RTV forum PL | NewsGroups PL

Zasilacze impulsowe 12V 2,5-3A do LED-ów - nieiskrzą ce przy

NOWY TEMAT

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Zasilacze impulsowe 12V 2,5-3A do LED-ów - nieiskrzą ce przy

jedrek
Guest

Tue Jul 25, 2017 9:54 am   



Może ktoś polecić konkretny zasilacz do LED-ów
12V, wydajność prądowa 2,5-3A, w którym chińczyk nie oszczędzał i raczył
wstawić
w szeregu zasilanie termistor NTC, który ogranicza udar prądowy przy
rozruchu i zasilacz miękko sobie startuje bez "piorunów".
Nic tak nie wkurza jak iskrząca wtyczka - czyli efekt świecącego się
gniazdka, czy też wypalanych styków załączających zasilacz gdy za każdym
rozruchem muszą obsłużyć te dziesiątki amperów w impulsie ładowania
kondensatora za mostkiem.
Większość zasilaczy z gatunku zaklejona hermetycznie czarna obudowa
http://allegro.pl/zasilacz-dc-przelotowy-12v-2-5a-netbit-5-5-2-1-led-i6761384448.html
To zasilacze jak widzę robione po to by ładować iskrami przy rozruchu -
czyli spawarkopodobne.
Chińczyki oszczędzają 0.5$ na termistorze.

Nie wiem jak przedstawiają się zasilacze modułowe z gatunku
http://allegro.pl/zasilacz-12v-36w-3a-do-tasm-led-cctv-i6714676690.html
Bo osoba sprzedająca za dużo na ich temat nie miała do powiedzenia.

Czy raczej w tym przedziale cenowym próżno szukać wykonanego zgodnie ze
sztuką solidnego zasilacza?

ToMasz
Guest

Tue Jul 25, 2017 5:59 pm   



Quote:
Czy raczej w tym przedziale cenowym próżno szukać wykonanego zgodnie ze
sztuką solidnego zasilacza?
ja tu kiedyś pisałem o zasilaczu foxcon. Kupuje je u faceta na allegro,

"holandpoland" KAżdy który kupiłem ( ze 100szt) niezależnie od modelu
nie iskrzy. jak Ci bardzo zależy, to poszukam który ma opóźniony (1 sek)
start. Tylko że dlamnie to wada nie zaleta. Tak czy inaczej wszystkie
włączam włącznikiem i nic nie wybuchło, nie spaliło się.

ToMasz

Zbych
Guest

Tue Jul 25, 2017 6:54 pm   



W dniu 25.07.2017 o 11:54, jedrek pisze:

Quote:
Czy raczej w tym przedziale cenowym próżno szukać wykonanego zgodnie ze
sztuką solidnego zasilacza?

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś się będzie bawił z termistorami w
30W zasilaczu. Prędzej duży ESR kondensatorów w tanim zasilaczu
ograniczy prąd rozruchowy.

J.F.
Guest

Tue Jul 25, 2017 7:03 pm   



Użytkownik "Zbych" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:597793ef$0$15202$65785112_at_news.neostrada.pl...
W dniu 25.07.2017 o 11:54, jedrek pisze:
Quote:
Czy raczej w tym przedziale cenowym próżno szukać wykonanego
zgodnie ze
sztuką solidnego zasilacza?

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś się będzie bawił z
termistorami w 30W zasilaczu. Prędzej duży ESR kondensatorów w tanim
zasilaczu ograniczy prąd rozruchowy.

Tak sie zastanawiam ... czy ograniczenie pradu nie bedzie dodatkowa
funkcja PFC ?
Od jakiej mocy PFC/korekcja jest obowiazkowa ?

J.

Zbych
Guest

Tue Jul 25, 2017 8:03 pm   



W dniu 25.07.2017 o 21:03, J.F. pisze:
Quote:
Użytkownik "Zbych" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:597793ef$0$15202$65785112_at_news.neostrada.pl...
W dniu 25.07.2017 o 11:54, jedrek pisze:
Czy raczej w tym przedziale cenowym próżno szukać wykonanego
zgodnie ze
sztuką solidnego zasilacza?

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś się będzie bawił z
termistorami w 30W zasilaczu. Prędzej duży ESR kondensatorów w tanim
zasilaczu ograniczy prąd rozruchowy.

Tak sie zastanawiam ... czy ograniczenie pradu nie bedzie dodatkowa
funkcja PFC ?
Od jakiej mocy PFC/korekcja jest obowiazkowa ?

EN 61000-3-2 mówi, że nie jest obowiązkowe dla mocy < 75W.

Janusz
Guest

Wed Jul 26, 2017 7:10 pm   



W dniu 2017-07-25 o 20:54, Zbych pisze:
Quote:
W dniu 25.07.2017 o 11:54, jedrek pisze:

Czy raczej w tym przedziale cenowym próżno szukać wykonanego zgodnie ze
sztuką solidnego zasilacza?

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś się będzie bawił z termistorami w
30W zasilaczu. Prędzej duży ESR kondensatorów w tanim zasilaczu
ograniczy prąd rozruchowy.
To w tanim, w dobrym jest odpowiedni scalak przetwornicy, który ma

łagodny start
i to wystarczy.


--
Pozdr
Janusz

jedrek
Guest

Thu Jul 27, 2017 8:27 pm   



"Zbych"
Quote:
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś się będzie bawił z termistorami w
30W zasilaczu.

Nie chce ci się wierzyć, bo dzisiejszy chory świat przyzwyczaił cię niestety
do bylejakości, tandety i pozornej oszczędności. Dziś bylejakość to motto
chorego świata.
Ma to działać, a że byle jak to kogo to obchodzi, i tak za rok pójdzie na
śmietnik...
Zasilacz sieciowy do nawigacji wtyczka 1,5A 5V jak wtykasz do gniazdka to
trzeba robić to z prędkością rakiety, żeby minimalizować ten wkurzający łuk
rozruchowy i najlepiej nie wstrzelić się w szczyt sinusoidy 50Hz tylko
trafić na moment przejścia przez 0 sinusa (chyba nic nie pokręciłem w
rozważaniach kątowo-fazowych Wink i ich przesunięć prądów względem napięć na
ładowanej pojemności).
Zasilacze do netbooków asusa to samo - spawarka na rozruchu niemiłosierna i
potem przypieczone, osmolone niklowane końcówki wtyczki. Mnie to osobiście
wkurza na max.

sirapacz
Guest

Fri Jul 28, 2017 6:09 am   



Quote:
niemiłosierna i potem przypieczone, osmolone niklowane końcówki wtyczki.
Mnie to osobiście wkurza na max.


ale to bardzo dobrze!
oznacza to, że nie masz żadnych poważnych problemów w życiu! Wink

RoMan Mandziejewicz
Guest

Mon Jul 31, 2017 10:00 am   



Hello J.F.,

Tuesday, July 25, 2017, 9:03:41 PM, you wrote:

Quote:
Czy raczej w tym przedziale cenowym próżno szukać wykonanego
zgodnie ze sztuką solidnego zasilacza?
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś się będzie bawił z
termistorami w 30W zasilaczu. Prędzej duży ESR kondensatorów w tanim
zasilaczu ograniczy prąd rozruchowy.
Tak sie zastanawiam ... czy ograniczenie pradu nie bedzie dodatkowa
funkcja PFC ?

W jaki sposób? Raczej wręcz przeciwnie - dioda bocznikująca dławik (i
diodę szybką), żeby uniknąć nasycenia dławika prądem rozruchowym Sad
Tylko NTC albo rezystor bezpiecznikowy.

Quote:
Od jakiej mocy PFC/korekcja jest obowiazkowa ?

Dla oświetlenia od 25W.

--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

RoMan Mandziejewicz
Guest

Mon Jul 31, 2017 10:01 am   



Hello Zbych,

Tuesday, July 25, 2017, 10:03:18 PM, you wrote:

Quote:
Czy raczej w tym przedziale cenowym próżno szukać wykonanego
zgodnie ze
sztuką solidnego zasilacza?
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś się będzie bawił z
termistorami w 30W zasilaczu. Prędzej duży ESR kondensatorów w tanim
zasilaczu ograniczy prąd rozruchowy.
Tak sie zastanawiam ... czy ograniczenie pradu nie bedzie dodatkowa
funkcja PFC ?
Od jakiej mocy PFC/korekcja jest obowiazkowa ?
EN 61000-3-2 mówi, że nie jest obowiązkowe dla mocy < 75W.

Nie ta klasa. Piszemy o oświetleniu a nie sprzęcie komputerowym.


--
Best regards,
RoMan
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)

J.F.
Guest

Mon Jul 31, 2017 2:55 pm   



Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup
dyskusyjnych:478300126.20170731120017_at_pik-net.pl.invalid...
Hello J.F.,
Quote:
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś się będzie bawił z
termistorami w 30W zasilaczu. Prędzej duży ESR kondensatorów w
tanim
zasilaczu ograniczy prąd rozruchowy.
Tak sie zastanawiam ... czy ograniczenie pradu nie bedzie dodatkowa
funkcja PFC ?

W jaki sposób?

Jakby nie patrzec, to uklad sterujacy pradem ladujacym kondensator.
Zeby byly taki jak trzeba, a nie taki, jaki wypadnie :-)

Quote:
Raczej wręcz przeciwnie - dioda bocznikująca dławik (i
diodę szybką), żeby uniknąć nasycenia dławika prądem rozruchowym Sad
Tylko NTC albo rezystor bezpiecznikowy.

Ale to chyba o jakims konkretnym rozwiazaniu ukladowym piszesz.

Quote:
Od jakiej mocy PFC/korekcja jest obowiazkowa ?
Dla oświetlenia od 25W.

Czyli w 30W zasilaczu powinien byc.

J.

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Zasilacze impulsowe 12V 2,5-3A do LED-ów - nieiskrzą ce przy

NOWY TEMAT

RTV map News map