RTV forum PL | NewsGroups PL

Jak zbudować własny projektor?

NOWY TEMAT

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Jak zbudować własny projektor?

Goto page 1, 2, 3  Next

Przetarg
Guest

Fri Jul 01, 2005 8:59 am   



Zaciekawiony budową domowego projektora (Dużo materiałów na necie) zakupiłem
diaskop czyli rzutnik do folii. Według wszystkich instrukcji należało go
rozebrać i przerobić na drewniane pudełko. Za bardzo to nie wychodziło bo
nawet 2 halogeny 500W dawały mniej światła niż oryginalna lampa 24V 250W
zmontowałem diaskop.
Rozebrałem notebooka ale monochromatycznego. Położyłem matryce i rewelacja.
Obraz ostry na przekątnej 4-5m. Coś pięknego. Teraz moje pytania Smile
1. Jeżeli kupie monitor LCD położę matryce kolorową czy będzie podobnie
świecić? Podobno matryce przepuszczają 10% światła tylko nie wiem czy różnią
się czymś czarno białe od kolorowych? Czy kolorowe może mniej światła
przepuszczają?

2. Jest tam transformator 24V widziałem że żarówki do diaskopów 400W ale na
36V. Czy takie transformatory można gdzieś dostać?

Jeżeli matryca będzie podobnie działała to za 400zł będę miał projektor do
filmów i nie tylko z żarówkami za 10zł zamiast 1500zł :)

3. Dlaczego nikt w żadnym opisie nie powiedział że wystarczy na diaskop
położyć matryce? Najprostsze rozwiązanie i idealnie dopasowane soczewki?

pebro
Guest

Fri Jul 01, 2005 9:16 am   



Użytkownik "Przetarg" <monster[nospam]@p.com.pl> napisał w wiadomości
Quote:

3. Dlaczego nikt w żadnym opisie nie powiedział że wystarczy na diaskop
położyć matryce? Najprostsze rozwiązanie i idealnie dopasowane soczewki?

Widzialem gdzies takie rozwiazanie w necie, matryca byla przyklejona tasma

klejaca do szyby diaskopu.

--
Pozdrawiam
Paweł /pebro/

MK
Guest

Fri Jul 01, 2005 9:26 am   



"Przetarg" <monster[nospam]@p.com.pl> wrote in message
news:da345r$90u$1_at_news.dialog.net.pl...
Quote:

3. Dlaczego nikt w żadnym opisie nie powiedział że wystarczy na diaskop
położyć matryce? Najprostsze rozwiązanie i idealnie dopasowane soczewki?

Mialem do czynienia z takim "projektorem" jakies 10 lat temu. Byla to

nakladka na epidiaskop w postaci kolorowej matrycy LCD w plastikowej ramie.
Jak na tamte czasy dzialalo to calkiem dobrze - rozdzielczosc co prawda
640x480 / 256 kolorów.
Bylo to rowiazanie produkcji chyba firmy 3M.
Ale wtedy nikt nie myslal o ogladaniu filmow z komputera...

Pozdrawiam
MK

tomm
Guest

Fri Jul 01, 2005 9:40 am   



Quote:
Rozebrałem notebooka ale monochromatycznego. Położyłem matryce i
rewelacja.

moglbys wiec ty dac opis swojego rozwiazania na net ??


Tomek

Wojtek
Guest

Fri Jul 01, 2005 10:10 am   



"Przetarg" <monster[nospam]@p.com.pl> wrote in message
news:da345r$90u$1_at_news.dialog.net.pl...

Quote:
1. Jeżeli kupie monitor LCD położę matryce kolorową czy będzie podobnie
świecić? Podobno matryce przepuszczają 10% światła tylko nie wiem czy
różnią
się czymś czarno białe od kolorowych? Czy kolorowe może mniej światła
przepuszczają?

Potwierdzam. Moja matryca ze współczesnego monitora przepuszcza bardzo mało
światła. W dodatku dużą cześć rozprasza z powodu matowej warstwy zewnętrznej
(polaryzator). Trzeba mieć mocną lampę i dobre chłodzenie matrycy.

Wojtek

news.versatel.de
Guest

Fri Jul 01, 2005 10:12 am   



tomm wrote:
Quote:
Rozebrałem notebooka ale monochromatycznego. Położyłem matryce i
rewelacja.

moglbys wiec ty dac opis swojego rozwiazania na net ??


Tomek

No przeca dal opis "POLOZYC MATRYCE".

Andy

PK
Guest

Fri Jul 01, 2005 11:02 am   



Przetarg wcześniej napisał:
Quote:
3. Dlaczego nikt w żadnym opisie nie powiedział że wystarczy na diaskop
położyć matryce? Najprostsze rozwiązanie i idealnie dopasowane soczewki?

słabo szukałeś.
P.

Lukasz
Guest

Fri Jul 01, 2005 11:11 am   



Quote:
Potwierdzam. Moja matryca ze współczesnego monitora przepuszcza bardzo
mało światła. W dodatku dużą cześć rozprasza z powodu matowej warstwy
zewnętrznej (polaryzator). Trzeba mieć mocną lampę i dobre chłodzenie
matrycy.

Tylko czy przepuszcza mniej niż czarno biała? Bo z mono lcd jest ok choć
trzeba i tak ją chłodzić bo zaczyna ciemnieć tam gdzie cieplejsza.

PAndy
Guest

Fri Jul 01, 2005 11:15 am   



"Wojtek" <wniedzie_at_interia.pl> wrote in message
news:da38kg$60f$1_at_nemesis.news.tpi.pl...
Quote:

"Przetarg" <monster[nospam]@p.com.pl> wrote in message
news:da345r$90u$1_at_news.dialog.net.pl...

1. Jeżeli kupie monitor LCD położę matryce kolorową czy będzie podobnie
świecić? Podobno matryce przepuszczają 10% światła tylko nie wiem czy
różnią
się czymś czarno białe od kolorowych? Czy kolorowe może mniej światła
przepuszczają?

Potwierdzam. Moja matryca ze współczesnego monitora przepuszcza bardzo
mało
światła. W dodatku dużą cześć rozprasza z powodu matowej warstwy
zewnętrznej
(polaryzator). Trzeba mieć mocną lampę i dobre chłodzenie matrycy.

Albo odciac podczerwien...

J.F.
Guest

Fri Jul 01, 2005 11:19 am   



On Fri, 1 Jul 2005 11:59:00, "Przetarg" <monster[nospam]@p.com.pl>
wrote:

Quote:
1. Jeżeli kupie monitor LCD położę matryce kolorową czy będzie podobnie
świecić? Podobno matryce przepuszczają 10% światła tylko nie wiem czy różnią
się czymś czarno białe od kolorowych? Czy kolorowe może mniej światła
przepuszczają?

Musza mniej przepuszczac. W koncu kazdy pixel przepuszcza tylko jeden
kolor, a pozostale dwa wycina. A wczesniej polaryzator wycina polowe.
Wiec 16% to byloby w przypadku idealnym.

Quote:
2. Jest tam transformator 24V widziałem że żarówki do diaskopów 400W ale na
36V. Czy takie transformatory można gdzieś dostać?

Indel ci nawinie na zamowienie :-)

Mozesz sprobowac dolozyc trafo 12V/150W ..

Quote:
3. Dlaczego nikt w żadnym opisie nie powiedział że wystarczy na diaskop
położyć matryce? Najprostsze rozwiązanie i idealnie dopasowane soczewki?

Ja tam nie wiem, ale takie nakladki na diaskop to byly od lat znane,
sprzedawane i uzywane..

J.

Dariusz Zolna
Guest

Fri Jul 01, 2005 2:52 pm   



Użytkownik "Przetarg" <monster[nospam]@p.com.pl> napisał:
Quote:
Jeżeli matryca będzie podobnie działała to za 400zł będę miał projektor
do
filmów i nie tylko z żarówkami za 10zł zamiast 1500zł Smile

Jak już masz rzutnik to sobie kup takie coś:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56082623

--
Darek Żołna
http://www.zolna.org
_____________________________________
Czasem warto zajrzeć - http://rtfm.bsdzine.org/

Przetarg
Guest

Fri Jul 01, 2005 3:08 pm   



Quote:
Jak już masz rzutnik to sobie kup takie coś:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56082623
tak jak pisze filmy na tym nie zadziałają bo słaba matryca jak w notebookach

sprzed 8 lat.

Czyli nie ma co liczyć że na kolorowym będzie taki sam obraz jak na czarno
białym:( Wiec musze dołożyć to trafo i kupić 36V 400W i powinno byc ok

soft
Guest

Fri Jul 01, 2005 4:08 pm   



Witam.
Kiedys zciagnalem ciekawy plik na ten temat -
http://www.laptop.pl/files/1.pdf

J.F.
Guest

Fri Jul 01, 2005 4:18 pm   



On Fri, 1 Jul 2005 18:08:13 +0200, "Przetarg"

Quote:
Czyli nie ma co liczyć że na kolorowym będzie taki sam obraz jak na czarno
białym:( Wiec musze dołożyć to trafo i kupić 36V 400W i powinno byc ok

pomysl nad lampa metalohalogenkowa.

J.

Shreek
Guest

Fri Jul 01, 2005 6:02 pm   



Użytkownik "Dariusz Zolna" <abc_at_abc.com> napisał w wiadomości
news:da3p9q$92n$1_at_nemesis.news.tpi.pl...

Quote:
Jak już masz rzutnik to sobie kup takie coś:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56082623


Miałem dokładnie takie coś w łapkach.
Jest to z demobilu USArmy (poważnie) nawiezione do Polski.

Niestety, pomimo bardzo solidnego wykonania (jest nawet wydajne chłodzenie)
technologia LCD jest sprzed ponad 10 lat gdzie czasy reakcji matrycy były
rzędu 100ms.
Jakikolwiek poruszający się obiekt na tej matrycy daje długo pozostający
cień ...

--
Mirosław P.
GG 1119311

Goto page 1, 2, 3  Next

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Jak zbudować własny projektor?

NOWY TEMAT

RTV map News map