RTV forum PL | NewsGroups PL

CNC dla elektronika

NOWY TEMAT

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - CNC dla elektronika

Goto page Previous  1, 2

Marek S
Guest

Wed Sep 27, 2017 4:08 pm   



W dniu 2017-09-27 o 15:21, Robert Wańkowski pisze:

Quote:
Ale to nie to samo o czym pisałem. Musisz wcześniepobrać ten plik z
pluginem. Ten menadżer z sketchucation sam pobiera, ma wyszukiwarkę i
kilka udogodnień, opisy pluginów.

W ten sposób co przedtawiłeś instalujesz ten ze sketchucation, lub
plugin-y, których tam nie ma.

No chwila. Ja właśnie przy jego pomocy zainstalowałem plugin z dysku
lokalnego! :-)

Pobrałem wskazany przez Ciebie, zapisałem w "pobranych", otworzyłem
managera, kliknąłem button. Otworzyło się okno przeglądania dysków,
wskazałem na plugin i poszło. Jest on zainstalowany w menu Tools i
działa poprawnie.


--
Pozdrawiam,
Marek

Marek S
Guest

Wed Sep 27, 2017 4:34 pm   



W dniu 2017-09-27 o 15:16, Robert Wańkowski pisze:

Quote:
W eksporterze masz wiele wersji DXF-a do wyboru. Na 100% działa. Uzywam
tego sporadycznie z DraftSight-em (dobry darmowy CAD)

No kurcze, zgadza się. Ale tam są tylko 4 opcje z czego 2 dotyczą
eksportu ścianek a dwie obrysów. Gdy eksportuję obrys w ten czy inny
sposób jest do wyboru źle lub jeszcze gorzej. Zawsze koło jest kanciate.
W jednym przypadku CAM składa odcinki w ścieżkę a w drugim odcinki
pozostają niepowiązane. Jednakże zawsze są fizycznie odcinkami,
niezależnie od funkcjonalności CAM'a.

Sprawdziłem g-kod takiego kwadratowego koła. Maszyna wiernie go
odtwarza. Jeśli np. zadeklaruję defaultowe w SketchUp 24 segmenty dla
koła, to dostaję ich tyle właśnie. Ilością segmentów mogę regulować
stopień kanciastości jedynie i zawsze ma to odzwierciedlenie w DXF.

Otwórz DXF w notatniku i zobacz co w nim jest aby wyeliminować wpływ
CAMów. Tam wyraźnie są segmenty.


Quote:
Zmienia jak mu rozkażę Smile To jest narzędzie detekcja łuków czy zamień
na okręgi.

Całe szczęście :-)

Quote:

Jak mam 1000 okręgów to a CAM mam je w jednej grupie. I wszystkie jednym
kliknięciem zamieniam w okręgi.

CAM w jakiś tajemny sposób sam je grupuje, czy musisz w DXF jakoś je
oznaczyć?

Quote:
Z poziomu SU (czy innego CAD-a) to tylko płaskie DXF-a musisz
przygotować. Trzeci wymiar to w CAM-ie dodasz.

Pod warunkiem, że ten płaski DXF będzie miał to co narysowałem a póki co
otrzymuję zbiór kresek w miejscu okręgów. To się nie nadaje do pracy.
Zresztą za Twoją sugestią zerknąłem na forum w tej sprawie. Nie tylko
ja mam taki problem.

Sprawa wygląda następująco: generalnie niewiele osób zwraca na to uwagę,
czego nie rozumiem. Np. jakiś spec odpowiedział użytkownikowi, że
aproksymacja 24ma segmentami koła mu wystarcza. Pomyślałem wtedy, że
zapewne ten facet nie zauważyłby różnicy gdyby ktoś zainstalował mu w
aucie kwadratowe koła.

Porada była taka aby rysować koła z 9999 segmentami! :-O Oczywiście
zastrzegł, że zabije to wydajność aplikacji. Cool porada.

Dochodzi nawet do takich przypadków, że ktoś przed wysłaniem danych do
plotera tnącego, obrysowywał DXFy ze SketUpa w Illustratorze bo litery
wychodziły kanciaste. :-D

Quote:
Czyli tak samo jak standardowy export.

No nie. Ale to już wyżej napisałem.

Hmmm... przed chwilą raz jeszcze wyeksportowałem kółko z aplikacji i z
plugina. W obu przypadkach składnia pliku DXF zawiera segmenty.

Jedyna różnica jest taka, że plugin eksportuje z płaskiego widoku a
system z ustawionego view. Czyli kółko na XY staje się elipsą po
wyeksportowaniu jeśli kamera była pod jakimś kątem.


--
Pozdrawiam,
Marek

Robert Wańkowski
Guest

Wed Sep 27, 2017 6:09 pm   



W dniu 2017-09-27 o 18:34, Marek S pisze:
Quote:
W dniu 2017-09-27 o 15:16, Robert Wańkowski pisze:

W eksporterze masz wiele wersji DXF-a do wyboru. Na 100% działa.
Uzywam tego sporadycznie z DraftSight-em (dobry darmowy CAD)

No kurcze, zgadza się. Ale tam są tylko 4 opcje z czego 2 dotyczą
eksportu ścianek a dwie obrysów. Gdy eksportuję obrys w ten czy inny
sposób jest do wyboru źle lub jeszcze gorzej. Zawsze koło jest kanciate.
W jednym przypadku CAM składa odcinki w ścieżkę a w drugim odcinki
pozostają niepowiązane. Jednakże zawsze są fizycznie odcinkami,
niezależnie od funkcjonalności CAM'a.

Sprawdziłem g-kod takiego kwadratowego koła. Maszyna wiernie go
odtwarza. Jeśli np. zadeklaruję defaultowe w SketchUp 24 segmenty dla
koła, to dostaję ich tyle właśnie. Ilością segmentów mogę regulować
stopień kanciastości jedynie i zawsze ma to odzwierciedlenie w DXF.

Otwórz DXF w notatniku i zobacz co w nim jest aby wyeliminować wpływ
CAMów. Tam wyraźnie są segmenty.

SU --- File --- Export --- 3DModel --- dxf release14
Działa na 100%. Właśnie sprawdziłem.


Quote:


Zmienia jak mu rozkażę Smile To jest narzędzie detekcja łuków czy zamień
na okręgi.

Całe szczęście :-)


Jak mam 1000 okręgów to a CAM mam je w jednej grupie. I wszystkie
jednym kliknięciem zamieniam w okręgi.

CAM w jakiś tajemny sposób sam je grupuje, czy musisz w DXF jakoś je
oznaczyć?


W SU tworzę z nich grupę. Zaznaczasz co chcesz i LPM --- Make Group.
Najlepiej do tworzenia grup zrobić sobie skrót. W SU tworzenie grup to
podstawa podstaw. Smile Każdy element, który w realu jest osobnym
przedmiotem trzeba z niego zrobić grupę.

Quote:

Z poziomu SU (czy innego CAD-a) to tylko płaskie DXF-a musisz
przygotować. Trzeci wymiar to w CAM-ie dodasz.

Pod warunkiem, że ten płaski DXF będzie miał to co narysowałem a póki co
otrzymuję zbiór kresek w miejscu okręgów. To się nie nadaje do pracy.
Zresztą za  Twoją sugestią zerknąłem na forum w tej sprawie. Nie tylko
ja mam taki problem.

Jak wyżej napisałem, eksport działa.

Quote:

Sprawa wygląda następująco: generalnie niewiele osób zwraca na to uwagę,
czego nie rozumiem. Np. jakiś spec odpowiedział użytkownikowi, że
aproksymacja 24ma segmentami koła mu wystarcza. Pomyślałem wtedy, że
zapewne ten facet nie zauważyłby różnicy gdyby ktoś zainstalował mu w
aucie kwadratowe koła.

Porada była taka aby rysować koła z 9999 segmentami! :-O Oczywiście
zastrzegł, że zabije to wydajność aplikacji. Cool porada.

Tak ekstremalne parametry pewnie zabiją SU. Ale jest on naprawdę szybki.
Jak coś obracasz, nawet duże projekty, to na dwóch rdzeniach (SU i tak
tylko na jednym jedzie) i średnia karta to aż miło się pracuje.


Quote:

Dochodzi nawet do takich przypadków, że ktoś przed wysłaniem danych do
plotera tnącego, obrysowywał DXFy ze SketUpa w Illustratorze bo litery
wychodziły kanciaste. Very Happy

Co do liter to faktycznie te stworzone w SU mają ileś tam segmentów i
koniec. Nie można zmienić tego jak przy łukach czy okręgach. Czcionki
bierze z systemowych, a one chyba są wektorowe. Nie drążyłem, bo jest
plugin, który wygładza krzywe.
Fredo_6 Curvizard


Quote:

Czyli tak samo jak standardowy export.

No nie. Ale to już wyżej napisałem.

Hmmm... przed chwilą raz jeszcze wyeksportowałem kółko z aplikacji i z
plugina. W obu przypadkach składnia pliku DXF zawiera segmenty.

Jedyna różnica jest taka, że plugin eksportuje z płaskiego widoku a
system z ustawionego view. Czyli kółko na XY staje się elipsą po
wyeksportowaniu jeśli kamera była pod jakimś kątem.

Jako 3D model eksportuj, jak pisałem wyżej.


Robert

Robert Wańkowski
Guest

Wed Sep 27, 2017 6:14 pm   



W dniu 2017-09-27 o 18:08, Marek S pisze:
Quote:
W dniu 2017-09-27 o 15:21, Robert Wańkowski pisze:

Ale to nie to samo o czym pisałem. Musisz wcześniepobrać ten plik z
pluginem. Ten menadżer z sketchucation sam pobiera, ma wyszukiwarkę i
kilka udogodnień, opisy pluginów.

W ten sposób co przedtawiłeś instalujesz ten ze sketchucation, lub
plugin-y, których tam nie ma.

No chwila. Ja właśnie przy jego pomocy zainstalowałem plugin z dysku
lokalnego! :-)

Pobrałem wskazany przez Ciebie, zapisałem w "pobranych", otworzyłem
managera, kliknąłem button. Otworzyło się okno przeglądania dysków,
wskazałem na plugin i poszło. Jest on zainstalowany w menu Tools i
działa poprawnie.


Ja mówię o pluginie "SketchUcation Plugin Store", który zainstalowany w

SU umożliwia pobieranie innych pluginów bezpośrednio z sketchucation do
SU. Bez pobierania najpierw na dysk używając przeglądarki.
https://youtu.be/rh89avqKDes

Robert

Marek S
Guest

Thu Sep 28, 2017 10:45 pm   



Quote:
SU --- File --- Export --- 3DModel --- dxf release14
Działa na 100%. Właśnie sprawdziłem.

Ha! I w tym rzecz. Ja eksportuję modele 2D do CAMa, stąd problem. Jeśli
nawet trzeba użyć 3D, to i tak tak funkcjonalność zdechnie za jakiś czas
bo wersja pro przekształci się we free i bedzie trzeba pluginu używać. :-(



--
Pozdrawiam,
Marek

Goto page Previous  1, 2

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - CNC dla elektronika

NOWY TEMAT

RTV map News map