RTV forum PL | NewsGroups PL

Białe światło o ładnym widmie i niewieQ1|BY"z9s

NOWY TEMAT

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Białe światło o ładnym widmie i niewieQ1|BY"z9s

Goto page Previous  1, 2, 3, 4

HF5BS
Guest

Thu Aug 23, 2018 11:38 am   



Uytkownik "J.F." <jfox_xnospamx_at_poczta.onet.pl> napisa w wiadomoci
news:14xvhmsm7ngs4.1be797g2w55bx.dlg_at_40tude.net...
Quote:
Nie trzeba mieszac ukladow - w matematyce jest tez miejsce na
dowolnosc. Mozesz wybrac dowolny zbior i zdefiniowac dowolne
dzialanie.

np 2+2=3, 2+3=7, 7+2=1, 1+2=2

Przypisa sobie mona, jak chcemy, jednym z przypadkw jest szyfrowanie,
najprostsze, to przypisanie kadej literze, zapisywanej na noniku innej, a
druga strona ma klucz, gdzie zamieni znowu.
Prosym i szczeglnym przypadkiem takiego szyfrowania jest ROT-13 (jak i
kady inny ROT), ktry jest chyba w kadym programie, nawet Outlook Express
ma to wbudowane.
Ale nie chodzio o mieszanie ukadw, tylko o hmm... jakby to okreli, ich
"pojemno", tre.

--
apy, apy, cztery apy,
A na apach pies kudaty.
Kto dogoni psa? Kto dogoni psa?
Moe ty? Moe ty? Moe jednak ja...?


---
Ta wiadomo zostaa sprawdzona na obecno wirusw przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
https://www.avast.com/antivirus

J.F.
Guest

Thu Aug 23, 2018 11:42 am   



Dnia Thu, 23 Aug 2018 13:33:31 +0200, HF5BS napisa(a):
Quote:
Uytkownik "Akarm" <akarmWYWAL_at_wp.pl> napisa w wiadomoci
Nie. Wszystko si zgadza.
Na przykad ukadzie trjkowym (sprawdziem!) wyniku dodawania dwch
dwjek nie da si zapisa czwrk. To bdzie: 2+2=11.
Jak to czowiekowi przeszkadzaj klapki na oczach... ;)

Ano, chciaem bowiem zwrci uwag na szczeg, czy student jest w sali
wykladowej, czy w spodniach?

"there are 10 kind of people.
Those, who understand binary number system, and those, who not".

Niestety, po polsku juz nie jest tak zgrabnie :-)

J.

Mateusz Viste
Guest

Thu Aug 23, 2018 11:46 am   



On Thu, 23 Aug 2018 13:42:55 +0200, J.F. wrote:
Quote:
"there are 10 kind of people.
Those, who understand binary number system, and those, who not".

Niestety, po polsku juz nie jest tak zgrabnie Smile

Cignc ten wtek dalej - s ci co korzystaj z obcego jzyka bo nad nim
panuj, i ci... no, ci inni.

Mateusz

Zenek Kapelinder
Guest

Thu Aug 23, 2018 12:18 pm   



To lepiej jak sie w finansach od ceny odejmuje niz do niej dodaje.

HF5BS
Guest

Thu Aug 23, 2018 1:15 pm   



Uytkownik "Piotr Wyderski" <peter.pan_at_neverland.mil> napisa w wiadomoci
news:plkc0d$2ic$2_at_node2.news.atman.pl...
Quote:
HF5BS wrote:

Hint - ukad liczb. Mamy dziesietny, mamy dwjkowy, mamy...

Hint: 2+2 jest zawsze cztery. Tylko czasami to cztery si w mieszny
sposb *zapisuje*.

Ilociowo owszem, niezalenie od systemu liczenia i tego jak uszeregujemy
znaki cyfr, czy bdzie grzecznie 0123456789, czy swobodnie np. 4810729635,
czy jeszcze inaczej, 1 bdzie 1, 25 bdzie 25, 0 bdzie 0. ale ju 2+2 w
innych ukladach, bdzie 10, czy 11, a w dwjkowym nie bdzie w ogle, bo tam
tylko 0 i 1, wic zapiszemy 10+10=100. Nie prbuj sobie nawet wyobrazi, by
ilociowo byo inaczej, by dziesitne 2+2=/=4.
Obio mi si par razy o oczy/uszy stwierdzenie, e bardzo blisko prdkoci
wiata 2+2 nie bardzo zechce ju by 4, ilociowo, czysty skalar, a ma
zalee od wektorw? Nie pojmuj, czemu aby.

--
apy, apy, cztery apy,
A na apach pies kudaty.
Kto dogoni psa? Kto dogoni psa?
Moe ty? Moe ty? Moe jednak ja...?


---
Ta wiadomo zostaa sprawdzona na obecno wirusw przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
https://www.avast.com/antivirus

HF5BS
Guest

Thu Aug 23, 2018 1:17 pm   



Uytkownik "Jacek" <krystian.mazurek_at_alektum.com> napisa w wiadomoci
news:pljtlc$kkp$1_at_node2.news.atman.pl...
Quote:
Natomiast polecam dzieciakom tcz: stajesz plecami do soca, dzieciaki
za Tob, z wa ogrodowego rozpylasz moliwie drobno wod i jest tcza
prima sort. Potem dzieciaki robi same co koczy si prysznicem i
pniejszym suszeniem.

Tcza 360 stopni najlepsza Smile
https://www.google.com/search?q=Tcza+360+stopni

--
apy, apy, cztery apy,
A na apach pies kudaty.
Kto dogoni psa? Kto dogoni psa?
Moe ty? Moe ty? Moe jednak ja...?


---
Ta wiadomo zostaa sprawdzona na obecno wirusw przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
https://www.avast.com/antivirus

RoMan Mandziejewicz
Guest

Thu Aug 23, 2018 1:41 pm   



Hello HF5BS,

Thursday, August 23, 2018, 1:34:47 PM, you wrote:


Quote:
Uytkownik "Mateusz Viste" <mateusz_at_nie.pamietam> napisa w wiadomoci
news:5b7d4d1d$0$5504$426a74cc_at_news.free.fr...
Chyba jednak nie trafie. W wyraeniu "2 + 2 = 4" mamy zapis czwrki,

Owszem, mamy.

czyli ukad jest co najmniej pitkowy. A w kadym ukadzie od pitkowego
wzwy 2+2 bdzie 4.

Ale od czwrkowego w d ju nie. I o to mi chodzio.

Od czwrkowego w d nie istnieje cyfra 4.


--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

HF5BS
Guest

Thu Aug 23, 2018 4:14 pm   



Uytkownik "RoMan Mandziejewicz" <roman_at_pik-net.pl.invalid> napisa w
wiadomoci news:3408096875$20180823154135_at_squadack.com...
Quote:
Ale od czwrkowego w d ju nie. I o to mi chodzio.

Od czwrkowego w d nie istnieje cyfra 4.

Ot to, sedno sprawy.

--
apy, apy, cztery apy,
A na apach pies kudaty.
Kto dogoni psa? Kto dogoni psa?
Moe ty? Moe ty? Moe jednak ja...?


---
Ta wiadomo zostaa sprawdzona na obecno wirusw przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
https://www.avast.com/antivirus

Mateusz Viste
Guest

Thu Aug 23, 2018 5:00 pm   



On Thu, 23 Aug 2018 15:15:06 +0200, HF5BS wrote:
Quote:
Ilociowo owszem, niezalenie od systemu liczenia i tego jak
uszeregujemy znaki cyfr, czy bdzie grzecznie 0123456789, czy swobodnie
np. 4810729635,

Ale to ju chyba nie podchodzi pod "matematyk"...? Ale ja edukacj
skoczyem (z du ulg zreszt) w liceum, wic mog si myli - by moe
panuje pena dowolno i rwnie dobrze mona powiedzie fz + $ = #k i to
dalej jest "matematyka".

Quote:
Nie prbuj sobie nawet
wyobrazi, by ilociowo byo inaczej, by dziesitne 2+2=/=4.

Zdarza si, e moe by, i wcale nie trzeba siga do gwiazd.

Jak temi dwoma rcami przycinam owcom racice, to w godzin jestem w
stanie zrobi 2 owce. Jeli skorzystam z dwch dodatkowych rk (maonka
czasem uycza), kto mgby pomyle e w tym samym czasie uda si
zaatwi nie dwie, a cztery owce. A wcale nie! W takiej sytuacji
spokojnie 6 dam rad. Czyli 2 + 2 = 6. :)

Mateusz

Sebastian Biały
Guest

Thu Aug 23, 2018 6:19 pm   



On 8/22/2018 4:57 PM, Jacek wrote:
Quote:
Natomiast polecam dzieciakom tcz: stajesz plecami do soca, dzieciaki
za Tob, z wa ogrodowego rozpylasz moliwie drobno wod i jest tcza

I z tego dowiadczenia wasnie wynikney dalsze pytania. Dlatego pryzmat.

Podpowiem jeszcze jedno nieco zdumiewajce dowiadczenie: wsadzi do
basenu w soneczny dzie czarny przedmiot. Jedna strona zrobi si
czerwona druga niebieska. Interesujace ktra to jest jedna a ktra druga Very Happy

HF5BS
Guest

Thu Aug 23, 2018 9:23 pm   



Uytkownik "Mateusz Viste" <mateusz_at_nie.pamietam> napisa w wiadomoci
news:5b7ee847$0$15187$426a34cc_at_news.free.fr...
Quote:
On Thu, 23 Aug 2018 15:15:06 +0200, HF5BS wrote:
Ilociowo owszem, niezalenie od systemu liczenia i tego jak
uszeregujemy znaki cyfr, czy bdzie grzecznie 0123456789, czy swobodnie
np. 4810729635,

Ale to ju chyba nie podchodzi pod "matematyk"...? Ale ja edukacj
skoczyem (z du ulg zreszt) w liceum, wic mog si myli - by moe
panuje pena dowolno i rwnie dobrze mona powiedzie fz + $ = #k i to
dalej jest "matematyka".

Po tym, co dpory do czas temu widziaem w TV, to ja si czasem
zastanawiam, co jeszcze wymyl.
Np. w nowoczesnej matematyce, powiedzmy, e mamy 3 proste. Jak dotd OK.
Ale, s one rnego stopnia.
I tak (tu si zaczyna)
Prosta pierwszego stopnia, to czerwony kwadrat, niebieskie koo i zielony
trjkt.
Prosta drugiego stopnia, to niebieski kwadrat, czerwony trjkt, zielone
koo.
Prosta trzeciego stopnia, to zielony kwadrat, czerwone koo i niebieski
trjkt.
Czy jakie jeszcze okolicznoci temu towarzyszyy, to nie pamitam.
To by chyyyba jaki program edukacyjny, a przedstawia chyba co w rodzaju
kka matematycznego w szkole.
Poniewa wiem, e nauka potrafi zadziwi, zanim powiem, e to bzdury, to
chc mie na to jaki dowd.
Cho prdzej obaczewskiemu uwierz w stwierdzenia typu dwie proste
rwnolege mog si przeci i to nawet zaraz koo ciebie, o, tam pod oknem,
w punkcie, gdzie wczoraj bzykay si dwie muchy... Taka jego geometria. Ale
tego, czy p...li bzdury, czy nie, nie umiem stwierdzi.

Quote:

Nie prbuj sobie nawet
wyobrazi, by ilociowo byo inaczej, by dziesitne 2+2=/=4.

Zdarza si, e moe by, i wcale nie trzeba siga do gwiazd.

Jak temi dwoma rcami przycinam owcom racice, to w godzin jestem w
stanie zrobi 2 owce. Jeli skorzystam z dwch dodatkowych rk (maonka
czasem uycza), kto mgby pomyle e w tym samym czasie uda si
zaatwi nie dwie, a cztery owce. A wcale nie! W takiej sytuacji
spokojnie 6 dam rad. Czyli 2 + 2 = 6. Smile

Pyszny sofizmat Smile (zakadajc, e dziki "zasileniu", nie zmieni si
sposb, ani inne istotne okolicznoci sprawy, a wydajno pomagajcego jest
taka sama, jak "pomaganego").
Cho mnie to brzmi, jak "pojechay trzy tramwaje, jeden skrci w lewo,
drugi by czerwony, a trzeci linii 15". Gdzie to mog by trzy rne, ale i
jeden i ten sam, znaczy si, czerwona pitnastka, ktra skrcia w lewo...
A, jeszcze czwarty mign, Pesa Swing Smile, a w odzi jeszcze wskotorowy Smile
Czyli 5, nie liczc :)

--
apy, apy, cztery apy,
A na apach pies kudaty.
Kto dogoni psa? Kto dogoni psa?
Moe ty? Moe ty? Moe jednak ja...?


---
Ta wiadomo zostaa sprawdzona na obecno wirusw przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
https://www.avast.com/antivirus

Tomasz Szcześniak
Guest

Sat Aug 25, 2018 10:06 pm   



Dnia 23.08.2018 HF5BS <hf5bs_at_t.pl> napisa/a:

Quote:
Wanie, chodzio o ukady liczb od czwrkowego (0--3) w d do dwjkowego
(0--1), w nich liczba 4 nie istnieje. Cho 4 palce nadal bd 4 palcami, ale

Liczba 4 istnieje, podonbnie jak w kadym innym systemie liczbowym. Nie
istnieje CYFRA 4, a to nie to samo.

I momna mie tek, e 4+4 =8 a 2*2=1. Z dawnych lat spdzonych na PW
kojarz mi si dwa pojcia - piercie i ciao (liczb). Odpowiednio je
definiujc mozna mie podobno dowolne liczby w dodawaniu i mnoeniu, ale
tu ju nic nie pamitam, to byo ponad 20 lat temu.

--
Tomasz Szczeniak

tszczesn_at_stareradia.pl
FIDO: 2:480/127.134 HYDEPARK moderator
http://www.stareradia.pl - wszystko o przedwojennej radiotechnice

HF5BS
Guest

Sun Aug 26, 2018 12:18 am   



Uytkownik "Tomasz Szczeniak" <tszczesn_at_elektrit.com> napisa w wiadomoci
news:slrnpo3knt.4rg.tszczesn_at_tomek.dom...
Quote:
Dnia 23.08.2018 HF5BS <hf5bs_at_t.pl> napisa/a:

Wanie, chodzio o ukady liczb od czwrkowego (0--3) w d do
dwjkowego
(0--1), w nich liczba 4 nie istnieje. Cho 4 palce nadal bd 4 palcami,
ale

Liczba 4 istnieje, podonbnie jak w kadym innym systemie liczbowym. Nie
istnieje CYFRA 4, a to nie to samo.

A tak, prawda, zapdziem si, TNX za wskazanie bdu.

--
apy, apy, cztery apy,
A na apach pies kudaty.
Kto dogoni psa? Kto dogoni psa?
Moe ty? Moe ty? Moe jednak ja...?


---
Ta wiadomo zostaa sprawdzona na obecno wirusw przez oprogramowanie antywirusowe Avast.
https://www.avast.com/antivirus

Goto page Previous  1, 2, 3, 4

elektroda NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Białe światło o ładnym widmie i niewieQ1|BY"z9s

NOWY TEMAT

Regulamin - Zasady uzytkowania Polityka prywatnosci Kontakt RTV map News map