at_news.neostrada.pl...
On 2019-06-21 20:06, Atlantis wrote:
Quote:
Ostatnio naszły mnie nostalgiczne wspomnienia czasów, kiedy
budowałem
odbiorniki UKF na układach scalonych od CEMI,

Był taki projekt "skanera" (w latach 90-tych) w oparciu o głowicę
pełnopasmową od tv, może w tym kierunku pójść Smile

Jak najbardziej ... tylko o taka glowice tez juz trudno :-)

No i czy precyzja strojenia bedzie wystarczajaca - tam jest chyba z
50MHz pasma na dolnym zakresie,
a nam do FM potrzeba sie ustawic z dokladnoscia do 100kHz ...

Za to ... mozna by odbierac wiele stacji naraz :-)

Nadawanie tez bylo inne, jednowstegowe ... ale to sie chyba dopiero w
detektorze objawialo.

J.

Włodzimierz Wojtiuk
Guest

Wed Jun 26, 2019 1:07 pm   



On 2019-06-26 13:32, J.F. wrote:
Quote:
Użytkownik "Włodzimierz Wojtiuk" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:5d1352e4$0$17356$65785112_at_news.neostrada.pl...
On 2019-06-21 20:06, Atlantis wrote:
Ostatnio naszły mnie nostalgiczne wspomnienia czasów, kiedy budowałem
odbiorniki UKF na układach scalonych od CEMI,

Był taki projekt "skanera" (w latach 90-tych) w oparciu o głowicę
pełnopasmową od tv, może w tym kierunku pójść :-)

Jak najbardziej ... tylko o taka glowice tez juz trudno :-)


"Oj tam, oj tam"
Mało to tv na szrotach i wystawkach :-)

Sądzę, że znacznie łatwiej jak UKF radiowa.

mrvtktjv
Guest

Thu Jun 27, 2019 9:22 am   



On 21.06.2019 20:06, Atlantis wrote:
Quote:
Ostatnio naszły mnie nostalgiczne wspomnienia czasów, kiedy budowałem
odbiorniki UKF na układach scalonych od CEMI, w oparciu o materiały z
"Młodego Technika" i "Radioamatora". Wtedy wykorzystywałem albo
popularną głowicę "Gloria", albo samodzielnie zbudowany układ na NE612.
Trochę kusi mnie teraz, żeby w wolnej chwili sklecić sobie coś
podobnego, tylko w wersji cyfrowej. I w związku z tym moje pytanie:

Czy istnieją (i są jeszcze dostępne w sprzedaży) jakieś głowice UKF,
którymi dałoby się sterować z mikrokontrolera przez I2C (albo
ewentualnie inną magistralę)? Wiem, że istnieją chińskie moduły TEA,
które od razu na wyjściu dają sygnał audio, jednak to nie dla mnie. Po
prostu chętnie jeszcze raz zbudowałbym coś w klimacie retro, na starych
liniowych układach scalonych, których sporo powinno jeszcze zalegać u
mnie w pudłach. ;)

A propos odbioru radia i I2C skojarzył mi się projekt sterowania

odbiornikiem Sony XDR-F1HD z komputera właśnie po I2C.
https://fmdx.pl/xdr-gtk/
https://fmdx.pl/xdr-i2c/
Co prawda nie jest to tylko sterowanie głowicą, ale sterowanie całym
odbiornikiem, co jest możliwe ze względu na to, że w ogóle w odbiorniku
prawie całe przetwarzanie sygnału odbywa się cyfrowo.
http://www.ham-radio.com/k6sti/xdr-f1hd.htm

Cezary Grądys
Guest

Thu Jun 27, 2019 5:38 pm   



W dniu 26.06.2019 o 13:32, J.F. pisze:
Quote:

No i czy precyzja strojenia bedzie wystarczajaca - tam jest chyba z
50MHz pasma na dolnym zakresie,
a nam do FM potrzeba sie ustawic z dokladnoscia do 100kHz ...

Trzeba dużo dokładniej, kanał ma 300 kHz, 100 kHz to 1/3 szerokości
kanału...

--
Cezary Grądys
czarekgr_at_wa.onet.pl

J.F.
Guest

Thu Jun 27, 2019 9:58 pm   



Dnia Thu, 27 Jun 2019 19:38:12 +0200, Cezary Grądys napisał(a):
Quote:
W dniu 26.06.2019 o 13:32, J.F. pisze:
No i czy precyzja strojenia bedzie wystarczajaca - tam jest chyba z
50MHz pasma na dolnym zakresie,
a nam do FM potrzeba sie ustawic z dokladnoscia do 100kHz ...

Trzeba dużo dokładniej, kanał ma 300 kHz, 100 kHz to 1/3 szerokości
kanału...

skok 100kHz lub 50kHz maja radia samochodowe ... i nie tylko.
Reszte zalatwia ARCz.

Ale moze bazuja na tym, ze stacje tez maja raster 100kHz,
i trafiaja w miare dokladnie.

J.

Cezary Grądys
Guest

Fri Jun 28, 2019 4:01 pm   



W dniu 27.06.2019 o 23:58, J.F. pisze:
Quote:
Dnia Thu, 27 Jun 2019 19:38:12 +0200, Cezary Grądys napisał(a):
W dniu 26.06.2019 o 13:32, J.F. pisze:
No i czy precyzja strojenia bedzie wystarczajaca - tam jest chyba z
50MHz pasma na dolnym zakresie,
a nam do FM potrzeba sie ustawic z dokladnoscia do 100kHz ...

Trzeba dużo dokładniej, kanał ma 300 kHz, 100 kHz to 1/3 szerokości
kanału...

skok 100kHz lub 50kHz maja radia samochodowe ... i nie tylko.
Reszte zalatwia ARCz.

Ale moze bazuja na tym, ze stacje tez maja raster 100kHz,
i trafiaja w miare dokladnie.

J.


Dokładność a raster to co innego. Raster może być 100 kHz, a heterodyna
dostrojona z dokładnością do kilku Hz. Faktycznie stacje zachodnie były
chyba w rastrze 100 kHz, ale polskie zdaje się 10 kHz co powodowało
problemy z przestrajaniem.

--
Cezary Grądys
czarekgr_at_wa.onet.pl

Janusz
Guest

Fri Jun 28, 2019 8:58 pm   



W dniu 2019-06-28 o 18:01, Cezary Grądys pisze:
Quote:
W dniu 27.06.2019 o 23:58, J.F. pisze:
Dnia Thu, 27 Jun 2019 19:38:12 +0200, Cezary Grądys napisał(a):
W dniu 26.06.2019 o 13:32, J.F. pisze:
No i czy precyzja strojenia bedzie wystarczajaca - tam jest chyba z
50MHz pasma na dolnym zakresie,
a nam do FM potrzeba sie ustawic z dokladnoscia do 100kHz ...

Trzeba dużo dokładniej, kanał ma 300 kHz, 100 kHz to 1/3 szerokości
kanału...

skok 100kHz lub 50kHz maja radia samochodowe ... i nie tylko.
Reszte zalatwia ARCz.

Ale moze bazuja na tym, ze stacje tez maja raster 100kHz,
i trafiaja w miare dokladnie.

J.


Dokładność a raster to co innego. Raster może być 100 kHz, a heterodyna
dostrojona z dokładnością do kilku Hz. Faktycznie stacje zachodnie były
chyba w rastrze 100 kHz, ale polskie zdaje się 10 kHz co powodowało
problemy z przestrajaniem.

Nie zdaje a na pewno BB i okolice 99,70 i 100,80 to trójka, 97,60 CCM,

97,50 Z itd.

--
Janusz

J.F.
Guest

Sat Jun 29, 2019 7:37 am   



Dnia Fri, 28 Jun 2019 18:01:50 +0200, Cezary Grądys napisał(a):
Quote:
W dniu 27.06.2019 o 23:58, J.F. pisze:
Dnia Thu, 27 Jun 2019 19:38:12 +0200, Cezary Grądys napisał(a):
W dniu 26.06.2019 o 13:32, J.F. pisze:
No i czy precyzja strojenia bedzie wystarczajaca - tam jest chyba z
50MHz pasma na dolnym zakresie,
a nam do FM potrzeba sie ustawic z dokladnoscia do 100kHz ...

Trzeba dużo dokładniej, kanał ma 300 kHz, 100 kHz to 1/3 szerokości
kanału...

skok 100kHz lub 50kHz maja radia samochodowe ... i nie tylko.
Reszte zalatwia ARCz.

Ale moze bazuja na tym, ze stacje tez maja raster 100kHz,
i trafiaja w miare dokladnie.

Dokładność a raster to co innego. Raster może być 100 kHz, a heterodyna
dostrojona z dokładnością do kilku Hz. Faktycznie stacje zachodnie były
chyba w rastrze 100 kHz, ale polskie zdaje się 10 kHz co powodowało
problemy z przestrajaniem.

Praktyka pokazuje, ze odstrojenie o 50kHz jeszcze nie uniemozliwia
odbioru, tylko troche pogarsza ... a czasem polepsza.

A swoja droga- jak oni pogodzili ARCz z PLL ?

A moze nie pogodzili ... tam nie musi byc dokladnie.

Nawiasem mowiac 50ppm dokladnosci kwarcu daje 5kHz przy 100MHz.

A te problemy to mi sie kojarza z amerykanskimi - gdzies maja raster
200kHz, ale nieparzysty - tzn stacje sa 90.1, 90.3, 90.5 ...
i takie radio w Polsce ma problemy.

I jeszcze ciekawostka - kiedys mi sie radio w samochodzie przestawilo,
i musialem ustawiac 0.2MHz wiecej. Jak myslicie - skad taka pomylka ?
Maja gdzies ustawiana czestotliwosc posrednia ?
Gdzies na swiecie popularne 10.5MHz lub 10.9MHz ?

Czy kwarc sie odstroil ?

J.

Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Głowica UKF sterowana przez I2C?

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map