RTV forum PL | NewsGroups PL

Jak czyscic styki po wylaniu baterii alkalicznej?

NOWY TEMAT

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Jak czyscic styki po wylaniu baterii alkalicznej?

±ćęłń󶼿
Guest

Wed Jul 26, 2017 8:52 am   



No trafiło mnie (znów niestety), nos mi kazał zajrzeć do szuflady z starymi aparatami i w jednym korpusie Praktica VLC2 zostawiona bateria alkaliczna Panasonic 4,5 V wylała, styki w aparcie (obydwa) nadkorodowane.
Poza delikatnym czyszczeniem mechanicznym, czy s± jakie¶ "patenty" na czyszczenie styków zalanych przez baterie alkaliczne?

Pytanie drugie:
Czy baterie rtęciowe / litowe też wylewaj± ze staro¶ci?
A węglowe?

J.F.
Guest

Wed Jul 26, 2017 9:06 am   



Użytkownik "±ćęłń󶼿" napisał w wiadomo¶ci grup
dyskusyjnych:ol9l5i$da6$1_at_node1.news.atman.pl...
Quote:
Pytanie drugie:
Czy baterie rtęciowe / litowe też wylewaj± ze staro¶ci?

rteciowe ... mysle ze tak, bo od dawna chyba za zakazane, ale ich
srebrowe zamienniki wylewaja.
Litowe ... jeszcze nie widzialem, ale kiedys pewnie wyleje.
Nawet jak nie przezre, to za 100 lat uszczelka sie rozsypie.

Quote:
A węglowe?
Leclanche ? Pierwsze wylewaja.


Tam bateria jest w cynkowym kubku, cynk sie zuzywa i robi w nim
dziura.
Inne baterie to w stalowych kubkach.

J.

t-1
Guest

Wed Jul 26, 2017 9:24 am   



W dniu 2017-07-26 o 10:52, ±ćęłń󶼿 pisze:
Quote:
No trafiło mnie (znów niestety), nos mi kazał zajrzeć do szuflady z starymi aparatami i w jednym korpusie Praktica VLC2 zostawiona bateria alkaliczna Panasonic 4,5 V wylała, styki w aparcie (obydwa) nadkorodowane.
Poza delikatnym czyszczeniem mechanicznym, czy s± jakie¶ "patenty" na czyszczenie styków zalanych przez baterie alkaliczne?

wod±.



---
Ta wiadomoĹ

Paweł Pawłowicz
Guest

Wed Jul 26, 2017 5:16 pm   



W dniu 26.07.2017 o 10:52, ±ćęłń󶼿 pisze:
{...}
Quote:
Pytanie drugie:
Czy baterie rtęciowe / litowe też wylewaj± ze staro¶ci?
A węglowe?

Ruskie rtęciowe wylewały.

P.P.

±ćęłń󶼿
Guest

Wed Jul 26, 2017 6:52 pm   



Tak, OIDP wylewały rtęciówki.
Może nie tak obficie, jak alkaliczne.


-----
> Ruskie rtęciowe wylewały.

Marek
Guest

Wed Jul 26, 2017 7:55 pm   



On Wed, 26 Jul 2017 11:06:29 +0200, "J.F."
<jfox_xnospamx_at_poczta.onet.pl> wrote:
Quote:
Leclanche ? Pierwsze wylewaja.

Wydawało mi się z własnych obserwacji, że alakliczne wylewaj± tylko
te, z których jest choć minimalny pobór. Te co leż± luzem w
szufladzie jak dot±d nigdy mi nie wylaly...

--
Marek

Zenek Kapelinder
Guest

Wed Jul 26, 2017 8:38 pm   



Lekko zakwaszona woda, kwasek cytrynowy dobry do zakwaszenia wody.

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Jak czyscic styki po wylaniu baterii alkalicznej?

NOWY TEMAT

RTV map News map