RTV forum PL | NewsGroups PL

FreeRTOS + lwIP + HTTPD - zawieszenie po wejściu na stronę

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - FreeRTOS + lwIP + HTTPD - zawieszenie po wejściu na stronę

Goto page 1, 2  Next

Atlantis
Guest

Sun Jan 22, 2023 1:36 pm   



Po uporaniu się z (banalnym jak się okazało) problemem z Ethernetem na
płytce z PIC32MZ zabrałem się za podobny układ na STM32F407. Tutaj znów
trafiłem na dziwny problem, tym razem jednak prawie na 100% software'owy.

Sytuacja wygląda następująco: jakiś czas temu zaprojektowałem płytkę pod
proste radio internetowe na STM32F107 + DP83848 + VS1003. Płytka działa
idealnie. Na chwilę obecną mam na niej FreeRTOS + lwIP + FatFS + własną
aplikację klienta TCP do odbierania streamów z Internetu. Jest też
serwer HTTPD (ten z pakietu lwIP, włączony przez kliknięcie odpowiedniej
opcji w CubeMX). Serwer na chwilę obecną udostępnia jedynie kilka
statycznych stron, w wolnej chwili będe musiał dopisać funkcje CGI.

Na chwilę obecną wszystko to działa poprawnie i stabilnie, jednak płytka
dość szybko okazała się być zbyt ciasna - w tej chwili wykorzystanie
pamięci RAM dochodzi do 90% i chociaż jeszcze nie powoduje to problemów
ze stabilnością, postanowiłem przenieść się na coś większego.

W jeden weekend powstała więc kolejna rewizja, z STM32F407.
Przeniesienie projektu nie powodowało większych problemów. Konfigurację
pinów i peryferiów wyklikałem na nowo w CubeMX i wygenerowałem kod.
Ethernet ruszył z miejsca. Potem zacząłem uruchamiać kolejne
funkcjonalności i przenosić swój kod. Wszystko działało poprawnie.

Do momentu, aż nie postanowiłem odpalić także serwera HTTPD. Kliknąłem
opcję w CubeMX, wygenerowałem kod, dodałem plik fsdata.c (obraz
udostępnianych stron), dodałem wywołanie httpd_init(). Wszystko tak jak
w starym projekcie.

Po wgraniu skompilowanego kodu na płytkę okazało się, że serwer nie
tylko nie chce działać, ale także zawiesza całą resztą. W momencie próby
wejścia na stronę oprogramowanie przestaje reagować - nie wykonuje się
mój kod a urządzenie przestaje być widoczne w sieci i nie odpowiada na
pingi. Jeśli tylko zakomentuję wywołanie httpd_init(), problem znika.

Przyjrzałem się bliżej problemowi, podpiąłem debugger żeby zobaczyć, czy
przypadkiem program nie utyka w jakiejś nieskończonej pętli, jednak
wszystko wskazywało na to, że FreeRTOS nadal działa.

Spróbowałem więc innego podejścia i dodałem w różnych taskach cyklicznie
wywoływane printy.

W tej chwili mam dwa taski utworzone przeze mnie:
MainTask - priorytet "Normal", tam odbywają się wszystkie operacje
związane z moją aplikacją.
IoTask - priorytet "Idle", jak sama nazwa wskazuje przeznaczony do
obsługi interfejsu użytkownika. W tej chwili jest tam kilka operacji, a
na końcu każdego przebiegu pętli wywoływane jest osDelay(20).

Do tego w tle swoje własne taski tworzy m.in. lwIP oraz sterownik USB.

Okazało się, że w momencie podjęcia próby wejścia na stronę przestają
wykonywać się printy z MainTask, ale te z IoTask nadal są wykonywane.

Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to problemy ze stosem, jednak:
- TOTAL_HEAP_SIZE w FreeRTOS/Config parameters w jest ustawiony na 20kB.
W starym projekcie było trochę ponad 14kB.
- Stosy tasków mają rozmiary takie jak w projekcie z działającej płytki,
wliczając w to rozmiary stosów bibliotek, które mogę ustawić w ich
konfiguracji.
- Próbowałem manipulować rozmiarami stosów i TOTAL_HEAP_SIZE, w pewnym
momencie zwiększając je dwukrotnie. Nie pomogło.
- Nie pomogły też eksperymenty z różnymi opcjami Memory Management
scheme. W tej chwili jest domyślna (heap_4) - ta sama co w starej wersji
projektu.
- Próbowałem też podnieść rozmiar MEM_SIZE w ustawieniach lwIP z
domyślnych 1600 bajtów do 10 kB. Nie pomogło.

Przeglądałem konfiguracje starego i nowego projektu, ale żadna istotna
różnica nie rzuca mi się w oczy. Pewnie chodzi o jakiś drobiazg, którego
nie potrafię zauważyć. Jest tutaj ktoś, kto na podstawie przedstawionych
objawów mógłby wskazać potencjalne źródło problemu?

Mirek
Guest

Sun Jan 22, 2023 5:16 pm   



On 22.01.2023 13:36, Atlantis wrote:

Quote:
Okazało się, że w momencie podjęcia próby wejścia na stronę przestają
wykonywać się printy z MainTask, ale te z IoTask nadal są wykonywane.

Wygląda to na jakiś konflikt zasobów.
Drąż temat dalej: w którym miejscu się zatrzymuje ten MainTask?

Albo: która operacja z IoTask zatrzymuje Main?
Trzeba powrzucać więcej pułapek, albo przesuwać te printy metodą połowienia.

--
Mirek.

Atlantis
Guest

Sun Jan 22, 2023 8:13 pm   



On 22.01.2023 17:16, Mirek wrote:

Quote:
Drąż temat dalej: w którym miejscu się zatrzymuje ten MainTask?

Wygląda na to, że MainTask po prostu zatrzymywał się w miejscu, w którym
moja aplikacja oczekiwała na przybycie kolejnej paczki danych, które po
wykrzaczeniu się stosu TCP/IP nigdy nie przychodziły.

Przeprowadziłem eksperyment podczas odtwarzania z nośnika lokalnego.
Jeśli próbuję w tym czasie dostać się do serwera HTTP na urządzeniu sieć
przestaje działać momentalnie (pingi nie dochodzą) ale Zarówno MainTask
jak i IoTask kręcą się nadal i odtwarzanie jest kontynuowane.

Wygląda więc na to, że głównym problemem jest crash lwIP/łączności
sieciowej przy pierwszej próbie dostania się do serwera. Próbowałem
jeszcze raz porównać konfigurację działającego układu (na STM32F107) z
tym obecnym, ale jeśli już, to nowa wersja dostaje więcej zasobów w paru
miejscach.

Mirek
Guest

Mon Jan 23, 2023 7:46 pm   



On 22.01.2023 20:13, Atlantis wrote:

Quote:
Wygląda więc na to, że głównym problemem jest crash lwIP/łączności
sieciowej przy pierwszej próbie dostania się do serwera.

Nie mam pojęcia jak to jest zbudowane, ale można by sprawdzić czy wywala
go samo połączenie TCP czy ten httpd.
A jeśli podłączysz się telnetem? wywala od razu czy stoi połączenie?
A jak stoi połączenie to wywala się jak coś wyślesz, czy grzecznie
odpowiada, że nie rozumie? (400)

--
Mirek.

Atlantis
Guest

Mon Jan 23, 2023 11:45 pm   



On 23.01.2023 19:46, Mirek wrote:

Quote:
A jeśli podłączysz się telnetem? wywala od razu czy stoi połączenie?
A jak stoi połączenie to wywala się jak coś wyślesz, czy grzecznie
odpowiada, że nie rozumie? (400)

Dobry pomysł.

Okazuje się, że serwer przyjmuje połączenie z z telnetu. Działa nawet
timeout jeśli zbyt długo zwlekam z wysłaniem requestu. Jeśli wyślę dwie
puste linie albo jakieś bzdury i pustą linię, to serwer grzecznie się
rozłącza bez wykrzaczania czegokolwiek. Podobnie wygląda sytuacja jeśli
wyśle "GET" i pustą linię.

Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy próbuję wysłać sekwencję "GET
" (spacja na końcu) + pusta linia. Wtedy już płytka traci połączenie z
siecią. Tak samo wygląda oczywiście sytuacja, jeśli próbuję np "GET
/index.htm HTTP/1.1".

Jakiś pomysł co może odpowiadać za taki stan rzeczy?

W przypadku zdrowej płytki wysłanie "GET " + pusta linia skutkuje po
prostu zwróceniem błedu 404.

Adam GĂłrski
Guest

Tue Jan 24, 2023 12:00 am   



W dniu 22.01.2023 o 20:13, Atlantis pisze:
Quote:
On 22.01.2023 17:16, Mirek wrote:

Drąż temat dalej: w którym miejscu się zatrzymuje ten MainTask?

Wygląda na to, że MainTask po prostu zatrzymywał się w miejscu, w którym
moja aplikacja oczekiwała na przybycie kolejnej paczki danych, które po
wykrzaczeniu się stosu TCP/IP nigdy nie przychodziły.

Przeprowadziłem eksperyment podczas odtwarzania z nośnika lokalnego.
Jeśli próbuję w tym czasie dostać się do serwera HTTP na urządzeniu sieć
przestaje działać momentalnie (pingi nie dochodzą) ale Zarówno MainTask
jak i IoTask kręcą się nadal i odtwarzanie jest kontynuowane.

Wygląda więc na to, że głównym problemem jest crash lwIP/łączności
sieciowej przy pierwszej próbie dostania się do serwera. Próbowałem
jeszcze raz porównać konfigurację działającego układu (na STM32F107) z
tym obecnym, ale jeśli już, to nowa wersja dostaje więcej zasobów w paru
miejscach.

https://community.st.com/s/question/0D53W000018UPSKSA4/stm32f7-application-based-on-freertos-and-lwip-crashes-due-to-preciserr


https://stackoverflow.com/questions/65457310/tcp-over-lwip-returns-only-one-line-and-generally-crashes-after-8-messages-sent

Nie jesteś sam :)

Adam Górski

Marek
Guest

Tue Jan 24, 2023 10:11 am   



On Tue, 24 Jan 2023 00:00:52 +0100, Adam
Górski<gorskiamalpawpkropkapl_at_xx> wrote:
Quote:
https://community.st.com/s/question/0D53W000018UPSKSA4/stm32f7-application-based-on-freertos-and-lwip-crashes-due-to-preciserr

https://stackoverflow.com/questions/65457310/tcp-over-lwip-returns-only-one-line-and-generally-crashes-after-8-messages-sent

Nie pojmuję co Ty pokazujesz. IwIP jest aż tak
niedopracowany/niestabilny czy tylko trudny w poprawnej implementacji
przy pierwszym podejściu??
Myślałem, że to pewna i dobra alternatywa np. dla stosów mchp
(MLA/Harmony) a tu takie kwiatki?

--
Marek

Atlantis
Guest

Tue Jan 24, 2023 11:07 am   



On 24.01.2023 10:11, Marek wrote:

Quote:
Nie pojmuję co Ty pokazujesz. IwIP jest aż tak
niedopracowany/niestabilny czy tylko trudny w poprawnej implementacji
przy pierwszym podejściu??
Myślałem, że to  pewna i dobra alternatywa np. dla stosów mchp
(MLA/Harmony) a tu takie kwiatki?

Muszę się temu dokładniej przyjrzeć, jednak do tej pory nie miałem
podobnego problemu w projektach związanych używających lwIP.
Miałem jeden problem z aplikacją wykorzystującą raw sockety, ale tam
winnym okazał się mój kod na warstwie aplikacji, który ciężko było
pogodzić z filozofią opartą na callbackach. To był jeden z powodów dla
których jednak postawiłem na FreeRTOS - dzięki niemu zyskałem dostęp do
standardowych socketów.
W końcu lwIP jest wykorzystywany przez środowisko ESP8266/ESP32. Nie
tylko nie spotkałem się tam z niestabilnością stosu, ale też układy te
są coraz częściej wykorzystywane w komercyjnych projektach.

Generalnie na chwilę obecną wychodzi na to, że serwer www przyjmuje
połączenia i jest w stanie odbierać dane. Problem pojawia się dopiero po
tym, jak przesłany zostanie prawidłowy request HTTP GET. To znów mogłoby
wskazywać na jakiś problem z pamięcią albo nadpisywaniem stosu, tylko
już próbowałem zwiększać przydziały pamięci do dość znacznych wartości,
a kod prawidłowo działa na płytce z dużo mniejszymi zasobami.

Adam GĂłrski
Guest

Tue Jan 24, 2023 12:23 pm   



Quote:
https://community.st.com/s/question/0D53W000018UPSKSA4/stm32f7-application-based-on-freertos-and-lwip-crashes-due-to-preciserr

https://stackoverflow.com/questions/65457310/tcp-over-lwip-returns-only-one-line-and-generally-crashes-after-8-messages-sent

Nie pojmuję co Ty pokazujesz. IwIP jest aż tak
niedopracowany/niestabilny czy tylko trudny w poprawnej implementacji
przy pierwszym podejściu??
Myślałem, że to  pewna i dobra alternatywa np. dla stosów mchp
(MLA/Harmony) a tu takie kwiatki?


Pokazuję , że wiele osób miało problem lub nadal ma. Nie jesteś jedyny
któremu się wykłada. Szukałbym podobnych przypadków.

Z drugiej strony powinna być jakaś przykładowa aplikacja od ST.

lwIP był portowany na wiele platform. Na jednych działa lepiej na innych
gorzej. Zależy od umiejętności i wiedzy osoby wykonującej port oraz od
ustawień.


A baboli to w nim było.... - odnoszę się tutaj do wersji 1.3.0-1.4.0 z
którymi miałem przyjemność na platformie Luminary Micro - później TI.

W moim przypadku wyp....ło się losowo po wielu godzinach pracy.
Nie udało mi się ustalić dlaczego.

Czy lwIP , switch , kable czy PC.

Efekty samodokumentujacego się kodu i niepełnego testowania.

Powyższe jest wyłącznie moją subiektywną opinią i nie ma na celu
obrażania kogokolwiek. Wynika wyłącznie z dziesiątek dupogodzin które
odsiedziałem.

Pozdrawiam

Adam Górski

Marek
Guest

Tue Jan 24, 2023 8:15 pm   



On Tue, 24 Jan 2023 12:23:36 +0100, Adam
Górski<gorskiamalpawpkropkapl_at_xx> wrote:
Quote:
W moim przypadku wyp....ło się losowo po wielu godzinach pracy.

To co opisujesz (+wskazane problemy innych) wcale nie wzbudza
zaufania do tego IwIP....
Na stosie MLA mam urządzenia mission critical obsługujące procesy
produkcyjne chodzące 24h już z 8 lat non stop, nie wyobrażam sobie by
urządzenie miało niestabilny stos wieszając się i
wstrzymując/zaburzając produkcję. Nie wspominajac o mało poważnych
pierdołach typu inteligentny dom.
Tak rozglądam się z alternatywą bo stos MLA/Harmony trochę
hermetyczny a fajnej by było coś na innych mcu zrobić...

--
Marek

Marek
Guest

Tue Jan 24, 2023 8:16 pm   



On Tue, 24 Jan 2023 11:07:40 +0100, Atlantis <marekw1986NOSPAM_at_wp.pl>
wrote:
Quote:
już próbowałem zwiększać przydziały pamięci do dość znacznych
wartości,

No ale co, nie ma możliwości zdebugowania w którym miejscu kodu się
zatrzymuje?

--
Marek

Mirek
Guest

Tue Jan 24, 2023 8:34 pm   



On 23.01.2023 23:45, Atlantis wrote:

Quote:
Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy próbuję wysłać sekwencję "GET
" (spacja na końcu) + pusta linia. Wtedy już płytka traci połączenie z
siecią. Tak samo wygląda oczywiście sytuacja, jeśli próbuję np "GET
/index.htm HTTP/1.1".

Jakiś pomysł co może odpowiadać za taki stan rzeczy?


Czyli httpd nic nie zwraca - najwyraźniej ma problem z wysłaniem
czegokolwiek.
Podejrzewałem jeszcze jakiś krzak w danych strony - jakiś niedozwolony
znak czy po prostu niemożliwość odczytania tych danych... ale wtedy 404
powinien zwracać bez problemu... no chyba że on sprawdza czy ma coś
takiego do wysłania, próbuje odczytać i dup.


Quote:
W przypadku zdrowej płytki wysłanie "GET " + pusta linia skutkuje po
prostu zwróceniem błedu 404.

No właśnie, w a w przypadku innych śmieci ta zdrowa wyrzuca bad request
400 czy też tylko się rozłącza?

--
Mirek.

Atlantis
Guest

Tue Jan 24, 2023 9:05 pm   



On 24.01.2023 20:15, Marek wrote:
..
Quote:
Na stosie MLA mam urządzenia mission  critical obsługujące procesy
produkcyjne chodzące 24h już z 8 lat non stop, nie wyobrażam sobie by
urządzenie miało niestabilny stos wieszając się i wstrzymując/zaburzając
produkcję. Nie  wspominajac o mało poważnych pierdołach typu
inteligentny dom.

Już od paru lat stosuję w swoich projektach sos MLA i mam podobne
obserwacje. Urządzenia działające 24/7 właściwie nigdy same z siebie nie
gubiły połączenia ani się nie zawieszały.
Od jakiegoś czasu stosuję też ESP8266/ESP32, gdzie pod maską również
siedzi lwIP. I tutaj także stabilność wygląda bardzo dobrze. Jeden ze
swoich starszych projektów przeniosłem z tandemu PIC32+ENC28J60 na
ESP8266. Doświadczenia z korzystania były bardzo zbliżone - płytka
działała nieprzerwanie tygodniami (albo i miesiącami) podczas testów.
Zawieszeń albo niestabilności nie zauważyłem.

STM32 w zastosowaniach sieciowych używam od niedawna. Projekt z którym
mam problemy jest drugą płytką tego rodzaju. Ta pierwsza zachowywała się
stabilnie. Dopiero teraz trafiłem na ten problem.

Dlatego jednak podejrzewam, że możliwości są dwie:
- Ja zrobiłem coś nie tak i teraz muszę znaleźć przyczynę (najbardziej
prawdopodobne).
- Za wadliwe działanie odpowiada fragment kodu wygenerowany przez
STM32CubeMX, wtedy będę musiał go znaleźć i naprawić.

Atlantis
Guest

Tue Jan 24, 2023 9:20 pm   



On 24.01.2023 20:34, Mirek wrote:

Quote:
Czyli httpd nic nie zwraca - najwyraźniej ma problem z wysłaniem
czegokolwiek.
Podejrzewałem jeszcze jakiś krzak w danych strony - jakiś niedozwolony
znak czy po prostu niemożliwość odczytania tych danych... ale wtedy 404
powinien zwracać bez problemu... no chyba że on sprawdza czy ma coś
takiego do wysłania, próbuje odczytać i dup.

Hmm... Ta hipoteza ma sens w kontekście tego jak działa serwer HTTPD z
lwIP. Stronę WWW konwertuje się do tablic C za pomocą odpowiedniego
narzędzia (windowsowy plik exe, jednak działa pod Linuksem z Wine),
podobnie jak miało to miejsce z HTTP2 z MLA na PIC32.
Treść wyświetlana w przypadku błedu 404 powinna być dostarczona w formie
pliku "404.htm", umieszczonego w głównym katalogu konwertowanej strony.
Dzięki temu mamy możliwość przygotowania komunikatu o błędzie w formie
konsystentnej wizualnie z całą resztą. Nie wiem jak z innymi kodami
błędów - nie sprawdzałem.

Czyli w przypadku prośby o nieistniejący plik, serwer również będzie
chciał pobrać stronę z tego miniaturowego fs-a we flashu.

Mamy więc dwie prawdopodobne możliwości:
- Serwer wiesza się na próbie dostania pobrania pliku
- Serwer wiesza się na próbie wysłania danych

To drugie wydaje się trochę bardziej prawdopodobne biorąc pod uwagę
fakt, że awaria wykrzacza całą komunikacje sieciową, ale nie powoduje
zawieszenia schedulera RTOS-a.


Quote:
No właśnie, w a w przypadku innych śmieci ta zdrowa wyrzuca bad request
400 czy też tylko się rozłącza?

Zdrowa płytka po prostu się rozłącza, nie odsyłając niczego.
Telnet zostawia tylko informację "Connection closed by foreign host."

Atlantis
Guest

Tue Jan 24, 2023 9:21 pm