RTV forum PL | NewsGroups PL

Dlaczego do zegara nie można wkładać bater ii alkalicznych?

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Dlaczego do zegara nie można wkładać bater ii alkalicznych?

Goto page 1, 2, 3  Next

KLoSS
Guest

Sun Dec 11, 2022 1:39 am   



Na Ali wszędzie gdzie są mechanizmy zegarowe do zegarów wskazówkowych
ściennych jest opis aby nie wkładać baterii alkalicznych ale wyłącznie
cynkowo-węglowe?

Nie mam pomysłu w czym mogą przeszkadzać baterie alkaliczne w tego
rodzaju mechanizmie. Ktoś ma jakiś pomysł? Pomijam oczywisty fakt, że
cynkowe przy małym poborze prądu często wylewają, ale to powinno być
info w drugą stronę.

Czy po prostu jakiś chińczyk się pomylił, coś źle zrozumiał i teraz to
jest wszędzie powielane? Ale to wygląda trochę na paranoję, bo nawet na
mechanizmie który przyszedł jest dodatkowa naklejka: "USE 1.5V
Carbon-zinc battery Only, NO Alkaline"

--
KLoSS

Arnold Ziffel
Guest

Sun Dec 11, 2022 4:03 am   



KLoSS <nospam.klossik_at_alchemy.com.pl> wrote:

Quote:
Na Ali wszędzie gdzie są mechanizmy zegarowe do zegarów wskazówkowych
ściennych jest opis aby nie wkładać baterii alkalicznych ale wyłącznie
cynkowo-węglowe?

Aż mnie zaciekawiło i sobie wyszukałem (bo z głowy też nie wiem). Wygląda
na to, że baterie alkaliczne mając mniejszą rezystancję wewnętrzną są w
stanie dać więcej prądu i to zabija mechanizmy.

https://www.quora.com/Why-do-alkaline-batteries-tend-to-damage-simple-quartz-alarm-clocks

https://www.amazon.com/ask/questions/Tx3U630TE7PHMRP/

"The inherently greater resistance in cheap carbon zinc batteries acts to
limit peak power, so the cheap Chinese quartz clocks, which lack a simple
protective resistor in their circuits, are often damaged by alkaline
batteries. So when they tell you not to use alkaline, dont use alkaline. I
learned the hard way. Your clock can be damaged."

https://physics.stackexchange.com/questions/594185/why-does-alkaline-battery-is-more-likely-to-damage-quartz-clock

W sumie mam trzy miski dla kotów z mechanizmami zegarowymi -- tam jest
dosłownie mechanizm z zegarka i prosta przekładnia na wyjściu, żeby ruch z
mechanizmu (sądząc po przekładni raczej ze wskazówki minutowej) przełożyć
na ruch pokrętła (jest też proste sprzęgło jednokierunkowe zintegrowane z
jednym z trybów przekładni, żeby można było nastawiać czas otwarcia
miski).

https://allegro.pl/oferta/automatyczny-dozownik-karmy-trixie-tx2-a356-12990615559

Coś takiego, tylko kupiłem dużo taniej, bo uszkodzone, i ponaprawiałem
sobie (tam zawsze były jakieś pierdoły uszkodzone, w dwóch po prostu były
niedogięte blaszki baterii, w jednej coś więcej, ale dało się naprawić).
Nie pamiętam, jakie tam baterie wrzuciłem, ale pod wpływem tego posta
chyba sprawdzę.

--
Lew zgromadził na leśnej polanie wszystkie zwierzęta i groźnie pyta:
- Kto zabił ostatniego dinozaura??
Cisza...
- No, kto to zrobił??
Zza krzaczka wychyla się zajączek:
- To po co wymuszał pierwszeństwo przejazdu?

PiteR
Guest

Sun Dec 11, 2022 7:57 am   



in <news:b3ff3754-c142-485d-ad6a-12cd5f8bfbbe_at_hooterville.invalid>
user Arnold Ziffel pisze tak:

Quote:
KLoSS <nospam.klossik_at_alchemy.com.pl> wrote:

Na Ali wszędzie gdzie są mechanizmy zegarowe do zegarów
wskazówkowych ściennych jest opis aby nie wkładać baterii
alkalicznych ale wyłącznie cynkowo-węglowe?

Aż mnie zaciekawiło i sobie wyszukałem (bo z głowy też nie wiem).
Wygląda na to, że baterie alkaliczne mając mniejszą rezystancję
wewnętrzną są w stanie dać więcej prądu i to zabija mechanizmy.

https://www.quora.com/Why-do-alkaline-batteries-tend-to-damage-simp
le-quartz-alarm-clocks

https://www.amazon.com/ask/questions/Tx3U630TE7PHMRP/

"The inherently greater resistance in cheap carbon zinc batteries
acts to limit peak power, so the cheap Chinese quartz clocks,
which lack a simple protective resistor in their circuits, are
often damaged by alkaline batteries. So when they tell you not to
use alkaline, dont use alkaline. I learned the hard way. Your
clock can be damaged."

No pacz pan człowiek całe życie się uczy. To może dlatego padł mi
budzik kupiony w Polsce w Auchan. Na początku pomyślałem, że kilka dni
leżał na plecach i dlatego. Potem kupiłem w ASDA i oczywiście znowu
zapodałem najbardziej wypasiony DuraCell.

Pojdę poczytać na pudełku bo swoje wyrzuciłem.

Chińczyku gdzie sprzedałeś protective resistor?


--
Piter

poczekaj kawalerze! cyganka powróży przyszłość
waszego czołgu.

Marek
Guest

Sun Dec 11, 2022 8:39 am   



On Sun, 11 Dec 2022 06:57:06 GMT, PiteR <email_at_fauszywy.pl> wrote:
Quote:
zapodałem najbardziej wypasiony DuraCell.

To uczucie, gdy teraz zdałeś sobie sprawę, że wybrałeś najgorszą
opcję, mimo że wtedy wydawała się najlepsza...

--
Marek

PiteR
Guest

Sun Dec 11, 2022 9:03 am   



in <news:almarsoft.6210639176276708880_at_news.neostrada.pl>
user Marek pisze tak:

Quote:
On Sun, 11 Dec 2022 06:57:06 GMT, PiteR <email_at_fauszywy.pl> wrote:
zapodałem najbardziej wypasiony DuraCell.

To uczucie, gdy teraz zdałeś sobie sprawę, że wybrałeś najgorszą
opcję, mimo że wtedy wydawała się najlepsza...


W pracy montuję między innymi wiązki elektryczne do chassis
i do listew zaciskowych. Z roku na rok a właściwie z miesiąca na
miesiąc gałązki są coraz krótsze i kable coraz bardziej napięte.
Pewnie jest zima i skurczyły się.

To jak w kawale gdzie pan Li odchodząć na emeryturę dostał nagrodę za
oszczędności miliarda dolarów bo przestawił maszynę żeby cieła materiał
o 1cm krócej.

;)

--
Piter

#bać kopaninę

Janusz
Guest

Sun Dec 11, 2022 11:23 am   



W dniu 2022-12-11 o 01:39, KLoSS pisze:
Quote:

Na Ali wszędzie gdzie są mechanizmy zegarowe do zegarów wskazówkowych
ściennych jest opis aby nie wkładać baterii alkalicznych ale wyłącznie
cynkowo-węglowe?

Nie mam pomysłu w czym mogą przeszkadzać baterie alkaliczne w tego
rodzaju mechanizmie. Ktoś ma jakiś pomysł? Pomijam oczywisty fakt, że
cynkowe przy małym poborze prądu często wylewają, ale to powinno być
info w drugą stronę.

Czy po prostu jakiś chińczyk się pomylił, coś źle zrozumiał i teraz to
jest wszędzie powielane? Ale to wygląda trochę na paranoję, bo nawet na
mechanizmie który przyszedł jest dodatkowa naklejka: "USE 1.5V
Carbon-zinc battery Only, NO Alkaline"

To jakaś bzdura, zawsze wkładam zwykłe baterie alkaliczne i nic się nie

dzieje, a trochę tych zegarów w domu mam.

--
Janusz

Janusz
Guest

Sun Dec 11, 2022 11:26 am   



W dniu 2022-12-11 o 07:57, PiteR pisze:
Quote:
in <news:b3ff3754-c142-485d-ad6a-12cd5f8bfbbe_at_hooterville.invalid
user Arnold Ziffel pisze tak:

KLoSS <nospam.klossik_at_alchemy.com.pl> wrote:

Na Ali wszędzie gdzie są mechanizmy zegarowe do zegarów
wskazówkowych ściennych jest opis aby nie wkładać baterii
alkalicznych ale wyłącznie cynkowo-węglowe?

Aż mnie zaciekawiło i sobie wyszukałem (bo z głowy też nie wiem).
Wygląda na to, że baterie alkaliczne mając mniejszą rezystancję
wewnętrzną są w stanie dać więcej prądu i to zabija mechanizmy.

https://www.quora.com/Why-do-alkaline-batteries-tend-to-damage-simp
le-quartz-alarm-clocks

https://www.amazon.com/ask/questions/Tx3U630TE7PHMRP/

"The inherently greater resistance in cheap carbon zinc batteries
acts to limit peak power, so the cheap Chinese quartz clocks,
which lack a simple protective resistor in their circuits, are
often damaged by alkaline batteries. So when they tell you not to
use alkaline, dont use alkaline. I learned the hard way. Your
clock can be damaged."

No pacz pan człowiek całe życie się uczy. To może dlatego padł mi
budzik kupiony w Polsce w Auchan. Na początku pomyślałem, że kilka dni
leżał na plecach i dlatego. Potem kupiłem w ASDA i oczywiście znowu
zapodałem najbardziej wypasiony DuraCell.
Przesadziłeś Smile te baterie są do zabawek, maja dużą wydajność prądową.

Co ciekawe ja daje oprócz zwykłych alkalicznych baterii daję akumulatory
enelopy i też się nic nie dzieje.

--
Janusz

Desoft
Guest

Sun Dec 11, 2022 2:02 pm   



Quote:

To jakaś bzdura, zawsze wkładam zwykłe baterie alkaliczne i nic się nie
dzieje, a trochę tych zegarów w domu mam.


Przetestowałem:
Daję baterie (alkaliczne) do zegarków które już nie działają w innych
urządzeniach (wyjęte np.: z pilota).
Zegarek jeszcze na takich działa pół roku.
Czyli przy przestawianiu zegarków (letni/zimowy) zmieniam baterie.

--
Desoft

--
Ta wiadomość e-mail została sprawdzona pod kątem wirusów przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
www.avast.com

alojzy nieborak
Guest

Sun Dec 11, 2022 2:57 pm   



PiteR napisał(a):

Quote:
W pracy montuję między innymi wiązki elektryczne do chassis
i do listew zaciskowych.


W mechanizmach za 20 centów wsadzają grubszy drut co przekłada się
na mniejszą rezystancję i indukcyjność czego klucz tranzystorowy już nie wytrzymuje.


Mechanizmy masz różne, za 20 centów i za 70 centów.


Te mechanizmy są po 10-20 usd japońskie&usańskie i jak widać mogą w nich
siedzieć duracele.
https://youtu.be/R7aHbah41TI?t=66

Zenek Kapelinder
Guest

Sun Dec 11, 2022 6:15 pm   



niedziela, 11 grudnia 2022 o 03:03:44 UTC+1 Arnold Ziffel napisał(a):
Quote:
KLoSS <nospam....@alchemy.com.pl> wrote:

Na Ali wszędzie gdzie są mechanizmy zegarowe do zegarów wskazówkowych
ściennych jest opis aby nie wkładać baterii alkalicznych ale wyłącznie
cynkowo-węglowe?
Aż mnie zaciekawiło i sobie wyszukałem (bo z głowy też nie wiem). Wygląda
na to, że baterie alkaliczne mając mniejszą rezystancję wewnętrzną są w
stanie dać więcej prądu i to zabija mechanizmy.

https://www.quora.com/Why-do-alkaline-batteries-tend-to-damage-simple-quartz-alarm-clocks

https://www.amazon.com/ask/questions/Tx3U630TE7PHMRP/

"The inherently greater resistance in cheap carbon zinc batteries acts to
limit peak power, so the cheap Chinese quartz clocks, which lack a simple
protective resistor in their circuits, are often damaged by alkaline
batteries. So when they tell you not to use alkaline, dont use alkaline. I
learned the hard way. Your clock can be damaged."

https://physics.stackexchange.com/questions/594185/why-does-alkaline-battery-is-more-likely-to-damage-quartz-clock

W sumie mam trzy miski dla kotów z mechanizmami zegarowymi -- tam jest
dosłownie mechanizm z zegarka i prosta przekładnia na wyjściu, żeby ruch z
mechanizmu (sądząc po przekładni raczej ze wskazówki minutowej) przełożyć
na ruch pokrętła (jest też proste sprzęgło jednokierunkowe zintegrowane z
jednym z trybów przekładni, żeby można było nastawiać czas otwarcia
miski).

https://allegro.pl/oferta/automatyczny-dozownik-karmy-trixie-tx2-a356-12990615559

Coś takiego, tylko kupiłem dużo taniej, bo uszkodzone, i ponaprawiałem
sobie (tam zawsze były jakieś pierdoły uszkodzone, w dwóch po prostu były
niedogięte blaszki baterii, w jednej coś więcej, ale dało się naprawić).
Nie pamiętam, jakie tam baterie wrzuciłem, ale pod wpływem tego posta
chyba sprawdzę.

--
Lew zgromadził na leśnej polanie wszystkie zwierzęta i groźnie pyta:
- Kto zabił ostatniego dinozaura??
Cisza...
- No, kto to zrobił??
Zza krzaczka wychyla się zajączek:
- To po co wymuszał pierwszeństwo przejazdu?
Idź do lekarza żeby ci przepisał

https://facetwformie.pl/wp-content/uploads/2016/09/we%C5%BA-niepierdol.jpg
Jak założyć większy bezpiecznik do pompki paliwa to samochód będzie szybciej jeździł?

LordBluzg®🇵🇱
Guest

Sun Dec 11, 2022 6:42 pm   





kilokitu
Guest

Sun Dec 11, 2022 9:28 pm   



niedziela, 11 grudnia 2022 o 03:03:44 UTC+1 Arnold Ziffel napisał(a):
Quote:
KLoSS <nospam....@alchemy.com.pl> wrote:

Wygląda na to, że baterie alkaliczne mając mniejszą rezystancję wewnętrzną są w
stanie dać więcej prądu i to zabija mechanizmy.

Dawno takiej bzdury nie czytałem! Tak by mogło być tylko gdyby nagle prawo Ohma przestało działać.
Każdy, kto rozkręcał mechanizm takiego zegara widział wewnątrz niego silnik krokowy sterowany układem scalonym.
CEMI kiedyś produkowało układ scalony - sterownik do zegara MC1210. Ten układ generował impulsy dla silnika krokowego.
Silnik krokowy miał elektromagnes z duuuuużą ilością zwojów nawiniętych cieeeenkim drucikiem.
Uzwojenie przeważnie miało około 250 Ohmów. Jak długo obowiązuje prawo Ohma to płynący prąd
przez to uzwojenie nie może mieć więcej niż 6,5 mA. Podczas pracy zegara ten prąd jest wielokrotnie niższy ponieważ
elektromagnes jest zasilany krótkimi impulsami, dużo krótszymi niż stała czasowa szeregowo połączonej rezystancji
i indukcyjności tego elektromagnesu. Zamiana ogniwa, które ma 500 miliOhmów na ogniwo, które ma 50 miliOhmów
niczego w tym przypadku nie zmienia.
Ja doszukuję się raczej pozaelektronicznych czynników takiego wpisu w instrukcji obsługi zegara.

Zenek Kapelinder
Guest

Sun Dec 11, 2022 10:43 pm   



niedziela, 11 grudnia 2022 o 20:28:03 UTC+1 kilokitu napisał(a):
Quote:
niedziela, 11 grudnia 2022 o 03:03:44 UTC+1 Arnold Ziffel napisał(a):
KLoSS <nospam....@alchemy.com.pl> wrote:
Wygląda na to, że baterie alkaliczne mając mniejszą rezystancję wewnętrzną są w
stanie dać więcej prądu i to zabija mechanizmy.
Dawno takiej bzdury nie czytałem! Tak by mogło być tylko gdyby nagle prawo Ohma przestało działać.
Każdy, kto rozkręcał mechanizm takiego zegara widział wewnątrz niego silnik krokowy sterowany układem scalonym.
CEMI kiedyś produkowało układ scalony - sterownik do zegara MC1210. Ten układ generował impulsy dla silnika krokowego.
Silnik krokowy miał elektromagnes z duuuuużą ilością zwojów nawiniętych cieeeenkim drucikiem.
Uzwojenie przeważnie miało około 250 Ohmów. Jak długo obowiązuje prawo Ohma to płynący prąd
przez to uzwojenie nie może mieć więcej niż 6,5 mA. Podczas pracy zegara ten prąd jest wielokrotnie niższy ponieważ
elektromagnes jest zasilany krótkimi impulsami, dużo krótszymi niż stała czasowa szeregowo połączonej rezystancji
i indukcyjności tego elektromagnesu. Zamiana ogniwa, które ma 500 miliOhmów na ogniwo, które ma 50 miliOhmów
niczego w tym przypadku nie zmienia.
Ja doszukuję się raczej pozaelektronicznych czynników takiego wpisu w instrukcji obsługi zegara.
Eeeee. Co dwa dni, no może trzy, tutaj bzdury wypisują. A najlepiej jak talmudysci wezmą się za dyskusje. Takie ile diabłów zmieści się na końcu szpilki to mały pikuś z tym co wypisują.


Wiesiaczek
Guest

Mon Dec 12, 2022 7:38 am   





J.F
Guest

Mon Dec 12, 2022 9:52 am   





Goto page 1, 2, 3  Next

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Dlaczego do zegara nie można wkładać bater ii alkalicznych?

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map