RTV forum PL | NewsGroups PL

Chińskie błędy...

NOWY TEMAT

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Chińskie błędy...

Andrzej W.
Guest

Wed Oct 11, 2017 3:50 pm   



Cześć,

Zakupiłem sobie tylną lampkę XC-105C na dynamo do roweru.
Jak z każdą chińszczyzną rozebrałem by poprawić to co tam te małe rączki
spieprzyły, a że proste było to sobie schemat rozrysowałem i się
zdziwiłem, bo schemat prosty a ja nie wiem jak/czemu/po co.
http://anwa.tk/pub/XC-105C.jpg
Wygląda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z
cudzego PCB, zmontował, zaświeciło się to puścił produkcję i sprzedał.
Zwarłem NET1 i NET0 i lepiej działać zaczęło.

Zastanawiam się też nad bezpieczeństwem kondensatora podtrzymującego C2
(1F/5,5V). Zasilenie go bezpośrednio z dynama gdy jest rozładowany bez
ograniczenia prądu może mu nie służyć.

Sama lampka jaki i PCB starannie wykonane, wygląda przyzwoicie dobrze
świeci ale musi być połączone przez przednią lampkę JY-7060 a nie
bezpośrednio do dynama bo inaczej kondensator C2 dostanie za dużo napięcia.

--
AWa.

Kaczin
Guest

Wed Oct 11, 2017 5:20 pm   



W dniu 11.10.2017 o 17:50, Andrzej W. pisze:

Quote:
Jak z każdą chińszczyzną rozebrałem by poprawić to co tam te małe rączki
spieprzyły, a że proste było to sobie schemat rozrysowałem i się
zdziwiłem, bo schemat prosty a ja nie wiem jak/czemu/po co.

Wygląda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z

No jak to? Schemat prosty, Chińczyk bezmyślnie skopiował, a ty nie wiesz
co i jak?

Hue, hue, hue... geniusz elektroniki.


--
Kaczin

Mirek
Guest

Wed Oct 11, 2017 7:09 pm   



On 11.10.2017 17:50, Andrzej W. wrote:

Quote:
  http://anwa.tk/pub/XC-105C.jpg
Wygląda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z
cudzego PCB, zmontował, zaświeciło się to puścił produkcję i sprzedał.
Zwarłem NET1 i NET0 i lepiej działać zaczęło.

Na moje oko bez zwarcia tych punktów schemat nie ma sensu.
Q1 z przyległościami to stabilizator prądu dla diod.
Co ma dawać Q2, to nie jestem pewien - jakieś wyrównanie świecenia w
szerszym zakresie obrotów dynama? - a może coś w rodzaju światła "stop"
podczas gdy na C2 jeszcze jest dość napięcia, a gwałtownie spadną obroty?

--
Mirek.

Jacek Maciejewski
Guest

Wed Oct 11, 2017 7:16 pm   



Dnia Wed, 11 Oct 2017 21:09:08 +0200, Mirek napisał(a):

Quote:
Co ma dawać Q2, to nie jestem pewien

Jak napięcia z dynama nie ma to jest zmniejszany prąd LED (zmniejszana
jasność). Zapewne żeby wydłużyć czas świecenia.
--
Jacek
I hate haters.

Andrzej W.
Guest

Wed Oct 11, 2017 7:30 pm   



W dniu 2017-10-11 o 21:16, Jacek Maciejewski pisze:
Quote:
Dnia Wed, 11 Oct 2017 21:09:08 +0200, Mirek napisał(a):

Co ma dawać Q2, to nie jestem pewien

Jak napięcia z dynama nie ma to jest zmniejszany prąd LED (zmniejszana
jasność). Zapewne żeby wydłużyć czas świecenia.


Dokładnie, gdy dynamo nie pracuje to lampka jest zasilana małym prądem z
C2. Dzięki temu świeci ponad 5 minut z zadowalającą jasnością.

--
AWa.

jacek
Guest

Thu Oct 12, 2017 7:04 am   



Użytkownik "Kaczin" <jaka857_at_poczta.interia.pl> napisał w wiadomości
news:orljtb$107b$1_at_gioia.aioe.org...
Quote:
W dniu 11.10.2017 o 17:50, Andrzej W. pisze:

Jak z każdą chińszczyzną rozebrałem by poprawić to co tam te małe rączki
spieprzyły, a że proste było to sobie schemat rozrysowałem i się
zdziwiłem, bo schemat prosty a ja nie wiem jak/czemu/po co.

Wygląda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z

No jak to? Schemat prosty, Chińczyk bezmyślnie skopiował, a ty nie wiesz
co i jak?

Hue, hue, hue... geniusz elektroniki.


--
Kaczin

powinien być inżynierem a co...

Kaczin
Guest

Thu Oct 12, 2017 3:52 pm   



W dniu 12.10.2017 o 09:04, jacek pisze:
Quote:
Użytkownik "Kaczin" <jaka857_at_poczta.interia.pl> napisał w wiadomości
news:orljtb$107b$1_at_gioia.aioe.org...
W dniu 11.10.2017 o 17:50, Andrzej W. pisze:

Jak z każdą chińszczyzną rozebrałem by poprawić to co tam te małe rączki
spieprzyły, a że proste było to sobie schemat rozrysowałem i się
zdziwiłem, bo schemat prosty a ja nie wiem jak/czemu/po co.

Wygląda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z

No jak to? Schemat prosty, Chińczyk bezmyślnie skopiował, a ty nie wiesz
co i jak?

Hue, hue, hue... geniusz elektroniki.


--
Kaczin

powinien być inżynierem a co...



Nie wątpię, że jest!

--
Kaczin

Mirek
Guest

Thu Oct 12, 2017 9:14 pm   



On 11.10.2017 17:50, Andrzej W. wrote:

Quote:
Wygląda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z
cudzego PCB, zmontował, zaświeciło się to puścił produkcję i sprzedał.

Pomyłki się zdarzają - poszła wadliwa partia... ale przecież można
opchnąć do Polski - pójdzie każde g... tylko cena, cena, cena!

--
Mirek.

J.F.
Guest

Fri Oct 13, 2017 7:48 am   



Dnia Thu, 12 Oct 2017 23:14:02 +0200, Mirek napisał(a):
Quote:
On 11.10.2017 17:50, Andrzej W. wrote:
Wygląda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z
cudzego PCB, zmontował, zaświeciło się to puścił produkcję i sprzedał.

Pomyłki się zdarzają - poszła wadliwa partia... ale przecież można
opchnąć do Polski - pójdzie każde g... tylko cena, cena, cena!

Tak sie czasem zastanawiam, jak to dziala.
Wiedza ze bubel, wiec do Polski ?

Czy wysylaja np do Niemiec, jak tam klienci/odbiorca zauwazy ze bubel,
to im oddaje ... wysylac do Chin nie ma sensu, wiec ktos sprytny sle
do Polski.

Czy uczciwe sprzedaja na jakies aukcji "towar z usterka", nabywca
swiadomie lub nie kupuje, znow sprzedaje ... i gdies ta informacja
ginie.

Tylko tu akurat taki blad, ze mogl dlugo nie byc wykryty, bo przeciez
dziala.

J.

spider
Guest

Fri Oct 13, 2017 7:53 am   



W dniu 2017-10-11 o 17:50, Andrzej W. pisze:

Quote:
Sama lampka jaki i PCB starannie wykonane, wygląda przyzwoicie dobrze
świeci ale musi być połączone przez przednią lampkę JY-7060 a nie
bezpośrednio do dynama bo inaczej kondensator C2 dostanie za dużo napięcia.

Ta przednia lampka znośnie świeci? Szukam właśnie jakiejś taniej i
dobrej na dynamo Smile

Andrzej W.
Guest

Fri Oct 13, 2017 11:59 am   



W dniu 2017-10-12 o 23:14, Mirek pisze:
Quote:
On 11.10.2017 17:50, Andrzej W. wrote:

Wygląda na to, że Chińczyk chyba skopiował bezmyślnie jakiś schemat z
cudzego PCB, zmontował, zaświeciło się to puścił produkcję i sprzedał.

Pomyłki się zdarzają - poszła wadliwa partia... ale przecież można
opchnąć do Polski - pójdzie każde g... tylko cena, cena, cena!


Zrobiłem porównanie, bez układu ograniczenia jasności działa to
nieznacznie krócej, ale działa ~poprawnie, brak stabilizacji prądu też
da się przeżyć, w przedniej lampce jest ogranicznik napięcia więc LEDów
się nie spali.

https://youtu.be/ppXyffxEYr8


--
AWa.

Andrzej W.
Guest

Fri Oct 13, 2017 12:29 pm   



W dniu 2017-10-13 o 09:53, spider pisze:
Quote:
Ta przednia lampka znośnie świeci? Szukam właśnie jakiejś taniej i
dobrej na dynamo Smile

Zainstalowałem sobie to w dwóch rowerach i trochę dziewczyny wieczorkiem
pojeździły.
Wydaje mi się, że w tej cenie nie dostaniesz lepszego kompletu.
Wiązka przednia dość dobrze wyprofilowana, duża jasność, do miasta
starczy na 100%. Moim zdaniem znacząco lepsza od taniej lampki z żarówką
halogenową.
Tylna lampka jest bardzo widoczna.
Dla porównania włączyłem też bateryjnego "migacza", którego uznawałem za
bardzo jasnego. Z 50m lampka migająca była już mało widoczna a ze 100m
właściwe wcale (chodzi tu o zdominowanie jej przez lampkę na dynamo a
nie o to, że sama z siebie była by niewidoczna z takiej odległości).
Dodatkowo mamy dwie diody świecące na boki co czyni nas lepiej
widocznymi przy pokonywaniu skrzyżowań.

Lampki zaczynają być już widoczne przy prowadzeniu roweru, co przy
żarówkach było nieosiągalne.

--
AWa.

elektroda.net NewsGroups Forum Index - Elektronika Polska - Chińskie błędy...

NOWY TEMAT

RTV map News map