RTV forum PL | NewsGroups PL

ładowanie akumulatora żelowego

NOWY TEMAT

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - ładowanie akumulatora żelowego

pawelj
Guest

Thu May 12, 2005 7:32 pm   



Witam
Mam akumulator żelowy 6v 12Ah. Jakim prądem ładuje sie taki wynalazek?
Chciałbym go ładować prądem ok 3-4 A tak żeby w maks 4 godz sie naładował.
Jakim napięciem?
Mój pomysł na "ładowarkę" jest taki żeby regulować prąd przez reg. napięcia.
Mam do dyspozycji 12V - Chciałbym go zbić do ok 6,5 -7,5 V i w ten sposób
regulować prąd.
Czy są jakieś przeciwskazania lub sugestie co i jak?

--
PawełJ

Konrad Rokicki
Guest

Thu May 12, 2005 9:11 pm   



Quote:
Witam
Mam akumulator żelowy 6v 12Ah. Jakim prądem ładuje sie taki wynalazek?
Chciałbym go ładować prądem ok 3-4 A tak żeby w maks 4 godz sie naładował.
Jakim napięciem?
Mój pomysł na "ładowarkę" jest taki żeby regulować prąd przez reg.
napięcia.
Mam do dyspozycji 12V - Chciałbym go zbić do ok 6,5 -7,5 V i w ten sposób
regulować prąd.
Czy są jakieś przeciwskazania lub sugestie co i jak?


ehh za duży prąd, ładuje sie prądem C/20 czyli 0,6 A, napęcie po naładowaniu
powinien miec ok 7,2 V . więc na początek musisz dac większe np ok 8 V
a pozatym wydaje mi sie ze za duzo kombinujesz, poszukaj troche ..

RoMan Mandziejewicz
Guest

Thu May 12, 2005 10:43 pm   



Hello Konrad,

Friday, May 13, 2005, 12:11:52 AM, you wrote:

Quote:
Mam akumulator żelowy 6v 12Ah. Jakim prądem ładuje sie taki wynalazek?
Chciałbym go ładować prądem ok 3-4 A tak żeby w maks 4 godz sie naładował.
Jakim napięciem?

[...]

Quote:
ehh za duży prąd, ładuje sie prądem C/20 czyli 0,6 A, napęcie po naładowaniu
powinien miec ok 7,2 V . więc na początek musisz dac większe np ok 8 V
a pozatym wydaje mi sie ze za duzo kombinujesz, poszukaj troche ..

Straszne herezje opowiadasz.

--
Best regards,
RoMan mailto:roman_at_pik-net.pl

Konrad Rokicki
Guest

Fri May 13, 2005 5:48 am   



[..]

Quote:
Straszne herezje opowiadasz.

ja ?? czy kolega ?? mogłybś sprecyzowac co sie nie zgadza ??

Artur Butryn
Guest

Fri May 13, 2005 6:47 am   



Użytkownik "Konrad Rokicki" <rockykon_at_wp.pl> napisał w wiadomości
news:d60k6m$20sg$1_at_node2.news.atman.pl...


Quote:
ehh za duży prąd, ładuje sie prądem C/20 czyli 0,6 A, napęcie po
naładowaniu
powinien miec ok 7,2 V . więc na początek musisz dac większe np ok 8 V
a pozatym wydaje mi sie ze za duzo kombinujesz, poszukaj troche ..

Czyżby....? Wink
coś niecoś o ładowaniu aku żelowych jest tutaj
http://www.cyfronika.com.pl/zelowe_instrukcja.htm
Wystarczyło tylko gogle uruchomić

--
Pozdr
Artur

RoMan Mandziejewicz
Guest

Fri May 13, 2005 8:39 am   



Hello Konrad,

Friday, May 13, 2005, 8:48:40 AM, you wrote:

Za dużo tniesz!

Quote:
Straszne herezje opowiadasz.
ja ?? czy kolega ?? mogłybś sprecyzowac co sie nie zgadza ??

Wszystko.

Nie wymusisz napięcia początku ładowania 8V żądając równocześnie prądu
ładowania C/20.

Akumulatory żelowe można ładować prądem C/3 i jest to powszechnie
stosowane w UPSach. Ba! Często pierwsza faza ładowania przebiega z
prądem C/1 - zadaniem układu ładowania jest jak najszybsza gotowość do
następnej przerwy w zasilaniu.

Ładowanie prądem C/3 jest całkowicie bezpieczne dla akumulatora.

Ładowanie prądem C/20 jest dobre(?) wtedy, gdy nie kontrolujesz końcowego
napięcia ładowania. Ale ja w ogóle nie przyjmuję do wiadomości takiej
możliwości.

--
Best regards,
RoMan mailto:roman_at_pik-net.pl

Konrad Rokicki
Guest

Fri May 13, 2005 10:27 am   



Quote:
Ładowanie prądem C/20 jest dobre(?) wtedy, gdy nie kontrolujesz końcowego
napięcia ładowania. Ale ja w ogóle nie przyjmuję do wiadomości takiej
możliwości.

oj .. chodziło mi o C/2 i mówiłem o optymalnych warunkach ładowania,

samochodowy akumulator po naładowaniu ( z tego co pamiętam) pownien miec ok
14,4 V, wiec ten akumulator powiniem mniec ok 7,2 V ..ale z tego co widze to
powinno być troszke mniejsze ...

RoMan Mandziejewicz
Guest

Fri May 13, 2005 10:47 am   



Hello Konrad,

Friday, May 13, 2005, 1:27:17 PM, you wrote:

Quote:
Ładowanie prądem C/20 jest dobre(?) wtedy, gdy nie kontrolujesz końcowego
napięcia ładowania. Ale ja w ogóle nie przyjmuję do wiadomości takiej
możliwości.
oj .. chodziło mi o C/2 i mówiłem o optymalnych warunkach ładowania,

oj .. zmyślasz nie potrafiąc się przyznać do błędu.

Quote:
samochodowy akumulator po naładowaniu ( z tego co pamiętam) pownien miec ok
14,4 V, wiec ten akumulator powiniem mniec ok 7,2 V ..ale z tego co widze to
powinno być troszke mniejsze ...

Powinno być większe. Ale najpierw poczytaj o pracy buforowej i
cyklicznej.


--
Best regards,
RoMan mailto:roman_at_pik-net.pl

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - ładowanie akumulatora żelowego

NOWY TEMAT

RTV map News map