RTV forum PL | NewsGroups PL

Jakie kabelki do okablowania mieszkania

NOWY TEMAT

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Jakie kabelki do okablowania mieszkania

Goto page 1, 2  Next

Goldman
Guest

Sat Apr 09, 2005 5:50 pm   



Witam

W moim mieszkaniu rozpoczyna sie remont, wiec to dobra okazja by dokonac
kilku ulepszen.
Jednym z nich jest rozprowadzenie kabli pod tynkiem na potrzeby TV, net,
sygnalowe S-VHS (4 zyly ekranowane) oraz dodatkowe gniazdka elektryczne
Wszystko w topologii gwiazdy, w jednym punkcie mieszkania bedzie centralka
gdzie bede dokonywal
odpowiednich podlaczen, czyli np. w pokoju 1 z komputera puszczam sygnal do
gniazdka, w centralce przelaczam sygnal do pokoju z telewizorem, a tam
odbieram sygnal z gniazdka.

Oto moje pytania:
1. Od jakiego producenta moge dostac odpowiedniej jakosci kable na potrzeby
przesylu sygnalu Audio i Video (w normalnej cenie rzedu kilku zl/m) ?
Odwiedzilem kilka sklepow i hutrowni we Wroclawiu, ale oferta bardzo
skromna
Skretka ekranowana odpada, musi to byc kabel 4-zylowy, ekranowana kazda
z nich

2. Do centralki potrzebuje krosownicy by przelaczac sygnal net, TV, i S-VHS
Kto je robi - nigdzie nie widzieli czegos takiego

3. Jaki producent robi gniazdka do wyprowadzenia sygnalu S-VHS ?
Moze to byc ew gniazdko typu zaslepka, w ktorym wywierce potrzebne
otwory na np 4 cinch

Wszelkie sugestie mile widziane, prosze o konkretne informacje
Dzieki
Goldman

Waldemar Krzok
Guest

Sat Apr 09, 2005 6:16 pm   



Goldman wrote:
Quote:
Witam

W moim mieszkaniu rozpoczyna sie remont, wiec to dobra okazja by dokonac
kilku ulepszen.
Jednym z nich jest rozprowadzenie kabli pod tynkiem na potrzeby TV, net,
sygnalowe S-VHS (4 zyly ekranowane) oraz dodatkowe gniazdka elektryczne
Wszystko w topologii gwiazdy, w jednym punkcie mieszkania bedzie centralka
gdzie bede dokonywal
odpowiednich podlaczen, czyli np. w pokoju 1 z komputera puszczam sygnal do
gniazdka, w centralce przelaczam sygnal do pokoju z telewizorem, a tam
odbieram sygnal z gniazdka.

Oto moje pytania:
1. Od jakiego producenta moge dostac odpowiedniej jakosci kable na potrzeby
przesylu sygnalu Audio i Video (w normalnej cenie rzedu kilku zl/m) ?
Odwiedzilem kilka sklepow i hutrowni we Wroclawiu, ale oferta bardzo
skromna
Skretka ekranowana odpada, musi to byc kabel 4-zylowy, ekranowana kazda
z nich

gdzie we Wrocławiu kupisz, nie wiem. Ja kupuję u Segora.

Quote:
2. Do centralki potrzebuje krosownicy by przelaczac sygnal net, TV, i S-VHS
Kto je robi - nigdzie nie widzieli czegos takiego

3. Jaki producent robi gniazdka do wyprowadzenia sygnalu S-VHS ?
Moze to byc ew gniazdko typu zaslepka, w ktorym wywierce potrzebne
otwory na np 4 cinch
Na przykład Barker ma w swoich seriach gniazda podtynkowe do BNC. Ja tam

wstawiłem 4 biegunowe gniazdo typu mikrofon CB do podłączenia
głośników, 6 biegunowe DIN do sterowania czegokolwiek (chwilowo bez
niczego) oraz USB do centrali telefonicznej. Trochę mechaniki wymaga,
ale gniazda estetyczne, można łączyć we wspólne ramki (1-4) itd. Mam też
telefon (analog i ISDN), TV oraz sieć komputerową na tych gniazdach.
Znaczy sieć mam ma Telemeter, ale ramki Barkera.
I tak kładłbym na twoim miejscu rurki, bo na pewno po malowaniu będzie
ci brakowało przewodu.

Waldek

Włodzimierz Wojtiuk
Guest

Sat Apr 09, 2005 6:27 pm   



Użytkownik "Goldman" <goldman_at_kasujtoo2.pl> napisał w wiadomości
news:d398ei$s9r$1_at_nemesis.news.tpi.pl...
Quote:
Witam

W moim mieszkaniu rozpoczyna sie remont, wiec to dobra okazja by dokonac
kilku ulepszen.
obejrzyj

stronkę dipola
zwróć uwagę na hasło domnet

Włodek

Tomasz Piasecki
Guest

Sat Apr 09, 2005 6:44 pm   



Waldemar Krzok wrote:

Quote:
I tak kładłbym na twoim miejscu rurki, bo na pewno po malowaniu będzie
ci brakowało przewodu.
Smile


Masz jakieś doświadczenia z przeciąganiem kabla przez zamurowany
peszel? Bo ja mogę być niedługo postawiony przed zadaniem położenia
instalacji elektrycznej i się zastanawiam nad ich stosowaniem.

Jak to idzie? Ile zakrętów taki kabel do rozprowadzenia elektryki 3x1,5
mm wyrobi? Nie chciałbym dawać puszki na każdym zakręcie. Jak to się w
ogóle robi? Do wciągnięcia kabla wykorzystuje się kabel poprzedni czy
też zostawia w peszlu jakiś sznurek?

TP.

--
| _ _ _ |
| _____ _| |_| | __ (o) | | __ __ @poczta.onet.pl |
| | \ | | |o \| \| |/o |/ _\| \ |
| |_|_|_| \_| |__/|_| |_|\__|\__||_| Tomasz Piasecki |

Waldemar Krzok
Guest

Sat Apr 09, 2005 7:14 pm   



Tomasz Piasecki wrote:
Quote:
Waldemar Krzok wrote:

I tak kładłbym na twoim miejscu rurki, bo na pewno po malowaniu będzie
ci brakowało przewodu.

:)

Masz jakieś doświadczenia z przeciąganiem kabla przez zamurowany peszel?
Bo ja mogę być niedługo postawiony przed zadaniem położenia instalacji
elektrycznej i się zastanawiam nad ich stosowaniem.

mam. Przeciągnąłem już parę kilometrów kabla ;-)

Quote:
Jak to idzie? Ile zakrętów taki kabel do rozprowadzenia elektryki 3x1,5
mm wyrobi? Nie chciałbym dawać puszki na każdym zakręcie. Jak to się w
ogóle robi? Do wciągnięcia kabla wykorzystuje się kabel poprzedni czy
też zostawia w peszlu jakiś sznurek?

są różne technologie. Ja kupiłem w sklepie elektrycznym dla
profesjonałów żyłkę do przeciągania kabla. Żyłka ma jakieś 4mm średnicy
i na obu końcach metalowe końcówki z uchem do zawiązania kabla. Na
jednym końcu jest jakieś 5cm metalowej sprężyny, by "po zakrętach"
przejść. Oczywiście nie rób za wąskich zakrętów, bo nie przelezie, atam,
gdzie musisz dać 90° daj puszkę.
Aha, kable do peszela to izolowane pojedyncze przewody bez izolacji
wspólnej. W jeden peszel nie wolno dawać 230V i telekomunikacji, czyli
kładziesz 2 systemy peszli, jeden do telekomunikacji (telefon, sieć
komputerowa, telefon, sterowanie) i jeden do sieci energetycznej. Zaleca
się równieżnie umieszczanie różnych obwodów bezpiecznikowych w jednym
peszlu, ale gdzieniegdzie to olałem, bo po prostu nie chciało mi się
kuć. Starałem się jednak przejść wtedy drutami do sąsiedniej puszki, by
nie mieć dwóch różnych obwodów na gołych drutach w jednej puszce.

W istniejącej instalacji można przeciągnąć nowe druty wyciągając jeden
stary, ale żyłka instalacyjna to dobry wynalazek i zaoszczędza
domownikom nauki wyrazów obcych Wink
Przepychanie drutu bez żyłki działa na krótkich odcinkach bez (albo
prawie) zakrętów, ale na dłuższych odcinkach bez kurew się nie obędzie Wink
W Obi też podobne widziałem w cenie ok. 10EUR, ale nie takie dobre. Ja
zapłaciłem jakieś 20EUR za żyłkę 15m. Więcej raczej nie trzeba. To jest
też mój rekord w przepychaniu kabla. Puściłem 3 peszle z poddasza do
piwnicy (3 piętra) w zaślepionym kanale komina. W jednym leci 2x sieć
komputerowa, telefon i TV, w jednym 2 obwody 230V, jeden jest rezerwa.

Waldek

piotrek sp5fci
Guest

Sat Apr 09, 2005 7:22 pm   



Witaj Waldemar,

W Twoim liście datowanym 9 kwietnia 2005 (21:16:55) można przeczytać:



Quote:
Na przykład Barker ma w swoich seriach gniazda podtynkowe do BNC. Ja tam
wstawiłem 4 biegunowe gniazdo typu mikrofon CB do podłączenia
głośników, 6 biegunowe DIN do sterowania czegokolwiek (chwilowo bez
niczego) oraz USB do centrali telefonicznej. Trochę mechaniki wymaga,
ale gniazda estetyczne, można łączyć we wspólne ramki (1-4) itd. Mam też
telefon (analog i ISDN), TV oraz sieć komputerową na tych gniazdach.
Znaczy sieć mam ma Telemeter, ale ramki Barkera.
berker ma również ramki 5-krotne, chyba na pewno jako jedyna firma, po

za tym maja plaskie klawisze, co umozliwia np wklejenie klawisza i
wywiercenie w nim otworu na dowolne gniazdo, natomisat jesli chodzi o
moduly teleinformatyczne to mozna jeszcze porównac z sisteną legranda,
co do berkera to o wiele większy wybor jest w seriach niemieckich,
modul 2, b1, b3 , itp


--
Pozdrowienia,
piotrek sp5fci

--
Archiwum grupy: http://niusy.onet.pl/pl.misc.elektronika

Tomasz Piasecki
Guest

Sat Apr 09, 2005 7:24 pm   



Waldemar Krzok wrote:

Quote:
Aha, kable do peszela to izolowane pojedyncze przewody bez izolacji
wspólnej.
O. A jak to się ma do regulacji prawnych?


Dzięki za informacje.

TP.

--
| _ _ _ |
| _____ _| |_| | __ (o) | | __ __ @poczta.onet.pl |
| | \ | | |o \| \| |/o |/ _\| \ |
| |_|_|_| \_| |__/|_| |_|\__|\__||_| Tomasz Piasecki |

Marek Dzwonnik
Guest

Sat Apr 09, 2005 7:29 pm   



Użytkownik "Waldemar Krzok" <waldemar.krzok_at_t-online.de> napisał w
wiadomości news:d39d4f$m7$05$8_at_news.t-online.com

Quote:
są różne technologie. Ja kupiłem w sklepie elektrycznym dla
profesjonałów żyłkę do przeciągania kabla. Żyłka ma jakieś 4mm
średnicy i na obu końcach metalowe końcówki z uchem do zawiązania kabla.
Na jednym końcu jest jakieś 5cm metalowej sprężyny, by "po zakrętach"
przejść.

Żyłka (czy raczej pręt) do przeciągania kabli jest przydatna, ale bardzo
sztywna i przez to nie lubi ciasnych zakrętów. Za to w pokręconym peszlu
świetnie sprawuje się sprężyna kibloinzynieryjna - taka do udrażniania
instalacji (zgoła nie elektrycznej Wink. Tylko trzeba ją pozbawić ostrego
zakończenia - np. przez zaklejenie taśmą izolacyjną.


--
Marek Dzwonnik, GG: #2061027 - zwykle jako 'niewidoczny'
(Uwaga Gadu-Gadulcowicze: Nie odpowiadam na anonimy.)

Waldemar Krzok
Guest

Sat Apr 09, 2005 8:10 pm   



Tomasz Piasecki wrote:
Quote:
Waldemar Krzok wrote:

Aha, kable do peszela to izolowane pojedyncze przewody bez izolacji
wspólnej.

O. A jak to się ma do regulacji prawnych?

Dzięki za informacje.

TP.

całkiem nieźle. Luźne kable są właśnie robione do peszeli. W każdym

razie w tej części Europy jest to dozwolone i praktykowane od stuleci Smile
Kupuję te druty w kolorach niebieskim, brązowym, czarnym i żółtozielonym
w paczkach po 100m.

Waldek

Waldemar Krzok
Guest

Sat Apr 09, 2005 8:16 pm   



Marek Dzwonnik wrote:
Quote:
Użytkownik "Waldemar Krzok" <waldemar.krzok_at_t-online.de> napisał w
wiadomości news:d39d4f$m7$05$8_at_news.t-online.com


są różne technologie. Ja kupiłem w sklepie elektrycznym dla
profesjonałów żyłkę do przeciągania kabla. Żyłka ma jakieś 4mm
średnicy i na obu końcach metalowe końcówki z uchem do zawiązania kabla.
Na jednym końcu jest jakieś 5cm metalowej sprężyny, by "po zakrętach"
przejść.


Żyłka (czy raczej pręt) do przeciągania kabli jest przydatna, ale bardzo
sztywna i przez to nie lubi ciasnych zakrętów. Za to w pokręconym peszlu
świetnie sprawuje się sprężyna kibloinzynieryjna - taka do udrażniania
instalacji (zgoła nie elektrycznej Wink. Tylko trzeba ją pozbawić ostrego
zakończenia - np. przez zaklejenie taśmą izolacyjną.

jak peszel wystarczająco gruby, to można próbować. Prętem tego nie
chciałem nazwać, bo prętem toto nie jest. No może żyła Wink
Sztywne toto nie jest, dzięki tej sprężynie na końcu masz coś w rodzaju
kiblowej sprężyny. Aż polazłem do piwnicy zmierzyć: ma 10cm sprężynki na
dziobie.

Waldek

RoMan Mandziejewicz
Guest

Sat Apr 09, 2005 8:19 pm   



Hello Tomasz,

Saturday, April 9, 2005, 9:44:54 PM, you wrote:

Quote:
I tak kładłbym na twoim miejscu rurki, bo na pewno po malowaniu będzie
ci brakowało przewodu.
Smile
Masz jakieś doświadczenia z przeciąganiem kabla przez zamurowany
peszel? Bo ja mogę być niedługo postawiony przed zadaniem położenia
instalacji elektrycznej i się zastanawiam nad ich stosowaniem.
Jak to idzie? Ile zakrętów taki kabel do rozprowadzenia elektryki 3x1,5
mm wyrobi? Nie chciałbym dawać puszki na każdym zakręcie. Jak to się w
ogóle robi? Do wciągnięcia kabla wykorzystuje się kabel poprzedni czy
też zostawia w peszlu jakiś sznurek?

Przy wymianie starej instalacji korzysta się ze starego przewodu. Przy
układaniu nowej - ze specjalnej - nie wiem jak to nazwać -
kilkumilimetrowej 'żyłki' nylonowej z zamocowaną na końcu sprężynującą
końcówką i oczkiem. Sprężynująca końcówka ułatwia przejście zakrętów a
sama 'żyłka' jest na tyle sztywna, że umożliwia przepchnięcie całości.
Po przepchnięciu 'żyłki', do końca mocujesz przewód i wyciągasz.

--
Best regards,
RoMan mailto:roman_at_pik-net.pl

Krzysiek.
Guest

Sat Apr 09, 2005 8:21 pm   



Tomasz Piasecki <mtbrider_at__-nospam-_.poczta.onet.pl> napisal nam:

Quote:
Waldemar Krzok wrote:

I tak kładłbym na twoim miejscu rurki, bo na pewno po malowaniu
będzie ci brakowało przewodu.
:)

Masz jakieś doświadczenia z przeciąganiem kabla przez zamurowany
peszel? Bo ja mogę być niedługo postawiony przed zadaniem położenia
instalacji elektrycznej i się zastanawiam nad ich stosowaniem.

Jak to idzie? Ile zakrętów taki kabel do rozprowadzenia elektryki
3x1,5 mm wyrobi? Nie chciałbym dawać puszki na każdym zakręcie. Jak
to się w ogóle robi? Do wciągnięcia kabla wykorzystuje się kabel
poprzedni czy też zostawia w peszlu jakiś sznurek?


sznurek bym zostawil ale...
wracajac do tematu, kuleczka nie duza i odkurzacz Smile przeciagnie spokojnie,
najpierw nitka np, pozniej nitka wciagnac mozna sznurek i nim...

wez pod uwage ze dodanie do istniejacych kabli nowych moze byc zakonczone
fiaskiem :/
bedzie sie owijal kabel z tymi co juz sa np i bedzie sie blokowac,
oczywiscie jak peszel szeroki to problemow byc nie powinno.

Waldemar Krzok
Guest

Sat Apr 09, 2005 8:21 pm   



piotrek sp5fci wrote:
Quote:
Witaj Waldemar,

W Twoim liście datowanym 9 kwietnia 2005 (21:16:55) można przeczytać:




Na przykład Barker ma w swoich seriach gniazda podtynkowe do BNC. Ja tam
wstawiłem 4 biegunowe gniazdo typu mikrofon CB do podłączenia
głośników, 6 biegunowe DIN do sterowania czegokolwiek (chwilowo bez
niczego) oraz USB do centrali telefonicznej. Trochę mechaniki wymaga,
ale gniazda estetyczne, można łączyć we wspólne ramki (1-4) itd. Mam też
telefon (analog i ISDN), TV oraz sieć komputerową na tych gniazdach.
Znaczy sieć mam ma Telemeter, ale ramki Barkera.

berker ma również ramki 5-krotne, chyba na pewno jako jedyna firma, po
za tym maja plaskie klawisze, co umozliwia np wklejenie klawisza i
wywiercenie w nim otworu na dowolne gniazdo, natomisat jesli chodzi o
moduly teleinformatyczne to mozna jeszcze porównac z sisteną legranda,
co do berkera to o wiele większy wybor jest w seriach niemieckich,
modul 2, b1, b3 , itp

fakt, niektóre systemy Berkera mają ramki 5x. Ten, który ja mam ma max.
4. W sumie można stosować system niemiecki, do modul 2 są chyba gniazda
wg systemu polskiego (z bolcem). A i tak dałbym w Polsce gniazda
niemieckie Schuko. Większość wtyczek i tak pasuje. U Berkera podoba mi
się, że masz te gniazda bez wkładów (same płytki z rozpieraczem i dekiel
do tego) i możesz tam przypasować różne gniazdka.

Waldek

Krzysiek.
Guest

Sat Apr 09, 2005 8:25 pm   



Quote:
Przy wymianie starej instalacji korzysta się ze starego przewodu. Przy
układaniu nowej - ze specjalnej - nie wiem jak to nazwać -
kilkumilimetrowej 'żyłki' nylonowej z zamocowaną na końcu sprężynującą
końcówką i oczkiem. Sprężynująca końcówka ułatwia przejście zakrętów a
sama 'żyłka' jest na tyle sztywna, że umożliwia przepchnięcie całości.
Po przepchnięciu 'żyłki', do końca mocujesz przewód i wyciągasz.

skuwka od malego dlugopisu, przycieta tak by byla krotksza, okragla glowka,
zalewsz klejem z pistoletu (hot glue) i wkladasz koniec linki stalowej fi
2 - 3mm, u mnie to dzialalo ale dlugosc 4m i lagodny zakret zrobiony. Mialem
te rzeczy w domu wiec po co wydawac kase :)

prad i siec LAN mozna dac pod tynk, kto to bedzie zmienial w ciagu 40lat...
skretke cat 6 jak ktos za duzo czyta Lema Smile

badworm
Guest

Sat Apr 09, 2005 8:51 pm   



Goldman napisał(a):
Quote:
Witam
W moim mieszkaniu rozpoczyna sie remont, wiec to dobra okazja by dokonac
kilku ulepszen.
Jednym z nich jest rozprowadzenie kabli pod tynkiem na potrzeby TV, net,
sygnalowe S-VHS (4 zyly ekranowane) oraz dodatkowe gniazdka elektryczne

Drobna aczkolwiek istotna poprawka - nie S-VHS lecz jak już to S-Video!
--
Pozdrawiam Bad Worm badworm{"a" w kolku}post[punkt]pl
GG# 2400455 ICQ# 320399066
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=24
http://browsehappy.pl/

Goto page 1, 2  Next

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Jakie kabelki do okablowania mieszkania

NOWY TEMAT

RTV map News map