RTV forum PL | NewsGroups PL

Ch這py, Atmeg-i rzucili - prawie jak za komuny

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Ch這py, Atmeg-i rzucili - prawie jak za komuny

Goto page Previous  1, 2, 3

Piotr Wyderski
Guest

Mon Jan 02, 2023 10:00 am   



Grzegorz Niemirowski wrote:

Quote:
Jakie zalety ma program w zewn皻rznej kostce?

Mo磧iwo軼 wyboru kostki, np. pod k徠em retention time.

Pozdrawiam, Piotr

J.F
Guest

Mon Jan 02, 2023 10:29 am   



On Mon, 2 Jan 2023 08:54:32 +0100, Piotr Wyderski wrote:
Quote:
J.F wrote:
Mozna dac dwie.

Fabryczny bootstrap nie b璠zie wiedzia, kt鏎a jest dobra.
Trzeba to albo zignorowa, albo da trzy i wybra bity wi瘯szo軼iowo.

Dlatego jeszcze kod korekcyjny.
Bedzie informacja, w ktorej kosci jest cos zle.

Quote:
A nie za wolne?
Szczegolnie jak jakies skoki b璠?

No w豉郾ie dlatego masz wyb鏎. Szybki kod do RAMu, inicjalizacje i inne
jednoraz闚ki przez XIP.

Moze i racja ...

J.

JDX
Guest

Mon Jan 02, 2023 12:49 pm   





Marek
Guest

Mon Jan 02, 2023 2:53 pm   



On Mon, 2 Jan 2023 09:00:20 +0100, Piotr Wyderski
<bombald@protonmail.com> wrote:
Quote:
Mo磧iwo軼 wyboru kostki, np. pod k徠em retention time.

Nie rozumiem, po co? Im szybciej si zepsuje tym lepiej bo b璠ziesz
mia robot... Chcesz si pozbawi emerytury? :)

--
Marek

J.F
Guest

Mon Jan 02, 2023 2:59 pm   



On Mon, 02 Jan 2023 13:53:18 +0100, Marek wrote:
Quote:
On Mon, 2 Jan 2023 09:00:20 +0100, Piotr Wyderski
bombald@protonmail.com> wrote:
Mo磧iwo軼 wyboru kostki, np. pod k徠em retention time.

Nie rozumiem, po co? Im szybciej si zepsuje tym lepiej bo b璠ziesz
mia robot... Chcesz si pozbawi emerytury? Smile

Piotr ma jakies ciagoty do dlugowiecznosci :-)

Jeszcze bym rozumial, jakby jakies sondy kosmiczne robil,
ale chyba nie :-)

J.

Pawe Pawowicz
Guest

Mon Jan 02, 2023 5:28 pm   



W dniu 01.01.2023 o19:35, Janusz pisze:
[...]
Quote:
https://pl.farnell.com/microchip/dm320115/curiosity-nano-eval-board-8-bit/dp/2932048
taniej od snapa a te ma programator z debugerem kt鏎y mo積a odci望 i
wykorzystywa samodzielnie.

Albo Arduino Nano Every. Wylutowa procek i wyprowadzi sygna UPDI.
Warto te popatrze na oprogramowanie jtag2updi oraz pakiet MegaCoreX na
GitHubie.

Pawe

Piotr Wyderski
Guest

Mon Jan 02, 2023 7:28 pm   



J.F wrote:

Quote:
Dlatego jeszcze kod korekcyjny.
Bedzie informacja, w ktorej kosci jest cos zle.

No ale protok馧 inicjalizacji jest zaszyty w krzemie przez fabryk i
raczej nie zrobi dla mnie dedykowanego bootloadera z tym kodem. Trzeba
to potraktowa jako prawo fizyki i poszuka obej軼ia majstruj帷y przy
wystaj帷ych z ko軼i drucikach. Uk豉d g這suj帷y na SPI zrobi prosto.

Quote:
Moze i racja ...

On ma proste MMU, nawet nie zauwa篡sz, 瞠 cz窷 si wykonuje XIPem.

Pozdrawiam, Piotr

alojzy nieborak
Guest

Mon Jan 02, 2023 10:23 pm   



Dawid Rutkowski napisa(a):

Quote:
PICe brzydkie.

Wymowa PIK. Co powiesz o o鈍ietleniu Osram?Smile
Dla amatora upierdliwy mo瞠 by ich raster 0,5 mm, minifale wymy郵ili p騧niej.
Atmel postawi na 0,8 mm co jest w zasi璕u d逝bacza.


Atmel szybszy, ale na Atmelu nie zrobisz licznika do 80 MHz, a na PICu owszem:)
Za to w przemy郵e widz Atmelki ze wzgl璠u na CAN, by mo瞠 Atmel
wprowadzi obs逝g CAN szybciej od Microchipa.
Microchip 8 pin najta雟zy kosztuje ze z這t闚k, Atmel ze 2-3 dro窺zy.

A dzi? To co 5 lat temu bra貫 po 8 pln dzi kosztuje 60 pln.
mr.Kitaj nie 酥i, patrz Gigadevice. Za z tanio軼i masz uC za 3 centy z OTP.
https://youtu.be/VYhAGnsnO7w




U po逝dniowych s御iad闚 pepiczk闚 popularniejsze PIC`e.
Ich kurs nt. PIC`闚 w gazecie ma wi璚ej odcink闚 ni niewolnica Isaura,
Co ma swoje zalety, czytelnik dostaje procedury obs逝gi najpopularniejszych uk豉d闚,
na dzi pewnie z 80 typ闚. Zawsze to jaka forma utrzymania czytelnika.


Kiedy na kitajskich stronach trafi貫m zip`a/rar`a z procedurami w j瞛. C
pod kilka setek uk豉d闚, niestety dysk se sformatowa貫m, a teraz nie mog tego znale潭
na kitajskich stronach. Praktycznie aby si zalogowa na jakie ichnie forum
trza mie kitajski nr. telefonu. Maj warezy, ale nie nie chc si dzieliSmile

Quote:
A '51 to i w konstrukcjach sprzed 20 lat, co ja, 30 lat

C騜, odcinasz tylko kupony i nie bujasz si z problemem dost瘼no軼i.

alojzy nieborak
Guest

Thu Jan 05, 2023 9:52 pm   



Janusz napisa(a):
Quote:
W dniu 2022-12-30 o 23:41, pytaj帷y pisze:
Chcia貫m napisa jak w temacie, ale w ci庵u 3 dni rozesz這 si 6 ty. Atmega 1284P-AU w Farnell-u. Koszmar ...
Ale jaja, jeszcze niedawno nikt poza amatorami na nie nie zagl康a, nic
poni瞠j arm-a si nie liczy這 poza pic-ami, a teraz prosz, schodz jak
ciep貫 bu貫czki Smile

Dzi s popularne i mr. kitaj je t逝cze.
mega326->LGT8f328
http://www.lgtic.com/products/

Dzia豉 pod IAR jak i Arduino.

Niestety na stronie nie wida nic z wi瘯sz liczb pin闚.

Rutkowski, Jacek
Guest

Fri Jan 06, 2023 12:29 am   



W dniu 01.01.2023 o10:47, Janusz pisze:
Quote:
W dniu 2022-12-31 o13:09, J.F pisze:
On Sat, 31 Dec 2022 13:02:00 +0100, Janusz wrote:
W dniu 2022-12-30 o23:41, pytaj帷y pisze:
Chcia貫m napisa jak w temacie, ale w ci庵u 3 dni rozesz這 si 6
ty. Atmega 1284P-AU w Farnell-u. Koszmar ...
Ale jaja, jeszcze niedawno nikt poza amatorami na nie nie zagl康a, nic
poni瞠j arm-a si nie liczy這 poza pic-ami, a teraz prosz, schodz jak
ciep貫 bu貫czki :)

6 tys to brzmi jak amatorska ilosc.
No nie wiem, amatorzy maj pe軟y wyb鏎 a atmegach, wi璚 w徠pi 瞠by si
wszyscy rzucili, na nie, tym bardziej 瞠 to wersja wypasiona, 128k flash.
A firmy? czy jest zak豉d u nas robi帷y np plc kt鏎y sprzedaje ich wi璚ej
rocznie 瞠by ca造 nak豉d wykupi na pniu?


no coz - lata propagowania wyksztalcily widac ludzi, ktorzy potrafia
cos ma貫go zrobic na atmelu, i trafia to i do przemyslu i nauki.
Mo瞠, ale w sprz皻ach fabrycznych z ma造ch prock闚 kr鏊uj r騜ne wersje
'51 i PIC-e.
W trzech pralkach automatycznych i zmywarce jaka rozbiera貫m by造 ATMegi32

oraz ATMega64. Sprz皻y Amica, Candy, Bosch...
--
pzdr, j.r.

Rutkowski, Jacek
Guest

Fri Jan 06, 2023 12:40 am   



W dniu 02.01.2023 o13:59, J.F pisze:
Quote:
On Mon, 02 Jan 2023 13:53:18 +0100, Marek wrote:
On Mon, 2 Jan 2023 09:00:20 +0100, Piotr Wyderski
bombald@protonmail.com> wrote:
Mo磧iwo軼 wyboru kostki, np. pod k徠em retention time.

Nie rozumiem, po co? Im szybciej si zepsuje tym lepiej bo b璠ziesz
mia robot... Chcesz si pozbawi emerytury? :)

Piotr ma jakies ciagoty do dlugowiecznosci :-)

Jeszcze bym rozumial, jakby jakies sondy kosmiczne robil,
ale chyba nie :-)

Co o zalewaniu betonem by這 wi璚 wykuwanie z p造ty mo瞠 by

ma這 elektroniczne Smile
--
pzdr, j.r.

pytajcy
Guest

Sat Jan 07, 2023 4:12 pm   



pi徠ek, 30 grudnia 2022 o23:41:50 UTC+1 pytaj帷y napisa(a):
Quote:
Chcia貫m napisa jak w temacie, ale w ci庵u 3 dni rozesz這 si 6 ty. Atmega 1284P-AU w Farnell-u. Koszmar ...

pytaj帷y

Zn闚 si pojawi造, 1,5 tysi帷a sztuk.

Janusz
Guest

Sat Jan 07, 2023 6:47 pm   



W dniu 2023-01-05 o23:29, Rutkowski, Jacek pisze:
Quote:
W dniu 01.01.2023 o10:47, Janusz pisze:
W dniu 2022-12-31 o13:09, J.F pisze:
On Sat, 31 Dec 2022 13:02:00 +0100, Janusz wrote:
W dniu 2022-12-30 o23:41, pytaj帷y pisze:
Chcia貫m napisa jak w temacie, ale w ci庵u 3 dni rozesz這 si 6
ty. Atmega 1284P-AU w Farnell-u. Koszmar ...
Ale jaja, jeszcze niedawno nikt poza amatorami na nie nie zagl康a, nic
poni瞠j arm-a si nie liczy這 poza pic-ami, a teraz prosz, schodz jak
ciep貫 bu貫czki :)

6 tys to brzmi jak amatorska ilosc.
No nie wiem, amatorzy maj pe軟y wyb鏎 a atmegach, wi璚 w徠pi 瞠by
si wszyscy rzucili, na nie, tym bardziej 瞠 to wersja wypasiona, 128k
flash.
A firmy? czy jest zak豉d u nas robi帷y np plc kt鏎y sprzedaje ich
wi璚ej rocznie 瞠by ca造 nak豉d wykupi na pniu?


no coz - lata propagowania wyksztalcily widac ludzi, ktorzy potrafia
cos ma貫go zrobic na atmelu, i trafia to i do przemyslu i nauki.
Mo瞠, ale w sprz皻ach fabrycznych z ma造ch prock闚 kr鏊uj r騜ne
wersje '51 i PIC-e.
W trzech pralkach automatycznych i zmywarce jaka rozbiera貫m by造 ATMegi32
oraz ATMega64. Sprz皻y Amica, Candy, Bosch...
No tak, tylko 瞠 ja pisa貫m (mia貫m na my郵i Smile o sterownikach w

maszynach a nie agd, ale ok, tam maja swoja nisz Smile
No i pilz jeszcze wyprodukowa modu bezpiecze雟twa z atmeg ale to si
kompletnie nie nadawa這 do u篡tku bo wiesza豉 si nami皻nie. Wiem bo
dosta貫m taki do naprawy. Nie wiem jakim cudem uzyskali na to
certyfikaty bezpiecze雟twa.


--
Janusz

Dawid Rutkowski
Guest

Sun Jan 08, 2023 11:45 am   



sobota, 7 stycznia 2023 o19:43:52 UTC+1 Jacek napisa(a):
Quote:
pytaj帷y <ro...@poczta.fm> Wrote in message:r
Chcia貫m napisa jak w temacie, ale w ci庵u 3 dni rozesz這 si 6 ty. Atmega 1284P-AU w Farnell-u. Koszmar ...pytaj帷y

Te atmegi to od strony programistycznej to wydaj si troch
lepsze od PICow. Ale wi瘯szy pob鏎 pr康u maj, generalnie. I
jako tak, po napisaniu i przetestowaniu programu, PICe lepsze.


Taka obserwacja.

A "lepsze" C64 czy atarynka?
PC (niech b璠zie AT z VGA) czy Amiga?

Goto page Previous  1, 2, 3

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Ch這py, Atmeg-i rzucili - prawie jak za komuny

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map